Modelism - RHC Forum: Preturi - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Preturi parapanta sau deltaplanul

#1 Useril este offline   Ikaros 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 18 January 2003 - 11:30 AM

Ce varianta este mai ieftina, in perspectiva: parapanta sau deltaplanul? Prin vara, as cam vrea sa fac niste cursuri de zbor si ma interseaza un cost aproximativ si pentru ceva cursuri. As mai dori sa stiu care dintre cele doua aparate este mai sigur in zbor; pe mine m-ar cam atrage parapanta - ca zbor fara motor (e mai spectaculos).
Multumesc
A woman in need is a woman indeed.
0

#2 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 18 January 2003 - 11:56 AM

Parapanta este cea mai ieftina si cea mai comoda.
Deltaplanul are calitati de zbor ceva mai bune (finete, viteza, infundare) dar este mai greu de transportat, dureaza mai mult sa il montezi, ai nevoie de spatii ceva mai mari pentru aterizare. daca cu delta este necesar un portbagaj de masina adaptat, cu parapanta nu ai nevoie decat de sacul ei. O poti duce si pe bicicleta! In plus la noi nu prea sunt drumuri pana in locurile de decolare... Cursul de initiere este mai scurt si ceva mai usor la parapanta. Aceste cursuri au preturile cam egale, insa mai sunt putini cei care zboara sau instruiesc delta atat la noi in tara cat si in afara...

Cursurile de initiere se fac iarna. este cel mai bine.
Cand te hotarasti imi spui si iti recomand eu un instructor. Sau daca vrei putem face acest curs impreuna. Putem sa il facem si cand se mai incalzeste, dar trebuie sa ne punem de acord.

Big
FROGS CAN FLY!
0

#3 Useril este offline   Ikaros 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 20 January 2003 - 05:25 PM

Mersi mult pentru raspuns. Pana in iunie, nu pot sa misc nimic; momentan am si servici, iar in paralel, trebuie sa invat si pentru licenta, pe care o dau in iunie. Pana in vara, incerc sa strang ceva fonduri, iar dupa examen intentionez sa-mi iau o perioda de concediu si sa urmez un curs de initiere cu papanta. Oricum, tinem legatura.

Inca o data, Multumesc pentru raspuns.
A woman in need is a woman indeed.
0

#4 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 21 January 2003 - 03:15 PM

OK. daca mai ai intrebari sunt aici. Daca vrei sa faci scoala in vara si am timp, te ajut eu.

Big
FROGS CAN FLY!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro