Modelism - RHC Forum: servo - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

servo se misca singur

#1 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 21 September 2015 - 09:01 AM

Am butonat o vreme pe aici, sa ma lipesc si eu de un topic existent dar nu am gasit nimic care sa fie aproape relevant cu problema de care m-am lovit acuma.


Scenariu: un planor cu servouri in aripa la eleroane, coada si flaps montate in fuselaj. Toate sunt la fel, micro, Hitec (revin cu modelul, acuma ca ma gandesc nu stiu daca sunt digitale sau nu, poate e important).

Planorul numai ce a ajuns la mine dar a zburat mult in configuratia actuala, apoi a fost depozitat, sa zicem 1 an. Am pus RX in el si unele servouri fac o treaba tare ciudata (3 din 5 - cel de flaps, un eleron si profundorul):



- la miscari 'ample' din stickuri, dintr-un capat pana in celalalt, servourile par sa functioneze cum trebuie. Am setat end-point, trim, totul parea ok.

- la miscari mai scurte/rapide (de exemplu, cel mai usor de reprodus, de fiecare data, daca tin un stick intr-o parte si ii dau drumul sa sara singur inapoi la mijloc) - servourile respective o iau razna. Incep sa vibreze, uneori incep sa bazaie si se misca singure incet intr-o parte si inapoi vibrand constant. Se opresc din treaba asta doar daca misc din nou stick-ul din TX dintr-un capat pana in celalalt si apoi ii dau drumul 'controlat'.



A mai intalnit cineva treaba similara? Am vreo sansa sa le salvez? E vreo posibilitate sa fie vreo setare din TX? (aici pot sa-mi raspund singur, o sa incerc si alt sistem, alt RX si vedem daca face la fel)
Cel mai nasol mi-e de cele de la eleroane, o sa ma chinui sa le scot din aripa.
0

#2 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 23 September 2015 - 04:59 AM

Am descoperit problema. Am scapat! Nu mai trebuie sa sap in aripa. Servourile sunt ok.

Nu am precizat initial ca m-am lovit de treaba asta cand am instalat pentru prima data un sistem Graupner (mz-18).




Cum m-am prins:

Primul test a fost sa mut totul pe un alt sistem TX/RX. Am legat la Hitect si toate au functionat cum trebuie. Am pus inapoi pe Graupner si servourile iar au luat-o razna. Cel mai relevant indiciu a fost cand legat alt receptor si au functionat toate bine si pe mz-18. Singura diferenta a fost receptorul (GR-12L fata de GR-16L cu care o luau servourile razna). Ca sa nu mai lungesc povestea, tot comparand setarile la cele doua receptoare, am descoperit ca la cel cu 6 canale avea o optiune "PERIOD" setata la 20ms, iar la receptorul cu care faceau probleme, era setat la 10ms. Nu am reusit sa ma prind online ce inseamna setarea respectiva si la ce ajuta, dar dupa ce am schimbat si la receptorul initial la 20ms, servourile au functionat perfect, fara nici un semn ca ar lua-o razna, indiferent ce faceam cu stickurile.


Ma poate lamuri cineva ce inseamna PERIOD la receptoare? (posibil doar la Graupner sa se numeasca asa). Singurele variante selectabile sunt 10ms si 20ms. Cand se foloseste una si cand cealalta?
0

#3 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 23 September 2015 - 01:58 PM

Salut!
Am patit si eu ceva asemanator, doar ca am renuntat la servo pe care le voi retesta dupa ce am citit topicul tau.

Faza ciudata este ca initial mi-au functionat cum trebuie... la mine setarea este din receptor, scot un jumper pentru digital. Ma intreb ce se intampla daca am 2 digitale si 2 analogice .

Sapand pe net, cred ca face referire la digital, analog.

Cycle time (PERIOD): at this point it is possible to defi ne the speed of the servos’ response to movements
of the transmitter controls. This adjustment applies to all channels.
Note: if you are using analogue servos, you must set a value of 20 msec. If you are using digital servos
exclusively, 10 msec should be selected.


Sursa:

Graupnner
0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 September 2015 - 06:40 PM

Hitec are receptoare care receptoare care merg doar cu servo-uri digitale. Cred ca au setat din fabrica cele 10 msec.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro