Modelism - RHC Forum: Radiocomanda - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Radiocomanda Wfly Ft06 A sau Ft06C

#1 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 April 2008 - 06:42 AM

Sall,
Stiu ca s-a discutat o gramada referitor la radiocomenzi dar eu zbor undeva departe de lumea dezlantuita shi de cele mai multe ori sunt singur:

1. am nevoie de un sistem care sa aibe 6 canale, pentru aeromodele electrice cu flapsuri shi frana aerodinamica
2. o radiocomanda shi mai multe receptoare, pentru fiecare model cate unul (am doua motoplanpare shi un biplan deocamdata)
3. ce pareri aveti despre WFly Ft06 A sau Ft06 C, stie cineva ce raza de actiune au? M-am gandit la aceste modele de radiocomenzi pentru inceput.

Cind imi mai dau mana la zbor (shi la buzunar) imi voi lua ceva in 2,4 Ghz sau una cu sinteza
Merci
0

#2 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 April 2008 - 07:52 AM

Despre Wfly Ft 06 A sau FT 06 C nu am gasit nicio referinta pe forum shi nici in alta parte.....poate ma ajutati voi
Merci
0

#3 Useril este offline   drace 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 05 April 2008 - 10:11 AM

Salutare!
Cu radiocomenzi Wfly nu-ti bate capul decit daca vrei sa o folosesti pentru un simulator, au putere foarte mica (200m max.), nici un fel de reglaj si ca frecventa sint instabile!!! Daca vrei ceva sigur si de incredere mergi pe Futaba (receptoare si quarturi ieftine) sau mai bine pe Graupner (semnal beton dar ceva mai scumpe) chiar pentru inceput si nu vei regreta. Cele in 2,4g sint inca scumpe si sint necesare atunci cind zbori in zone aglomerate, una de calitate in FM fiind suficienta.
Bafta la zbor si daca poti te asteptam pe aerodrom in Tatarasi!
0

#4 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 05 April 2008 - 10:29 AM

tetea, la 5 Apr 2008, 06:42, a spus:

1. am nevoie de un sistem  care sa aibe 6 canale, pentru aeromodele electrice cu flapsuri shi frana aerodinamica
2. o radiocomanda shi mai multe receptoare, pentru fiecare model cate unul (am doua motoplanpare shi un biplan deocamdata)

Graupner MX-12 sau MX-16, sau Multiplex Cockpit sx

Aceasta postare a fost editata de Dexter_Jr: 05 April 2008 - 06:59 PM

Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#5 Useril este offline   mvpricop 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1424
  • Inregistrat: 08-February 06

Postat 05 April 2008 - 10:40 AM

@Tetea, am un emitator Wfly FT06-A.
L-am folosit cam 30 de ore de zbor, anul trecut. Receptorul care iti este livrat odata cu emitatorul, intr-adevar, e de distanta mica - 200-300m. Poti insa sa cumperi un receptor WFR09-P cu 8 canale si dubla conversie - iti trebuie cuarturi dubla conversie ca sa il poti folosi. Recunosc ca nu am apucat sa folosesc receptorul in dubla conversie la distante mari. M-am dat cu niste planorase - cu motoare racheta - si nemotorizate, la panta. A mers normal, fara nici un fel de problema.
Cu receptorul mic cu 6 canale, am avut intra-adevar probleme - zvacniri ale comenzilor - in zone unde exista relee de telefonie mobila sau pe camp, la distante mari.....

Zice-se ca emitatorul si receptorul ar fi compatibile Futaba, inclusiv cuarturile.
E cineva care a pus cuarturi WFLY pe Futaba? A mers?

Statia are si un mixer. Lipsa comenzilor exponentiale e dezavantajul principal, dar la banii astia.....
Cu sau fara de motor,
Io le zbor pentru popor!

Schaum vor dem Mund,
Und Papier fuer der Fund!
0

#6 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2223
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 05 April 2008 - 01:14 PM

Nu da banii pe chinezarii. Daca nu te duce buzunarul sa iti iei ceva nou cauta un second-hand bun si ieftin, cum ar fi Graupner MC-12, MC-15, MX-12, Multiplex (orice mai sus de gama Pico) sau Futaba FC-16, FC-18 sau FX-18, chiar si un T-6EXP sau un Hitec Eclipse sau Optic sunt bune. Fololoseste receptoare de calitate de la firmele mentionate si nu ar trebui sa ai probleme. Raza de actiune e undeva intre 500 - 1500m.
Oricum, nu te zgarcii la sistemul RC. Nu merita sa bagi in pamant modele in care ai investit bani si munca doar pentru o economie de 50 - 60 Euro.
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#7 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 05 April 2008 - 05:03 PM

tetea te asteptam pe cimp ca nu-i departe de tine!
0

#8 Useril este offline   tetea 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 759
  • Inregistrat: 04-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 April 2008 - 06:51 PM

Sall,
Va multumesc tuturor pentru sfaturi shi va promit, nu ca altii pentru care o parte din voi shi-au batut gura degeaba, ca le voi urma orbeste.
Multumesc sincer, iubesc prea mult zborul ca sa mai fac greseli....dar....daca nu aveam un KK chinezesc (aeromodel RTF) oferit cu generozitate de un prieten, ptr ca banii pe care i-am dat pe el nu au inseamnat mare lucru, aeromodel cu care sa ma dezmortesc, sincer sa fiu, stateam shi acuma pe scaun acasa shi nicidecum la zbor......
Toate cele bune
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro