Modelism - RHC Forum: Trex 450 SE V2 - in sfarsit in randul lumii - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Trex 450 SE V2 - in sfarsit in randul lumii Luat de la Porumbeu care il are de la morph

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2009 - 11:41 AM

Sunt si eu in randul lumii. Am cumparat dupa o negociere scurta (si secreta ca orice negociere comerciala) un Trex 450 V2 SE. Este cel pe care l-a avut morph de nou nout.

La mine a juns in stare buna, cu cateva mici zgarieturi pe ici pe colo. Servo sunt altele decat cele de la inceput si anume:

ciclic

Model: HD-1581HB
Voltage: 4.5v~6v
Speed: .16sec
Torque: 1.9kg/cm
Bearings: 1BB
Gears: Nylon
Weight: 12g
Size: 23x12x20mm

si 1 la coada
Model: HD-1810MG
Voltage: 4.5v~6v
Speed: .16sec
Torque: 2.2kg/cm
Bearings: 1BB
Gears: Metal
Weight: 16g
Size: 23x12x20mm

Sunt servo digitale, arata bine dar cel de coada pare lent. As putea sa rulez la 6V sa devina mai vioaie sau sa pun servo JR DS290 care e perfect pentru coada.

De asemenea palele meseriase de carbon albe nu au intrat in deal. Urmeaza sa ii pun un gyro, un RX si sa-l zbor. Am palele Align normale galben cu negru. Altfel are tot de la Align, motor, esc, pana si bateria care pare cam obosita, o sa mearga bine pe HBK2.

Orice sfat inainte de inaltarea in aer e binevenit, de pilda ce e bine sa verific, ce ar trebui schimbat, chestii de astea.

Il alta ordine de idei azi am primit din Chima si kitul CNC pentru HBK2, unul ieftin de 25 USD. Din doua HBK2 sper sa fac unul care sa mearga fain. M-a linistit cu totul Primus, nu o sa-mi cumpar alt heli serios mai mic decat HBK2.

Stefan
0

#2 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 04 September 2009 - 12:18 PM

Felicitari.

e un super heli .Excelent chiar o sa iti palca la nebunie.
Are stil , are aspect, piese pe toate gardurile,zboara excelent.


welkome ti the aligh 450 fan club.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#3 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2009 - 06:38 PM

Felicitari pentru achizitie. Este un model foarte reusit si extraordinar de agil.

Eu inca te astept cu raptorul si protosul la camp. :rolleyes:
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2009 - 05:17 PM

Azi am bagat primul hover de un pak intreg cu palele de carbon china no name. Surpriza placuta majora. Vibratii nici un pic, tracking perfect - cred ca de cand l-a facut morph nu s-a atins nimeni de tracking. Asta da heli cum trebuie. Dupa ce m-am luptat cu trackingul la Minititan e o mare bucurie.

Cu padle care au venit cele carbon Align era prea fasnet pentru mine acum asa ca am pus pe cele albe si grele ramase de la Minititan. E mai bleg cu ele.

Motorul s-a incalzit bine, ESC era rece, pak-ul mai putin fierbinte decat in Minititan, e mai usor, consuma mai putin.

Combinatia servo/gyro cu care l-am testat e mizerabila, tot timpul am stat cu ochii pe coada sa nu fuga. Din fericire mai am destule servo si gyro sa tot testez. Nu degeaba au vandut Align Trex450 SEv2 cu vagonul.

Tot ce am facut eu a fost sa mai slabesc putin cureaua mie imi parea prea intinsa, chestie de gust.

Stefan
0

#5 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2009 - 08:42 AM

Mi se pare putin cam lent servoul de pe coada. Nu ai ceva cu 0.10ms? Un 9650 ar merge chiar daca este ceva mai mare.
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2009 - 09:44 AM

Am servo de coada pentru toate gusturile:

GWS analogic: GWS Park HPX Servo 19g/.05sec/3.6kg si
JR DS290G - asta merge bine cu gyro care au modul DS

Asa l-am luat de la Porumbeu (cu servo HD-1810MG), am zis sa vad cum o merge si dupa aia fac modificari. Servo de la platou par OK, totul e sa nu moara cand ti-e lumea mai draga, servo de pe coada pleaca in alte misiuni.

Culmea e ca acelasi gyro (unul chinezesc Skya, fara mod DS) cu un servo HXT900 tinea coada foarte bine pe Minititan. Nu o sa stric insa frumusete de Trex SE cu servo de 3 USD.

Stefan
0

#7 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 19 October 2009 - 06:26 PM

bun heli nu gluma, zboara sus si repede, e foarte stabil. dar pe mine ma tot roade ceva la el. nu are torq tube. pana o sa imi iau un 500esp, as face un upgrade cu torq tube lu asta pe care il am ca tare imi place. vad postari ce e drept putine ca sunt care si-au pus atat headul de pro cat si torqtube. cine de pe forum are idee de unde as putea lua un torq tube compatibil la v2??
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#8 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 19 October 2009 - 06:32 PM

Vezi postareafiredragon, la Oct 19 2009, 07:26 PM, a spus:

bun heli nu gluma, zboara sus si repede, e foarte stabil. dar pe mine ma tot roade ceva la el. nu are torq tube. pana o sa imi iau un 500esp, as face un upgrade cu torq tube lu asta pe care il am ca tare imi place. vad postari ce e drept putine ca sunt care si-au pus atat headul de pro cat si torqtube. cine de pe forum are idee de unde as putea lua un torq tube compatibil la v2??

flying-hobby
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#9 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 19 October 2009 - 07:06 PM

Vezi postareatantar, la Oct 19 2009, 06:32 PM, a spus:

flying-hobby


multumesc, acu imi iau un apartament in chirie, dar imediat vin sarbatorile si cred ca o sa primeasca sigur cadou o codita noua. eu nu prea am incredere in curele. apoi cine stie, poate un fratior mai mare. m-am convins ca mie imi plac heli, avioanele ma plictisesc si nu imi plac.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#10 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 19 October 2009 - 07:53 PM

Vezi postareafiredragon, la Oct 19 2009, 07:06 PM, a spus:

multumesc, acu imi iau un apartament in chirie, dar imediat vin sarbatorile si cred ca o sa primeasca sigur cadou o codita noua. eu nu prea am incredere in curele. apoi cine stie, poate un fratior mai mare. m-am convins ca mie imi plac heli, avioanele ma plictisesc si nu imi plac.


inca o intrebare, in comunitatea europeana stie undeva unde as gasi coada torqtube cat mai ieftin??
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#11 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 19 October 2009 - 08:11 PM

Vezi postareafiredragon, la Oct 19 2009, 08:53 PM, a spus:

inca o intrebare, in comunitatea europeana stie undeva unde as gasi coada torqtube cat mai ieftin??

Din ce stiu eu cei mai ieftini sunt midlandhelicopters , dar grija mare ca preturile sunt in lire iar transportul pt. coletele mai grele este undeva la 30 de lire , au si o rubrica de SH foarte interesanta .
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#12 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 19 October 2009 - 08:14 PM

Vezi postareafiredragon, la Oct 19 2009, 08:53 PM, a spus:

inca o intrebare, in comunitatea europeana stie undeva unde as gasi coada torqtube cat mai ieftin??

Din ce stiu in PADOVA este o comunitate destul de importanta de helicopteristi , ar trebui sa vorbesti cu ei poate gasesti ceva loco , eu am petrecut ceva timp prin CHIOGGIA si am auzit numai vorbe bune despre ei , apropo in Chioggia mai ai un magazin , parca SABATINI .

Bafta
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#13 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 19 October 2009 - 08:37 PM

Vezi postareatantar, la Oct 19 2009, 08:14 PM, a spus:

Din ce stiu in PADOVA este o comunitate destul de importanta de helicopteristi , ar trebui sa vorbesti cu ei poate gasesti ceva loco , eu am petrecut ceva timp prin CHIOGGIA si am auzit numai vorbe bune despre ei , apropo in Chioggia mai ai un magazin , parca SABATINI .

Bafta

este la Brugine intre Padova si Chioggia, adica astia  http://www.gebonline.it/ , in rest numai avioane, plin de avioane. Am auzit de sabatini, o sa caut. eu prefer insa sa iau din anglia, sunt fara asa multe taxe, ies mult mai ieftin. pe terenul unde merg cel mai tare reuseste sa tina t-rex in hover cu coada la el. Nu sunt asa multi cu heli cum crezi.


oricum din cauza vamei italiene as prefera sa iau din europa, daca auzi ceva torqtube...da un mesaj aici. Multumesc!!!
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#14 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 19 October 2009 - 08:47 PM

gata am gasit codul produsului, e plin peste tot de el. ajunge sa dai pe gogu cu t rex 450 450V3 Torque Tube Drive assembly HS1298. acu am de unde sa aleg. multumesc pentru sprijin, chiar nu am incredere in curele. parca astept sa pocneasca in zbor. ramane sa vad in cat timp o sa se duca rulmentii si servo de coada. doar asa cred ca o sa reusesc un crash.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#15 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 01 September 2010 - 06:35 PM

Salut.Doresc sa va impartasesc si voua problema ce am avut-o cu un 450 V2.Am un motor Scorpion HK2221-8 cu care am peste 100 zboruri.Motorul este de nota 10, dar de ceva vreme, a aparul un scartait cum ar fii un rulment ce ruleaza pe uscat si ma deranja f. tare in zborul acrobat cu turatia la 100% cand aparea si o vibratie destul de puternica.Dupa multe cautari, aproape toti rulmentii schimbati, astazi i-am dat de capat. AXUL MOTOR!! - Are o usoara uzura in zona rulmentilor si s-a marit distanta dintre ax si interiorul rulmentului ceea ce ducea la vibratie.Urmeaza schimbarea lui cu unul nou.
0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2010 - 07:44 PM

Asta am patit si eu la motorul de pe HK500. Axul avea joc si am suspectat rulmentii. La demontare am descoperit ca de fapt axul era ros masiv in dreptul rulmentului superior.

Cred ca se invartea axul in rulment in loc sa se invarta rulmentul. Intebarea e ?

Solutia aia verde R48 are cica e de rulmenti o fi buna pentru astfel de situatii ?

Adica cand refac motorul sa pun putin pe ax ca sa prinda rulmentul.


Vezi postarearadulp, la Sep 1 2010, 07:35 PM, a spus:

Salut.Doresc sa va impartasesc si voua problema ce am avut-o cu un 450 V2.Am un motor Scorpion HK2221-8 cu care am peste 100 zboruri.Motorul este de nota 10, dar de ceva vreme, a aparul un scartait cum ar fii un rulment ce ruleaza pe uscat si ma deranja f. tare in zborul acrobat cu turatia la 100% cand aparea si o vibratie destul de puternica.Dupa multe cautari, aproape toti rulmentii schimbati, astazi i-am dat de capat. AXUL MOTOR!! - Are o usoara uzura in zona rulmentilor si s-a marit distanta dintre ax si interiorul rulmentului ceea ce ducea la vibratie.Urmeaza schimbarea lui cu unul nou.

0

#17 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2740
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 01 September 2010 - 09:04 PM

Pai motorul trebuie uns la fiecare 5 zboruri , altfel ...

Bafta

T..

Aceasta postare a fost editata de tantar: 01 September 2010 - 09:05 PM

Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#18 Useril este offline   radulp 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 832
  • Inregistrat: 09-August 08
  • Gender:Male
  • Location:oradea/0751975329
  • Interests:elicoptere

Postat 01 September 2010 - 09:56 PM

Cred ca se invartea axul in rulment in loc sa se invarta rulmentul. Intebarea e ?

Solutia aia verde R48 are cica e de rulmenti o fi buna pentru astfel de situatii ?

Adica cand refac motorul sa pun putin pe ax ca sa prinda rulmentul.
[/quote]

normal orice rulment ce are suport din metal(aluminiu in cazul nostru) trebuie blocat cu solutie de fixat bucse (rulmenti)- altfel patiti ce am patit si eu.In loc sa se invarta rulmentul normal, se invarte si axul in interiorul rulmentului.Solutia respectiva are rolul si de a absorbi din vibratii.Numai sa nu faceti confuzie cu solutia de blocat suruburi.(gen Loctite 242,243 s.a.)
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8276
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2010 - 10:45 PM

Povestea asta a aparut odata cu motoarele skorpion, altfel, nu le unge nimeni niciodata si merg sute-mii de zboruri.

Rulmentii normali cu shield metalic protector nu se ung. Unsoarea din fabrica este exact ce la trebuie si nu pleaca nicaieri.

Daca sunt unsi cu ce nu trebuie gen WD-40 - se spala unsoarea din fabrica si deabia de atunci incolo apar probleme.

La motorul meu era axul ros mult si juca in interiorul rulmentului - practic se misca axul in rulment, rulmentul cred ca statea pe loc sau mai dadea si el o tura din cand in cand.


Vezi postareatantar, la Sep 1 2010, 10:04 PM, a spus:

Pai motorul trebuie uns la fiecare 5 zboruri , altfel ...

Bafta

T..

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro