Modelism - RHC Forum: egalizarea celulelor intr-un pack - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

egalizarea celulelor intr-un pack

#1 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 08 July 2004 - 12:53 AM

La un moment dat, va lasa packu'. Adica nu mai duce cum ducea.. cand era tanar. Si, multi arunca packul ca s-a stricat.

GRESALA: un pack nu se strica niciodata, decat daca cumva calca compactoru pe el. In rest, se strica o celua intr-un pack, si aia strica tot.

De aceea, cand vedeti ca un pack nu mai e ce-a fost, verificati individual celulele in perioada de descarcare, vedeti care s-a descarcat rau de tot, poate chiar s-a si inversat. Ei, aceea este veriga slaba.

Puteti s-o schimbati sau... puteti s-o mai revigorati cat de cat.

ei? Mai aveti chef sa cititi pe tema asta? Ok, :va astept !!!!!
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#2 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 08 July 2004 - 07:28 AM

...bati campii...inca imi datorezi articolul ala cu comportamentul acumulatorilor la temperaturi scazute...si tu freci menta cu packuri busite!!
P.S.: pentru ca m-ai inervat, ti-am sters pagina unde faceai trimitere http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif !
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#3 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 July 2004 - 07:31 AM

marinare
mai bine muti textu in vademecum
flying is my life...
0

#4 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 08 July 2004 - 08:26 AM

bine bah.. hai c-o frec si la rece, sa vad ce se intampla......
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#5 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 July 2004 - 03:53 PM

si gasesc celula bolnava intr-un pack.
probabil ca e sudata in puncte.cum o desfac? prin smulgere??
si dup-aia cum o sudez la loc (p-aia noua sau revigorata?)?
ca daca pun ciocanu de lipit de 35 W pa ea imi dai peste mana!!!
si mai zi-mi un pic ce facem noi astia fara triton?
ca nu stiu catzi ma a luat.
ca nare ecrane si alte alea
incarcatorul meu nu descarca.
tritonul este destul de destept incat daca stii sa-l folosesti sigur ai viatza lunga la packuri.
da noi fara triton?

oricum intrebarea de baza e aia cu sudarea noii celule.
ca am in planul de achizitzii un triton.primu pe lista.
flying is my life...
0

#6 Useril este offline   bogdanut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 02

Postat 08 July 2004 - 03:56 PM

Pei eu folosesc 50W si nu imi ajunge.
0

#7 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 08 July 2004 - 04:19 PM

Nu stiu daca s-a gandit cineva...dar cred ca putem creea un serviciu de genul: "Testare si identificare acumulatori defecti" care sa coste o suma modica.
Adicatelea daca eu am un Infinity 2 acasa si daca vrea cineva sa stie cat mai are in pakul ala, eventual daca il desface (doar izolatia de deasupra) pot sa-i identific care celula este defecta si sa-i spun cat are fiecare element in parte. Sau daca vine la mine cu 12 celule nelipite pot sa-i grupez 6 si 6 avand valori apropiate ale capacitatii.

Singura problema cu astfel de "serviciu" este ca e al naibii de "time consuming...dar poate ca unii ar fi dispusi s-o faca pentru oarece suma de bani sa zicem...acer sa acopere macar curentul consumat de charger ca sa incarce-descarce timp de cateva zile.

Asadar care aveti tritoane sau alte dastea...va bagati la o "oferta de servicii"? :lol:
0

#8 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 08 July 2004 - 04:25 PM

Am uitat sa-i propun lu Alex(ella)...te bagi nene la chestii dastea? ca ai zis ca ai Triton. Am si eu vreo 25 de celule de 3000mA si vreausa le "imperechez" Parca aud ca-ti iei concediu ca sa stai langa Triton sa schimbi celule... :lol: :D nu de alta da la pakurile astea de 3000 daca il lasi pe AUTO fara vreo 3-4 ore de charging nu scapi...asa ca 4-5 cicluri dureaza o zi...ori 25 de celule...ne auzim dupa concediu... :D :) :)
0

#9 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 08 July 2004 - 05:41 PM

Mdea... cand sa raspund, vad ca charli asta cu capu' verde, a si raspuns.


subliniez atunci: silviule, ce treaba ai sa rupi packu'? Intai tre sa vezi cine e bolnav, nu? Poti sa belesti izolatia, traji nitzel de pack si asta se desface nitzel ca acordeonu', taman cat sa poti prinde un crocodil de bareta metalica. Si dupa aia.. incepi sa te distrezi...

Nu dau peste mana daca pui ala de 35W, dau peste mana daca stai mai mult de 3-4 secunde cu ciocanu pe celula (hait, asta suna sexy...). Ca nu puterea conteaza ci caldura transferata. Io de ezemplu am de gand sa folosesc un ciocan tziganesc, multa curatenie si alcool izopropilic, sacaz si cositor. In felul asta, sper sa ma incadrez in 3 secunde.

Fara Triton? Hm.. mai greu. Adica, tre' sa stai cu ochiu in el sa vezi ce face.
Sa incepem cu inceputul. zici ca n-ai descarcator. Ok, fa-ti unu. Cea mai simpla varianta e sa iei vreo 2 rezistente ceramice de putere, le pui in paralel sa-ti dea vreo 10 ohmi si .. le lipesti cu epoxy de vre-un radiator de computer. Ca or sa se incalzeasca bine de tot... Ei, astea plus un voltmetru si ti-ai facut deja un descarcator. Computeru' esti tu sau fraeru' ala de-l pui sa dea de sase cand scrie 0.9 pe aparat.

Incarcator ai, nu? tre' sa ai... ca doar nu le incarci de la soare. Si, sper sa-ti incarce si cate O celula o data, ca daca nu tre' sa-ti faci unu. Si daca ala e prost si nu stie sa detecteze terminarea incarcarii, bagi curent mic in ea si faci ca Marinaru: cand e calda, e gata!!! S-a incarcat.

Si daca ai rabdare, poti sa-ti si notezi timpii de la fiecare operatie, sa vezi ca s-a intamplat ceva pozitiv sau nu. Dar, vorba' lu copilu', daca cu Tritonu faza asta iti ia vreo 2-3 zile (adica seara, nu zi lumina... ca doar mai mergem si la munca), cu sistemul propus de mine iti ia o saptamana.

Asta este....

Un aparat care stie sa cicleze si sa si spuna ce a incarcat, e foarte util la faza asta.

Charli tata, mancatziash... cum de puii mei te-ai prins de concediu? Ca-n doua saptamani, cu voia Domnului, ma duc in tzara aia ca o cizma, sa vad si p-acolo cum e. Nu stiu de ce tocmai acolo, dar astea sunt ordinele, asta facem. Si daca tu vrei sa-ti mai imperechez si 25 de celule, pai nu vrei sa vii la mine si sa bem bere intre timp? Si-mi si cumperi un Cooler de Triton ca intre timp o sa mi se arda si motorul.

Si dupa toate operatiile astea, eu am priceput de ce costa mult mai mult un pack imperecheat. Sper ca ati priceput si voi, pe motiv de timp na!!!

La fel si cu identificarea/ recuperarea celulei bolnave dintr-un pack: costa vreo saptamana buna, daca nu mai mult.


si inchei cu o treaba: pack-urile "inseriate" sucks rau de tot. Da' asa se vand ele, or avea ei vre-un motiv intim si intrinsec.... Eu cred ca am sa ma apuc sa-mi fac o conversie la toate pack-urile, le trec pe structura paralel. si NU MA REFER la electric. Fizic, sa le pun in paralel, ca sa am acces cand si cum vreau eu la fiecare celula in parte.

va mai tin la curent.. momentan caut tabla de cupru..... pt barete, ca-s zgarcit si nu vreau sa dau bani pe ele.

hai, spor la scanteiutze...


alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#10 Useril este offline   NTV 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 08-July 04

Postat 08 July 2004 - 06:25 PM

Salut,

Mi se pare interesant subiectul... mai ales ca mai toata lumea este in situatia in care are acumulatori... grupati in pack-uri (evident).
La fel de interesant ar fi sa gasim o solutie prin care sa evitam defectarea uneia dintre celule.
Cred (nu sint sigur) ca defectarea este datorata gruparii necorespunzatoare a celulelor de capacitati diferite intr-un pack.
Trebuie sa mai citesc pe tema aceasta si sa ma mai gindesc inainte sa afirm cu tarie ca aceasta este cauza.

O cauza sigura este incarcarea cu diverse solutii de compromis... la iarba verde... Nerespectarea curentului de incarcare... poate duce la defectarea acumulatorului mai repede decit se poate astepta oricine.

Descarcarea? Cel mai simplu descarcator este un bec... cu singurul inconvenient ca trebuie sa te "prinzi" inainte sa il descarci de tot...

Desfacerea pack-ului este oarecum o problema simpla... mai complicat este sa-l faci la loc.
Incalzirea (chiar si cu un letcon de mare putere) chiar si pe scurta durata poate duce la defectarea acumulatorului.

Regards,
Nic
0

#11 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 08 July 2004 - 06:32 PM

pai de fapt nu mi-ai raspuns.
am gasit celula defecta in pack.
vreau sa o schimb.
am celula de schimb.
cum o scot paia bulita si cum o pun paia noua??

si tot eu dau solutzia:daca nu dai tu solutzia viu cu naveta de bere si cu packu semi-dezmembrat la tine si rezolvi tu!! :lol:
flying is my life...
0

#12 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 09 July 2004 - 09:28 AM

Daca vreti sa nu desfaceti pakul...nici macar sa-l dezizolati puteti folosi urmatoarea solutie:

Este nevoie de doua varfuri ascutite cu care sa "intepati" izolatia acumulatorilor. Se poate aplica doar la pack-urile la care celulele sunt asezate "una langa alta" nu "una dupa alta". Asadar folosind cele doua varfuri cu ceva fire sudate la capete lor si un suport improvizat ca sa prinda ca intr-o mengina o celula intre cele doua varfuri se poate pune la incarcat celula respectiva.

MARE ATENTIE atunci cand infigeti varfurile sa nu le infigeti in corpul acumulatorului. Incercati sa identificati exact unde se afla lamelele care sudeaza acumulatorii intre ei si in lamela aia trebuie "infipte" verfurile. Nu va faceti probleme ca nu trebuie cine stie ce forta ca sa prindeti celula intre cele doua varfuri. Daca lamelele au fost lipite cu fludor atunci e si mai bine caci in lipitura trebuie infipte cele doua varfuri.

Singurul neajuns ramane faptul ca raman niste intepaturi in folia care inveleste pakul in caz ca descoperiti ca nici una din celule nu este defecta...sau ca in urma "tratametului" de incarcare descarcare ciclica celulele obosite si-au revenit.

La pakurile cu celule "una dupa alta" se poate incerca strecurarea unui ac subtire intre cele doua celule care sunt cap in cap...ramane tot o mica gaurica in folia care inveleste pakul.

Sper sa va foloseasca metoda de mai sus...

Succese.
0

#13 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2004 - 11:38 AM

NTV, la 8 Jul 2004, 18:25, a spus:

Cred (nu sint sigur) ca defectarea este datorata gruparii necorespunzatoare a celulelor de capacitati diferite intr-un pack.
Trebuie sa mai citesc pe tema aceasta si sa ma mai gindesc inainte sa afirm cu tarie ca aceasta este cauza.

Nici nu era vorba de celule de capacitati diferite intr-un pack!! Asta e din start CATASTROFA! Nu se face asa ceva!

In rest, pot sa spun ca si packurile tratate cu respect, cum scrie la catre, mai crapa. Been there, done that shi io!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#14 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2004 - 11:41 AM

charlie, la 9 Jul 2004, 09:28, a spus:

La pakurile cu celule "una dupa alta" se poate incerca strecurarea unui ac subtire intre cele doua celule care sunt cap in cap...ramane tot o mica gaurica in folia care inveleste pakul.

Sper sa va foloseasca metoda de mai sus...

Succese.

ATENTIE MAXIMA!!!

Cu metoda de mai sus, riscati sa atingeti concomitent cu acul plusul si minusul unei celule! Celula se pune in scurt si acul se ...lichefiaza.

Kerosen been there done that!

Deci, cu atentie!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#15 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 09 July 2004 - 11:50 AM

O sa-mi inventariez si eu toooti acumulatorii si ma inscriu si eu, da nu la Alexella ca e ocupat vad deja locul...io ma bag la Valterasu...mai veniti, ca Valterasu are!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#16 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 09 July 2004 - 12:16 PM

viu si io tot la valterash :D
ca vad ca le stie

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 09 July 2004 - 12:16 PM

flying is my life...
0

#17 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 09 July 2004 - 02:22 PM

hai s-o iau la rand, contrazicerile si completarile.

NTV-ule, cum zicea si valterasu, daca pui o celula mai slaba, clar ti-ai dezechilibrat packu'. Intuitiv pot spune ca mai degraba pui una de capacitate mai mare, cel mai bine e sa pui una la fel.

In rest, o celula poa' sa-ti oboseasca chiar daca ai un pack super-mese, probabilitatea este mai mica decat la un pack nashpa.


Completare la Valterash si lichefiatu acului. Eu am folosit o lama de scalpel, am varat-o... aaaah.... si cand am auzit fasait am scos-o repede afara. Dupa care am auzit alt fasait si, va pot da o poza cu policele stang, sa intelegeti ce s-a intamplat.

Nu tre' sa intepi intre celule ca sa risti sa faci scurt. E suficient sa intepi in minusul urmatoarei celule pentru ca minusul unei celule este plusul celeilalte. Deci, poti s-o atinci "pe cap" daca-i atingi celual vecina "pe cur". In felul asta, singurul risc e sa apeshi ca un muntean si sa penetrezi carcasa acumulatorului. Greu dar.. posibil.


Pentru Silviu: ai identificat celua zici. Ok, gasesti una noua, spargi packu si elimini celula bolnava, te duci la Germanos sau la cine mai are aparat de sudura in puncte al acumulatorilor si.. .iti sudezi cele doua barete la loc. Eu in schimb, dupa cum am mai spus, am de gand sa-mi transform pack-urile, din STICK sa le fac PACK. Paralele adica...

Pentru NTV: incalzirea acumulatorului este nociva, dar tre' precizat ca POTI lucra suficient de rapid, fara sa strici nimic. (exemplu, celulele solare au substratul de sticla. Pad-urile sunt doua depuneri si taman acolo tre' sa lipeste niste sarme. Fabricantu garanteaza ca daca folosesti nush'ce cositor si o statie la X grade celsius si nu depasesti 3 secunde, poti lipi fara probleme. Mai mult.. .crapa sticla. ) La acumulatori, daca lipesti pe cap, pe plus adica, strici izolatia de .. polietilena sau ce material e pus acolo. Iar daca lipesti pe cur.... tre sa insisti mult si bine sa strici celula.

Exemplu: am facut (de mult) teste pe niste acumulatori nashpa de 600mA. Am lipit la ei de mi-a dat sangele pe nas. Aia care a fost sa crape, in timp, au crapat. Ceilalti, 600 scrie, 600 tine. N-a crapat nimic in ei. Morala: lucrati, da lucrati cu grija. Sau, nu va bagati si luati pack-uri gata facute.
Da CLAR se lipesc acumulatorii, ca d-aia pe toate site-urile de modelism gasesti celule la bucata, barete de cupru sau argintate, cofraj de acumulatori... etc. Deci, CELULELE SE POT LIPI SI CU COSITOR, FARA SA LE STRICATI, dar tre' sa va miscati repede. Sau, sa aveti noroc...

Si pentru a lamuri zvonurile: refuz sa ma implic in orce proces de imperechere al celulelor, altele decat ale mele. Motivul: timpu'. Cere mult prea mult timp.

gata, ca iar scriu prea mult.
Hai, comentati.

alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#18 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2004 - 03:19 PM

alexella, la 9 Jul 2004, 14:22, a spus:

Da CLAR se lipesc acumulatorii, ca d-aia pe toate site-urile de modelism gasesti celule la bucata, barete de cupru sau argintate, cofraj de acumulatori... etc. Deci, CELULELE SE POT LIPI SI CU COSITOR, FARA SA LE STRICATI, dar tre' sa va miscati repede. Sau, sa aveti noroc...

Io (si nu numai io) imi lipesc packurile de mult timp. Fara lamele. Direct plus pe minus. Cu ciocan de 100W!

Metoda e consacrata pt packurile de competitie gen F5B, F5D, etc.

Poate scriu un articolash in Vademecum, dac oi avea timp, da' se gaseste si pe net documentatie.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#19 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 07 October 2004 - 06:42 AM

Poate ca sunt oarecum pe linga subect dar e bine de stiut (din experinta proprie si personala):
Experinta:
1 automodel motor seria 500(auto);
1 Pack luat de pe o alta masinuta;
1 Pack luat la schimb de la cineva;

Pus Pack bagat masinuta in probe!
Control DA viteza "ochiu mortului"
Prima reactie: "MAMA MASII DE MOTOR" e pre maica turatia, prea mic raportul de transmisie ........ da mailuri ptr alt motor......
Verificat celule PACK imprumutat, gasit una busita (0V), schimbat CELULA BOLNAVA.
Ieri probat din nou!
SURPRIZA: V>>>>>>>>>>>>>>Vinitial (aproape ca s-a dublat)
La Pakul luat de pe prima masinuta banuiesc ca v<<<<<< venea din caderea de tensiune de pe firele de alimentare care erau relativ subtiri (~=cu cel al spirelor, si suficient de lungi, incit sa pape o gramada de curent), culmea nu s-au incalzit si nici topit!

Concluzia:
1. Fire cit mai scurte si groase;
2. Atentie la lipiturile reci;

PS: Raspunsul e ptr alde mine care deabia acu invata cite ceva! (in ale modelismului)!

Aceasta postare a fost editata de Picatot: 07 October 2004 - 06:43 AM

Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#20 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 07 October 2004 - 08:17 AM

Ai intuit bine. Fire cat mai groase si cat mai scurte.

Dar treaba nu se opreste aici.

Ai sa fii uimit ce diferenta exista intre un pack de 3000mAh (20$) si unul de 3300mAh (50€).
Urmeaza testul cu unul de 3300mAh selectionat (75$)

Cu stima,
2 fast 4 you 2
0

#21 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 07 October 2004 - 08:23 AM

Fa-ma sa pricep!
Amperaju pakului nu da NUMAI timpul de functionare?
Sau de fapt cel de 3000 permite "extragerea" unui curent mai mare ceea ce duce la o marire a performantelor (respectiv vitezei!) :)
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#22 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 07 October 2004 - 08:40 AM

Picatot, la 7 Oct 2004, 08:23, a spus:

Fa-ma sa pricep!
Amperaju pakului nu da NUMAI timpul de functionare?
Sau de fapt cel de 3000 permite "extragerea" unui curent mai mare ceea ce duce la o marire a performantelor (respectiv vitezei!) :)

si timpu si amperaju!
flying is my life...
0

#23 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 07 October 2004 - 08:42 AM

Picatot, la 7 Oct 2004, 08:23, a spus:

.....
Amperaju pakului nu da NUMAI timpul de functionare?
.......

Aici nu stiu ce ai vrut sa spui :)

Cele de 3300mAh bune sau selectionate, la o descarcare cu 30A au o scadere medie a tensiunii pana la 1,17V/celula, ceeace inseamna ca pana la consumare completa dau o tensiune mai mare catre motor decat alte pack-uri ieftine...

De asemenea, tensiunea dupa incarcare este de 1,22V/celula
2 fast 4 you 2
0

#24 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 07 October 2004 - 08:54 AM

Acu am pricipit!
OBIECTIV PTR LA IARNA: STAND PTR PACKURI si Motoare!
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#25 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 07 October 2004 - 08:58 AM

...
stand pentru pack-uri = ?????
2 fast 4 you 2
0

#26 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 07 October 2004 - 09:08 AM

Selectionare celule! :)
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#27 Useril este offline   CristiM 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 22-January 03

Postat 07 October 2004 - 09:11 AM

Stai linistit.

Nu cred ca vrei sa bagi ceva mii de dolari in asa ceva..

Uite cum se intampla: pack-uri

Aceasta postare a fost editata de CristiM: 07 October 2004 - 09:15 AM

2 fast 4 you 2
0

#28 Useril este offline   Picatot 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 839
  • Inregistrat: 05-June 04

Postat 09 October 2004 - 10:37 AM

CORECT
Altfel se cumpara 6x10=60 celule!
Se selecteaza ptr 2 accu 12 si restul se vind! :)
Ca atare cele de competitie isi merita pretul!
Sa nu existe confuzii!
mesaj normal, off topic, inutil ; off topic dar util ; off topic, important .
0

#29 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 14 October 2004 - 02:40 AM

Aruncati o privire si aici :

http://www.abcelectronique.com/composants/...787519451097716
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro