Modelism - RHC Forum: factor de umplere variabil - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

factor de umplere variabil are cineva info despre un integrat

#1 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 17 February 2004 - 11:34 PM

Salut
Am nevoie de un circuit care sa poata varia factorul de umplere al unui semnal dreptunghiular, cu comanda in tensiune. Este si mai bine daca include si un generator de semnal dreptubghiular cu frecventa variabila.
Daca stiti de existenta unui astfel de circuit integrat va raman dator.
Merci mult
0

#2 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 18 February 2004 - 12:11 AM

xorg: ceea ce te intereseaza pe tine este un generator pentru semnal PWM (pulse width modulated) probabil sa il folosesti sa comanzi un servo

pentru ceea ce cauti tu nu tare sunt circuite integrate specializate. dar in schimb majoritatea microcontrollerelor au functia PWM implementata hardware. si mai au si convertor analog-numeric care il poti folosi pentru citirea tensiunii (pt control in tensiune)

dintre microcontrollerele disponibile pe la noi iti pot recomanda M68HC908QT4. este facut de motorola, dealerul motorola de la bucuresti il are pe stoc. mai sunt cele din familia PIC care le gasesti la COMET SRL din bucuresti. si mai sunt si multe altele, iti pot trimite o lista intreaga. dar pentru oricare dintre ele ai nevoie de cunostinte minime de programare pentru ca softul trebuie sa il scri tu.

RED GUY
come to the dark side. we have cookies!
0

#3 Useril este offline   bilutza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-January 03

Postat 18 February 2004 - 11:31 AM

TL 494
Demontez orice!
0

#4 Useril este offline   Bibanu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 10-October 03

Postat 18 February 2004 - 01:59 PM

Eu iti recomand utilizarea circuitului integrat ICL 8038, care este un generator de functii cu foarte putine componente adiacente.
In foaia de catalog a circuitului, una din aplicatii este chiar cea de care ai nevoie.
Integratul il gasesti si la Vitacom.
Linkul pentru foaia de catalog il ai aici
0

#5 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 18 February 2004 - 10:24 PM

Cred ca am gresit putin pt ca nu am spus ce vreau exact, Imi trebui un montaj pt comanda unui injector recuperat de la un motor cu injectie multipunct. Si singura varianta de a varia debiutul injectat este factorul de umplere al semnalului de comanda, daca variezi vrecventa debitul ramane aproape constant daca variezi tensiunea cam aceias sitoatie.
Ajut un prieten care experimenteaza injectia de apa in galeria de atmisie la un matiz.
0

#6 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 23 February 2004 - 09:15 AM

deci, hai sa tinem o minima lectie de electronica (daca ii putem spune asa)

circuitul icl8038 este un generator de functii care foloseste pe post de oscilator pilot un oscilator RC (rezistor-condensator) ceea ce inseamna ca este foarte instabil. fuge cu temperatura si cu imbatranirea componentelor. de asemenea frecventa se modifica prin modificarea constantei de timp data de produsul R*C=t. dar lui ii trebuie frecventa fixa si factor de umplere variabul (aplicatie tipica pentru un injector)

circuitul TL494 este folosit la generare PWM, nu ca si un generator PWM. apare situatia de mai sus si anume ca ai nevoie de generatorul de semnal in dinte de fierastrau. TL 494 contine doar circuitele de comparare, referinta de tensiune si driverul final. dar oscilatorul trebuie sa il dai tu si esti in situatia de mai sus. adica te legi la cap si nu merge bine.

nu degeaba sa pus functia pwm in microcontrollere. ele sunt precise, ai control exact al factorului de umplere si al frecventei (generate cu quartz). si din soft iti poti cxontrola injectia cum doresti. ca pwm analogic ca si in cazurile de mai sus mai ai nevoie si de circuite de control ale generatorului pwm pe cand la ucontroller nu mai ai nevoie decat de tz final.

Red GUY
come to the dark side. we have cookies!
0

#7 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 25 February 2004 - 01:14 AM

Salut stabilitatea frecventei nu ma intereseaza prea mult dar factorul de umplere trebuie comandat in tensiune nu din programare, un alt aspect ar fi ca la un moment dat este posibil sa foloseasca ca generator de semnal chiar motorul. Daca ai pute sa-mi dai o schema de principiu cred ca ar fi de mare folos pt mine
Merci mult
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 25 February 2004 - 01:27 AM

Pai microcontrolerele au (unele) intrare analog-digitala. Deci se poate :lol:
0

#9 Useril este offline   bilutza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-January 03

Postat 25 February 2004 - 12:51 PM

Acuma ca spui si la ce iti trebuie, ai nevoie de un oscilator autoblocat (cred ca asa se cheama, poate mai face cineva un seminar si ne mai lumineaza) cu latimea ipulsului variabila pentru ca trebuie sincronizat cu motorul.
Demontez orice!
0

#10 Useril este offline   ReD 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 481
  • Inregistrat: 12-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Heli, Aero, Auto

Postat 03 March 2004 - 02:49 AM

hai sa mai tinem un seminar de electronica

am inclus o schema cu microcontrollerul M68HC908QT4 de la motorola. are oscilator intern de 32MHz, PWM, 4*ANALOG_NUMERIC, 6 LINII IO, toate acestea multiplexate intro capsula cu 8 pini, pret 2.5USD

schema are pe ea driverul cu tranzistor IRF640. se conecteaza la ea direct injectorul. nu stiu ce injector ai de aceea am pus un tranzistor mare. controlul injectiei il poti face prin potentiometrul de 4.7k inclus sau printrun semnal ce vine de la motor. pe acesta l-am pus printrun amplif operational TL084 in configuratie de repetor

fie operationalul, fie potentiometrul dau o tensiune care o citesti cu un convetror analog-numeric

acum totul depinde de software. aici iti faci controlul injectiei cum doresti

schema este facuta cu ajutorul OrCAD 9.2. ai nevoie de acest program sa o poti viziona. (la ora asta nu ma simt in stare sa o export jpg http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif )

Red GUY
come to the dark side. we have cookies!
0

#11 Useril este offline   bilutza 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 29-January 03

Postat 05 March 2004 - 01:42 PM

Cu pretul asta mi-ai inchis gura. Mii de scuze!
Demontez orice!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro