Modelism - RHC Forum: Conexiune ADSL - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Conexiune ADSL Ce parere aveti despre ADSL? are cineva?

#1 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 March 2004 - 10:10 AM

Va rog sa ma scuzati daca considerati ca locul acestui subiect nu este pe acest forum dar sunteti singurii prieteni la care pot apela.
As dori sa stiu daca aveti sau cunoasteti pe cineva cu conexiune internet ADSL (eventual de 64K) in Romania. Ma intereseaza daca e sau nu mai buna decat aceeasi conexiune pe cablu TV (la Astral de exemplu). Cam care e rata de transfer cu care se poate da jos ceva de pe paginile din .ro sau din afara. Cam de cate ori "cade netul" pe o astfel de conexiune ?
Teoria mai putin ma intereseaza dar daca e singura parere pe care o aveti, ma multumesc si cu atat.
Va astept cu nerabdare parerile
Cu stima !
0

#2 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 01 March 2004 - 11:38 AM

Avem la noi la firma, prin PC NET (512k/s). Merge excelent, dar suntem clienti vechi. Se pare ca daca iei ceva mai multa banda, te trateaza
mai frumos. Daca iei banda garantata, nu am vazut sa scada sub garantat decat daca au ei probleme, si asta s-a intamplat foarte rar.
Superior, poti depasi limita alocata, insa si asta depinde de cat de incarcat este canalul lor.

Administratorul nostru zice: si cablu, si ADSL sunt, teoretic, la fel de bune. Treaba cu cablul este ca daca nu iei o linie garantata ( de exemplu,
pentru acasa) te baga la gramada cu altii... si risti sa plangi pe langa ei. Insa exista si oferta bussiness de cablu, care este comparabila cu ADSL
In acest ultim caz, admin-ul zice ca principalul criteriu de alegere este pretul. Pe de alta parte... PCNET sunt provideri de net de multi ani, pe cand
Astral abia acum se lanseaza.

ADSL are proprietatea ca transmite 10 biti in loc de 8, cei 2 in plus fiind pentru corectarea erorilor, lucru care se vede la accesarea site-urilor
mai dificile. Rata de transfer... depinde de site si de faptul ca ai sau nu limita minima garantata (bineinteles, si de ce altceva mai accesezi simultan).
Dupa cum cred ca stii, metropolitan nu esti limitat la viteza, eu am luat 600MB in 5 minute intr-o zi.

Stiu ca nu te-am ajutat sa iei o decizie, insa astea sunt toate informatiile pe care pot sa ti le ofer.

Numai de bine !
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#3 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 March 2004 - 02:22 PM

De PCNET intrebam si eu dar nu am vrut sa fac reclama sau concurenta neloiala.
Intrebarea e ce e mai bun un canal de 64 negarantat impartit cu alti 4 utilizatori de ma Mediasat livrat de Astral sau un canal de 128 garantat unic utilizator pe ADSL de la PCNET dar prin linie livrata de Romtelecom.
Mie imi e cam teama de faptul ca linia telefonica este a Romtelecomului in care nu am incredere.
O sa mai vad si alte pareri multumesc
0

#4 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 01 March 2004 - 03:02 PM

Citeaza

Intrebarea e ce e mai bun un canal de 64 negarantat impartit cu alti 4 utilizatori de ma Mediasat livrat de Astral sau un canal de 128 garantat unic utilizator pe ADSL de la PCNET dar prin linie livrata de Romtelecom.
Mie imi e cam teama de faptul ca linia telefonica este a Romtelecomului in care nu am incredere.


Evident, linia de 128 garantata... Nu iti face probleme cu linia Romtelecom, este o linie speciala, nu e cea de telefon obisnuita. Ti se monteaza
un cablu separat (desi am vazut la cineva montat direct in cablul telefonic pe care il avea deja),
iar PCNET plateste o echipa de la Romtelecom care le sta mereu la dispozitie, NUMAI pentru liniile lor. Pana la primul stalp de la tine ai fibra
optica subterana, tot Romtelecom, iar de acolo, cablu.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#5 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 01 March 2004 - 04:22 PM

Am avut la celalat job linie inchiriata si nu au fost decat fro 2-3 probleme in 3 ani. Probleme care au fost solutionate repede de romtelecom si de provider . Nu prea inteleg eu sau poate nu stiu cum faci comparatie intre 64 partajat la 4 si unul garantat de 128 ... Diferenta de pret e semnificativa sau cum ziceam nu stiu io cum e cu pretu .Cum e ?
DT
0

#6 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 March 2004 - 03:18 PM

Partea curioasa e ca acel canal de 64 impartit la 4 e mai mare (sau comparabil) decat 128 garantat dar ADSL si de aceea eu nu prea inteleg.
Va dati seama ca e o hotarare destul de grea, daca dau vrabia din mana pe cioara de pe gard ?
poate 128 pe cablu e mai stabil cu pierderi de pachete mai mici etc decat ADSL care poate se blocheaza, pierde pachete etc
Stiu ca e cat se poate de clar teoretic, numai ca in Romania te astepti la ceva, si cum ne-am invatat ca lucrurile bune sunt si scumpe...invinovatiti-ma de ceva...
Speram sa gasesc pe cineva care are ceva palpabil despre care sa vorbesca
0

#7 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 March 2004 - 03:20 PM

...scuze, mai mare este PRETUL nu va ganditi la altceva...
0

#8 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 02 March 2004 - 06:44 PM

Cam cit costa o legatura ADSL pe luna pt. o persoana privata?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#9 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 03 March 2004 - 08:53 AM

Nu stiu daca este vre-o diferenta intre persoana fizica si persoana juridica. Cert e ca un canal de 64 este 22 euro plus 15 euro intslarea la Romtelecom. Un canal de 128 este cam 330 ceva de genul asta
0

#10 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 03 March 2004 - 09:58 AM

vio_danciu, la 2 Mar 2004, 15:18, a spus:

Partea curioasa e ca acel canal de 64 impartit la 4 e mai mare (sau comparabil) decat 128 garantat dar ADSL si de aceea eu nu prea inteleg.

Nici io nu inteleg ce zici . Pai de la 22 de euro + inchirierea liniei pe luna pana la 330 e diferenta enorma . La fel si intre canale . Intre 64 /4 si 128 garantat e difertenta enorma . Daca ai de dat 330 de euro pe luna, 128 e alegerea . Daca nu ... 64 inghesuit e alegerea perfecta .
DT
0

#11 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 03 March 2004 - 06:16 PM

Va rog sa ma scuzati pentruca sunt un pic pe alaturi. Poate ma lamuriti si pe mine ce conexie am. Aici nu m-am lamurit. Cand ma conectez la server scie 10 Mbps. Pot descarca cu 300 Mb pe s ( pana acum o saptamana era jumatate dar au dublat-o) . Pot folosi telefonul in acelasi timp. Este legat modemul la linia de telefon ordinara printr-un filtru. Costa 30 CAD pe luna. Multumesc.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro