Modelism - RHC Forum: Blade mSR - Fixed pitch - single rotor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »

Blade mSR - Fixed pitch - single rotor pofteste careva la el ?

#61 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 24 January 2010 - 06:29 PM

Vezi postareaadi55, la Jan 24 2010, 03:02 PM, a spus:

salut.
da ok, pai m-am prins ca mSR-ul nu putea face chestia asta
uite aici o paza la ce am lucrat in ultimul timp...hi
ciao


...noua telecomanda pentru mSR...??? :D
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#62 Useril este offline   adi55 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 06-August 09
  • Gender:Male
  • Location:MEDIAS
  • Interests:RADIOAMATOR AUTORIZAT

Postat 24 January 2010 - 08:34 PM

Vezi postareafiredragon, la Jan 24 2010, 06:29 PM, a spus:

...noua telecomanda pentru mSR...??? :rolleyes:


nu chiar, am povestit azi cu statia aia cu unul din Trieste si unu mai din nord...
in rest am mai zburat azi mSR-ul doua baterii, prin bucatarie, dupa ce am trimis lumea de acolo la plimbare, hi
la prima parca mi-am iesit un pic din mana, dar la a doua a fost mai ok.
ma trebuie sa ma mai joc cu el sa-mi intru in mana ca lumea...
dupa cum ti-am mai spus astept si un hbk3, din state, motor brushless, dar de ala mi-e frica, iti spun drept..

ciao
0

#63 Useril este offline   patrocle 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 07-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2010 - 08:58 PM

Vezi postareastiganas, la Jan 23 2010, 09:26 AM, a spus:

Cu greu ma abtin sa nu cumpar si eu unul.


eu nu m-am abtinut si mi-am luat unul... a venit de luni la ai mei acasa dar l-am luat abia ieri. E din UK si evident ca nu l-am putut baga in priza :lol: ...asa ca am folosit prilejul sa ma joc cu freza Proxxcon cumparata de Craciun.. taiat odiosenia de stecher si transplantat unul normal pe alimentator

la primele doua zboruri m-a cam dezamagit... din pacate nu zboara ca un heli normal cu un singur rotor. e ceva ciudat, are niste reactii usor nesteptate, parca e o corcitura intre coaxial si normal. De altel, nici nu e un heli normal, flybar-ul acela la 45 de grade... si niste compensari din electronica, daca dai de coada da singur si de servoul de alieron. si palele, care nu stau ca un disc in zbor, ci mai degraba ca un trunchi de con

Apoi am inceput sa ma obisnuiesc (nu stiu daca asta e bine) si sa devina distractiv. Cu ce heli mai poti sa faci opturi pe bune in sufragerie??? chiar foarte distractiv.... Zboara mult din bateria aia, n-am masurat niciodata exact, dar sigur peste 6 minute si e neasteptat de agil. Si rezistent :rolleyes: ca nu e chiar trivial de zburat cu el si l-am mai dat de obiecte la inceput. Daca tai "gazul" inainte de crash, pare sa fie indestructibil
In primul minut de zbor coada are drift din ce in ce mai mare... ori compensezi gramada ori il rearmezi dupa care zboara perfect oricat (ma rog, am doar doua baterii)

Sigur e bun de facut unele reflexe si de invatat orientarile la perfectie, asa, prin casa, cand ai chef de 5 minute de pauza. E mai greu decat pare sa reactionezi de fiecare data sa cum trebuie... mie nu imi iese nici acum, tot mai dau cateodata de stick-uri pe dos

Aceasta postare a fost editata de patrocle: 24 January 2010 - 08:58 PM

Mircea

Blade 400 3D, Gaui 200V2, Spektrum DX6i 2,4 GHz
Trez 450 Pro FBL, Mikado 400 FBL
0

#64 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 24 January 2010 - 09:18 PM

mda, e ciudat ca platoul reactioneaza ca la lama, dar eu am bagat mix in dx7 ca sa se miste mai drept, stil t-rex(nu 100% dar nu mai trage stanga-dreapta asa mult cand faci inainte-inapoi). am expo pe coada, si zbor tot timpul pe super rapid atat ca cursa servo cat si ball link swash. sa vezi ce mana si ce precizie iese cand il zbori intre doi pereti aflati la 1,5..2m de tine iar heli abia asteapta un impuls de stick ca sa plece sageata in unul.

   reversul e ca dupa ce  il ti pe asta micu asa ...iti faci barba cu t-rex. acum am pus la upload un video cu t-rex 500 si 450...sa vedeti ce mana mi-a facut blade pentru ele.... o sa il dau imediat ce se uploadeaza.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#65 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 25 January 2010 - 12:47 AM

Vezi postareafiredragon, la Jan 24 2010, 08:18 PM, a spus:

mda, e ciudat ca platoul reactioneaza ca la lama, dar eu am bagat mix in dx7 ca sa se miste mai drept, stil t-rex(nu 100% dar nu mai trage stanga-dreapta asa mult cand faci inainte-inapoi). am expo pe coada, si zbor tot timpul pe super rapid atat ca cursa servo cat si ball link swash. sa vezi ce mana si ce precizie iese cand il zbori intre doi pereti aflati la 1,5..2m de tine iar heli abia asteapta un impuls de stick ca sa plece sageata in unul.

   reversul e ca dupa ce  il ti pe asta micu asa ...iti faci barba cu t-rex. acum am pus la upload un video cu t-rex 500 si 450...sa vedeti ce mana mi-a facut blade pentru ele.... o sa il dau imediat ce se uploadeaza.

postat video pe pagina de t-rex 500...ca acolo e locul lui dar meritul reflexelor sunt ale lui blade
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#66 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 25 January 2010 - 11:31 PM

Vezi postareapatrocle, la Jan 24 2010, 07:58 PM, a spus:

Zboara mult din bateria aia, n-am masurat niciodata exact, dar sigur peste 6 minute si e neasteptat de agil. Si rezistent  :D ca nu e chiar trivial de zburat cu el si l-am mai dat de obiecte la inceput. Daca tai "gazul" inainte de crash, pare sa fie indestructibil


nu inteleg ce vrei sa spui. e foarte usor de zburat cu el. uite!!!. mai arata-mi un heli cu rotor clasic fie el si corcitura cu care sa te joci asa


http://www.vimeo.com/8978831   :D :D
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#67 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 14 February 2010 - 02:05 AM

waw micul meu blade!!!

Imagine atasata: bladeglow2.jpg

Imagine atasata: wallbladeglow1.jpg
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#68 Useril este offline   ady23 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06-October 07
  • Gender:Not Telling

Postat 14 February 2010 - 10:36 PM

Atentie la trex-ul 500 face un balans din coada fata-spate destul de tare si nu e bine. Remediaza problema.
0

#69 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 14 February 2010 - 11:05 PM

Vezi postareaady23, la Feb 14 2010, 09:36 PM, a spus:

Atentie la trex-ul 500 face un balans din coada fata-spate destul de tare si nu e bine. Remediaza problema.

 vezi ca aici e de msr. iar cu t-rex e ok. mecanic e perfect si nu mai joaca asa. e aproape perfect. nu e nimic stramb. poate doar palele principale trebuiau balansate si dupa centrul de inertie...eh. le-am balansat normal. a zburat 10 min pe sport azi pana la 3,2v/cell.destul de mult. o sa mai maresc turatia eventual un pic dar deja sunt mai multumit.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#70 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 18 February 2010 - 08:59 PM

ceva interesant aparut le HK pentru blade msr...http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10980    daca are jumate din C declarati si se incarca la jumate din C declarati max la incarcare e super la pretul asta!!! 
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#71 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 20 February 2010 - 08:10 PM

Blade mSR in lumina neagra(ultraviolet)
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#72 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 09 March 2010 - 12:27 AM

 recomandare pentru posesorii de blade msr. nu luati baterii normale caci incarcatorul celectra le incarca prea repede si le strica. singurele cu incarcare la mai mult de 0.3A sunt turnigy alea noi si hyperion g3 cx nou iesite. turnigy si-a luat un review rau din prima(testate de mine ca am 5 bucati luate). deci raman hyperion de 25C care trag foarte bine. sa vedem cum tin in timp. dar la pret sunt 6,9 euro iar cele originale cam 10. hyperion sunt singurele care merita pana acum pentru blade msr. ma refer la hyperion g3 cx 130mah 1S 5C charge 25C discharge  

Aceasta postare a fost editata de firedragon: 09 March 2010 - 12:29 AM

Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#73 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 12:17 PM

Dar bateriile cu care vine el cum se tin?

Imi pare rau ca n-am fost pe faza cand a fost la Blade MSR bind and fly 99$ la hobbyking. Merita cumparat. Acum nu l-am mai vazut pe nicaieri la banii astia.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#74 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 11 March 2010 - 08:55 PM

nu prea bine. ca orice baterie de incarcat la 1C care o incarci la 3C. dupa 50 zboruri incepi sa simti ca se duc. mi-a cazut bladeul afara de pe la 15M inaltime ca am ramas fara baterie. noroc ca e usor ca o frunza. si eflite cer vreo 10 euro la baterie. singurele dupa mine ok pana acum de luat sunt noile hyperion pe care le am de o saptamana si eu. calitate, putere pret ok pt baterii non HK. si cei 25C il fac racheta interspatiala. beton!!! 6,9 euro bucata
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#75 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2010 - 05:53 AM

Pana la urma am comis-o si mi-am luat unul :)

Ca sa zic asa, cine nu are nu stie ce pierde, e massive fun. Intr-adevar, pare aproape indestructibil, am tras ieri vreo 20 de crash-uri in curte (inclusiv vreo 2 in viteza), facand trasee printre copaci, si nu a avut absolut nimic.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#76 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2010 - 12:43 PM

Vezi postareapatrocle, la Jan 24 2010, 09:58 PM, a spus:

la primele doua zboruri m-a cam dezamagit... din pacate nu zboara ca un heli normal cu un singur rotor. e ceva ciudat, are niste reactii usor nesteptate, parca e o corcitura intre coaxial si normal. De altel, nici nu e un heli normal, flybar-ul acela la 45 de grade... si niste compensari din electronica, daca dai de coada da singur si de servoul de alieron. si palele, care nu stau ca un disc in zbor, ci mai degraba ca un trunchi de con



Impresia mea e ca flybarul acela foarte masiv compenseaza prea mult pana la un punct, dupa care elicopterul te poate surprinde plecand cam neasteptat. Cu alte cuvinte tragi de controale fara a se intampla mare lucru, fiind tinut de flybar, dupa care, daca depasesti un anumit prag, o zbugheste ca din pusca. Inteleg ca lucrul asta se poate compensa mutand parghiile pe alte notch-uri, cred ca e primul lucru pe care o sa-l fac.

Pe mine bateriile stock m-au impresionat foarte neplacut, pe masura ce se descarca fac heli-ul sa reactioneze foarte diferit.

Aceasta postare a fost editata de Gerula: 31 March 2010 - 12:44 PM

Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#77 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 31 March 2010 - 07:46 PM

Vezi postareaGerula, la Mar 31 2010, 11:43 AM, a spus:

Impresia mea e ca flybarul acela foarte masiv compenseaza prea mult pana la un punct, dupa care elicopterul te poate surprinde plecand cam neasteptat. Cu alte cuvinte tragi de controale fara a se intampla mare lucru, fiind tinut de flybar, dupa care, daca depasesti un anumit prag, o zbugheste ca din pusca. Inteleg ca lucrul asta se poate compensa mutand parghiile pe alte notch-uri, cred ca e primul lucru pe care o sa-l fac.

Pe mine bateriile stock m-au impresionat foarte neplacut, pe masura ce se descarca fac heli-ul sa reactioneze foarte diferit.

vezi daca mai ai rotunda gaura de la centrul flybarului!!! poate de asta reactioneaza ciudat. a meu e liniar.


bateriile stock sunt nasoale, ca mai toate din comert. acum sunt multumit de hyperion. daca e la sol si dau 2 secunde thr max trebuie sa tai total motorul ca sa nu il dau de tavan.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#78 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2010 - 09:42 PM

N-are joc flybarul, problema e la supradimensionarea lui, fapt care-l face sa exercite un control mult prea puternic la inclinatii medii si mici ale platoului.

2s e foarte mult, daca cronometrezi probabil o sa constati ca e vorba mai degraba de sub o secunda cu alea 25c. O sa iau si eu Hyperion sa vad cum sunt, incap fara modificari in locasul MSR-ului?
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#79 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 31 March 2010 - 11:39 PM

Vezi postareaGerula, la Mar 31 2010, 08:42 PM, a spus:

N-are joc flybarul, problema e la supradimensionarea lui, fapt care-l face sa exercite un control mult prea puternic la inclinatii medii si mici ale platoului.

2s e foarte mult, daca cronometrezi probabil o sa constati ca e vorba mai degraba de sub o secunda cu alea 25c. O sa iau si eu Hyperion sa vad cum sunt, incap fara modificari in locasul MSR-ului?





incap perfect. de 2 secunde ziceam de cand dai stick pana il tai cu heli in hover langa parchet. cu alea stock dureaza mai mult. cat despre flybar, mie imi place asa. e facut sa fie stabil. t-rex cu greutati e stabil. asta nu are greutati are flybarul. msr e proiectat sa fie foarte stabil. dar daca il intelegi poti zbura cum vrei cu el.  e interesant ca te invata alte chesti reale de zbor flybarul ala, ceva ce nu inveti in simulator. posibil ca se comporta si altfel heli ca e mixat a meu. de exemplu daca dau inainte merge drept a meu nu se duce in diagonala.am probat mixurile pana se comporta 95% ca unul cu flybar la 90. practic sa nu faca diagonale. mie nu imi plac 

Aceasta postare a fost editata de firedragon: 31 March 2010 - 11:45 PM

Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#80 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2010 - 12:40 AM

Spune-mi si mie ce mix-uri ai. Parghiile le-ai mutat?
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#81 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

  Postat 03 April 2010 - 04:04 PM

 blade msr o face pea ciocanitoarea cu capul  rosu

http://www.vimeo.com/10651490

:lol:

Aceasta postare a fost editata de firedragon: 03 April 2010 - 04:15 PM

Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#82 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 26 April 2010 - 01:48 PM

Amuzament azi prin gradina.

Am iesit la obisnuitul zbor prin curte si la a doua baterie am vazut ca se ia ceva albastru si stralucitor dupa Blade. Era o insecta destul de voluminoasa cam cat o radasca. Am incetinit sa vad ce se intampla si gaza a atacat elicopterul. Evident l-a pleznit pala si l-a dat de pamant. Se ridica, pluteste putin langa heli, banuiesc ca a masurat situatia, si ataca din nou. Inca o pala peste gat! Iar s-a dezmeticit, iar a atacat si cum era de asteptat iar l-a dat rotorul principal de pamant. S-a prins ca nu e cazul asa ca a abandonat si s-a carat. M-am gandit sa va impartasesc fiindca a fost comica faza. Si e o chestie care se poate intampla doar cu elicoptere de astea mititele ca daca se apropie ceva de T-Rex se termina tragic. Pentru insecta.

Cat despre Blade, e elicopterul care-l "mulg" cel mai tare si pe care am invatat practic sa zbor. Si inca rezista cele 2 baterii originale - dar nu le mai frec mult ca in curand imi sosesc 2 Overlandere si 8 (opt!) Hyperioane (la sfatul lui Firedragon). Cat despre elicopter, am avut doar 3 probleme: prima a aparut la blade holdere care s-au crapat in urma nenumaratelor lovituri de pereti prin casa. Apoi cand imi era lumea mai draga in toamna m-a lasat placuta 5-in-1 care a trebuit s-o trimit inapoi in UK. Datorita unei pierderi de pachet (mersi Posta Romana) am primit placa noua doar in Februarie dar de atunci bag din nou ca turbatu'. Recent am reusit sa rup un piciorus din fata al trenului de aterizare, dar recunosc ca am tras tare de elicopter incercand zboruri in stil "dragster" adica in viteza inainte. Am pierdut altitudine, piciorusul s-a agatat in ceva solid de pe pamant iar inertia si-a spus cuvantul. Nu-i stres, piesele de schimb vin la bani marunti. ;)

In concluzie, aviz insectelor: chiar daca va credeti tari in scutul de chitina nu va puneti cu plasticul unui Blade ca v-o luati! ;)

Atasez 2 poze ale elicopterului alaturi de un "prieten" din Hong Kong ce l-a adus in vizita Camil (Bigfoot):

http://img256.imageshack.us/img256/2082/dsc5181.th.jpg http://img717.imageshack.us/img717/7823/dsc5179.th.jpg
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#83 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 26 April 2010 - 06:21 PM

acum ca le-ai vazut pe amandoua care zboara mai repede. ala albastru cu paddle la flybar sau ala galben cu greutati la flybar??
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#84 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 26 April 2010 - 09:28 PM

Dupa cum am mai povestit in gradina am spatiu limitat: gard, perete si cires deasupra asa ca nu pot sa zbor tocmai blana. Si nici nu am obiceiul sa fortez elicopterele aduse "in vizita". Exclamatia lui Camil cand am zburat Blade-ul dupa ce am zburat cu cel galben a fost: "mama ce rapid e". Dar, repet, poate din cauza ca nu obisnuiesc sa fortez musafirii.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#85 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2010 - 01:16 PM

Blade e uluitor de rapid pentru clasa lui, in special cu setarea mai agresiva din swashplate.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#86 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 01 May 2010 - 11:26 PM

 video pentru cei ce vor sa il vada in vant si zburand cu spatele in 8 sau cerc. Bladeul meu care o sa primeasca blade grip de aluminiu cnc si anticollar tot cnc, plus ca o sa ajunga la maximul de piese glow in the dark. O sa mai primeasca si un stabilizator orizontal de coada in carbon. Cam pe marti cred ca ajung piesele. E heli care zboara cel mai mult acum. In fiecare seara ori in parcul de langa bloc ori in casa.




http://www.vimeo.com/11384420

Aceasta postare a fost editata de firedragon: 01 May 2010 - 11:29 PM

Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#87 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 05 May 2010 - 05:29 PM

Azi n-a fost o zi buna pentru zbor. Deja incep sa cred si eu superstitia ca atunci cand nu ti se arata sa zbori, mai bine nu zbura.

Am iesit in curte cu prima tura de 4 baterii nou noute Hyperion. Primele 3 baterii le-am zburat lejer si am incercat sa stau cat se poate de mult cu botul inspre mine sa ma mai invat cu orientarile. Am montat ultima baterie si am vrut sa termin treaba in stil mare asa ca m-am gandit sa incep zborul prin ocolirea ciresului. Asta presupunea o curba la stanga care nu-mi merge foarte bine cu Blade-ul. Binenteles ca l-am pleznit de copac si in cadere s-a mai dat odata de scoarta destul de tare. Rezultat: ambele blade grip-uri rupte. Misto. Vin in casa sa pun blade grip-urile de rezerva ca mi-am luat 2 cand am vazut ca a fost prima piesa care s-a rupt si mi-a mai zis si Dragonu de Foc ca sunt tendonul lui ahile la acest elicopter. Le montez, si dupa aia observ un joc la cele 2 servouri de pe ciclic si ma pune dracu sa mesteresc la ele. Mare lucru nu am reusit sa fac sa scot jocul dar pe parcurs am reusit sa rup firul care constituie antena. Misto! Scot toate sculele necesare, lipesc firul la loc, tinand cu ambele maini de letcon ca aveam o marja de eroare de aproximativ 1 mm patrat. Incerc, merge. Are receptie. Asa ca pun bateriile la incarcat si ma pun sa lucru.

Dupa vreo 3 ore iau din nou bateriile sa mai trag o sesiune de zbor. Pun prima baterie, ma invart de cateva ori, elicopterul vine spre mine, fortez putin dar nu reusesc sa-l redresez asa ca tai gazul si-l las sa cada ca de obicei. Unde cade? In galeata plina de apa din spatele meu, desigur. Sar ca ars, il smulg afara, il scutur, scot LiPo-ul si ma gandesc cum va trebui sa dau 4 milioane pe un elicopter nou. Suflu pe el, se mai usca cat se usca si deosebit de stresat dar curios conectez LiPo #2. Se initializeaza, decolez, zboara fara nici o treaba - mentionez ca se vedea cum zboara apa de pe heli. Aterizez si il aduc sus la uscatorul de par. Dupa ce l-am uscat calumea am coborat iar si am mai zburat 2 baterii iar la ultima a ezitat putin coada si apoi a cedat, elicopterul dand intr-o lambada clasica pana am taiat gazul. Se pare ca a fost ceva contact ca dupa ce am atins firele si-a revenit.

In orice caz. Nu cred ca mai zbor azi. :) Cine stie ce s-ar mai putea intampla.
Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

#88 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2010 - 11:39 AM

Desfa placa electronica si scufund-o in alcool izopropilic. Dupa care ungi cele doua servo-uri. El n-a patit nimic acum, dar in timp umezeala/mizeria ii pot coroda circuitele de pe placa.


Nu inteleg cum rupeti voi blade grip-uri, eu am peste 100 de crash-uri cu el si n-am pomenit asa ceva. Daca tai gazul inainte de impact pur si simplu nu se rup. La mine, calcaiul lui Ahile e trenul de aterizare, mai precis tija prin care se imbina in fata cu sasiul elicopterului. Dar inteleg ca si la asta se poate face o cascadorie ca sa nu se mai rupa, astept acum sa-mi soseasca replacement-ul si va tin la curent.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#89 Useril este offline   misumat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2010 - 11:44 AM

Vezi postareaGerula, la May 6 2010, 12:39 PM, a spus:

Desfa placa electronica si scufund-o in alcool izopropilic. Dupa care ungi cele doua servo-uri. El n-a patit nimic acum, dar in timp umezeala/mizeria ii pot coroda circuitele de pe placa.


Nu inteleg cum rupeti voi blade grip-uri, eu am peste 100 de crash-uri cu el si n-am pomenit asa ceva. Daca tai gazul inainte de impact pur si simplu nu se rup. La mine, calcaiul lui Ahile e trenul de aterizare, mai precis tija prin care se imbina in fata cu sasiul elicopterului. Dar inteleg ca si la asta se poate face o cascadorie ca sa nu se mai rupa, astept acum sa-mi soseasca replacement-ul si va tin la curent.

Ai spus cumva 100 crash-uri??? Banuiesc ca e o greseala de tipar, nu? Pentru ca 100 de crash-uri, pe an sa zicem, nu cred ca au toti cei de pe forum la un loc. Daca totusi tu ai avut 100.... hmmm... poate ar mai trebui niste simulator inainte de zbor?
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#90 Useril este offline   kitsched 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 01-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 06 May 2010 - 11:52 AM

Vezi postareamisumat, la May 6 2010, 12:44 PM, a spus:

Ai spus cumva 100 crash-uri??? Banuiesc ca e o greseala de tipar, nu? Pentru ca 100 de crash-uri, pe an sa zicem, nu cred ca au toti cei de pe forum la un loc. Daca totusi tu ai avut 100.... hmmm... poate ar mai trebui niste simulator inainte de zbor?

Nu cred ca e loc de rautati aici. E vorba de un micro heli surprinzator de rezistent. Eu nu prea-s as in estimari, dar sa tot fi avut si al meu peste 100 de crash-uri. Prin casa: nenumarate plezneli de mobila, usi, pereti, geam. Pe afara: copaci, alti pereti, picat in iarba, pe pamant si in cel mai rau caz pe beton. Si sa sti ca daca tot ai micro heli cu care poti zbura in spatii restranse, si a caror piese de schimb vin la bani marunti sim-ul cam pica pe locul 2. :blink: In plus la 99% dintre crash-uri mergi, il culegi, ii dai drumul si zboara din nou.

Gerula, multumesc de pontul cu alcoolul izopropilic.

Aceasta postare a fost editata de kitsched: 06 May 2010 - 11:54 AM

Aer: DJI Spark | DJI Mini 2 | ZMR250 | TBS Discovery Pro
Sol: Axial SCX10 | Axial Exo | HPI Sprint 2
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro