Modelism - RHC Forum: incepator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

incepator cum se trimeaza un avion

#1 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 20 September 2007 - 09:41 PM

Salut sint incepator in modelism si am facut un "JP 3 CUB"dupa un plan luat de pe net.
As vrea sa va intreb cum se trimeaza avionul?
Are motor de 350 cu reductor, elice 1080 GWS regulator 30 A (feturile originale s-au ars dar am schimbat cu 2 feturi de 15 A),accu ni-mh 1000 mA/9.6V, 2 servo micro,telecomanda 4 canale, receptor 6 canale.
Imi spune cineva cum sa reglez avionul, ca am rupt deja 3 pale si 2 aripi :D .
Fuselajul nu are nimic a rezistat aterizarilor "fortate" :D .
avionul e un slow flyer din depron.

multumesc anticipat pentru ajutor.

ATY
0

#2 Useril este offline   zgr_44 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 02-February 07
  • Gender:Male
  • Location:Birmingham UK

Postat 20 September 2007 - 09:55 PM

Pai in primul rand, ce statie ai, cu soft sau fara ?
Lucrurile sunt simple.......noi le complicam...
0

#3 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2007 - 10:02 PM

verifica centrul de greutate. pozitia lui sa fie exact ca in plan (care sper sa fie bun). apoi cu suprafetele de comanda sa fie cat mai drept aliniate. si apoi te chinui sa-l tii in aer. si din telecomanda (care ar fi fost bine sa zici ce e) trimezi. sub manse si intr-o parte a lor mai tre sa ai nishte bare(sliduri care se duc in sus-jos sau stanga dreapta). din astea trimezi. reglaj fin. vezi cam ce ar vrea avionu sa mearga drept. adica daca el face stanga tu dai dreapta din slidul din staga(presupunand ca pe mansa din stanga ai carma). daca sa zicem o ia in sus tu dai de slidul de la mansa din dreapta in sus ca avionu sa o ia in jos. e greu de explicat. nu stiu cat de bine o sa intelegi ce am scris aici. mai bine sa fie cineva cu experienta cu tine ca alttfel e cam greu
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#4 Useril este offline   kele 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 13-March 06
  • Gender:Male
  • Location:Carta, HR

Postat 20 September 2007 - 10:39 PM

Vezi ca ai prin zona ta niste modelisti minunati si priceputi, care te-ar ajuta cu placere, si astfel ai scapa de multa chinuiala si cheltuiala. Primii pasi in modelism RC sunt greu de facut cu instructiuni scrise pe internet, mai ales cu un model home-made. Cea ce numesti tu trimare, la faza de prima lansare al unui model home made, implica trei operatii: 1. pozitionarea corecta a centrului de greutate, 2. inclinarea corecta a axei motorului, 3. trimare propriu-zisa a suprafetelor de comanda.

Daca modelul este facut corect si geometric este OK, atunci dupa verificarea celor de la punctele 1 si 2 punctul 3 nu mai este o problema, reglajele necesare din trimere sunt minime.
Da aripi viselor tale!
0

#5 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 392
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 21 September 2007 - 06:59 AM

Buna.
telecomanda e fara soft, e un"E-FLY 100 B",stiu ca e slab dar asta e.
Cu centrul de greutate e mai greu ca nu arata in proiect.
Modelul am facut exact dupa plan si e ok geometric, si elevatorul e paralel cu aripa ,rudderul e la 90 grade fata de el.La partea asta am lucrat foarte atent ca stiam de chestia asta cu paralelismul ampenajelor,si e si paralel cu axul longitudinal al fuselajului,pentru ca cum stiu si asta e un lucru important.
De inteles, inteleg ce ai scris ca stau bine cu mecanica si cu electronica (acum am facut un mixer pt servo, terminat si functioneaza perfect, am mai facut ginganie din sirma de cupru de 1.5 mm, are 6 picioare si merge pe ele, cu motoras reductor etc, altul din maus vechi care merge singur si la orice obstacol se intoarce si o ia in alta directie tot cu motoare, reductor, drivere pentru motor, etc, ambele dupa planuri proprii )deci nu ma sperii eu nici de electronica nici de mecanica.
partea cu "modelisti in zona " nu am gasit pe nimeni in Cluj si nici nu stiu pe nimeni cine se ocupa cu asa ceva ("aero modelism"). :D
0

#6 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 September 2007 - 07:22 AM

ATYZZZ, la 21 Sep 2007, 07:59, a spus:

partea cu "modelisti in zona " nu am gasit pe nimeni in Cluj si nici nu stiu pe nimeni cine se ocupa cu asa ceva ("aero modelism"). :D

sunt gramezi si numai baieti unul si unul.ia legatura cu mhoria sau old-boy aici pe forum.ei zboare pe dezmir de obicei.
cauta la intalniri: zilele napoca,sau cluj sa vezi ce de intalniri nationale gasesti.
flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro