Modelism - RHC Forum: ajutor Futaba Attack T2ER - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

ajutor Futaba Attack T2ER

#1 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 15 May 2008 - 11:55 AM

ma puteti ajuta? sunt nou si am o problema, pe care cu sugestiile vostra sper sa o pot rezolva.

se dau urmatoarele
1 buc Futaba Attack T2ER pe 2 canale
1 buc Motor Electric Power 600/19 comandat de
1 buc Regulator Robbe Air Control 830
2 servo Futaba

mansa stg-dr (canal 1) comanda un servo
mansa inainte-inapoi (canal 2) comanda Regulatorul, dar numai pe pozitia inainte.

problema la care sper sa ma ajutati, este daca peste acel regulator se poate monta un servo, astfel incat, la mansa inapoi, sa servo sa lucreze, la mansa neutra sa revina la zero si la mansa inainte sa nu lucreze.

multumesc anticipat pt ajutor.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#2 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 May 2008 - 12:02 PM

Controllerul tau stie doar "Inainte". Se pune un simplu cablu Y pe acel canal. Evident ca nu o sa ai "reverse" la servo acela, ci va trebui sa rezolvi problemele cu tijele pur mecanic.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#3 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 15 May 2008 - 12:18 PM

Poti folosi device-ul descris la subiectul de aici: Link1canal 2 servo-uri
0

#4 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 15 May 2008 - 01:17 PM

incerc si asa, multzam
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#5 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 06 June 2008 - 09:56 AM

acum ca s-a rezolvat treaba asta cu 1CH 2 servo, revin cu alta intrebare: voi ce folositi sa fixati si izolati axul port-elice ca trece prin coca navo?

la prima barca am folosit superatack pt fixare si pt izolare silicon negru pt acvarii (cel mai bun izolator, o spun din experienta), dar am avut vibratii puternice datorita nealinierii corecte motor-ax si a crapat coca.

asadar, vreau sa folosesc alta combinatie dar nu stiu care este cea mai potrivita. astept sfaturi de la voi.

Aceasta postare a fost editata de allen_g30: 06 June 2008 - 09:58 AM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro