Modelism - RHC Forum: Fibra De Sticla - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Fibra De Sticla intra sa vezi cum se face>

#1 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 20 January 2004 - 12:40 PM

Am deschis acest subiect ca sa invete si altii cum se fac forme din fibra de sticla. Se face asa:

1. -se face forma dorita din polistiren
2. -se pune ziar peste forma
3. -se pune panza de fibra de sticla
4. -se toarna cleiul
5. -dupa ce se intareste cleiul pui diluant in forma si se topeste tot

Asa se face\!!!
Born to fly... & Born to crash...
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 20 January 2004 - 01:00 PM

Salve!
Sa inteleg ca realizezi un model din polistiren pe care il imbraci in fibra.
Ziarul este pentru izolarea celor doua materiale sau pentru obtinerea unor suprafete mai netede?
Si daca inteleg bine urmeaza scoaterea fibrei de pe model, sau a polistirenului din fibra mai concret. Presupun ca mecanic prin rupere cât se poate apoi prin diluare cu un solvent. E bine, dar ce te faci cu suprafata esterioara? Tocmai aia trebuia sa fie neteda si sa copieze o forma, daca exista o astfel de forma, bine facuta. Se slefuieste? Cu ce? Cum? Cum se coloreaza? Mai poti da niste amanunte?

Aceasta postare a fost editata de bitex: 20 January 2004 - 01:01 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 20 January 2004 - 02:23 PM

"Cleiul" este de fapt rasina poliesterica sau epoxidica si nu se toarna liber ci se impregneaza insistent cu o pensula taiata scurt, ca sa ude bine textura de fibra!!!
Ziarul nu face doi bani!!!...Daca se foloseste rasina poliesterica, penetreaza prin ziar si dizolva polistirenul fara sa stea pe ganduri!...
Ca sa nu se lipeasca lucrarea de mulaj, se foloseste demulant....pentru cei ce nu au demolant specializat, pot folosi vaselina...data fara zgarcenie pe suprafata mulajului...!!!

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 20 January 2004 - 02:32 PM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#4 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 20 January 2004 - 04:12 PM

Demulant zici a ?
DT
0

#5 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 20 January 2004 - 05:20 PM

Oamenilor am facut si eu o barca FSR si e supar misto. Uita-ti o poza!>

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture_006.jpg

Born to fly... & Born to crash...
0

#6 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 January 2004 - 05:56 PM

Si pentru mine este cam neclar, nu-mi dau seama ce faci cu polistirenul.
Si cleiul nu curge, ca inteleg ca este o suprafata convexa?

Daca vrei sa faci un fuselaj, cum procedezi?
Eu am nevoie sa completez o suprafata cu fibra, dar vreau sa fie neagra, cum se face, poti sa ma ajuti?

Aceasta postare a fost editata de leo: 20 January 2004 - 06:06 PM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#7 Useril este offline   hat shat 

  • 1 cartonas galben
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-August 03

Postat 20 January 2004 - 07:09 PM

Daca tu vrei de exemplu un fuselaj faci forma acestuia din polistiren. Dupa aceea pui panza de fibra de sticla. Dupa dai cu maclavais din ala. Dupa ce sa facut beton maclavaisul pui diluant in fuselaj si se topeste polistirenul. Si asa ti-a iesit forma dorita...
Born to fly... & Born to crash...
0

#8 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 January 2004 - 08:14 PM

Pinza cit este de groasa, de unde fac rost?
Ai si pinza neagra, sau maclavaisul poti sa il colorezi?

Maclavaisul este ce spune Marinaru ca este demulant? M-ai bagat in ceata rau!

Aceasta postare a fost editata de leo: 20 January 2004 - 08:17 PM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#9 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 20 January 2004 - 08:37 PM

Gata, ma apuc si eu sa fac nishte fuste laje daca tot e asa simplu....




@ Leo, 280 - 320 g/ m2 pentru fuselaj. Pinza neagra, adica fibra de carbon, are nevoie de presiune si temperatura la prelucrare si este scumpa in comparatie cu fibra de sticla.


CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#10 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 20 January 2004 - 09:03 PM

Se cam abereaza pe tema fibrei....

Exista oameni super-profesionisti in asa ceva: Sorin Parloaga si fii, Dan Octavian (Dom'Profesor) sau Mandru Ionel. Cine vrea ceva profi (fuselaje, coci de nave, etc) apeleaza la ei. Rezultatele sunt exceptionale, calitate Vest 110%.
Pentru cine vrea sa invete sfaturi gasiti tot la ei. Desigur ca au si ei micile lor secrete aflate in ani lungi de experienta. Cu rabdare se poate afla totul. Dar asta nu inseamna ca rezultatele vor fi similare, miile de ore de lucru, sutele sau miile de piese realizate insemnand mult !

Nu are rost sa vi se bata campii despre ziare impregnate cu maclavais....Nu mai dau nume.

P.S. Corsair, fibra de carbon se lucreaza ca si fibra de sticla. Importanta este rasina epoxi (nu nestrapol).
Am vazut piese super la Sorin, lucrate in aer liber, fara presiune sau temp. controlata. Ideal ar fi sa ai si o camera de vid pentru extrasul aerului din material (bule) si din ce am mai inteles ar fi buna si o etuva cu o temp. controlata. In rest nimic deosebit, se impregneaza la fel, demulantii sunt identici.

Aceasta postare a fost editata de PiccoMaster: 20 January 2004 - 09:08 PM

0

#11 Useril este offline   Mr_brushless 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 31-December 03

Postat 21 January 2004 - 01:25 AM

SALUTARE
ASA CUM SPUNEA PICCOMASTER NU MAI BATETI CIMPII CU ZIARE .POLISTIREN,CLEIURI, VASELINE DIN BELSUG, SI ALTELE .
VA RECOMAND UN ARHI-PROFI PARLOAGA SORIN DE LA CSTA.
STATI DE VORBA CU EL SI AFLATI TOATE SECRETELE.
STIMA SI RESPECT
0

#12 Useril este offline   John 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 29-May 02

Postat 21 January 2004 - 12:48 PM

Citesc in fiecare zi acest forum si constat cu stupoare ca se abereaza in orice domeniu (in proportie de 75%) fara rusine si responsabilitate de catre persoane care nu au facut nimic in domeniul modelismului adevarat -adica de calitate.

Liderul lor in ultima perioada este Hat Shat caruia cred ca ar trebui sa i se ridice accesul in acest forum.Daca o sa cititi mesajele acestui pusti o sa constatati si dvs ca nu are deloc cunostinte in domeniul aero,navo,auto,fibra de sticla sau orice altceva,iar mesajele scrise aici sint aberatii 100%.

Pt tine Hat Shat: termina cu prostiile astea pe care nu le crede nimeni.Coca de FSR din imaginea data in mesajul tau este turnata intr-o matrita si nu de catre tine. Pe linga faptul ca este de foarte proasta calitate (dovada -chituirea exagerata de care a avut nevoie) nu a fost executata pe un pozitiv de polistiren ci a fost matritata.Coci ca acelea exista mii in tara asta si se afla pe la tot felul de cluburi prin tara de pe vremea lui Ceausescu.

In domeniul fibrei de sticla exista citeva persoane cu experienta care va pot indruma.Cei doi antevorbitori ,PiccoMaster si Mr brushless sint modelisti cu multa experienta si au dat sfaturi cu folos asa cum este normal pt niste persoane serioase si care doresc sa ajute intr-adevar.

Pt cine doreste sa afle cite ceva despre cum se poate realiza o piesa din fibra de sticla,carbon sau kevlar va pot ajuta si eu cu informatii.Am avut norocul sa lucrez cu Sorin Parloaga (suntem prieteni buni) de peste zece ani in acest domeniu si la ora actula imi construiesc singur matritele,fuselajele sau orice altceva din fibra de sticla,carbon sau kevlar. Nu este un domeniu in care sa poti realiza ceva fara experienta ,iar procesele in sine sint destul de complicate si necesita materiale profesionale-nici vorba de vaselina.

Pt Vasile : Sa stii ca Gogu se simte mai bine si asteptam cu totii sa te vedem.

Aceasta postare a fost editata de John: 29 March 2005 - 11:48 AM

0

#13 Useril este offline   gica viteza 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 401
  • Inregistrat: 08-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Dristor

Postat 21 January 2004 - 02:18 PM

Ai dreptate John. FSR-ul din fotografie seamana foarte mult cu ce-l facut la Targu Mures pentru MOKI de 10 cmc.
...vitezomanul gica spray...
0

#14 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2180
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2004 - 02:24 PM

da', Gury cine e?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#15 Useril este offline   Herr 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 277
  • Inregistrat: 17-July 03

Postat 21 January 2004 - 02:43 PM

Citeaza

Pt cine doreste sa afle cite ceva despre cum se poate realiza o piesa din fibra de sticla,carbon sau kevlar va pot ajuta si eu cu informatii.Am avut norocul sa lucrez cu Sorin Parloaga (suntem prieteni buni) de peste zece ani in acest domeniu si la ora actula imi construiesc singur matritele,fuselajele sau orice altceva din fibra de sticla,carbon sau kevlar. Nu este un domeniu in care sa poti realiza ceva fara experienta ,iar procesele in sine sint destul de complicate si necesita materiale profesionale-nici vorba de vaselina.


Te rog, daca ai putin timp, sa faci un articol cat mai complet (cu materiale necesare, denumiri de produse, locuri de procurare, tehnici, etc...)
despre executia formelor din fibra de sticla.
As vrea sa incerc si eu sa fac niste forme, insa mi-a fost imposibil sa invat de pe forum. Ar fi util ca cineva care se pricepe sa 'piarda' o
jumatate de ora ca sa scrie un articol, astfel incat orice novice sa inteleaga despre ce este vorba in problema.

Iti multumesc anticipat.
1001 00 0011 0010 1011 10 0100 11 1001
0

#16 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 January 2004 - 03:20 PM

Fratilor nu va mai ambalati, oare nu mai exista in voi cel putin o urma de umor.
Hat Shat vroia sa ne dea si el ceva explicatii (cum crede ca se face), daca eu am incercat sa lungesc agonia "mea culpa".

Cu putin "maclavais" si ziare, am crezut ca mai schimbam putin tonul lucrurilor "mai serioase" care se gasesc pe forum.
Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#17 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 21 January 2004 - 07:12 PM

Leo umorul este binevenit. Totusi forumul asta trebuie sa fie pentru modelism serios in care sa schimba informatii, planuri, experienta.
Aberatiile merg in alte locuri ! Eu unul dau bani multi pe dial-up si nu vreau sa citesc bazaconii si sa vad doar "moace".
Nu trebuie sa ajungem la chestii supersofisticate, da nici la fibra cu maclavais si ziare.
Moderatorii sa isi faca treaba mai bine, sa dezvolte sectiunile si sa cenzureze prostiile debitate cu insistenta de unii sau altii.
Cred ca este timpul sa apara si articole profi, scrise de oameni cu experienta, care sa ajute intr-adevar si/sau sa starnesca curiozitatea neinitiatilor.
Daca nu exista autocenzura, este necesara cenzura moderatorilor.

John, daca ai rabdare si bunovointa scrie tu un articol. Poate reusesti si cu poze, eventual te putem ajuta la o lectie cu imagini atasate. Scuze ca nu te-am aminti pe lista.

Mr_Brushless. Sa traiti !!!! Pai nene Petrica (in fine m-am luminat si eu) de ce nu zici asa...??? Iti mai amintesti de servourile CL pe care le tot cumparam de la matale ? Eu is ala mic cu masinutele pe care il inebuneai cu valizele cu servo, acumulatori si motoare. Of Doamne, cine naiba te-a pus sa mi le arati, ca uite al dracu microbu' ce-a facut .....
Bine a mentionat Dan Octavian "bancul " lui Manac (citez din memorie) : " Nu pune nene mana pe statie, ca intra microbul, si medicament nu s-a inventat...!!! " Adevar graieste Manac asta. Pacat ca nu scrie si el pe forum, ii iertam si "moacele" daca le folosea....
Multe salutari from Romania to Canada !

Aceasta postare a fost editata de PiccoMaster: 21 January 2004 - 07:44 PM

0

#18 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 January 2004 - 07:17 PM

E o varianta si cum zice Hat. Ca nu e performanta e alta problema. Sa nu-mi ziceti mie ca eram anormal ca turnam alice pentru arma cu aer comprimat, pe vremea lui Ceasca, in gauri facute cu burghiul, in cartof... Ce conta ca erau de unica folosinta. Daca avem pretentii de modelisti trebuie sa dorim mai mult. Sa pierzi modelul din polistiren la fiecare fibra facuta e cam neplacut. E de retinut pentru cei care nu stiau, ca se poate folosi metoda ca principiu. Se toarna si aluminiu peste modele fuzibile din polistiren, se poate folosi ca model orice alt material care se poate extrage prin topire, dizolvare si tot asa. E un punct de plecare pentru cine reinventeaza...
Spor la treaba.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#19 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 21 January 2004 - 07:57 PM

Pozitiv fuzibil e una, si ziar cu maclavais e alta.
Nene Bitex, ia baga matale o lectie didacticoasa despre turnare in matrite.
Uite schema:
-Mase plastice: injectie de joasa/inalta presiune, turnare rasini compozite, fibre armate , etc (Aici Dom'Profesor este expert ! Dane, lumineaza-ne si pe noi !

-Metale: -tipuri de matrite, tehnologii, etc
-Sticla, materiale ceramice
-Lemn (mai nou am citit despre tehnologii de turnare lemn/plastic)

Bitex, ti-am dat tema pentru material didactic. :D :)

P.S. Al dracului seamana forumul asta cu politica....Oamenii de valoare stau in banca lor si tac si la suprafata ies...
0

#20 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 January 2004 - 08:40 PM

Picco, imi cer scuze, daca eram mai norocos apucai un PS la ultimul mesaj. Ai tu ghinion. Tocmai mi-a pus nevasta o pâine pe soricel si am pierdut tot ce am scris. Dar imi iau revansa acum si posibil sa primesc o injuratura de la Hat Shat.!
0,8. Ti-am gasit motorul ala de 5V. Asta trebuia s-o scriu pe MI, nu pe forum. (parca e expresia OFF TOPIC?)
1. Contrar obiceiului, chiar mi-a cerut voie sa inceapa un subiect despre fibra de sticla si asta este.
2. Daca asta stie asta face si asta scrie. Pentru modele mici, unicate si simple, chiar merge metoda. Poti face asa o farfuriuta pentru câine, o cutie de scule...
3. Ia sa-ti dau si eu tema: propune o metoda prin care cei avansati sa nu se mai incurce de mesajele celor incepatori si nici invers. Pâna la urma toti am inceput cu ceva. Doar ca unii mai trec de faza asta.
Ar fi mai multe variante:
- o rubrica botezata ceva gen "Incepatori sau goange" (poate putin schimbat dar pe aceeasi idee) in care sa fie scrise de la bun inceput subiectele cu musca pe caciula sau sa poata fi mutate ulterior. Asta cam seamana a discriminare...
"Tomberon" suna naspa si nu tenteaza pe nimeni.
- pe lânga semnele alea care insotesc subiectele sa mai existe si unele care sa simbolizeze "a nu se citi de avansati", "a nu se citi de incepatori", "a nu se citi deloc", "horror" si altele similare, semne puse chiar de initiatorul subiectului. De exemplu eu m-am saturat de intrebari de genul "Care-i compozitia motoarelor de rachetomodel?", "De unde se pot procura substantele?" sau altele, dar n-am ce face. Au si ei dreptul sa-si scoata ochii si sa scrie.
-moderatorii sa fie moderatori, adica sa modereze, sa conduca discutiile pe o cale normala. La noi se lasa totul in voia soartei si doar se penalizeaza greselile. Ata ete. Astept idei, dar nu in subiectul asta. O sa fim acuzati ca am deturnat discutia. Pe buna dreptate. Imi cer scuze anticipat. Daca-i cazul mut mesajul la tomberon.
Hat Shat, imi cer scuze ca am intervenit cu asta aici. Considera ca-i o simpla "moaca" in mijlocul unei discutii. O sa-l mut.
PS. Nici eu nu prea faceam temele la scoala asa ca ce mi-ai dat inainte o sa trec pe lista de asteptare. Cine stie...
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#21 Useril este offline   Corsair4FU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1020
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 January 2004 - 08:43 PM

Citeaza

P.S. Al dracului seamana forumul asta cu politica....Oamenii de valoare stau in banca lor si tac si la suprafata ies...


Nici o grije PiccoMeshter, toate forumurile sint la fel. Da m-am gindit sa-mi fac eu forumul meu pe care o sa-l tin curat de elemente plutitoare. In forumul meu, eu si inca 8 - 10 membri aprobatori, numai eu o sa am dreptate si cine nu-i cu mine este impotriva mea - ras tuns frezat cenzurat ! :)


CF4U
Mesterica, pe ce pune mina strica.
0

#22 Useril este offline   PiccoMaster 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 25-April 02

Postat 21 January 2004 - 09:12 PM

Corsair, pacat ca raspunzi cu astfel de ironii.
0

#23 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 21 January 2004 - 10:47 PM

Mai fratilor,
ce nu reusesc io sa inteleg, este cum drak de bagati in seama toate cacaturile, toate ziarele si vaselinele, si maglavaiturile si ajungeti sa nu mai vedeti padurea din cauza copacilor. Pai certurile aiurea pe teme ridicole nu erau specialitatea noastra!

Important este ca o tentaiva de a se da mare, a unui membru proaspat, a nascut tensiuni intre noi si asta nu este nicidecum normal! nu pot si nu vreau sa tolerez asa ceva! iesirile cu pieptul la inaintare, lansarea de aburi si disimularea, nu sunt proprii modelistilor sau zburatorilor adevarati. Si vai de curul nostru daca am ajuns sa nu mai gustam nici macar umorul! Sa lasam orgoliile si interesele materiale meschine, mai jos mai tovarasi (cei care le avem), si hai sa continuam a fi ceea ce suntem de ceva vreme. Si sa ii lasam pe cei ce stiu sa ne explice, iar pe cei ce vor sa spuna ceva inteligibil sa ii ascultam. Si sa ii toleram si pe cei care nu stiu. Iar pe cei care vor sa ne abureasca sa ii luam la mishto, ca poate asa inteleg ca au gresit adresa sau sintaxa.

De aceea declar solemn, azi 21 ian 2004 ca:
1. voi ajuta cat de mult pot pe oricine mi-o cere
2. voi lua la misto pe cei care ne vor tine de fraieri.
3. voi rade cu gura pana la ceafa de bancurile bune si pozele meseriase ale colegilor

Iar daca ma voi retrage vreodata in gaoacea mea si nu voi scoate capul de acolo decat ca sa musc pe altii mai activi, mai frumosi, mai buni, mai potenti, mai ageri, mai fashnetzi, mai ... decat mine, atunci va rog respectuos sa imi atrageti atentia si chiar sa ma luati la babardeala ca merit!

Big.
FROGS CAN FLY!
0

#24 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 January 2004 - 11:45 PM

:) Metoda de care vorbea hat shat se foloseste intr-adevar la unicate insa presupune multa slefuire
dupa obtinerea piesei.Si lucrul cu rasini armate cu fibra de sticla e prea complex ca sa poata fi tratat pe
forum in 3 randuri.In Bucuresti daca ar fi multi interesati s-ar putea face un work-shop de catre o persoana
cu aptitudini pe aceasta tema ,cu o taxa de participare care sa acopere valoarea materialelor folosite si
poate sa ramana ceva in mod simbolic pt. "o bere" si pt. "profesor".Cam asa se procedeaza cateodata in
Ocicident.
Si acum metoda amintita:
Se confectioneaza din styrofoam si un schelet din placaj forma piesei originale.Se slefuieste cu grija
suprafata pozitivului dupa care se lipeste pe forma cu aracet ca strat protector fishii de ziar.Pe acest strat
de ziar se aplica emulgatorul de care amintea si Marinaru.De obicei sunt bazate pe ceara dizolvata in benzina
sau alt diluant insa nu nitro.Dupa evaporarea diluantului ramane un strat subtire de ceara care se va lustrui
cu o carpa moale.Acum se aplica un strat de epoxy pe toata suprafata dupa care se aplica fibra de sticla.
Dupa uscare 24h se trece la slefuire pina la obtinerea finetei dorite a suprafetei piesei.E mult de slefuit prin
aceasta metoda dar merge.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pozitiv.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#25 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 January 2004 - 11:47 PM

Acoperirea cu ziar :) :D :D :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Cu_hartie.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#26 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 January 2004 - 11:49 PM

Capota motor1

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: capota1.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#27 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 January 2004 - 11:51 PM

Capota motor2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: capota2.jpg

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#28 Useril este offline   Mr_brushless 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 31-December 03

Postat 22 January 2004 - 01:21 AM

SALUTARE !

PAI NENE JOHN SPUNE NU AM DREPTATE IN CEEA CE SPUNEAM CU ABERATIILE SI CU SFATURILE NECUNOSCATORILOR ?
MULTUMESC PENTRU INFORMATIA REFERITOARE LA SORIN .
SPER CA VOI DE ACOLO SA AJUTATI MAI MULT TINERII
MODELISTI .

STIMA SI RESPECT !



SALUTARE !

PAI NENE

Aceasta postare a fost editata de bitex: 22 January 2004 - 01:31 AM

0

#29 Useril este offline   Mr_brushless 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 31-December 03

Postat 22 January 2004 - 01:28 AM

SALUTARE !
PENTRU -PICCOMASTER-
VAZI NENE CA AM FOST SI EU BUN LA CEVA ?
CUM MERGE TREABA ?
TE ROG EU MULT DE TOT AJUTA TINERII MODELISTI
NUMAI CU SFATURI BUNE .
TRANSMITE SALUTARI LUI SORIN SI FAMILIEI .

SA AUZIM DE BINE !
0

#30 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2004 - 08:26 AM

In spiritul celor spuse mai sus de BIG, cu care nu pot decat sa fiu de acord la cele 60 de kile ale mele, vreau ca contribui si eu cu cate ceva la subiect.

Hat Shat a deschis acest subiect cu impetuozitatea si nonshalantza ce-i sunt emblematice si pt. care il iubim noi (eu cel putin - si sunt heterosexual convins, pana s-o ivi ocazia potrivita). Subiectul e generos si ar merita tratat cu seriozitate, deci!

Cei care au ceva de spus, ar trebui intr-adevar, sa-si sacrifice cateva ceasuri (o juma' de ora nu e de ajuns...) si sa incropeasca un articolas. Nu tre sa trateze exhaustiv problematica - e imposibil. Dar cate ceva de aici, cate ceva de acolo si se contureaza ideile.

Eu nu vreau sa postez un articol pe aceasta tema desi cate ceva-ceva ma mai pricep si eu. Poate pe viitor.

Vreu sa va spun ca de la adresa de mai jos se poate downloada un manual de compozite. Nu va asteptati sa fie gen Tips & Tricks dar nici gen Popularizarea stiintei la sate, nu e. O sa gasiti informatii interesante, fara indoiala. Nu va speriati ca saitul e in germana - cartea e in engleza-germana, sa te bucuri si tu, Men.

E format .pdf si in total are cam doishpe megi. Eu am dat-o jos pe toata, incet-incet. As putea sa scriu niste CD-uri si sa le imprastiu prin tara. Totusi, nu pot sa ma transform in mailing service si sa trimit la fiecare cate un plic. Poate cate unul la TM, la BV, etc si de acolo sa le mai raspanditi voi.

Oricum, doar citind nu se invata mare lucru. Procesul este gen "trial and error" si se invata facand, asa cum zice si Picco Master si Dom' Prof., etc.

Pana atunci, multumesc tuturor ce au contribuit si vor contribui la topic.


http://www.r-g.de/ht...content_2a.html
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro