Modelism - RHC Forum: Pastrare acumulatori - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Pastrare acumulatori

#1 Useril este offline   Dan71 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1390
  • Inregistrat: 27-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gasoline big scale and crawler

Postat 27 April 2008 - 10:09 PM

Cum este bine sa lasi acumularorii zburatorului cind nu este folosit?
Eu stiam ca orice acumulator este bine sa-l pastrezi incarcat dar am auzit si alte pareri.
Pe de alta parte daca nu-i folosesti 5 zile oricum nu mai sunt incarcati full datorita faptului ca se descarca asa ca tind sa-i las descarcati pentru ai incarca cind zbor cu heli.

You can go faster... I can go anywhere !

0

#2 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 27 April 2008 - 11:42 PM

Acumulatorii se pastreaza descarcati. 0.8V/ celula la NIMH si respectiv 2.75V/ celula la LIPO si 1.6V/celula la LIFE, avantajul LIFE este ca pot fi incarcate rapid cu 4C
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#3 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 28 April 2008 - 12:09 AM

zgr_44, la 27 Apr 2008, 23:42, a spus:

Acumulatorii se pastreaza descarcati. 0.8V/ celula la NIMH si respectiv 2.75V/ celula la LIPO si 1.6V/celula la LIFE, avantajul LIFE este ca pot fi incarcate rapid cu 4C

Cea ce zici ma mira foarte tare. :)
Toata lumea din cite stiu eu zice FULL.

Ce te faci daca uiti sa-i incarci la timp si se descarca sub pragul minim?

Li-Po oricum nu are nevoie de descarcare, iar la Ni-Mh ii dai un ciclu discharge-charge ... la nevoie ...
0

#4 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 28 April 2008 - 12:34 AM

Dragut, la 28 Apr 2008, 00:09, a spus:

zgr_44, la 27 Apr 2008, 23:42, a spus:

Acumulatorii se pastreaza descarcati. 0.8V/ celula la NIMH si respectiv 2.75V/ celula la LIPO si 1.6V/celula la LIFE, avantajul LIFE este ca pot fi incarcate rapid cu 4C

Cea ce zici ma mira foarte tare. :)
Toata lumea din cite stiu eu zice FULL.

Ce te faci daca uiti sa-i incarci la timp si se descarca sub pragul minim?

Li-Po oricum nu are nevoie de descarcare, iar la Ni-Mh ii dai un ciclu discharge-charge ... la nevoie ...

Stai linistit ca nu trec, ....si apropo , nimh se pastreaza la temperaturi cat mai mici.......masoara si tu un acumulator de 1.2V, "NOU" de NiMh si vezi cat are......fix 0.8V.....de ce oare......
Despre Acumulatori

P.S. lol...toata lumea.....care lume....aaa....cei care au auzit pe ici, pe colo, ca cica asa s-ar face

.....eu ti-am spus cum se pastreaza, tu ii poti pastra cum ai auzit de la "toata lumea"

Aceasta postare a fost editata de zgr_44: 28 April 2008 - 01:16 AM

Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#5 Useril este offline   kele 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 13-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Carta, HR

Postat 28 April 2008 - 06:11 AM

LiPo NU se depoziteaza full incarcat, ci la aprox. 3.7 V/celula. Exista incarcatoare care au functia de incarcare pentru depozitare (STORE CHARGE), de ex. Imax B6.

Daca la descarcare nu este stoarsa si ultima "picatura" din baterie (adica reugulatorul taie la aprox. 3 V/celula in sarcina), dupa decuplare celulele ajung la aprox. 3.6 V/celula si pe termen scurt (cateva zile) bateriile pot fi depozitate asa. Dar trebuie verificata starea de egalizare a celulelor.
Temperatura ideala pentru depozitare este intre 2 - 10 grade.
Da aripi viselor tale!
0

#6 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2008 - 09:40 AM

Personal eu tin NiCd si NiMh descarcati si pusi in cutia de la frigider. Intai, ca sa nu dezvolte nedoritul efect de memorie, al doilea pentru ca inainte cu o zi fac un ciclu de pregatire incarcare-descarcare (seara) si incarcarea finala pe camp. Pierd vremea, e drept, dar au luat mereu 100-105%C si nu curg sau alte figuri.

LiPo si alte Lixx trebuie stocati macar 60% incarcati. La rece ar fi bine. De-a lungul vremii am patit cu un pack care a fost tinut in camera si s-a autodescarcat sub prag. A fost necesara revitalizarea lui. Deasemenea, cine mai stie despre gsm stie ca accu se livreaza 50% incarcati, cat mai stau prin magazie,magazin,etc inca au curent sa-i faci proba clientului, apoi se recomanda o dezmortire, descarcare pana cand tzipa apoi incarcare linistita. De cate ori zice producatorul, ca nu spun la fel toti.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#7 Useril este offline   Dan71 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1390
  • Inregistrat: 27-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Gasoline big scale and crawler

Postat 28 April 2008 - 10:47 AM

Multumesc zgr de link,este util!

You can go faster... I can go anywhere !

0

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 06 May 2008 - 12:47 PM

Ca sa nu mai deschid un subiect nou, pun intrebarea aici.
Cum procedez la incarcarea acumulatorilor de tip Nichel Metal-Hidrid si anume ma refer la ciclul descarcare/incarcare.
Ce stiu eu e ca:
- tensiunea nominala este de 1,2 V.
- se descarca pina la 0,9 V (dupa alte surse pina la 1V)
- se incarca pina tensiunea atinge 1,44V
- este recomandata incarcarea rapida (C/5, C/2) sau lenta (C/10)
Problema esta ca:
- daca incarc pina tensiunea atinge 1,44 V nu se respecta relatia: timp incarcare = C/curent de incarcare(C = capacitatea acumulatorului in A/h). Ex, un acumulator de 1100 mA, incarcat la 200 mA, ajunge la tensiunea de 1,44 V nu in 5,5 ore,ci in cam 2 ore. Daca il las cinci ore, tensiunea la borne ajunge 1,6 - 1,7 V. E normal?? Nu se strica acumulatorul avind in vedere ca 1,6 > 1,2, tensiunea lui nominala???
Cam atit deocamdata.
0

#9 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 12:59 PM

NiMh se incarca in curent constant de regula. De aceea nu are relevanta la cat ajunge tensiunea, cata vreme el "suge" curentul ce-l dam. Se descarca la 0,7-0,8V/celula. Monitorizarea tensiunii este doar un derivat, de fapt se urmareste aparitia delta-peak, care se seteaza la 5-6mV/celula ptr NiMh.
Deci: - ai nevoie de o sursa de curent constant. NiMh accepta 1C in general. Exista chargere si metode de incarcare diferite, cu incarcari pulsatorii, descarcari partiale rapide, cicluri scalate, etc. Banuiesc ca nu ai nevoie de toata teoria asta... La o sursa de cc se calculeaza dupa tabel sau regula simpla t = C/Icharge.

Cam asta este.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#10 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 06 May 2008 - 01:21 PM

pavcostel, la 6 May 2008, 13:59, a spus:

La o sursa de cc se calculeaza dupa tabel sau regula simpla t = C/Icharge.Cam asta este.

...inmultit cu 1.41 :D
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#11 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 01:27 PM

De ce neaparat cu 1,41??
:D
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#12 Useril este offline   shtecker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-January 08

Postat 06 May 2008 - 03:09 PM

probabil conteaza si racirea acumulatorului in timpul incarcarii. spun probabil pentru ca pack-urile mele au inceput sa ia curent la capacitate (si ceva in plus) in momentul in care le-am racit la incarcare cu o instalatie improvizata dintr-o sursa de pc, un ventilator de carcasa pc, un tunel de carton, doua bucati de lemn cu niste suruburi pe post de suport acumulator (sa stea "suspendat", se raceasca si pe dedesubt). pana atunci se incalzeau rapid si luau mai putin de jumatate din capacitate, dar e posibil sa fi coincis racirea mea cu implinirea celor 3-4 cicluri incarcare-descarcare ale acumulatorilor noi pana incep sa ia curent la capacitate maxima...

Aceasta postare a fost editata de shtecker: 06 May 2008 - 03:10 PM

0

#13 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 03:19 PM

Ce spui este corect. Insa sub 1C nu se incalzesc indeajuns ca sa necesite racire, de regula. Ciclarea insa le face bine. Vine insa vara si ceva improvizat ptr. racire se impune.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 07 May 2008 - 01:27 PM

Insa sub 1C nu se incalzesc indeajuns ca sa necesite racire[QUOTE] Pai stati ca nu mai inteleg. Exista sisteme care se bazeaza tocmai pe dT/dt ca sa opreasca incarcarea. Pai daca le racesc, cit bag in ele? Ca tocmai asta e intrebarea, cind fras stiu ca acumulatorul e incarcat????? La Ni-Cd era simplu: dV/dt =0 cind e incarcat.
0

#15 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2008 - 02:24 PM

@Z-mare
Incalzirea la care ma refer este de peste 30grade. Exista chargere care opresc incarcarea la o temperatura prestabilita. Discutia anterioara se referea la scoaterea pack-ului fierbinte si pus din nou la incarcat cu 1-2C. Absolut necesara racirea in acest caz! De fapt cu ce incarci si prin ce metoda? Eventual cu ce charger? Sub valoarea 1C nu te intereseaza temperatura decat ca parametru de avarie, ramane scazuta intrucat reactia interna se consuma lent si uniform. Toate astea presupunand ca pack-ul e relativ la temperatura ambianta.

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#16 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 07 May 2008 - 06:59 PM

Ai spus ca : ``LiPo si alte Lixx trebuie stocati macar 60% incarcati. La rece ar fi bine. De-a lungul vremii am patit cu un pack care a fost tinut in camera si s-a autodescarcat sub prag. A fost necesara revitalizarea lui. ``


Poti da cateva detalii? La cat i-ai gasit (sub 2.7???), si cum i-ai revitalizat. Mersi.
0

#17 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2008 - 08:20 PM

0.8V. cu 10mA pana au crescut. Cu morcovul aferent.
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#18 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3573
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 08 May 2008 - 06:54 PM

L-ai gasit cu celulele la 0.8V??? Cam cat o fi stat asa? Nu s-a dus de tot? Dupa ``revitalizare` se mai incarca la capacitatea normala?
Intreb asta pt ca multi sunt de parere ca daca ii ``scapi`` mai mult timp sub 2.7V/cel, sunt cam dusi.... (LiPo)

Aceasta postare a fost editata de AG-74-HESS: 08 May 2008 - 06:57 PM

0

#19 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 08:00 PM

O vara. Inca ia 2200, dar nu descarc cu mai mult de 2-5C. A fost la plesneala, ca era nou-nout. Morcovul a fost cat casa. Nu cred ca tine acum 10C... Asa ca vedeti cum se depoziteaza, sa nu aveti experiente ca ale mele!

Bafta!

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 09 May 2008 - 11:45 AM

Pavcostel, mersi, lamurit cum vine cu incalzirea!
0

#21 Useril este offline   WarMK 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 310
  • Inregistrat: 27-February 04

Postat 09 May 2008 - 01:53 PM

Acumulatorii lipo se pastreaza la 50% din capacitate, si pot fi stocati asa pina la max 6 luni.
Lipo care dupa 3-4 luni le scade tensiunea sub 2,7v/celula au probleme.
"Revigorarea" unei celule lipo care are tensiunea sub 2,5v se face prin setarea incarcatorului pe cea mai mica rata de incarcare, de explodat sau artificii nu se pune problema. Dupa ce tensiunea ajunge la 2,8-3v se poate incepe incarcare normala dar pina in 0,7C. Dar dupa ce se intampla asa ceva este bine sa se faca 2 cicluri incarcare descarcare la o rata mica.
La Lipo este bine, pt viata lunga sa fie incarcati cu max 0,7C (ex. 1000mah incarcati cu max. 700mah), la 1C viata se scurteaza considerabil, se scurteaza cu aprox 100 cicluri.


NiMH se incalzeste la orice rata de incarcare, si incepe sa se incalzeasca atunci cand atinge capacitatea maxima.
Eu de ex. am avut niste celule sub C de 4200mah care le incarcam cu 900mah, le raceam constant si ajungeam sa "bag" in ele 6000ma.
De regula, eu incarc NiMH cu maxim 0,5C, din motive lesne de inteles (nu le face bine mai mult).
0

#22 Useril este offline   shtecker 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 24-January 08

Postat 15 May 2008 - 03:33 PM

ceva de genu asta am patit eu, accu nimh de 3000mah, cu racire la incarcare am bagat 4500mah (incarcator cu delta-peak, nu stiu de ce nu s-a oprit)
pe ceilalti i-am uitat numai pana pe la 3500, cel putin aparent toti sunt ok http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro