Modelism - RHC Forum: proiect zbor mare altitudine - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

proiect zbor mare altitudine

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 September 2009 - 11:44 AM

Vezi postareaAhernar, la Sep 16 2009, 12:19 PM, a spus:

La Rapa nu e voie cu FPV 2.4

Pardon, de cand asta ?
A fost la Alba, ca era aerodrom privat, acum au bagat si la RR asta? Si cum/cine va impiedica asa ceva ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 September 2009 - 11:47 AM

Vezi postareaMIG-29, la Sep 16 2009, 12:44 PM, a spus:

...Astept completari la aceasta lista.
...


Dispozitiv de localizare GPS/GSM/SMS in caz de pierdere - 100USD 70 grame
... cu picioarele pe pamant ...
0

#33 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 11:58 AM

Receptor nr2 2.4Ghz - am eu deja doua , si o sa vin cu tv-ul de 15" ca sa ne uitam si noi , ceilalti .
Oracle ... deocamdata disponibil e doar cel manual dar pana atunci poate o sa am unul adevarat .
Apropo de sistemul de comanda - imi cumpar pt proiectul asta si booster-ul de 7W .
Emitator video de 1W - voi cumpara unul luna viitoare - tot pentru proiect .
OSD - il risc pe al meu si asa ma bate gandul sa trec la unul superior .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#34 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 12:19 PM

Am un splitter video cu 5 iesiri. Putem astfel sa cuplam TV, laptop, ochelari si alte 2 dispozitive.
Ca si chestie preliminara trebuie vazut ce masa totala ambarcata estimam pe aripa... de aici putem sa vedem o anvergura/profil si alte lucruri de dimensionare pentru zburatoare.
Repet, sunt bineveniti si alti oameni interesati! Este loc si este de lucru pentru fiecare! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

MIG-29

Vezi postareaAhernar, la Sep 16 2009, 12:58 PM, a spus:

Receptor nr2 2.4Ghz - am eu deja doua , si o sa vin cu tv-ul de 15" ca sa ne uitam si noi , ceilalti .
Oracle ... deocamdata disponibil e doar cel manual dar pana atunci poate o sa am unul adevarat .
Apropo de sistemul de comanda - imi cumpar pt proiectul asta si booster-ul de 7W .
Emitator video de 1W - voi cumpara unul luna viitoare - tot pentru proiect .
OSD - il risc pe al meu si asa ma bate gandul sa trec la unul superior .

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 16 September 2009 - 12:21 PM

0

#35 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 12:25 PM

Vezi postareaMIG-29, la Sep 16 2009, 01:19 PM, a spus:

Am un splitter video cu 5 iesiri. Putem astfel sa cuplam TV, laptop, ochelari si alte 2 dispozitive.
Ca si chestie preliminara trebuie vazut ce masa totala ambarcata estimam pe aripa... de aici putem sa vedem o anvergura/profil si alte lucruri de dimensionare pentru zburatoare.
Repet, sunt bineveniti si alti oameni interesati! Este loc si este de lucru pentru fiecare! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

MIG-29


Splitter-ul ala e "powered" sau simplu ?

PS
E chiar foarte bine sa utilizam osd-ul meu - este deja "imperecheat" cu receptorul LRS si astfel avem RSSI . In plus , daca apare vre-o problema de range (improbabil) am putea comanda un early drop , booster-ul o sa fie cu mai multe setari de putere , inainte sa ajungem la ultima putem comanda "abort". Abort la 25km tot succes cred ca se cheama.
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#36 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 12:29 PM

Este powered. Este practic amplificator/splitter.
Da, daca ai OSD imperecheat cu receptorul pentru RSSI este perfect de utilizat.

Neaparat trebuie gandit sistem care sa poata TAIA "legatura" dintre aripa zburatoare si balon meteorologic. NU am vazut balon meteo care sa nu faca burst insa daca trebuie early drop cel mai bine este sa putem comanda asa ceva.

MIG-29

Vezi postareaAhernar, la Sep 16 2009, 01:25 PM, a spus:

Splitter-ul ala e "powered" sau simplu ?

PS
E chiar foarte bine sa utilizam osd-ul meu - este deja "imperecheat" cu receptorul LRS si astfel avem RSSI . In plus , daca apare vre-o problema de range (improbabil) am putea comanda un early drop , booster-ul o sa fie cu mai multe setari de putere , inainte sa ajungem la ultima putem comanda "abort". Abort la 25km tot succes cred ca se cheama.

0

#37 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 September 2009 - 12:31 PM

Foarte tare,posibil sa particip si eu cu o mica donatie in bani.La cati membri sunt inscrisi pe forum ...daca ar da toti cate 10 lei mama mama ce proiect ar iesi http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/rolleyes.gif .
0

#38 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 September 2009 - 12:51 PM

Am vazut candva (nu mai retin unde)un mare planor dotat cu mai multe motoare electrice iar pe aripi avea panouri solare.Practic cred ca era autonom sau cel putin avea o autonomie de zbor mare.Ma intreb daca asa ceva este realizabil si la ce altitudine ar putea urca.

Minti luminate sunt si la noi,nu cred ca ar fi o problema realizarea lui daca sar strange fonduri.
0

#39 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 01:00 PM

Te referi la acesta: http://www.airportjo...X/0710012_6.jpg ?
Alt link: http://www.nasa.gov/centers/dryden/news/Fa...54-DFRC_prt.htm

Este realizat de NASA in cadrul unui program de cercetare... intr-adevar are autonomie mare de zbor. A fost realizat de catre centrul de cercetari Dryden iar altitudinea era undeva la 18-20 km.

MIG-29

Vezi postareaaantikk, la Sep 16 2009, 01:51 PM, a spus:

Am vazut candva (nu mai retin unde)un mare planor dotat cu mai multe motoare electrice iar pe aripi avea panouri solare.Practic cred ca era autonom sau cel putin avea o autonomie de zbor mare.Ma intreb daca asa ceva este realizabil si la ce altitudine ar putea urca.

Minti luminate sunt si la noi,nu cred ca ar fi o problema realizarea lui daca sar strange fonduri.

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 16 September 2009 - 01:01 PM

0

#40 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 September 2009 - 01:08 PM

Da,despre acela este vorba.

Nimic nu este irealizabil daca exista fonduri.Poate iese ceva si din propunerea ta.
0

#41 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 01:12 PM

Trebuie sa iasa! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

MIG-29
0

#42 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 01:14 PM

Vezi postareaaantikk, la Sep 16 2009, 01:51 PM, a spus:

Am vazut candva (nu mai retin unde)un mare planor dotat cu mai multe motoare electrice iar pe aripi avea panouri solare.Practic cred ca era autonom sau cel putin avea o autonomie de zbor mare.Ma intreb daca asa ceva este realizabil si la ce altitudine ar putea urca.

Minti luminate sunt si la noi,nu cred ca ar fi o problema realizarea lui daca sar strange fonduri.


Helios . Dar e muuulttt dincolo de posibilitatile unor amatori , ala a fost un proiect NASA , aveau si avion de urmarire .

Inapoi la posibilitatile noastre , pentru a asigura recuperarea pretioaselor contributii inainte ca vreuna din legaturi sa iasa din raza de actiune propun un sistem gen "cui de grenada" tras de un servo aflat pe aripa .
Chestia mica rosie de la capat ar fi un inel de cauciuc care ar impiedica cuiul sa sara singur .
Statia are 7 canale disponibile , release ar fi perfect pe canalul 7 care are un buton ce nu poate fi actionat din greseala .

Fisiere atasate


HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#43 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 01:22 PM

Alternativ se poate folosi si fir rup termic la trecerea unui curent electric prin el. Oricum ar fi este nevoie de sistemul de detasare http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif
Unii care au incercat si au reusit: http://marsairplane....iability_2.html

MIG-29

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 16 September 2009 - 01:25 PM

0

#44 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 01:30 PM

Vezi postareaMIG-29, la Sep 16 2009, 02:22 PM, a spus:

Alternativ se poate folosi si fir rup termic la trecerea unui curent electric prin el.
MIG-29


Nu mi se pare fiabil , la frigul potential de acolo s-ar putea ca lipo-ul sa nu mai dea curentii necesari ruperii si atunci ne trezim cu o aripa + resturi de balon agatate de ea ... o combinatie nu prea aerodinamica http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/blink.gif
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#45 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 01:45 PM

Asta este urmatoarea problema... sa rupem legatura aripa/balon inainte de burst-ul balonului... altfel riscam sa avem resturile balonului incurcate cu aripa http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Preliminar rezulta cam 600 de grame sarcina utila totala (baterii, OSD, Tx video, HD/FPV camera Z500, copilot, autopilot).
As estima masa totala a aripii cu tot cu sarcina utila pana in 1500-1700 grame. Chiar daca par cam multe game bugetate pentru aripa eu zic ca e mai bine asa deoarece va trebui sa avem o structura suficient de bine inchegata pentru zborul la altitudinile respective (viteza limita este destul de ridicata in conditii de densitate mica a aerului). Evolutia la altitudinile respective se va realiza cu viteze undeva spre triple (poate mai mult? vom calcula si vom vedea...) fata de vitezele normale de la sol.

Deci un balon cu capacitatea de ridicare de 2 kg ne este suficient.

MIG-29

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 16 September 2009 - 01:48 PM

0

#46 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 16 September 2009 - 01:48 PM

daca va multumiti cu o camera de 480 linii alimentata la 12V (20g toata chestia), o donez cu placere.
ma refer la camera de urmarire, ca am vazut ca filmarea se face cu HD.

MIG29, faci referire la faptul ca e destul de munca pentru fiecare; hai sa facem o lista cu lucrari splitate asa incit sa fie de o persoana fiecare si poate, in felul asta, vor aparea mai multi doritori pe lucrari anume.
zic si eu...

bizu
0

#47 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 02:05 PM

Cati metri cubi de heliu ai in butoiul ala al tau ? Am observat ca la HALO au folosit un balon de 4mc , cu ceva de genul 1.5kg sarcina si 1.4kg extra lift iar deviatia la zborul lor a fost cam de 2/1 (2 km parcursi orizontal pentru fiecare km in inaltime ) . E adevarat , au lansat pe o zi vantoasa , dar poti sa ai calm plat jos si vant puternic sus , tu ar trebui sa stii cel mai bine cum stau lucrurile astea .
O idee cu burst-ul - camera nr 2 ar putea avea o mica oglinda in fata sau si mai bine suport cu tilt , iar in urcare sa fie indreptata catre balon , imediat ce se vede burst-ul se comanda detasarea . Daca legam aripa de balon cu un cablu lunguiet (10-15m) nu cred ca o sa fie probleme .Devine chiar necesara prezenta a doua emitatoare , fiecare cu camera lui
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#48 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 16 September 2009 - 02:07 PM

Super tare proiectul! Abia astept sa il vad finalizat!
0

#49 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 02:09 PM

Cu siguranta este utila camera respectiva!

Lucrari pe care le consider eu necesare (lista partiala):

1.) proiectare mecanism cuplare/decuplare intre aripa si balon meteorologic
2.) identificare si realizare infrastructura umflare balon meteo (nu se umfla oricum aceste baloane si nu se manevreaza cu mainile goale- grasimea dauneaza latexului)
3.) proiectare sisteme onboard/stabilirea tipului de acumulatori pentru folosit la bordul vehiculului. Practic trebuie delimitat ce se pune pe aripa zburatoare (Tx video, OSD, copilot etc.) , cum se alimenteaza fiecare si cum sunt cuplate circuitele/mecanismele intre ele.
4.) proiectare statie de sol: fixa si mobila (este bine sa avem o statie de sol montata pe o masina de urmarire). De asemenea trebuie delimitat ce dispozitive intra in componenta fiecarei statii de sol, cum sunt alimentate, cum sunt legate intre ele. Determinare nevoi de alimentare: tensiuni/curenti.
5.) software necesar statie de sol (ce trebuie instalat, ce trebuie configurat pe laptop-urile aferente statiilor de sol).
6.) estimare caracteristici zbor balon (timp urcare, altitudine maxima, directie de miscare, simulare zbor balon)
7.) proiectare/constructie aripa zburatoare inclusiv interfata electrica/mecanica cu sarcina utila de la punctul 3.)
8.) identificare legislatie in vigoare. Gasit aprobarile necesare pentru un asemenea zbor, proceduri legale.

adaugat de renatoa: 9.) studiu autopilot/configurare. Not simple!

MIG-29


Vezi postareabizu, la Sep 16 2009, 02:48 PM, a spus:

daca va multumiti cu o camera de 480 linii alimentata la 12V (20g toata chestia), o donez cu placere.
ma refer la camera de urmarire, ca am vazut ca filmarea se face cu HD.

MIG29, faci referire la faptul ca e destul de munca pentru fiecare; hai sa facem o lista cu lucrari splitate asa incit sa fie de o persoana fiecare si poate, in felul asta, vor aparea mai multi doritori pe lucrari anume.
zic si eu...

bizu

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 16 September 2009 - 02:20 PM

0

#50 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 September 2009 - 02:10 PM

Vezi postareaAhernar, la Sep 16 2009, 03:05 PM, a spus:

...Devine chiar necesara prezenta a doua emitatoare , fiecare cu camera lui

Tocmai discutam de un video switcher, dar si doua fluxuri video ar fi ok, asigura redundanta :rolleyes:
Plus ca de cand am avut camera pusa pe un jet orientata spre spate, am inceput sa descopar ca poti avea cateodata imagini mai interesante inapoi decat in fata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#51 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 16 September 2009 - 02:21 PM

Va fi nevoie de comunicatii intre participanti; eu pot pune la chestia asta doua statii d'alea mici in 433MHz. Cu siguranta vor fi necesare mai multe...

bizu

merg 2,5 Km in cimp, probat.
0

#52 Useril este offline   Laur73 

  • fotograf aerian
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1855
  • Inregistrat: 26-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filmari si fotografie aeriana

Postat 16 September 2009 - 02:25 PM

Vezi postareaMIG-29, la Sep 16 2009, 12:44 PM, a spus:

Deci locul: undeva in sudul tarii (cand ne decidem postam detalii suplimentare)
Data: Mai 2010 (ziua precisa va fi anuntata ulterior)

Membrii echipei: Arhernar si Renatoa pana acum. Daca mai e cineva interesat includem pe parcurs. Pentru organizarea treburilor as limita insa perioada de inscrieri pana vineri (18 Septembrie 2009). Si asta deoarece daca vrem sa facem in luna Mai trebuie deja sa concretizam ce este de facut si ce este de rezolvat din punct de vedere tehnic.

Materiale necesare (deviz partial)- am trecut pretul acolo unde nu avem deocamdata materialul respectv sau id-ul de pe forum acolo unde avem deja ca si contributie a unui membru al echipei:

Balon meteorologic- 1 bucata. Pret: 250 USD
Heliu- 1 butelie. MIG-29
Autopilot. Rentoa
Aripa zburatoare (structura completa, servo-uri, daca e nevoie asigur si motorizare dar nu cred ca va fi nevoie de asa ceva). MIG-29
Acumulatori Lipoly- trebuie decis ce acumulatori sunt necesari
Statie de sol: netbook, antene patch, antena parabolica, trepiede, receiver, video googles 2.4 Ghz- MIG-29
Oracle, al doilea receptor 2.4 Ghz (parte a statiei de sol)- ???
Copilot. Renatoa.
Emitator putere pentru comenzi- Arhernar (avem si receptorul pereche banuiesc).
OSD. Pret: 100 USD
Tx video. Pret: 50 USD
Camera video. Pret: 80 USD
HD video- Aiptek Z500. Pret: 150 euro.
Telescop 200 mm pentru urmarire optica. Arhernar (back-up MIG-29).

Astept completari la aceasta lista.

MIG-29

o camera video Sn 480 ,oracle, si un osd cu autopilot de la intelligent Flight http://www.intelligentflight.com/webstore/...-Kit-P34C1.aspx baterii am destule doar sa va hotariti ce puteri va trebuie ,video ochelari Head Play,pentru inregistrare am un Archos cu 8gb memorie ajunge pt 5 ore, emitatorul video din pacate este in 900.

Aceasta postare a fost editata de Laur73: 16 September 2009 - 02:27 PM

Fotografie Aeriana
0

#53 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 September 2009 - 02:26 PM

Vezi postareaMIG-29, la Sep 16 2009, 03:09 PM, a spus:

8.) identificare legislatie in vigoare. Gasit aprobarile necesare pentru un asemenea zbor, proceduri legale.

Una din chestiile de cercetat aici: care sunt plafoanele de zbor si in ce conditii.
De exemplu in Anglia ai limitare la 400 ft (130m) numai daca obiectul depaseste 7kg.
Daca e mai usor, nu exista limitari !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#54 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 02:29 PM

Si in USA exista asemenea "waivere". Nu cred ca Romania e mai deosebita din acest punct de vedere.
Trebuie intr-adevar vazut!
Cred ca cel mai productiv acum este sa completam lista de activitati cu ce crede fiecare. Ce ziceti? Sa zicem timp de gandire pana luni pentru fiecare sa completeze lista de activitati si apoi facem o compilatie finala?
EDIT: Bizu si Laur73 sa inteleg ca sunt amatori de experienta cu zborul foarte sus? (intrebare retorica bineinteles)
Bon, deci echipa are 5 oameni pana acum. Daca am uitat/ignorat pe cineva, considerati-ma vinovat si faceti-ma atent :rolleyes:

MIG-29

Vezi postarearenatoa, la Sep 16 2009, 03:26 PM, a spus:

Una din chestiile de cercetat aici: care sunt plafoanele de zbor si in ce conditii.
De exemplu in Anglia ai limitare la 400 ft (130m) numai daca obiectul depaseste 7kg.
Daca e mai usor, nu exista limitari !

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 16 September 2009 - 02:37 PM

0

#55 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 02:40 PM

Aiptek -ul va trebui sigur alimentat separat . Bateriile lor nu tin decat vre-o ora si asta cand sunt proaspete .
Pot sa fac un acumulator 1S 2p de 4400mah (4 ore) din zippy-ul care mi-a ramas dupa crash-ul de pe chitila (ala cu radarul) .
Alternativ , am celule de laptop Li-ion de 2600mah , e mai sigur (din punct de vedere al voltajului ) , dar si mai greu - 140g pt 5200mah.
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#56 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 02:46 PM

Credeti ca ar fi util un link separat de telemetrie?

MIG-29

Vezi postareaAhernar, la Sep 16 2009, 03:40 PM, a spus:

Aiptek -ul va trebui sigur alimentat separat . Bateriile lor nu tin decat vre-o ora si asta cand sunt proaspete .
Pot sa fac un acumulator 1S 2p de 4400mah (4 ore) din zippy-ul care mi-a ramas dupa crash-ul de pe chitila (ala cu radarul) .
Alternativ , am celule de laptop Li-ion de 2600mah , e mai sigur (din punct de vedere al voltajului ) , dar si mai greu - 140g pt 5200mah.

0

#57 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 02:58 PM

"Link separat " ?
Pilotajul il vad facut cu camera mica , ea va avea si OSD , dar pt redundanta si polarizare mi se parea util sa avem un al -2 lea emitator conectat la Aiptek .
Mai intai totusi as trebui sa ne lamurim in privinta orientarilor , mie incepe sa mi se para mai mult un zbor pe orizontala decat pe verticala , mai ales daca extra-lift-ul este de doar 500g !!! . As zice ca mai bine am folosi un balon de 3kg !
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#58 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 03:12 PM

Oricum cel mai bine este sa facem dracaria si apoi sa luam/gasim balonul potrivit.
Pe http://www.scientificsales.com/Meteorologi...alloon-s/25.htm sunt exemple de baloane ce pot fi achizitionate. Oricum nu sunt cei mai ieftini la aceste produse.
Un balon cu lift de 3 kg costa 395 USD. Este foarte posibil sa pot "gasi" doua baloane meteo de 3 kg fara cost... Oricum deocamdata ultima grija este achizitionarea balonului desi si aceasta trebuie facuta cu ceva timp inainte daca se va dovedi ca trebuie neaparat sa-l cumparam.

Un avion prinde in greutate cu cat imbatraneste... asta e valabil chiar din momentul in care incepe sa prinda ideea contur pe planseta.
Daca avem doua stream-uri video AMANDOUA cu OSD-uri atunci nici mie nu mi se mai pare util un link de telemetrie aditional
Decizia a ce punem pe aripa zburatoare apartine in totalitate celui care se va ocupa de task-ul 3.).
De aceea ziceam sa mai adaugati daca este necesar activitati la lista respectiva de activitati si apoi sa impartim activitatile intre noi.

Materiale vad ca sunt aproximativ acoperite cu contributia fiecaruia.

MIG-29

Vezi postareaAhernar, la Sep 16 2009, 03:58 PM, a spus:

"Link separat " ?
Pilotajul il vad facut cu camera mica , ea va avea si OSD , dar pt redundanta si polarizare mi se parea util sa avem un al -2 lea emitator conectat la Aiptek .
Mai intai totusi as trebui sa ne lamurim in privinta orientarilor , mie incepe sa mi se para mai mult un zbor pe orizontala decat pe verticala , mai ales daca extra-lift-ul este de doar 500g !!! . As zice ca mai bine am folosi un balon de 3kg !

Aceasta postare a fost editata de MIG-29: 16 September 2009 - 03:19 PM

0

#59 Useril este offline   MIG-29 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 September 2009 - 03:21 PM

Precizare: unele activitati sunt legate de altele. De exemplu nu se poate proiecta, construi aripa fara sa avem output ferm de la task 3.)

De aceea trebuie rumegata repede lista de activitati, completat daca mai e ceva de completat si apoi impartite treburile fiecaruia.

MIG-29
0

#60 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 16 September 2009 - 03:40 PM

Financiar vreau sa contribui si eu.
Despre legislatii o sa incep sa ma interesez de maine.
@mig29
poti urca un excel pe forum.....schimba-i extensia in .jpg.
flying is my life...
0

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro