Modelism - RHC Forum: RECORDURI F.P.V. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

RECORDURI F.P.V.

#91 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 31 October 2009 - 06:30 PM

Pentru cei interesati de recorduri - test receptoare RC - http://www.webx.dk/r...plet-listen.htm
P.S. Receptorul Futaba PCM pe care l-am folosit in Long Range FPV are performante mediocre conform testelor mentionate.
0

#92 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 October 2009 - 07:02 PM

Dar tu l-ai folosit in PCM sau PPM? ca este important !
Un receptor dat intotdeauna va avea un range mai mare in PPM decat in PCM, cred ca este evident de ce...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#93 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 31 October 2009 - 11:21 PM

Povestea unui record - 3270 km in 26 hr 45 min cu 4 kg combustibil.
http://www.aerovelco.../LaimaStory.pdf
0

#94 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 November 2009 - 09:09 AM

Pacat ca nu exista asa ceva si pentru 35Mhz... unii ar putea fi interesati :rolleyes:

http://www.cnchelicopter.com/servlet/the-1...5-Signal/Detail
... cu picioarele pe pamant ...
0

#95 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 01 November 2009 - 01:05 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 1 2009, 09:09 AM, a spus:



Bine de stiut pentru mine acest link, mersi.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#96 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 November 2009 - 01:13 PM

Potoleste-te, cu 7W in 75Mhz chiar devii vizibil/detectabil... si poate si suficient de deranjant sa trimita o statie gonio dupa tine.
Nu te joci cu armata... :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 01 November 2009 - 01:14 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#97 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 01 November 2009 - 07:07 PM

Am zis doar bine de stiut, ca momentan, la ochii mei de cartita, mai mult de 300 m nu m-am indepartat.

E o solutie buna pentru FPV din masina, ca o poti monta ca si pe antena de radio auto (chiar seamana). Suna bine, dar e cam ilegala.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#98 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 22 November 2009 - 02:34 AM

Record personal altitudine filmare HD => 929 m
Record personal altitudine fotografiere => 865 m

21 NOIEMBRIE 2009 - Conditii meteo bune ,viteza vant la sol sub 5 km/h , vizibilitate aprox 3-4 km (putin ceata)
Easy Glider Pusher , Li-Po 4200+850 mA , RVOSD,FMA copilot,Aiptek AHD Z500 + KX 171 . S-a inlocuit elicea initiala cu o elice plianta . Pentru evitarea vibratiilor , filmarea si fotografierea s-au facut la coborare , cu motorul oprit si elicea pliata.

http://www.youtube.c...h?v=3RIb2vjqknU

Aceasta postare a fost editata de marcelmarius9: 22 November 2009 - 02:36 AM

0

#99 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 31 December 2009 - 01:33 PM

Recorduri personale : http://www.medicina-familiei.com/fpv
0

#100 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 December 2009 - 02:07 PM

Faina hostare ai gasit ! :rolleyes:

La Multi Ani !
... cu picioarele pe pamant ...
0

#101 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 January 2010 - 09:25 AM

Chiar daca RC-ul de 2.4Ghz nu este cea mai buna alegere pentru FPV LR, un studiu facut recent ne poate da cateva indicatii despre sistemele cu cea mai lunga raza de actiune.

http://www.rcgroups....d.php?t=1177191

De remarcat ca tot ce inseamna JR acolo, "la ei" inseamna putere marita pana la de 4 ori chiar, permisa in USA, asa ca asemenea sistem cumparat legal in Europa este de asteptat sa dea o distanta la jumatate, comparativa cu cea inregistrata de sistemul Futaba.
Sa asteptam sa apara in lista si rezultatele de la sistemul Hitec :rolleyes:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#102 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 18 October 2010 - 05:06 PM

Vezi postarearenatoa, la Nov 1 2009, 10:09 AM, a spus:

Pacat ca nu exista asa ceva si pentru 35Mhz... unii ar putea fi interesati :unsure:

http://www.cnchelicopter.com/servlet/the-1...5-Signal/Detail




Pentru cei interesati - a aparut booster-ul de 7W pt. tx si in 40 Mhz la acelasi pret http://cgi.ebay.co.uk/rc-radio-remote-cont...=item5195b5ce53
0

#103 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 30 October 2010 - 12:57 PM

Calitatea receptiei video pentru LR FPV si nu numai , poate fi imbunatatita mult folosind amplificatoare de antena si antene omnidirectionale cu castig mic : http://www.rf-links....ewsite/ampr.htm
0

#104 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 30 October 2010 - 01:17 PM

Daca ar fi asa, de ce umbla lumea cu antene ce necesita pan/tilt ? Parerea mea e ca amplifica totul,inclusiv semnalele straine si nu il diferentiaza mai mult pe cel de la transmitatorul tau. Adica e posibil sa dea rezultate foarte bune dar intr-o zona foarte curata.
It's difficult to make things simple!
0

#105 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 30 October 2010 - 02:29 PM

Posibil sa ai dreptate dar si antenele receptioneaza semnale straine si le amplifica daca sunt pe directia respectiva, mai ales cand sunt apropiate de frecventa transmitatorului . Problema este de selectivitate , filtre,noise factor,etc . http://www.rf-links....ite/ampgraf.htm. De asemenea si receptoarele video au sensibilitati diferite ceea ce le diferentiaza ca performante. Un plus de sensibilitate ar putea fi utila si daca n-ar fi pretul destul de piperat m-as incumeta sa-l incerc. Poate incearca si electronistii nostri care au dotarea corespunzatoare sa faca asa ceva si sigur va fi mult mai accesibil.
0

#106 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 October 2010 - 06:16 PM

Explicatia pentru care nu foloseste nimeni amplificatoare, ci antene cu castig mare, e iarasi in legea lui Shannon, citata si la topicul cu FPV HD, din care rezulta ca pentru o banda de 2MHz cat are un canal RC, sensibilitatea maxima pe care o poate avea un receiver, astfel incat ca zgomotul gaussian sa nu inceapa sa conteze este de -116dB.
Ori, daca pun un amplificator din asta de 18dB castig peste sensibilitatea unui receptor bun RC, de -110dB, ar trebui sa am -128dB , care este o imposibilitate fizica.
O sa ziceti, bun, nu va fi -128dB, dar macar ii ating pe aia maxim teoretici, -116... 6dB castig inseamna dublarea distantei, nu e rau... Numai ca nici aici nu iese matematica... orice dB peste maximul fixic posibil se va reflecta in pierdere la raportul semnal / zgomot. Deci, castig 6dB la sensibilitate si pierd 12dB la S/N. Buna afacere...
In schimb, antelele nu au zgomot :)

Similar si la video. Sensibilitatea maxima pentru o banda de 17MHz, cat are un canal video, este de -98dB. Receptoarele de clasa superioara au deja cam -93dB. Un amplifcator din asta ar fi util poate la chinezismele vandute de BEV sau HK, care au cam -85dB. Numai ca nu vad care ar fi afacerea sa dau 149$ pe asa ceva cand pot lua din start un receptor ca lumea comtech, la 19$, care modat prin schimbarea filtrului saw, te duce peste -90dB.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 30 October 2010 - 06:17 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#107 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 30 October 2010 - 08:36 PM

Wow,ce preturi! Ma minunez pe zi ce trece de chestiile noi pe care le descoper in aria asta. De aceea tot ezit sa imi iau mai repede un sistem tx/rx.
Ce nu-mi place la renatoa e ca vine mereu cu link-uri dar nu clarifica lucrurile pentru incepatori ca mine. :)
It's difficult to make things simple!
0

#108 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 October 2010 - 10:10 PM

Daca pui o intrebare concreta, voi incerca sa iti raspund cat de bine stiu.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#109 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 31 October 2010 - 02:51 PM

Modulul comtech de ce mai are nevoie ca sa functioneze complet? Filtru saw vad ca este tot acolo dar celalalt modul necesar(care scoate AV,cred) merge luat de la orice chinezarie? Transmitator unde se gaseste pentru el? Merge oricare?ca la airwave am observat ca zice sa nu se foloseasca alt branduri diferite la tx/rx.
La sistemul BoB am vazut ca e o oarecare chestie de noroc sa nimeresti un sistem bun(un receptor bun parca). Si transmitatorul ala parca are 800mW dar la 900MHz nu la 1300 unde scade drastic.
Pot sa fac rost de un sistem bun(2km garantat) tx/rx sub 100$ ? Nu vreau totul de-a gata neaparat, dar sa stiu exact ce lipesc si sa nu fiu nevoit sa pun microcontrolere pe placi...

Aceasta postare a fost editata de Zen: 31 October 2010 - 02:54 PM

It's difficult to make things simple!
0

#110 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 31 October 2010 - 03:19 PM

ma intereseaza si pe mine un receptor bun. am cumparat si BOB si bevrc in 1,2ghz si sunt nemultumit de ele. problema cred ca pleaca de la receptie nu din emisie ca trei emitatoare nu se poate sa le fi nimerit pe toate proaste :). daca detine cineva o reteta sigura si e dispus sa ne-o impartaseasca si noua cred ca ne-ar scuti pe multi de bani aruncati in vant.ce-l mai importanta factor la un receptor e treshold level-ul(pragul de demodulare) care tre sa fie cat mai mic (am vazut de 4db) si banda de trecere asigurata de saw care e preferabil sa fie undeva la 15mhz nu 27mhz cum e uzual dar asta se poate face prin schimbarea filtrului.am vazut filmari cu distante de 2,4km cu antenele stock dar cred ca e o chestie de noroc cum nimeresti echipamentul, eu am obtinut 1,8km dar si aia scremuti cu numeroase intreruperi. rezultate mult mai bune am scos cu 5,8ghz-200mw ceea ce e anormal de asta am afirmat ca e o chestie de noroc sa gasesti un echipament ok in 1,2 pe reteta china :blink: .

Aceasta postare a fost editata de worms: 31 October 2010 - 03:23 PM

0

#111 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 31 October 2010 - 03:37 PM

Normal ca cu antene stock omni vreau si eu 2km asigurati. Nu vreau sa ma bazez pe sistem pan/tilt si nici sa ma complic cu kilograme de echipament la camp atat timp cat scopul e doar placerea zborului :blink:
It's difficult to make things simple!
0

#112 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 October 2010 - 05:19 PM

Am dat Comtech ca exemplu de pretz foarte mic, la extrema cealalta fata de solutia unui amplificator de 140$, cu rezultate indoielnice. Asta nu inseamna ca el reprezinta o solutie plug and play, ci, cum scrie si pe site la DPCAV, daca ai luat o tzapa cu un receptor prost, sau ti s-a ars tunerul intr-un receptor, asta este cea mai buna varianta de nlocuire.

Modulul comtech de ce mai are nevoie ca sa functioneze complet? Filtru saw vad ca este tot acolo dar celalalt modul necesar(care scoate AV,cred) merge luat de la orice chinezarie?

Iese AV chiar din modul, de altele are nevoie, cum ar fi de blocul de comutatoare care sa schimbe canalele, furnizand o tensiune cat mai stabila folosita pentru acordarea pe canal, de genul: 900MHz=1.6V...1280MHz=5.0V

Transmitator unde se gaseste pentru el? Merge oricare?ca la airwave am observat ca zice sa nu se foloseasca alt branduri diferite la tx/rx.
Daca tensiunea de acord este produsa de tine si o poti varia in orice limite, atunci merge orice transmitator.

La sistemul BoB am vazut ca e o oarecare chestie de noroc sa nimeresti un sistem bun(un receptor bun parca). Si transmitatorul ala parca are 800mW dar la 900MHz nu la 1300 unde scade drastic.
Inseamna ca eu si sebi am avut noroc, worms ghinion...

Pot sa fac rost de un sistem bun(2km garantat) tx/rx sub 100$ ? Nu vreau totul de-a gata neaparat, dar sa stiu exact ce lipesc si sa nu fiu nevoit sa pun microcontrolere pe placi...
Sigur, lawmate, la 99$ de la compatriotul nostru din Canada
http://www.nghobbies.com/cart/index.php?ma...products_id=284
Canalele sunt astea:
CH1/CH5: 1080/1010MHz
CH2/CH6: 1120/1040MHz
CH3/CH7: 1160/1240MHz
CH4/CH8: 1200/1280MHz

Aceasi marfa cu Tx de 1000mW este si la bevrc, dar nu as recomanda 1000mW imbarcati, gps-ului si rc-ului de 2.4g nu prea o sa ii placa...

Daca 2km chiar crezi ca te vor satiface pentru timp mai indelungat, ai putea lua in considerare si 5.8GHz.
Ii poti scoate cu 200mW, la 95$, tot de la nghobbies, sau 85$ de la bevrc, dar transportul le aduce in final la acelasi pret, plus ca din Canada iti vine intr-o saptamana.
Cand vei vrea mai mult de 2km, ngh are si un patch ieftin, de 7$, dar suficient sa iti dubleze range-ul.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 October 2010 - 05:25 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#113 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 31 October 2010 - 06:25 PM

O intrebare un pic offtopic:ce relatie ar fi intre canalele de emisie si calitatea imaginei.Sa explic,am facut o proba la Rx/Tx inainte de a monta pe SW si am observat ca pe canalul 5,calitatea imaginei era aproape dubla fata de c4 pe care lucram de obicei.Rx/Tx este 1,2Ghz/800mW de la electr...rc.
0

#114 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 31 October 2010 - 07:48 PM

Receptorul si transmitatorul nu sunt pe aceasi frecventa pe canalul respectiv, ar fi cea mai plauzibila explicatie.
Ar fi bine daca ne-ai spune ce frecvente erau. Si cum definesti calitatea dubla ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 31 October 2010 - 07:49 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#115 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 31 October 2010 - 08:51 PM

Vezi postarearenatoa, la Oct 31 2010, 07:48 PM, a spus:

Receptorul si transmitatorul nu sunt pe aceasi frecventa pe canalul respectiv, ar fi cea mai plauzibila explicatie.
Ar fi bine daca ne-ai spune ce frecvente erau. Si cum definesti calitatea dubla ;)

C4---------1,080G
C5---------1,120G
iar calitatea,hai sa spunem vizibil mai buna,culori mai vii,contrast mai bun....
0

#116 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 01 November 2010 - 08:21 PM

Vezi postarearenatoa, la Oct 31 2010, 05:19 PM, a spus:

Sigur, lawmate, la 99$ de la compatriotul nostru din Canada
Cand vei vrea mai mult de 2km, ngh are si un patch ieftin, de 7$, dar suficient sa iti dubleze range-ul.


E ok, desi mi se pare ciudat sa scrie ca range-ul este 200-500m. Poate voi vrea si mai mult de 2km iar pentru asta as prefera ori un omni cu castig mai mare ori un patch cu FOV nu mai mic de 45grade.
Cand ai spus de patch-ul de 7$, te-ai referit la 1.3 sau 5.8 ? ca pentru 1.3 nu vad vreun patch.

Imi cer scuze daca deranjez cu offtopicul, cred ca se poate muta altundeva.

Aceasta postare a fost editata de Zen: 01 November 2010 - 08:27 PM

It's difficult to make things simple!
0

#117 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 14 November 2010 - 08:10 PM

Record personal altitudine 1315 m - Easy Star F.P.V. http://www.youtube.c...h?v=RCuNUsZTQVc
P.S. Temperatura in interiorul aeromodelului scade de la 25 grade (la nivelul solului) pana la 7 grade ( la 1315 m) .
Date tehnice: http://www.medicina-familiei.com/fpv

Aceasta postare a fost editata de marcelmarius9: 14 November 2010 - 08:14 PM

0

#118 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 14 May 2011 - 12:07 PM

Un record de altitudine :
0

#119 Useril este offline   dan231 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 11-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3
  • Interests:aeromodelism

Postat 14 September 2011 - 04:20 PM

Citind acest forum am constatat ca este destul de dificil si “riscat’sa zbori un avion chiar si numai cativa km (in mod FPV). Avand in vedere bogata voastra experienta (practica si teoretica/cautari pe internet) va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva recomandari pentru a atinge 3km de zbor FPV, in conditii mai sigure.


La ce m-am gandit:
1. Avion – o aripa zburatoare cu o anvergura de 2 m, asemanatoare cu cea din imagine (aripa mai mare).
Am ales aceasta varianta deoarece are o suprafata mare de planare (75 dmp) si o greutate mica (eu spun ca o scot la 2,2 kg gata echipata, fara echipamente de FPV)- detalii mai jos. Asta insemana ca fara FPV poate zbura lin ca un glider (incarcatea pe aripa este sub 10 oz/inch patrat). Teoretic pot sa o mai incarc cu max 1400 g si va zbura ca un trainner (incarcarea ajunge la 15 oz/inch patrat).
In plus pot sa montez emitatoarele de zbor si cel video la capetele aripii, deci am 2m intre ele, ceea ce va reduce din interferente.
Al treilea avantaj este dat de marimea aparatului care imi permite sa-l vad in aer mult mai bine in perioada de zbor non-FPV.
Stiu ca este o varianta mai putin uzitata in zborul FPV (am observat ca de obicei se folosec glidere de 1,2-1,8m), dar am vazut ca exista “flying wings” care au atins si 40km.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20110221_163110.jpg

0

#120 Useril este offline   dan231 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 11-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3
  • Interests:aeromodelism

Postat 14 September 2011 - 04:22 PM

2. Echipamente FPV necesare - aici am cele mai mari nedumiriri si va rog sa ma ajutati:
- Am o radiocomanda in 2,4 GHz (Turnigy 9X) pe care asi dori sa o folosesc in continuare pentru controlul avionului. La sol bate 500 m masurati (in aer probabil 1000m) si o upgradez cu o antena externa, de 11dBi (mai micuti, dBI chinezesti). Astfel sper sa ating 3 km. Este fezabil?
- Din pacate pentru sistemul video raman “disponibile” restul frecventelor mai putin atragatoare. Ce imi recomandati?
Eu m-am gandit la ceva de genul Laymate, 500-800 mw, 1-1,2 GHz. Nu ma intereseaza “puternicele” sisteme video chinezesti (1500 mw, 0,9-1.1 Ghz) care genereaza o multime de probleme de interferenta, caldura, consum, de nu reusesti sa atingi 1 km cu ele (am vazut practic). Accept orice producator, frecventa, putere atata timp cat isi face treaba si se mentine intr-un range de pret rezonabil (pana in 200$). Prefer produse au o putere mica (cateva sute de mw reali) si fara interferente+ antente la sol mai mari (gen undite).
- Camera video. Una sau doua? Ce marca, ce model?
- Ce goggles?
- Baterie alimentare RX video. Este suficient un Lipo 2s, 800mAh?
- Elemente telemetrie si siguranta a zborului: OSD, GPS, fail-safe, pilot automat, GPS tracker, bipaitoare, etc. Ce este strict necesar, ce producator, ce model?

Mentionez ca nu am incercat FPV pana acum, experienta mea de zbor non FPV este minimala (adica vreo 30 minute) si am f putine cunostinte de electronica/radiocomunicatii, prin urmare m-ar ajuta enorm daca mi-ati spune mai clar ce imi trebuie pt FPV (de exemplu sa-mi comunicati linkurile de unde sa cumpar echipamentele necesare).
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro