Modelism - RHC Forum: primul meu titanic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

primul meu titanic

#151 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 31 October 2008 - 08:23 PM

Vezi postareamanolo, la Oct 31 2008, 09:19 PM, a spus:

Cu ce fel de fibra ,cu aia din poze?

Nu , cu siguranta nu , sunt constient ca ar iesi prea grea.E vorba de tesatura de fibra.
0

#152 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 31 October 2008 - 08:30 PM

Nu sint tare la fibra de sticla ,dar mai citind pe ici pe colo,nu te-ai intrebat de ce se pun minim doua straturi de fibra de o anumita greutate per mp ?Vezi ca si pe forum este un capitol despre fibra de sticla ,iar pe la tuning auto parca este chiar un fel de manual.Cu respect cum iti vin ideile astea ? :lol:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#153 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 31 October 2008 - 08:45 PM

Vezi postareamanolo, la Oct 31 2008, 09:30 PM, a spus:

Nu sint tare la fibra de sticla ,dar mai citind pe ici pe colo,nu te-ai intrebat de ce se pun minim doua straturi de fibra de o anumita greutate per mp ?Vezi ca si pe forum este un capitol despre fibra de sticla ,iar pe la tuning auto parca este chiar un fel de manual.Cu respect cum iti vin ideile astea ? :)

Am citit tot capitolul despre cum se lucreaza cu fibra doar ca acolo nu zice nimic de pres de pluta :):) , serios acum vorbind , ideea mi-a venit pe moment cand am vazut acel sul din pluta am stiut exact la ce-l v-oi folosi.M-am gandit ca daca as da 2 sau 3 straturi doar de fibra ar iesi cam fragila si daca mai esti si neatent pe balta sa o mai scapi din mana se v-a sparge , asta e parerea mea si e foarte probabil sa ma insel.
Oricum ideea mie nu mi se pare rea ci chiar utila , inca o data mentionez ca este foarte usoara , acel sul de cca 1mp are in jur de 200/gr.

Aceasta postare a fost editata de BillyBoy32: 31 October 2008 - 08:47 PM

0

#154 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 31 October 2008 - 08:53 PM

Adica sanvisul tau 1 strat fibra -pluta-1strat fibra e mai tare dect 2-3 straturi de fibra?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#155 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 31 October 2008 - 09:12 PM

Vezi postareamanolo, la Oct 31 2008, 09:53 PM, a spus:

Adica sanvisul tau 1 strat fibra -pluta-1strat fibra e mai tare dect 2-3 straturi de fibra?

Exact.
Sa presupunem ca tu ai in mana un barcaz din 3 straturi de fibra si eu alt barcaz facut din din acel sandwich(sper ca am scris corect) cum il numesti tu , il scapi din mana si poc , crapa atat la exterior cat si la interior , asta sigur , ma prefac si eu ca scap din mana ''sandwich-ul'' si crapa decat la exterior pentru ca interiorul este protejat de pluta care amortizeaza socul.Daca gresesc astept pareri contra si fara ''faze si replici intepate'' . Eu asa vad ca stau lucrurile.
Cu respect!!
0

#156 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 31 October 2008 - 11:11 PM

Sti ca Ferrari face caroserii din fibra de sticla?Cumva sint sanvis cu pluta?Dar poti sa o faci cum crezi.Asta este ultima mea interventie intepata pe acesta tema.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#157 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 31 October 2008 - 11:33 PM

Vezi postareamanolo, la Nov 1 2008, 12:11 AM, a spus:

Sti ca Ferrari face caroserii din fibra de sticla?Cumva sint sanvis cu pluta?Dar poti sa o faci cum crezi.Asta este ultima mea interventie intepata pe acesta tema.

Nu te contrazic cu ce face ferrari caroseriile,dar ce calitate e fibra aia??Sigur e tratata si ras-tratata , daca am avea si noi in comert acel tip de fibra si masinariile necesare prelucrarii ei , am face si noi barcute cu 2 straturi de fibra si i-am da suturi la barcuta fara griji.
Concluzia este ca nu trebuie sa asemanam calitatea fibrei de Ferrari cu fibra noastra din comert.Cu respect!
0

#158 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 November 2008 - 10:15 AM

...sunteti inepuizabili, vad in poze plasa de fibra, pluta, tesatura, baga si un strat de armaturi din fier beton, dau bine la rezistenta;eu zic ca 2 straturi de fibra cu densitatea de 220g/mp sunt mai mult decat suficiente, eu chiar ma gandesc sa renunt la al 2-lea strat si sa intaresc doar zonele din zona hardului de propulsie, cat despre fibra de ferarri crede-ma ca este identica cu ceea ce se foloseste si la noi, fibra ramforsata cu carbon, iar botul si cockpitul din carbon-kevlar, mai nou caroserii de formula 1 se fac prin Cluj!!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 01 November 2008 - 10:20 AM

...tabula crasa, mortua est!
0

#159 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 01 November 2008 - 10:24 AM

Ar mai trebui si o anvelopa de polistiren de 5 cm si o tencuiala decorativa. Am auzit ca scade impozitul pe chestia asta.
Ipsihi, eu ma gandesc sa pun 3 straturi de tesatura de 140 g. Baiul e acum ca rasina se gelifica in vreo 40-50 min. cred ca din cauza temperaturii, nu?
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#160 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 November 2008 - 11:05 AM

...depinde cat intaritor pui, uzual 2,5% accelerator si 1,5% intaritor, eu pun 2%!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#161 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 01 November 2008 - 12:19 PM

accelerator nu pun ca zice ca rasina e preaccelerata. tot 2% pun cu seringa. numai ca lucrez pe balcon cu fereastra deschisa. sper sa nu fie probleme. polimerizeaza dar prea lent. asta vara ingheta repede. cam 20-25 min timp de gel. pana marti nu mai mesteresc nimic. trebuie sa-mi soseasca gelcoatul si pastele de colorare. imi trimite cineva de la o firma PAFS care face tobogane, scaune de metrou si alte acareturi.
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#162 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 01 November 2008 - 01:20 PM

Eu am dat la primul titanic peste komatex fibra cumparata de la un magazin auto si stratul rezultat mi s-a parut prea subtire dar destul de rigid si ca sa-mi iasa o coca la 3 sau 4 mm grosime ar fi trebuit sa dau cateva maini sanatoase.Din acest motiv am zis sa fac acest procedeu cu pluta intre 2 maini de fibra.Ipsihi a mentionat dspre o densitate anume a fibrei folosita de el dar se pare ca eu nu am folosit acelasi tip de fibra.

Priza cu suprafata komatexului este buna,barca dupa ce a fost gata prima oara pana sa ii fac modificari era galbena la culoare si am incercat eu ceva combinatii de culori si am carcalit-o,m-am pus cu spaclul sa-i racai vechea vopsea(vreo 4 maini) am dat si chitul auto jos si am racait pana la acea fibra data peste komatex.Atunci am vazut ca nu este dezlipita pe nicaieri sau umflata

Atasez o poza cu ce am imbracat eu prima barcuta.
Cu respect!!

Fisiere atasate


0

#163 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 01 November 2008 - 02:37 PM

kitu ala de reparatie auto este mult prea scump raportat la cantitatea de rasina si panza. de fapt e stratimat de vreo 2oo gr/cmp
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#164 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 01 November 2008 - 06:44 PM

...4mm grosime nu au nici caroseriile auto, la navo grosimea optima este intre 1 si 2mm, cu ramforsari doar acolo unde este absolut necesar!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#165 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 01 November 2008 - 07:02 PM

Multumesc tuturor pentru lamuriri.
Cu respect!
0

#166 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

  Postat 02 November 2008 - 12:30 PM

Ia sa vedeti cum ar vrea BillyBoy32 sa fie o coca din fibra de sticla

Si iata cum se confectioneaza,fara pluta.


:lol:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#167 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 02 November 2008 - 03:21 PM

Vezi postareamanolo, la Nov 2 2008, 12:30 PM, a spus:

Ia sa vedeti cum ar vrea BillyBoy32 sa fie o coca din fibra de sticla
Atasament untitled.JPG
Si iata cum se confectioneaza,fara pluta.
Atasament untitled_1.JPG

:rolleyes:

Foarte tare :) dar la 90 de kg ale mele ma tine barcazul ala??nu cred
0

#168 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 06 November 2008 - 11:14 PM

Vezi postareanch, la Oct 1 2008, 10:49 PM, a spus:

De plimbat pe apa cu barcutele toti ne-am plimbat! Vorbim dupa 1-2 partide de pescuit serioase!
Zici ca motorul a fost prevazut cu reductor! Deci a fost conceput pentru reductor , tu cu ce compensezi absenta reductorului? Ce elice intentionezi?
Un motor de aeroterma auto ar fi fost cu mult peste ce ai tu la nivel de fiabilitate si consum... si tot 1-2 beri costa...
Spor in continuare...

Se pare ca o sa ma tina mai mult de 2 partide asa cum ai ''intuit'' . Vreau sa vad si eu un alt test facut in cada cu orice alt motor timp de o ora si 35 de minute si fara racire , accu ar mai fi dus inca o ora sigur . (am pus si o greutate de vreun kg care sa simuleze restul pieselor si nada).
PS : In BsPlayer se vede la contorizarea timpului ca filmul are 1:20/min dar deja mergea de 15 min pana m-am gandit sa filmez .

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  nice1.JPG (135.62K)
    Number of downloads: 480
  • Fisier atasat  nice2.JPG (143.85K)
    Number of downloads: 474

Aceasta postare a fost editata de BillyBoy32: 06 November 2008 - 11:16 PM

0

#169 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 07 November 2008 - 12:01 AM

Vezi postareaBillyBoy32, la Nov 6 2008, 11:14 PM, a spus:

Se pare ca o sa ma tina mai mult de 2 partide asa cum ai ''intuit'' . Vreau sa vad si eu un alt test facut in cada cu orice alt motor timp de o ora si 35 de minute si fara racire , accu ar mai fi dus inca o ora sigur . (am pus si o greutate de vreun kg care sa simuleze restul pieselor si nada).
PS : In BsPlayer se vede la contorizarea timpului ca filmul are 1:20/min dar deja mergea de 15 min pana m-am gandit sa filmez .


Da BillyBoy32 felicitari! pare sa fie un motor similar cu cel de aeroterma de Dacia referitor la autonomie...sau fiabilitate :blink: . Numai ca ala merge pe 12 V cu elice de 75mm :lol:

spor si la mai multe!

Aceasta postare a fost editata de nch: 07 November 2008 - 12:04 AM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#170 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 07 November 2008 - 06:40 AM

Vezi postareanch, la Nov 7 2008, 12:01 AM, a spus:

Da BillyBoy32 felicitari! pare sa fie un motor similar cu cel de aeroterma de Dacia referitor la autonomie...sau fiabilitate :blink: . Numai ca ala merge pe 12 V cu elice de 75mm :lol:

spor si la mai multe!

Nu stiu daca este un raspuns cu subinteles , oricum iti multumesc pentru urare . Si eu tot la 12V l-am alimentat dar cu elica de 50 , am si motor de aeroterma de dacie , dar la proba pe ''uscat'' s-a incins in 15 minute cu racire pe el (un cooler de PC) , ce-i drept este mai fortos decat asta de la test .
Cu respect!

Aceasta postare a fost editata de BillyBoy32: 07 November 2008 - 06:41 AM

0

#171 Useril este offline   georgelus18 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 05-June 06

Postat 22 November 2008 - 07:57 PM

si pana la urma ce motor este... daca nu santem indiscreti...
0

#172 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 23 November 2008 - 09:46 AM

Vezi postareageorgelus18, la Nov 22 2008, 07:57 PM, a spus:

si pana la urma ce motor este... daca nu santem indiscreti...

Este un motor luat de la un ''nene'' care are un atelier de reparatii audio-video , zicea este de de pe o masina nemteasca si ca il are de mult timp , mai multe detalii nu am ceurt cand am vazut la proba ce consum mic are.O sa incerc sa aflu mai multe detalii.
0

#173 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 07 December 2008 - 04:43 PM

Mai postam si noi ceva ca sa nu se ofileasca topicul , ceva despre un motor de care cineva zicea ca nu are forta destula sa duca un barcaz.Testele nu au fost prea reusite , m-am grabit cu asamblarea pieselor , timp suficient nu am avut ca sa centrez motorul pentru un reglaj cat mai optim , in plus barca o sa fie echipata cu 2 accu de 12V/4Ah in greutate totala de 3 Kg , la test am folosit 2 accu de 12V/9Ah in greutate de peste 5 Kg , la finalizare va fi cu 2 Kg mai usoara si cu siguranta si mai rapida.
Eu personal sunt foarte multumit de acel motor.In filmulet o sa vedeti la inceput cand am dat viteza maxima (fara trimer) ce frumos se infige si ia viteza.
Sunt convins ca la final viteza o sa fie si mai mare si sper sa-mi iasa un drum (dus/intors) in mai putin de 2 minute undeva la 200m.
Cu respect!!
http://www.youtube.c...h?v=VhFdW1lG3Zs
0

#174 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 07 December 2008 - 07:53 PM

Am uitat sa mentionez : cu 2 motoare sa ajung la 2 minute per plantare.
0

#175 Useril este offline   cristy_15kis 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 25-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2008 - 08:28 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Dec 7 2008, 04:43 PM, a spus:

Mai postam si noi ceva ca sa nu se ofileasca topicul , ceva despre un motor de care cineva zicea ca nu are forta destula sa duca un barcaz.Testele nu au fost prea reusite , m-am grabit cu asamblarea pieselor , timp suficient nu am avut ca sa centrez motorul pentru un reglaj cat mai optim , in plus barca o sa fie echipata cu 2 accu de 12V/4Ah in greutate totala de 3 Kg , la test am folosit 2 accu de 12V/9Ah in greutate de peste 5 Kg , la finalizare va fi cu 2 Kg mai usoara si cu siguranta si mai rapida.
Eu personal sunt foarte multumit de acel motor.In filmulet o sa vedeti la inceput cand am dat viteza maxima (fara trimer) ce frumos se infige si ia viteza.
Sunt convins ca la final viteza o sa fie si mai mare si sper sa-mi iasa un drum (dus/intors) in mai putin de 2 minute undeva la 200m.
Cu respect!!
http://www.youtube.c...h?v=VhFdW1lG3Zs

bv felicitari...mie unu mi place cum se misca...am vazsut ca aveai si spectatori :))
0

#176 Useril este offline   cristy_15kis 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 25-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2008 - 08:30 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Oct 16 2008, 09:44 PM, a spus:

coca fratelui lu' titanic dupa prima mana de vopsea...maine vreau sa ma ocup de capac si m-am gandit la acest sistem de basculare unde nu necesita un super servo.eu unu cred ca este foarte simplu de realizat singurul dezavantaj ar fi ca barcuta o sa para mai robusta dar are si partile bune....cu un servo care sa ridice cele 2 capace si momeala sa o ia la vale singura....in plus scapi de toata munca si bibileala cu parghii,ax cuve,rulmenti,suruburi...etc....sper sa-mi iasa si sa-l fac cat mai delicat posibil..cu respect

ce dimensiuni are?
0

#177 Useril este offline   cristy_15kis 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 25-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2008 - 08:34 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Oct 16 2008, 09:46 PM, a spus:

si sistemul de nadire.........

nu e rea ideea..dar cum v ei face ca montura sa stea acolo?gandeste te ca v a trebui sa traga firul dupa ea...iar cand bate vantul o sa le duci cu pickup ul inchis (o alta fortza care ti v a traga de ele)... si sa nu te trezesti cu nada la 200 m iar montura la 20 ...in rest arata bine
0

#178 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 07 December 2008 - 08:56 PM

Vezi postareacristy_15kis, la Dec 7 2008, 08:30 PM, a spus:

ce dimensiuni are?

Are 75 Lungime , 30 Latime si 17 inaltime pana la punte , o sa se mai inalte cu cabina si cuvele.Dar e lunga iarna si abia a inceput....nu ma grabesc sa o termin.
0

#179 Useril este offline   cristy_15kis 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 25-September 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2008 - 08:59 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Dec 7 2008, 07:53 PM, a spus:

Am uitat sa mentionez : cu 2 motoare sa ajung la 2 minute per plantare.

las o cu unu...daca o sa fie mai usoara o sa mearga si mai bine
0

#180 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 07 December 2008 - 08:59 PM

Vezi postareacristy_15kis, la Dec 7 2008, 08:34 PM, a spus:

nu e rea ideea..dar cum v ei face ca montura sa stea acolo?gandeste te ca v a trebui sa traga firul dupa ea...iar cand bate vantul o sa le duci cu pickup ul inchis (o alta fortza care ti v a traga de ele)... si sa nu te trezesti cu nada la 200 m iar montura la 20 ...in rest arata bine

Cred ca renunt la acel sistem de nadire , nu-mi place forma finala a barcii cu acel sistem de cuvare , o sa fie prea butucanoasa si chiar tin si la aspect , cred ca sistemul de basculare o sa fie clasic , mai e pana la primavara .
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro