Modelism - RHC Forum: primul meu titanic - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

primul meu titanic

#121 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 21 October 2008 - 12:34 PM

Vezi postareageorge10, la Oct 21 2008, 11:37 AM, a spus:

Incearca cumva sa simulezi o sarcina pe ax!si zi dupa aceia cum sta treaba...nu va face fata ventilatorul ... si par cam "firave" firele de alimentare a motorului....
spor in continuare :)

zilele astea o sa-i fac si testul in cada forjat la maxim ca sa vad in cat timp se incinge si daca face coolerul fata sau nu....intre timp am mai mesterit cate ceva...cu respect!!

Fisiere atasate


0

#122 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2008 - 11:42 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Oct 21 2008, 12:34 PM, a spus:

zilele astea o sa-i fac si testul in cada forjat la maxim ca sa vad in cat timp se incinge si daca face coolerul fata sau nu....intre timp am mai mesterit cate ceva...cu respect!!



super
bravo si felicitari
abia astept sa trec prin targoviste sa o vad life
da-mi si mie nr tau de tel pe mi
0

#123 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 22 October 2008 - 10:17 PM

ms mult de urare,asa cum am mai zis in acest topic si in altul de pe aici,la primul titanic m-am cam zgarcit la latimea barcutei si la primul botez pe apa desi avea destula viteza cam ''valsa'' la viraje pe o apa destul de linistita si mi-am dat seama ca pe o balta mai agitata as fi avut probleme si nu m-am riscat sa o folosesc pana nu o fac mai stabila....asa m-am gandit sa ii atasez 2 flotoare si iata ce a iesit...sper sa pluteasca mai bine de data asta(dupa acest post ma apuc sa o chituiesc si maine sa vopsesc si sa-i fac sistemul de prindere ca vineri o rebotez)....cu respect tuturor!!

Fisiere atasate


0

#124 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 22 October 2008 - 11:03 PM

Din greseli se invata .Poate al doilea Titanic ...sti primul s-a scufundat.

Aceasta postare a fost editata de manolo: 22 October 2008 - 11:04 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#125 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 23 October 2008 - 07:19 AM

Vezi postareamanolo, la Oct 23 2008, 12:03 AM, a spus:

Din greseli se invata .Poate al doilea Titanic ...sti primul s-a scufundat.

nu avem ghetari :rolleyes:
0

#126 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 23 October 2008 - 07:28 AM

Eu zic sa nu ovopsesti.Daca nu osa-ti placa cum merge sa poti sa o remodifici mai usor.Parerea mea este ca acele flotoare o ingreuneze inaintarea barcii nefiind prea aerodinamice.Bafta si sa ne tii la curent.(380V) :rolleyes:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#127 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 23 October 2008 - 07:41 AM

Vezi postareamanolo, la Oct 23 2008, 08:28 AM, a spus:

Eu zic sa nu ovopsesti.Daca nu osa-ti placa cum merge sa poti sa o remodifici mai usor.Parerea mea este ca acele flotoare o ingreuneze inaintarea barcii nefiind prea aerodinamice.Bafta si sa ne tii la curent.(380V) :rolleyes:

au plutit altele si mai patratoase decat asta....iti dau dreptate si sunt constient ca nu o sa mai aibe aceeiasi viteza ca prima data...dar le-am facut aerodinamice atat cat m-am priceput ,sper sa pluteasca si sa nu mai danseze asa rau ca inainte.......cu respect!!
0

#128 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 23 October 2008 - 07:53 AM

Eu zic sa te mai gindesti.Cred ca exista si alta solutie ,mai eleganta dar cu mai multa munca .Ai sa vezi ca nici tie nu o sa-ti placa.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#129 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 23 October 2008 - 08:07 AM

Vezi postareamanolo, la Oct 23 2008, 07:53 AM, a spus:

Eu zic sa te mai gindesti.Cred ca exista si alta solutie ,mai eleganta dar cu mai multa munca .Ai sa vezi ca nici tie nu o sa-ti placa.

daca nu o sa-si faca treaba cu brio, cu siguranta ca o sa ma gandesc la altceva...pana una alta rog pe cineva sa-mi spuna daca regulatorul asta isi merita banii(din putina engleza care o stiu am citit ca ar fi un regulator) si daca ar face fata cerintelor noastre....cu respect!! http://store.qkits.c...einfo.cfm/K8004
0

#130 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 23 October 2008 - 04:03 PM

Ha ,ha nici eu nu le prea am cu engleza,naspa dar asta este.Sa vezi cum traduce gogu fisa la dracia aia.Concluzii tragi tu.
Acest circuit de control este ideal pentru precise de control de motoare de curent continuu, nivelurile de iluminat, de încălzire mici, precum şi alte aplicaţii. Transformă un circuit de curent continuu de tensiune într-o serie de impulsurile, astfel că durata de puls este direct proporţional cu valoarea de curent continuu de tensiune. Marele avantaj al unui astfel de circuit este de putere care nu este pierdut în circuitul de control.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#131 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 25 October 2008 - 03:05 PM

succes total,barcuta merge super bine....de dansat nu mai danseaza,e chiar foarte stabila singurul fapt care ma ingrijoreaza este consumul motorolui care este undeva la 6A...sincer cred ca destul de mult , in rest toate bune si frumoase....iata si cateva poze(am si un filmulet cu ea in actiune dar trebuie sa-l comprim ca sa-l uploadez pe youtube)...cu respect!!!
PS:Multumesc tuturor care m-au ajutat cu sugestii si sfaturi la realizarea aceste barcute.

Fisiere atasate


0

#132 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 25 October 2008 - 03:17 PM

Sa continuam aici cu al 2-lea Titanic , cu primul o sa mai pun ceva poze dupa ce termin de vopsit flotoarele si numele (care apropo de nume....m-am gandit sa le ''botez'' pe 1st FREEDOM si pe 2nd INDEPENDENCE)....revenind la subiect , o sa pun ca motorizare pe INDEPENDENCE un motor dat de un amic dintr-un copiator care se alimenteaza si la 12V (dar turatia e micuta) si la 24V unde turatia este cam a unui motor 755 dar consumul foarte mic....undeva la 0.15A!!!!

Fisiere atasate


0

#133 Useril este offline   harrina 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 530
  • Inregistrat: 26-July 05

Postat 25 October 2008 - 04:19 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Oct 25 2008, 04:17 PM, a spus:

Sa continuam aici cu al 2-lea Titanic , cu primul o sa mai pun ceva poze dupa ce termin de vopsit flotoarele si numele (care apropo de nume....m-am gandit sa le ''botez'' pe 1st FREEDOM si pe 2nd INDEPENDENCE)....revenind la subiect , o sa pun ca motorizare pe INDEPENDENCE un motor dat de un amic dintr-un copiator care se alimenteaza si la 12V (dar turatia e micuta) si la 24V unde turatia este cam a unui motor 755 dar consumul foarte mic....undeva la 0.15A!!!!


este motor de imprimanta.
pe 24v cu elice de 60 i-l arzi rapid,
nu are cuplu,
i=l opresti cu mina si consuma 4,3A.
IN 20-30 DE SECUNDE INCEPE SA ARDA.
si totusi se invirte !
0

#134 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 25 October 2008 - 06:01 PM

Vezi postareaharrina, la Oct 25 2008, 05:19 PM, a spus:

este motor de imprimanta.
pe 24v cu elice de 60 i-l arzi rapid,
nu are cuplu,
i=l opresti cu mina si consuma 4,3A.
IN 20-30 DE SECUNDE INCEPE SA ARDA.

de ce crezi ca o sa se arda??cam astea-s specificatiile motorului care le-am gasit pe o pagina:
Buehler fine-quality, ball bearing motor. Operates smoothly on 3VDC to 24 VDC. 80mm long x 40mm diameter. 4mm diameter shaft is 49mm long. Test data: 3VDC/122mA=495 RPM. 12VDC/144mA = 2289 RPM. 24VDC/166mA = 4702 RPM. Torque 5.8 oz-in/Amp 41mNm/Amp. Resistance 3.5 Ohms
eu sper sa reziste....sau uite cum facem,maine bag barcazul in cada si il masor cat consuma in sarcina....si sa vad daca in 5...6 min (cat dureaza o plantare) se arde...o sa revin.
pana atunci ...cu respect!!
PS: http://www.rhc.ro/fo...showtopic=18063 in acest topic sebathorus foloseste cam acelasi tip de motor...se pare ca nu i s-a ars......in fine.
0

#135 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2008 - 09:01 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Oct 25 2008, 04:17 PM, a spus:

Sa continuam aici cu al 2-lea Titanic , cu primul o sa mai pun ceva poze dupa ce termin de vopsit flotoarele si numele (care apropo de nume....m-am gandit sa le ''botez'' pe 1st FREEDOM si pe 2nd INDEPENDENCE)....revenind la subiect , o sa pun ca motorizare pe INDEPENDENCE un motor dat de un amic dintr-un copiator care se alimenteaza si la 12V (dar turatia e micuta) si la 24V unde turatia este cam a unui motor 755 dar consumul foarte mic....undeva la 0.15A!!!!



eu tot nu inteleg de ce nu botezati barcile in romana? ;)
exemplu vasile, gheorghe, crap, stiuca, somn etc etc......

alt exemplu... dulap 1-5 ;)
vaduva neagra :D

parca ati pescuii in anglia sau mai stiu eu pe unde.... :D
0

#136 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2008 - 09:04 PM

Vezi postareaBillyBoy32, la Oct 25 2008, 04:17 PM, a spus:

Sa continuam aici cu al 2-lea Titanic , cu primul o sa mai pun ceva poze dupa ce termin de vopsit flotoarele si numele (care apropo de nume....m-am gandit sa le ''botez'' pe 1st FREEDOM si pe 2nd INDEPENDENCE)....revenind la subiect , o sa pun ca motorizare pe INDEPENDENCE un motor dat de un amic dintr-un copiator care se alimenteaza si la 12V (dar turatia e micuta) si la 24V unde turatia este cam a unui motor 755 dar consumul foarte mic....undeva la 0.15A!!!!


de ce nu incerci asta (ソニー株式会社
0

#137 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 25 October 2008 - 09:16 PM

Vezi postareamariandmd, la Oct 25 2008, 10:04 PM, a spus:

de ce nu incerci asta (ソニー株式会社

;) Daca imi spui si ce inseamna acele hieroglife poate o sa-ti fac pe plac,sincer mi-a placut foarte mult filmul Armaghedon si de acolo m-am inspirat.
Cand o sa fac o barcuta low cost o s-o numesc asa cum zici tu,sti tu....chinezarii ieftine ;) .Cu respect!
On topic : Ce parere ai de acel motor de imprimanta de care Harrina zice ca o sa-l ard repede?

Aceasta postare a fost editata de BillyBoy32: 25 October 2008 - 09:17 PM

0

#138 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 25 October 2008 - 09:21 PM

Scuze!
Cam acelas motor am avut! si eu,spun ca am avut pt ca "saracul"a mers foarte bine la probe,consum mic si turatie relativ mare!Numai ca atunci cand am terminat "lucrarea"si am trecut la ultima proba de "forta"dupa aproximativ 15 minyte in sarcina si-a dat "obstescul" sfarsit!Sa ars(izolatia a fost destul de prost facuta)si odata cu el a "bulit"si un fet din regulator(a crescut consumul f f f mult)! Ca si un umil sfat:daca ai posibilitatea inpregneaza-l cu un lac de bobinaj,sau pune unul bun!Adica mai bun(al meu era din bormasina bosh ;) )
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#139 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 25 October 2008 - 09:29 PM

Vezi postareageorge10, la Oct 25 2008, 10:21 PM, a spus:

Scuze!
Cam acelas motor am avut! si eu,spun ca am avut pt ca "saracul"a mers foarte bine la probe,consum mic si turatie relativ mare!Numai ca atunci cand am terminat "lucrarea"si am trecut la ultima proba de "forta"dupa aproximativ 15 minyte in sarcina si-a dat "obstescul" sfarsit!Sa ars(izolatia a fost destul de prost facuta)si odata cu el a "bulit"si un fet din regulator(a crescut consumul f f f mult)! Ca si un umil sfat:daca ai posibilitatea inpregneaza-l cu un lac de bobinaj,sau pune unul bun!Adica mai bun(al meu era din bormasina bosh :wub: )

Asa cum am spus mai sus,maine o sa bag in cada barca cu acel motor pe ea si o s-o tin in sarcina pana se incinge sau pana cand s-o arde,binenteles fara regulator,pe direct ca sa nu am surprize.Oricum iti multumesc pentru sfat.
0

#140 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 26 October 2008 - 11:14 AM

A venit si ziua de azi,ziua testului promis.Testul s-a dus , motorul a ramas intreg si nevatamat.Dupa 5 minute si ceva de filmare , motorul era rece , nici urma de incalzire doar ca ajunsese cam la temperatura camerei.In fine , nu avea rost sa-l las mai mult ca sincer mi-ar fi luat vreo ora de filmare ca sa-l vad un pic caldut.Eu sunt convins ca o sa-si faca treaba cu succes.(motorul a fost prins la repezeala,nu am mai stat sa-l centrez la perfectie si am folosit elica de 60).

Fisiere atasate


0

#141 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 26 October 2008 - 11:41 AM

Dovada:
http://www.youtube.c...h?v=ZGw_UN865DA
0

#142 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 26 October 2008 - 11:57 AM

http://www.youtube.c...h?v=YUNBp_UellI
0

#143 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 26 October 2008 - 02:20 PM

Vezi postareamariandmd, la Oct 25 2008, 10:04 PM, a spus:

de ce nu incerci asta (ソニー株式会社

Hai sa va traduc eu,am fost tare la gradinita cu chineza veche "Hai sa ne dam pe balta cu cufarasul" mai exact pe lac scrie acolo ,asta ca sa astup gura la circotasi ,ca nu am tradus exact. :lol:
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#144 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2008 - 03:01 PM

Vezi postareamariandmd, la Oct 25 2008, 10:04 PM, a spus:

de ce nu incerci asta (ソニー株式会社



si eu care credeam ca inseamna bafta la peste :lol: :lol:
0

#145 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 26 October 2008 - 07:13 PM

Vezi postareamariandmd, la Oct 26 2008, 03:01 PM, a spus:

si eu care credeam ca inseamna bafta la peste :D :D

Sau o fi numele mascotei de la PlayBoy??Sau BugsBunny chinezesc?? :D
0

#146 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 31 October 2008 - 01:57 PM

Pana avansez cu piesa 2 si pana o sa mai pun ceva poze propun si rog sa dezbatem acest sistem de cuvare http://www.youtube.com/watch?v=uVkMqSW8Y70...feature=related . Eu nu am inteles mare lucru din ce are omul in barcuta dar sistemul de cuvare pare interesant.Rog pe cine stie cum si care este principiul s ni-l impartaseasca si noua aici pe forum.Multam si cu respect!!
PS: Bascularea este mai spre sfarsitul filmuletului care e destul de lung,rabdare la vizionare :angry2:
0

#147 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 31 October 2008 - 02:54 PM

O rola de nylon pusa pe un servo care misca cuvele cu ajutorul firului.Pentru revenire se foloseste o coarda elastica.

Aceasta postare a fost editata de paulp: 31 October 2008 - 02:55 PM

0

#148 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 31 October 2008 - 03:03 PM

Iti zic daca imi spui ce guta avea pe rola aia de magnetofon ,si poate ii spui sa traga jaluzelele.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#149 Useril este offline   BillyBoy32 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 756
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 31 October 2008 - 07:13 PM

Vezi postareapaulp, la Oct 31 2008, 02:54 PM, a spus:

O rola de nylon pusa pe un servo care misca cuvele cu ajutorul firului.Pentru revenire se foloseste o coarda elastica.

Eram la munca si-mi batea soarele in monitor de nu am vazut eu prea bine ce '' ghizmo-uri '' are omul prin barcaz , acum am mai vizionat inca o data si am vazut mai clar cum sta treaba , am crezut ca e ceva mai sofisticat.
O alta tema daca nu v-ati plictisit??Vreau pana in primavara sa fac un navo din fibra , mulajul o sa fie din polistiren iar matrita din ipsos pe care m-am gandit sa o acopar cu folie de aluminiu,am inteles ca nu face priza cu rasina,dupa prima mana de fibra m-am gandit sa o imbrac cu....pluta!!Poate ca o sa radeti dar m-am gandit ca pe langa faptul ca este foarte usoara , grosimea de 3mm , poate ca o sa stea si mai bine pe apa si in plus te scapa de mai multe maini de fibra ca sa o aduci la o grosime apreciabila.
2 maini eu zic ca este suficient , una peste matrita-pluta peste prima mana de fibra si la final inca o mana de fibra peste pluta si binenteles chituirea necesara pentru finisare.
Personal astept o parere de la Ipsihi dar si de la toti care au mai lucrat cu fibra.
Multumesc anticipat.Cu respect si sa nu uit de poza cu '' covorasul '' de pluta care as vrea sa-l folosesc.

Fisiere atasate


0

#150 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 31 October 2008 - 08:19 PM

Cu ce fel de fibra ,cu aia din poze?
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro