Modelism - RHC Forum: Fibra De Sticla - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

Fibra De Sticla intra sa vezi cum se face>

#91 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 June 2008 - 09:29 PM

Teleflyer, la 8 Jun 2008, 21:21, a spus:

Skyspy stirodurul e din acela mai greu si se slefuieste foarte bine. Sa plachez cu balsa si apoi cu fibra ar iesi prea greu. Cand ati spus ca ar fi buna fibra de 25g v-ati referit la stiro+balsa+fibra?

Din ala mai greu se fac deobicei fuselaje si din ala cu bilute :D aripi.Era mai bine sa intrebi inainte.Da asa m-am referit.
@ benz-tu ai luat rasina poliesterica si e ok,sau poate nu stiai ca exista si epoxi?
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#92 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 June 2008 - 09:30 PM

De la brasov,nu stiu daca pot sa spun firma dar au in oferte si cei din botosani acelasi produs.
0

#93 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 June 2008 - 09:36 PM

Skyspy nu e mare necazul pot face si din acela cu bilute dar anvergura e cam mare si nu stiu daca rezista
0

#94 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 08 June 2008 - 09:36 PM

stiam ca exista si epoxi. ma intriga doar raportul rasina/intaritor. eu pun f putin intaritor si ma tine fluida vreo 20 min. de unde si pana unde 6/4? o sa ma documentez mai bine maine la http://www.polydis.ro/forum/
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#95 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 June 2008 - 09:41 PM

V-as spune si dupa ce model m-am luat ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc. Dar trebuie sa imi promiteti ca nu radeti de mine.
0

#96 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 08 June 2008 - 10:08 PM

benz, la 8 Jun 2008, 22:36, a spus:

stiam ca exista si epoxi. ma intriga doar raportul rasina/intaritor. eu pun f putin intaritor si ma tine fluida vreo 20 min. de unde si pana unde 6/4? o sa ma documentez mai bine maine la http://www.polydis.ro/forum/

...e vb de epoxi nu de rasina poliesterica!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#97 Useril este offline   ctotth 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 985
  • Inregistrat: 22-April 04

Postat 08 June 2008 - 10:12 PM

benz, aia cu putin intaritor care e un peroxid e rasina poliesterica (sau mai rar polivinilica) - sensibil mai ieftina si mai capricioasa ca rasina epoxidica. La aia probabil merge sa jonglezi elasticitatea din cantitatea de peroxid, dar la epoxidice nu prea. Una din calitatile epoxidicelor e ca nu devin asa usor casante. Alta e ca nu ataca polistirenul.
0

#98 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 08 June 2008 - 10:18 PM

Teleflyer, la 8 Jun 2008, 21:36, a spus:

Skyspy nu e mare necazul pot face si din acela cu bilute dar anvergura e cam mare si nu stiu daca rezista

Daca ai lonjeroane bune poti sa acoperi polistirenul cu hartie de impachetat din ala maro si sa-l lipesti cu aracet diluat in apa.Un englez a facut un planor de 4m anvergura dupa metoda descrisa.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#99 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 June 2008 - 10:45 PM

Skyspy pai cam asta ar fi marea problema planul original are lonjeroane rigide,eu o sa le fac din tuburi de carbon de la o undita care sunt un pic flexibile. De asta imi si este frica sa nu crape fibra.
0

#100 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 08 June 2008 - 10:54 PM

Skyspy hartie de impachetat? Mi-a mai venit inima la loc. Deci trebuie respectat strict dozajul rasina/intaritor probabil aici am gresit. Combinand doar cateva grame am facut dozajul ochiometric.
Multumesc tuturor care au raspuns,cu voia dv.o sa mai intru si maine.
0

#101 Useril este offline   Corsarull 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 31-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2008 - 08:29 AM

hai noroc oameni buni ca majoritatea am si eu o "broblemuta" :rolleyes: am loat si eu dela polidys rasina + intaritor + panza dozajul este cica 1,5% intaritor am incercat si nu se intareste repede dupa care am pus intrun pahar de 100ml rasina putin mai mult de jumatea paharului si cu seringa 1,5ml intaritor in 20 minute se intarise nu definitiv dar problema mea este ca vreau sa fac o cuva cu colturi muchii drepte si am facut matrita din ipsos am dat pe ia cu putin ulei de masina si am inbracato in fibra problema e ca la colturi si muchiile drepte sa rotunjit si a tras aer nau ramas colturile drepte ma poae ajuta si pe mine cineva sami zica cum sa fac sami iasa colturile drepte ? eu ma gandesc ca poate plasa de fibra e prea groasa si deaia sa rotunjit la colturi datimi sfaturi pls :)
0

#102 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 September 2008 - 01:44 PM

Piesele din fibra de sticla se fac de obicei cu muchii rotunjite.In cazul tau se poate umple coltul cu un chit poliesteric din ala folosit la reparatii auto si peste el dupa ce s-a intarit un pic sa aplici fibra de sticla in continuare.
Cu treaba cu uleiul nu pre sant de acord.Normal ar trebui sa folosesti agent de demulare de la aceeasi firma de la care ai cumparat si rasina si fibra.Substantele astea sant foarte sensibile si daca vrei sa obtii rezultate de calitate trebuie sa folosesti exact instructiunile din manualul de folosire.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#103 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 13 September 2008 - 02:04 PM

...pe muchii ascutite aplici tesatura cu densitate mica 40-80 gr/mp sau umpli cu gelcoat sau poliester ,sau chit cum a spus skyspy; ca agent demulant folosesti alcool polivinilic sau ceara!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#104 Useril este offline   Corsarull 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 31-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2008 - 09:35 PM

akypsy sa stiti ca chear nu merge sa torn muchii drepte cu fibra daca ai panza de 225gr/mp din cauza grosimi panzei se trage la colturi spre fericirea mea am mai facut 2 incercari azi si mia esit muchiile aproape drepte cu putina slefuiala ies BINE turnarea pentru a nu se chinui alcineva ca mine asa cel putin cum am facut eu :
1- ei fibra "vata" de sticla deaia veche de se foloseste la izolatii la tevi de apa calda si torni colturile cam 1cm pe o parte si alta cu tot cu colt dupa ce se intareste cam 45-60 minute
2-torni fibra de 225gr/mp drepta fara sa o pui dintro bucata peste colturi o lasi sa-se intareasca cat de cat
3-pui iar colturi din bibra desirata cat de cat
4- mai tragi iar un strat de fibra tot asa bucati drepte bu petrecute peste colturi
si dupaia slefuiesti cat de cat sati iasa cam cum vrei tu
matrita am facuto din polieste si am invelito in scoci de aluminiu e un scoci de se foloseste la lipirea izolatiei pentru teava de cupru se gaseste la rominstal s-au aprope la ori ce magazin de instalatii sanitare si incalzire eu am avut acasa ca toata familia santem instalatori :) la fel si acea vata de sticla pentru colturi in rest rabdare si spor la lucru
si rusine sa le fie celor ce au stiut si nu spun din cauza faptului sa vanda ei coci si "secretul" meseriei :)
0

#105 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 13 September 2008 - 09:45 PM

Vezi postareaCorsarull, la Sep 13 2008, 10:35 PM, a spus:

akypsy sa stiti ca chear nu merge sa torn muchii drepte cu fibra daca ai panza de 225gr/mp din cauza grosimi panzei se trage la colturi spre fericirea mea am mai facut 2 incercari azi si mia esit muchiile aproape drepte cu putina slefuiala ies BINE turnarea pentru a nu se chinui alcineva ca mine asa cel putin cum am facut eu :
1- ei fibra "vata" de sticla deaia veche de se foloseste la izolatii la tevi de apa calda si torni colturile cam 1cm pe o parte si alta cu tot cu colt dupa ce se intareste cam 45-60 minute
2-torni fibra de 225gr/mp drepta fara sa o pui dintro bucata peste colturi o lasi sa-se intareasca cat de cat
3-pui iar colturi din bibra desirata cat de cat
4- mai tragi iar un strat de fibra tot asa bucati drepte bu petrecute peste colturi
si dupaia slefuiesti cat de cat sati iasa cam cum vrei tu
matrita am facuto din polieste si am invelito in scoci de aluminiu e un scoci de se foloseste la lipirea izolatiei pentru teava de cupru se gaseste la rominstal s-au aprope la ori ce magazin de instalatii sanitare si incalzire eu am avut acasa ca toata familia santem instalatori :) la fel si acea vata de sticla pentru colturi in rest rabdare si spor la lucru
si rusine sa le fie celor ce au stiut si nu spun din cauza faptului sa vanda ei coci si "secretul" meseriei :)
...limba romana tot cu instalatorul ai facut-o?!!! :) :) :)
...tabula crasa, mortua est!
0

#106 Useril este offline   Titanic 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18-November 09
  • Gender:Male
  • Location:satu mare

Postat 01 December 2009 - 01:27 PM

Sal fratilor pot sta cu saptamanile sa citesc si tot nu am gasit pe nimeni sa zica clar cum se toarna fibra de sticla cu atatia "meseriasi" pe forum pacat
0

#107 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 01 December 2009 - 07:36 PM

Pai fibra nu se "toarna", ca fibra e fibra.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

#108 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 01 December 2009 - 09:06 PM

Vezi postareaTitanic, la Dec 1 2009, 01:27 PM, a spus:

Sal fratilor pot sta cu saptamanile sa citesc si tot nu am gasit pe nimeni sa zica clar cum se toarna fibra de sticla cu atatia "meseriasi" pe forum pacat

Sal frate!
Ti-ai rupt o mana, un picior sau ceva de pus in ghips? Sper ca nu, dar poti face un efort de imaginatie sau sa gandesti si sa faci analogia intre cele doua "procese", ca exceptand materialele, operatiile sunt aproape identice, cu mici diferente in functie de interes...

Ai materialul pe post de armatura care poate fi fibra de sticla, de carbon, tifon, ciorapul prietenei (ca sa nu zic altceva)... si o rasina care dupa intarire va rigidiza straturile de material. Ca ai de scos aerul din structra, ca ai interes sa obtii un anumit strat (ca grosime si rezistenta), ca trebuie sa te gandesti cum scoti "piciorul" din acea carapace (vorba unui amic mai vechi de pe forum) ca vrei sa vopsesti dupa aia, e cu totul alta distractie.
E plin netul de "cum se face"!
Pariu ca gasesti si pentru fibra de sticla?
http://www.youtube.com/results?search_quer...oq=carbon+fiber
Mult succes! Astept sa revii cu intrebari de unde sa procuri materialele si o sa-ti zic ca gasesti raspunsuri tot pe forum!
Bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#109 Useril este offline   ko33bc 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 27-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Bacau - Lisabona

Postat 04 December 2009 - 01:41 PM

Vezi postareaTitanic, la Dec 1 2009, 02:27 PM, a spus:

Sal fratilor pot sta cu saptamanile sa citesc si tot nu am gasit pe nimeni sa zica clar cum se toarna fibra de sticla cu atatia "meseriasi" pe forum pacat


Salut,
Cu ceva timp in urma am gasit acest site unde explica detaliat cu lucreaza cu fibra de sticla.
Este un site din Brazilia dar puti folosi un traducator online si daca nu va descurcati imi puteti cere ajutorul.
Sper sa va fie de folos.
http://www.fazfacil....ibra_vidro.html

Succes!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro