Modelism - RHC Forum: SIGURANTA F.P.V. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

SIGURANTA F.P.V. Pentru incepatori si avansati

#61 Useril este offline   Red Sky 

  • Gold Member
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 15-March 06

Postat 28 March 2010 - 12:14 AM

Vezi postarearenatoa, la Mar 27 2010, 10:09 PM, a spus:

Cred ca stiu cel mai bine ce simti... :D


De ce? Si tu folosesti hitec??*


*acest post este un pamflet si trebuie tratat ca atare http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de Red Sky: 28 March 2010 - 12:16 AM

www.redsky.ro
0

#62 Useril este offline   marcelmarius9 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 159
  • Inregistrat: 03-September 08
  • Gender:Male
  • Location:ALEXANDRIA

Postat 28 March 2010 - 12:24 AM

Azi am avut si eu o aterizare fortata la aprox 500 m distanta dupa un zbor de 25 minute. Am incercat un Li-Po de 4400 mA - http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/u...?idProduct=6504 , care a cedat la 3200 mA desi era incarcat recent.(poate OSD-ul arata gresit) . Cu antena de yagi de 16.5 dB , orientata spre model , imaginea era destul de proasta, dar se puteau citi coordonatele GPS si l-am gasit usor.Acumulatorul video de 800 mA avea peste 11 v.
0

#63 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 28 March 2010 - 12:41 AM

Vezi postareamarcelmarius9, la Jul 7 2009, 11:44 PM, a spus:

Antena omnidirectionala 12 db 2400-2500 MHzAtasament omni.jpg
pentru siguranta F.P.V long range. Detalii : http://www.wifimarket.ro/detalii-produs-16...oor_12_dBi.html Antena 12db REALI...

...12db chinezesti...sau pe hartie.....daca aia are 12 db....eu sunt popa....pe masurate ca nu are....ii dau maxim 6db la ochi-o-metru

antena 12db REALi
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#64 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 28 March 2010 - 12:58 AM

Vezi postareadramida, la Mar 27 2010, 09:51 PM, a spus:

Azi la ora 18.30 am pierdut EZ_ul cu osd remzibi, emitator video de 500mW si camera cmos ieftina.
Cauza a fost paradoxal, legatura radio. Am observat aparitia glitch-urilor dupa 300 metrii si am pus mana pe antena sa vad daca e extisa complet, in acel moment modelul a intrat in spirala coboratoare rapida. Schimbasem modulul de emisie cu cristal cu unul cu sinteza, care se pare ca nu are parametrii corespunzatori (multumesc Stiganas). Statia si receptorul erau Hitec ,receptorul era cu dubla schimbare de fv.

L-am vazut cum a disparut la 300 m de mine, faceam teste de range video si de aceea zburam la vedere.
Pe model era scris numele si telefonul meu.

...exact acelasi model de statie ( Hitec)...acelasi modul radio (Spectra), acelasi receptor...presupun ca era HFD-08RO dubla conversie in 35mz....m-am dus linistit la 942m altitudine cu Discus-ul plus distanta fata de de mine...sa fi fost linistit vre-o 1300m cu totul...FARA fpv....si nu a facut NICI O FIGURA...cauta problema in alta parte....nu da vina pe modul....cu atat mai putin pe receptor...

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 28 March 2010 - 01:02 AM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#65 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 28 March 2010 - 01:14 AM

Vezi postareaRed Sky, la Mar 28 2010, 12:14 AM, a spus:

De ce? Si tu folosesti hitec??*


*acest post este un pamflet si trebuie tratat ca atare http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif



mdea... eu am tot un 'amarat' de hitec care nu face balet ...si functioneaza de vre-o 5 ani....fara nici o abatere...

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 28 March 2010 - 01:25 AM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#66 Useril este offline   Solaris 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 21-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 28 March 2010 - 07:27 AM

Acu cca un an in urma am pierdut si eu un junior s, nu foarte departe, destul de in raza vizuala, e drept ca peste blocuri :(). Si chiar daca aveam statie hitec, cu modul si receptor ambele sinteza, stiu sigur ca a picat din cauza acumulatorului de la statie: zburasem cu o zi inainte, destul de mult, sa filmez ceva, iar a doua zi am vrut sa reiau filmarea, insa am uitat sa incarc acc statiei... si la un moment dat a inceput sa intre in cercurile alea... care ti raman pe creier :(. am plecat dupa el chiar in timp ce facea balet, dar... nici urma.

(Oare ce figura ar face cativa care stau linistiti la o vorba in fata blocului sau undeva acasa si dintr o data pica din cer o chestie care seamana cu un avion? :) )

Acum am pus acc de 11v/2500mA pe statie si tine vreo 3 zile, dar il incarc dupa fiecare zbor:)). Si tot Hitec e http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif .
0

#67 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2010 - 08:08 AM

Mai sa fie ce zi a fost sambata asta ! Si eu am picat , la trei drumuri , am fost singur pe camp si l-am zburat la vedere ca sa- trimez si sa incerc noile motoare . Totul frumos dar cand sa ma pregatesc sa vin la aterizare iar mi-a facut necazuri un eleron. Daca eram in regim FPV si mai sus cred ca l-as fi scos dar pagubele au fost minore , o elice +spuma . Partea buna e ca am gasit ca mufa eleronului respectiv nu face contact cum trebuie .
Imi pare rau Dramida , daca stau bine sa ma gandesc daca ai fi venit la 3D nu cred ca-ti pierdeai avionul (si as fi zburat si eu FPV http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/blush.gif ).

Si eu am numarul de tel si recompensa 100$ pe o hartiuta in compertimentul bateriei .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#68 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2010 - 08:19 AM

Vezi postareaRed Sky, la Mar 28 2010, 12:14 AM, a spus:

De ce? Si tu folosesti hitec??*


*acest post este un pamflet si trebuie tratat ca atare http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Nu, si eu am pierdut un avion FPV.
Alte motive, alte circumstante, dar probabil acelasi feeling.
Da, si eu tot Hitec :( cel putin partea RF

Pe de alta parte, poate se linistesc cei care zboara in zone populate si cu constructii...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 March 2010 - 08:22 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#69 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2010 - 10:07 AM

Atrag atentia inca odata asupra omni-urilor de castig mai inalt decat cea stoc!
Nu mai sunt omni decat la sol, in sus se pierde rapid semnalul !
Aventura mea a inceput cu testarea unui omni de numai 5dB, cand am ajuns deasupra capului, si eram la 200m altitudine, nu mai aveam video ! Si setupul era ok, doar antena fusese schimbata.
Ca sa vizualizati mai bine cum sta treaba, daca diagrama uneia stoc de 2.5dB arata ca un mar, una de 5-6dB este ca o gogoasa mai turtita, cu golul interior destul de bine definit ca sa simti trecerea prin el, iar una de 12dB este o coca de pizza... 7grade cuprindere pe verticala !!! Asta inseamna raport inaltime / distanta maxim permis de 1/10 !!! Adica pana cand nu ai trecut de 100m distanta la sol nu ai voie sa te ridici mai mult de 10m altitudine ?!!! Cine zboara la modul asta ?!
Mai bine un patch cinstit de 8 dB, care are 60 grade minim si in spate semnal inca 200m ca sa apuci sa intorci, decat o omni de castig mare, parerea mea.

Referitor la parametrii modulului cu sinteza... Nu zic ca nu face bine ce face, nu am ce sa ii reprosez atat timp cat la capatul celalalt este un receptor tot Hitec, dar, doua constatari din ultima luna:
- ce scoate afara este un pic nonstandard, nu stiu in ce sens, acum investighez, dar suficient de non standard ca sa nu se lege cu un receptor Corona cu sinteza, foarte laudate in forumurile FPV, si care cu un modul Hitec cu cuartz se leaga.
- deoarece a trebuit sa il desfac pentru remedierea unei prostii personale (alimentare inversa), am avut surpriza sa constat ca un condensator nu era lipit bine, din fabrica !
Asa ca poate o revizie tehnica la acel modul cu sinteza s-ar impune...

Vezi postareazgr_44, la Mar 28 2010, 12:41 AM, a spus:

...12db chinezesti...sau pe hartie.....daca aia are 12 db....eu sunt popa....pe masurate ca nu are....ii dau maxim 6db la ochi-o-metru

antena 12db REALi

... cu picioarele pe pamant ...
0

#70 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 28 March 2010 - 11:48 AM

Cand zbori fpv se aud glitch-urile in microfon, auzi cum o ia motorul razna si servourile incep sa zangane aiurea ....sunt 100% de cauza prabusirii...

Legatura radio a cedat. Mai am un receptor dubla fv , daca vrei iti refac experimentul.

Cauza e modulul de emisie hitech spectrum proaspat achizitionat si netestat fpv pana acum achizitionat sh de pe acest forum.

Vezi postareazgr_44, la Mar 28 2010, 12:58 AM, a spus:

...exact acelasi model de statie ( Hitec)...acelasi modul radio (Spectra), acelasi receptor...presupun ca era HFD-08RO dubla conversie in 35mz....m-am dus linistit la 942m altitudine cu Discus-ul plus distanta fata de de mine...sa fi fost linistit vre-o 1300m cu totul...FARA fpv....si nu a facut NICI O FIGURA...cauta problema in alta parte....nu da vina pe modul....cu atat mai putin pe receptor...

Aceasta postare a fost editata de dramida: 28 March 2010 - 11:55 AM

0

#71 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 March 2010 - 12:02 PM

Vezi postareadramida, la Mar 28 2010, 12:48 PM, a spus:

Cand zbori fpv se aud glitch-urile in microfon, auzi cum o ia motorul razna si servourile incep sa zangane aiurea ....sunt 100% de cauza prabusirii...

Ia sa pun si eu microfon... nu stiam ce pierd http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif

Vezi postareadramida, la Mar 28 2010, 12:48 PM, a spus:

...modulul de emisie hitech spectrum ... achizitionat sh ...


Hitec Spectra...
De acord ca orice componenta RF, chiar noua ! trebuie sa i se faca range test la sol inainte.
Si dupa fiecare crash important.
Astea sunt riscurile cumpararii SH, ni le asumam... chiar si fosta mea statie Hitec, ajunsa la noul proprietar, loco, a inceput sa faca figuri, si am gasit lipitura cedata la conectorul bateriei. Noroc ca respectvul i-a facut range test foarte serios inainte, astfel afland si de incompatibilitatea cu receptoarele Corona cu sinteza.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 28 March 2010 - 12:07 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#72 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 02:46 PM

Vezi postareadramida, la Mar 28 2010, 12:48 PM, a spus:

Cand zbori fpv se aud glitch-urile in microfon, auzi cum o ia motorul razna si servourile incep sa zangane aiurea ....sunt 100% de cauza prabusirii...

Legatura radio a cedat. Mai am un receptor dubla fv , daca vrei iti refac experimentul.

Cauza e modulul de emisie hitech spectrum proaspat achizitionat si netestat fpv pana acum achizitionat sh de pe acest forum.

deci sa inteleg a nu e acelasi modul pe care l-ai "cosmetizat" cel in 35mhz...bun...si acum sa-ti spun cauza....daca scoti modulul si il freci de prea multe ori in statie, o sa ai surpriza largiri contactelor , asta am patiti si eu pe un modul cu quart....am re-arcuit lamelele de la contacte si nu mi-a mai facut balet...daca totusi vrei sa-l scoti de mai multe ori, iti recomad scimbarea mufei acelea albe cu pini augat...te vor tine o vesnicie...
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#73 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 29 March 2010 - 03:46 PM

Am cumparat un spectra de pe forum ca sa nu mai am probleme cu quartz-urile in 35. Cel cozmetizat nu a avut vreodata glitch-uri cat l-am folosit in statie.


Cand am pierdut legatura, foloseam spectra, si eram la 300m de mine, dar din pacate, a cazut in spatele unor blocuri turn...cred ca l-a luat cineva si nu a mai sunat....

Vezi postareazgr_44, la Mar 29 2010, 03:46 PM, a spus:

deci sa inteleg a nu e acelasi modul pe care l-ai "cosmetizat" cel in 35mhz...bun...si acum sa-ti spun cauza....daca scoti modulul si il freci de prea multe ori in statie, o sa ai surpriza largiri contactelor , asta am patiti si eu pe un modul cu quart....am re-arcuit lamelele de la contacte si nu mi-a mai facut balet...daca totusi vrei sa-l scoti de mai multe ori, iti recomad scimbarea mufei acelea albe cu pini augat...te vor tine o vesnicie...

0

#74 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 04:30 PM

Vezi postareadramida, la Mar 29 2010, 04:46 PM, a spus:

Am cumparat un spectra de pe forum ca sa nu mai am probleme cu quartz-urile in 35. Cel cozmetizat nu a avut vreodata glitch-uri cat l-am folosit in statie.


Cand am pierdut legatura, foloseam spectra, si eram la 300m de mine, dar din pacate, a cazut in spatele unor blocuri turn...cred ca l-a luat cineva si nu a mai sunat....

...atunci schimba soclul ala alb cu pini sau intinde lamelele contactelor de la modul ....sigur aia e problema....am patit la fel si pe cel cu quart si pe spectra...asta e boala lor, acum am un spectra in 35 si un spectra in 2.4.....evit pe cat posibil scoaterea lor din statie pana o sa le inlocuiesc pini de contact cu pini augat....vezi pe la conexelectronic, trebuie sa aibe si au anduranta mare...

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 29 March 2010 - 04:31 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#75 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

  Postat 29 March 2010 - 04:44 PM

Vezi postareazgr_44, la Mar 29 2010, 05:30 PM, a spus:

...atunci schimba soclul ala alb cu pini sau intinde lamelele contactelor de la modul ....sigur aia e problema....am patit la fel si pe cel cu quart si pe spectra...asta e boala lor, acum am un spectra in 35 si un spectra in 2.4.....evit pe cat posibil scoaterea lor din statie pana o sa le inlocuiesc pini de contact cu pini augat....vezi pe la conexelectronic, trebuie sa aibe si au anduranta mare...

ma indoiesc...m-am gandit la asta dar ti-am zis, cand am pus mana pe antena in incercarea de a verifica ca e extinsa complet, atunci s-a taiat....pana atunci avea doar glitch-uri.
morala on topic: Nu atingeti antena in timp ce pilotati deoarece o dezacordati si din putinul care ajunge la receptor in situatii de criza, nu mai ramane nimic!

Aceasta postare a fost editata de dramida: 29 March 2010 - 04:46 PM

0

#76 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 04:49 PM

Modulul Spectra era de la mine se cu greu se poate spune ca era sh. Dar intradevar era netestat caci eu l-am folosit o data ca sa controlez un amarat de Honey Bee FP la distanta de 3 metrii de mine. Deci modulul a fost bagat/scos de 2-3 ori si folosit odata.

Si eu la randul meu l-am cumparat de nou nout din tara. Asa ca daca e sa multumim cuiva sunt cei de la Hitec si al lor QC. Imi pare rau pentru pierdere.

Stefan

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 29 March 2010 - 04:49 PM

0

#77 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 05:12 PM

Vezi postareadramida, la Mar 29 2010, 05:44 PM, a spus:

ma indoiesc...m-am gandit la asta dar ti-am zis, cand am pus mana pe antena in incercarea de a verifica ca e extinsa complet, atunci s-a taiat....pana atunci avea doar glitch-uri.
morala on topic: Nu atingeti antena in timp ce pilotati deoarece o dezacordati si din putinul care ajunge la receptor in situatii de criza, nu mai ramane nimic!

...nu se dezacordeaza nimic....
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#78 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 05:33 PM

Si mai ramane chestia cu unde dai si unde crapa. Eu am pierdut de 3 ori HBK2 cu receptor Spektrum.

Prima oara am fost convins ca sunt descarcari statice de la curea - si nu erau
A doua oara cu nu duce BEC-ul din ESC - si nu era asa
A treia oara a luat foc ESC-ul si motorul. Nici pana azi nu stiu sigur ce a fost ca in final l-am abandonat si l-am facut piese de schimb.

Eu nu am facut un range check la modul pentru ca nu am avut motiv dar e foarte posibil sa fi fost altceva de vina si nu modulul. Este simplu de aflat, modulul inca exista poate fi facut un range check. Repet, modulul era nou, daca are probleme sunt din fabrica.

Stefan
0

#79 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 06:02 PM

Vezi postareadramida, la Mar 29 2010, 04:44 PM, a spus:

morala on topic: Nu atingeti antena in timp ce pilotati deoarece o dezacordati si din putinul care ajunge la receptor in situatii de criza, nu mai ramane nimic!


Si daca simti ca pierzi controlul te ridici in picioare cu mainile in sus si ridici statia deasupra capului in pozitie verticala . Cred ca am fost vazut de cateva ori la Chitila in postura asta .
Ce model ai in plan ;) ?

PS - in oras nu e interzis ca modelul tau sa fi tras cu urechea la o masinuta din blocurile invecinate.

Aceasta postare a fost editata de Ahernar: 29 March 2010 - 06:08 PM

HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#80 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 07:39 PM

Vezi postareaAhernar, la Mar 29 2010, 07:02 PM, a spus:

Si daca simti ca pierzi controlul te ridici in picioare cu mainile in sus si ridici statia deasupra capului in pozitie verticala . Cred ca am fost vazut de cateva ori la Chitila in postura asta .
Ce model ai in plan ;) ?

PS - in oras nu e interzis ca modelul tau sa fi tras cu urechea la o masinuta din blocurile invecinate.

....a...nuuuuuu...dar ideea e ....cine te pune sa zbori in oras....sau ai impresia ca esti singurul care ar putea sa aibe o statie in 35-sau 40mhz si ca nimeni nu ma are o statie pe acelasi canal cu tine ?????...putea sa fie si la 1km de tine....asa ca lasati modulele, receptoarele sau antenele in pace....SIGUR...SIGUR....ai nimerit pe vre-unul cu o statie deschisa.... ;) ;) :D....

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 29 March 2010 - 07:40 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#81 Useril este offline   dramida 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 05-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, zona Titan
  • Interests:filmari si fotografie aeriana, fpv

Postat 29 March 2010 - 07:40 PM

Vezi postareaAhernar, la Mar 29 2010, 07:02 PM, a spus:

Si daca simti ca pierzi controlul te ridici in picioare cu mainile in sus si ridici statia deasupra capului in pozitie verticala . Cred ca am fost vazut de cateva ori la Chitila in postura asta .
Ce model ai in plan ;) ?

PS - in oras nu e interzis ca modelul tau sa fi tras cu urechea la o masinuta din blocurile invecinate.



a fost chestiune de 5-10 secunde intre momentul cand am pierdut controlul si momentul cand a disparut dupa blocuri...adrenalina a fost mare, imi amintesc ca pentu o secunda recapatasem controlul dar deja dupa atatea piruete in coborare mi-a fost imposibil sa-l redresez intr-o secunda, imi amintesc totusi ca pentru 1 secunda am avut senzatia ca e controlabil....prea putin,....ca sa nu mai vorbesc ca era la limita de vizibilitate 300m
Mai facuse glitch-uri cand zburasem cu camera aiptek la bord non-fpv, pe camp, dar nu le-am bagat in seama, am zis ca mi se pare mie...
La ratarie e o parte cu camp si o parte cu blocuri, si poti alege unde zbori, asta e misto ca poti varia peisajul usor, decolezi de pe camp si zbori peste blocuri:)

Aceasta postare a fost editata de dramida: 29 March 2010 - 07:44 PM

0

#82 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 07:44 PM

Vezi postareadramida, la Mar 29 2010, 08:40 PM, a spus:

a fost chestiune de 5-10 secunde intre momentul cand am pierdut controlul si momentul cand a disparut dupa blocuri...panica a fost mare
Mai facuse glitch-uri cand zburasem cu camera aiptek la bord non-fpv, pe camp, dar nu le-am bagat in seama, am zis ca mi se pare mie...
La ratarie e o parte cu camp si o parte cu blocuri, si poti alege unde zbori, asta e misto ca poti varia peisajul usor, decolezi de pe camp si zbori peste blocuri:)

atunci treci matale pe 2.4ghz....dar nu spurca statia cu mai stiu eu ce modul...i-ati tot Hitec...si iti garantez ca tipa in timp real cand ai semnalul pe duca....tipa si la tensiune mica pe receptie...si daca ii mai pui pe emisie o antena de 5db...nu te doare capu cu distanta, dar schimbi matale frecventa la video in 1.2 ghz....
P.S. daca ai posibilitatea , fa-ti rost de un scaner in 35 sau 40 si verifica zona.....sigur ai vre-un musteriu cu vre-o barcuta de nadit....GARANTAT......asa ca SPECTRA bun....

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 29 March 2010 - 07:47 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#83 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 March 2010 - 08:10 PM

Vezi postareazgr_44, la Mar 29 2010, 08:44 PM, a spus:

...i-ati tot Hitec...si iti garantez ca tipa in timp real cand ai semnalul pe duca....


Pardon... nu momi inocentu cu abureala de marketing !
Hitec este cel mai nepotrivit sistem pentru FPV, pentru ca dintre toate marcile, brand sau noname, sunt singurii care care pe partea de receptie nu semnaleaza IN NICI UN FEL calitatea semnalului ! Nu clipesc LED-urile, nu beep, nu RSSI, NIMIC ! Decat cand intra in failsafe, adica prea tarziu, daca nu ai autopilot cu RTH ! pacat de range-ul de 3-4km care il are...
Asta, si telemetria inchisa m-au facut sa ii zic pas, mai ales ca acum am alternativa :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#84 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 08:24 PM

Vezi postarearenatoa, la Mar 29 2010, 09:10 PM, a spus:

Pardon... nu momi inocentu cu abureala de marketing !
Hitec este cel mai nepotrivit sistem pentru FPV, pentru ca dintre toate marcile, brand sau noname, sunt singurii care care pe partea de receptie nu semnaleaza IN NICI UN FEL calitatea semnalului ! Nu clipesc LED-urile, nu beep, nu RSSI, NIMIC ! Decat cand intra in failsafe, adica prea tarziu, daca nu ai autopilot cu RTH ! pacat de range-ul de 3-4km care il are...
Asta, si telemetria inchisa m-au facut sa ii zic pas, mai ales ca acum am alternativa :)

scuzele de rigoare....cu semnalul asa este...ma gandeam la partea cu bateria si ....mi-a scapat...dar sunt convins 100% ca e vre-un pescar prin blocuri care are statie in 35 sau 40mhz si isi proba si el barca...de aia e mai bun kitilisburg....macar acolo nu dai de pescari..... :D :D :D

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 29 March 2010 - 08:26 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#85 Useril este offline   pistolaSHNIKOV 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Gender:Male

Postat 29 March 2010 - 09:07 PM

Vezi postarearenatoa, la Mar 29 2010, 08:10 PM, a spus:

Pardon... nu momi inocentu cu abureala de marketing !
Hitec este cel mai nepotrivit sistem pentru FPV, pentru ca dintre toate marcile, brand sau noname, sunt singurii care care pe partea de receptie nu semnaleaza IN NICI UN FEL calitatea semnalului ! Nu clipesc LED-urile, nu beep, nu RSSI, NIMIC ! Decat cand intra in failsafe, adica prea tarziu, daca nu ai autopilot cu RTH ! pacat de range-ul de 3-4km care il are...
Asta, si telemetria inchisa m-au facut sa ii zic pas, mai ales ca acum am alternativa :)



Vezi postareazgr_44, la Mar 29 2010, 08:24 PM, a spus:

scuzele de rigoare....cu semnalul asa este...ma gandeam la partea cu bateria si ....mi-a scapat...dar sunt convins 100% ca e vre-un pescar prin blocuri care are statie in 35 sau 40mhz si isi proba si el barca...de aia e mai bun kitilisburg....macar acolo nu dai de pescari..... :D :D :D



Si atunci cum ramane cu specificatiile combo-ului modulul Spectra 2.4 + receptor Optima 7:
Basic Telemetry Function : RX Low Battery Warning and Range-Out Warning ??????
"Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne intelegem bine, ca intre asasini."
Emil Cioran

0

#86 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 09:19 PM

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la Mar 29 2010, 10:07 PM, a spus:

Si atunci cum ramane cu specificatiile combo-ului modulul Spectra 2.4 + receptor Optima 7:
Basic Telemetry Function : RX Low Battery Warning and Range-Out Warning ??????

pe aia cu bateria o face sigur...testat...aia cu range-ul nu am citit de aia imi cerui scuze...dar ma documentez si revin.....
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#87 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 09:21 PM

Vezi postarearenatoa, la Mar 29 2010, 09:10 PM, a spus:

Pardon... nu momi inocentu cu abureala de marketing !
Hitec este cel mai nepotrivit sistem pentru FPV, pentru ca dintre toate marcile, brand sau noname, sunt singurii care care pe partea de receptie nu semnaleaza IN NICI UN FEL calitatea semnalului ! Nu clipesc LED-urile, nu beep, nu RSSI, NIMIC ! Decat cand intra in failsafe, adica prea tarziu, daca nu ai autopilot cu RTH ! pacat de range-ul de 3-4km care il are...
Asta, si telemetria inchisa m-au facut sa ii zic pas, mai ales ca acum am alternativa :)

eu vorbeam de statie, nu de FPV.....FPV-ul si-l pune el in 1200 sau 900 si m-am referit la schimbarea frecventei ca si protectie anti-pescar care isi incearca barca....nu ca out-range....la 300m sa nu-mi spui ca i-a iesit din raza pe 35.....sa fim seriosi....
pai pun pariu pe ce vreti voi ca daca iau usa cu usa in blocurile de acolo....SIGUR gasesc vre-o 20-30 pescari care au barcute de nadit....imposibil sa nu fie vre-unul care isi mai testeaza barca cand si cand....

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 29 March 2010 - 09:24 PM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#88 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 29 March 2010 - 09:26 PM

Vezi postareadramida, la Mar 29 2010, 08:40 PM, a spus:

a fost chestiune de 5-10 secunde intre momentul cand am pierdut controlul si momentul cand a disparut dupa blocuri...adrenalina a fost mare, imi amintesc ca pentu o secunda recapatasem controlul dar deja dupa atatea piruete in coborare mi-a fost imposibil sa-l redresez intr-o secunda, imi amintesc totusi ca pentru 1 secunda am avut senzatia ca e controlabil....prea putin,....ca sa nu mai vorbesc ca era la limita de vizibilitate 300m
Mai facuse glitch-uri cand zburasem cu camera aiptek la bord non-fpv, pe camp, dar nu le-am bagat in seama, am zis ca mi se pare mie...
La ratarie e o parte cu camp si o parte cu blocuri, si poti alege unde zbori, asta e misto ca poti varia peisajul usor, decolezi de pe camp si zbori peste blocuri:)

bun...vad ca o tot sucim si invartim....ce canal ai la statie, ce frecventa, ca fac rost de un scaner si vin in zona la niste teste.....
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#89 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 March 2010 - 09:37 PM

Vezi postareapistolaSHNIKOV, la Mar 29 2010, 10:07 PM, a spus:

Si atunci cum ramane cu specificatiile combo-ului modulul Spectra 2.4 + receptor Optima 7:
Basic Telemetry Function : RX Low Battery Warning and Range-Out Warning ??????


Nu stiu de unde citezi, dar astea sunt din primele brosuri, dupa care au fost retrase din specificatiile curente, existente acum pe site-ul Hitec. Se pare ca majoritatea magazinelor au ramas cu reclama din toamna trecuta de la lansare.
Explicatia oficiala este:

"Hitec RCD Korea confirm that the "Range Out Warning" was causing extended delays with source of a part. Despite being in all pre-release advertising, and as advised by Mike in previous posts, this feature was omitted from the basic telemetry in order to speed the Aurora and Spectra Pro products into the hands of the consumer.

Regards
Alan Tong (Hitec NZ)"
... cu picioarele pe pamant ...
0

#90 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2010 - 09:47 PM

Care e alternativa ?

Vezi postarearenatoa, la Mar 29 2010, 08:10 PM, a spus:

Pardon... nu momi inocentu cu abureala de marketing !
Hitec este cel mai nepotrivit sistem pentru FPV, pentru ca dintre toate marcile, brand sau noname, sunt singurii care care pe partea de receptie nu semnaleaza IN NICI UN FEL calitatea semnalului ! Nu clipesc LED-urile, nu beep, nu RSSI, NIMIC ! Decat cand intra in failsafe, adica prea tarziu, daca nu ai autopilot cu RTH ! pacat de range-ul de 3-4km care il are...
Asta, si telemetria inchisa m-au facut sa ii zic pas, mai ales ca acum am alternativa :)

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro