Modelism - RHC Forum: Pareri despre chinezarii - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Pareri despre chinezarii Test de zbor cu acest avion

#1 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 11 August 2007 - 05:49 PM

Salutare,
Am achizitionat un avion de la o firma oarecare si arata cam asa.

Doresc ceva pareri despre acest avion.
Aveti atasate cateva poze:
Dar nu prea stiu, daca imi spune si mie cineva cum?>?
1 servo (control directie)
Telecomanda 2 canale
2 motoare - turbine
Anvergura aripi: 80 cm
Lungime avion: 68.6 cm
Greutate: 240g
Timp de zbor: 5-10 min (in functie de turatia motoarelor)
Raza de actiune radiocomanda: 200 m

Acumulator avion: NI-MH 7.2 V reincarcabil (inclus)
Motor feromagnetic 1230PA
0

#2 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 11 August 2007 - 06:18 PM

inca unu care a dat banii pe tampenii http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif nu mio lua in nume de rau dar sunt bani aruncati pe fereastra..
daca chiar te pasioneaza zborul , ia-ti aeromodele de pe siteuri specializate...
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#3 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 11 August 2007 - 06:37 PM

Ca sa inveti cam cu ce sa mananca stii vorba aia "la tara merge" http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Macar daca il rupi nu plangi dupa bani.
@redbaron una este sa distrugi o zburatoare de sute de euro si altceva este una de 2 bulioane de lei.
cel putin asa gandesc eu.
Bye the way stasy unde sunt pozele ? -_-

Aceasta postare a fost editata de Shumica: 11 August 2007 - 06:42 PM

Si ieri va fi o zi !
0

#4 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 August 2007 - 06:43 PM

un ez star te costa cateva miliaone. si zboara aproape singur.
pe chinezarii strici mana ca n-au niciun control...asta daca reusesti sa le ridici.
ia o statie buna si un model ca lumea
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#5 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 11 August 2007 - 06:57 PM

Tare mai este lumea optimista pe aici.
In loc sa incurajati omu' cit de cit ii sugerati sa arunce jucaria pe care tocmai a achizitionat-o http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif
Si ieri va fi o zi !
0

#6 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 11 August 2007 - 06:58 PM

Shumica, la 11 Aug 2007, 18:37, a spus:

sa distrugi o zburatoare 2 bulioane de lei.

daca tu faci chinezaria aia zburatoare... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif

Vroba lu dex, un ez ilgasest la 4 milioane +rx .... si ala macar zboara..
io m-am chinuit cu nea radu sa zbura, o chinezarie si nu ne-a iesit... iti dai seama cate sanse are un incepator..
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#7 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 12 August 2007 - 08:25 AM

RedBaron, la 11 Aug 2007, 18:18, a spus:

inca unu care a dat banii pe tampenii :D nu mio lua in nume de rau dar sunt bani aruncati pe fereastra..
daca chiar te pasioneaza zborul , ia-ti aeromodele de pe siteuri specializate...

Salutare,
Stai linistit ca am si un aeromodel de calitate dar am fost surprins de ciudatenia asta de avion. La punctul asta am vrut sa ajung. Stiu ca sunt niste bani aruncati in vant dar nu regret ca am luat avionul. Eu fac de fapt niste teste de zbor ca sa nu am probleme cu P51D MUstang. Asa se numeste celalalt avion. L-am trantit prima oara si acuma mi-e cam frica.

In alta ordine de idei daca poti sa-mi spui cateva site-uri romanesti de unde se pot achizitiona componente de aeromodele ar fi foarte bine.

Sa auzim numai de bine

PS. O sa pun niste filmulete cu aratarea sa vedeti cam cum sta treaba.
0

#8 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 12 August 2007 - 08:34 AM

Dexter_Jr, la 11 Aug 2007, 18:43, a spus:

un ez star te costa cateva miliaone. si zboara aproape singur.
pe chinezarii strici mana ca n-au niciun control...asta daca reusesti sa le ridici.
ia o statie buna si un model ca lumea

Salut,

Tin sa te anunt ca am un model cam la 5 mil dar mi-e cam frica sa-l zbor pana nu invat.Avionul care l-am luat este prima chinezarie care isi merita banii. E perfecta pentru incepatori. Nu-i fac reclama sa sti dar am mai incercat si alte prostioare din acestea si sunt varza. E chiar controlabil, l-am testat pe un vinticel destul de puternic si s-a comportat bine zic eu caun incepator ce sunt, din moment ce nu a cazut. De aterizat l-am aterizat cam brutal, greseala de pilotaj. A zburat destul de mult 15-20 min sa zic eu. Pleaca drept nu are tentinte de angajari bruste, ce sa mai vorbim este de distractie.
Apropo mi-ar trebui o sursa de unde sa iau o telecomanda cu raza mai mare de actiune. Ai idee de niste locuri cu preturi avantajoase?

Ai idee cum pun niste poze aici?

Sa auzim numai de bine
0

#9 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 12 August 2007 - 08:35 AM

Shumica, la 11 Aug 2007, 18:37, a spus:

Ca sa inveti cam cu ce sa mananca stii vorba aia "la tara merge" :D
Macar daca il rupi nu plangi dupa bani.
@redbaron una este sa distrugi o zburatoare de sute de euro si altceva este una de 2 bulioane de lei.
cel putin asa gandesc eu.
Bye the way stasy unde sunt pozele ? :D

Salutare,

Nu pre stiu cum sa pun poze si filmulete aici. Daca sunteti vreunul din voi amabil sa-mi explice si mie?

O zi buna!
0

#10 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 12 August 2007 - 08:36 AM

stasy, la 12 Aug 2007, 09:25, a spus:

1. Eu fac de fapt niste teste de zbor ca sa nu am probleme cu P51D MUstang. Asa se numeste celalalt avion. L-am trantit prima oara si acuma mi-e cam frica.

2.In alta ordine de idei daca poti sa-mi spui cateva site-uri romanesti de unde se pot achizitiona componente de aeromodele ar fi foarte bine.

1.cu ce ai tu nu faci nici un fel de teste,si nici nu inveti nimic.si chiar daca o sa reusesti sa-l tii in aer pana la urma,mustangul tot o sa il trantesti.
modelele de gen mustang nu sunt asa usor de zburat.nu te supara pe mine dar asta este adevarul,daca te incapatanezi sa nu asculti sfaturile pe care le primesti aici.

2.reclama este interzisa pe forum(nu ar strica sa citesti regulamentul cu care ai fost de acord la inscriere.tot acolo afli si cum poti atasa poze).
flying is my life...
0

#11 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 12 August 2007 - 08:38 AM

RedBaron, la 11 Aug 2007, 18:18, a spus:

inca unu care a dat banii pe tampenii :D nu mio lua in nume de rau dar sunt bani aruncati pe fereastra..
daca chiar te pasioneaza zborul , ia-ti aeromodele de pe siteuri specializate...

Hai din nou salut,


Vreau sa te intreb daca Red baron nu este avionul ala din primul razboi mondial care avea trei aripi?

Asa ca o curiozitate.


O zi buna!
0

#12 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 12 August 2007 - 08:41 AM

Pozele se pun simplu; dai pe raspunde si in momentul cind ti se deschide fereastra de postat; jos ai un text:
"Fisiere atasate" si cam pe mijloc jos Browse.

Ref. Red Baron
Este porecla unui as al aviatiei neamt din primul razboi mondial.
A facut multe zile fripte aliatilor si din pacate nu a fost doborat in dog fight ci de un rahat de mitralior de la sol care l-a nimerit la plesneala.
Glontul a patruns lateral in corp facind praf ficatul si alte organe.
Omu' a reusit sa aterizeze fortat cu avionul si la scurt timp a murit.
Porecla are 2 componente "Red" avionul pe care il pilota era rosu iar "Baron" tipul era chiar baron "von"; a se citi "fon" deoarece in germana "v-ul" de la inceputul cuvintelor se citeste "f"

Aceasta postare a fost editata de Shumica: 12 August 2007 - 08:47 AM

Si ieri va fi o zi !
0

#13 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 12 August 2007 - 08:48 AM

SILVIU66, la 12 Aug 2007, 08:36, a spus:

stasy, la 12 Aug 2007, 09:25, a spus:

1. Eu fac de fapt niste teste de zbor ca sa nu am probleme cu P51D MUstang. Asa se numeste celalalt avion. L-am trantit prima oara si acuma mi-e cam frica.

2.In alta ordine de idei daca poti sa-mi spui cateva site-uri romanesti de unde se pot achizitiona componente de aeromodele ar fi foarte bine.

1.cu ce ai tu nu faci nici un fel de teste,si nici nu inveti nimic.si chiar daca o sa reusesti sa-l tii in aer pana la urma,mustangul tot o sa il trantesti.
modelele de gen mustang nu sunt asa usor de zburat.nu te supara pe mine dar asta este adevarul,daca te incapatanezi sa nu asculti sfaturile pe care le primesti aici.

2.reclama este interzisa pe forum(nu ar strica sa citesti regulamentul cu care ai fost de acord la inscriere.tot acolo afli si cum poti atasa poze).

Salutare,

Am inteles treaba cu reclama si nici nu am avut intentia sa fac asa ceva. Stiu ca mustangul este foarte greu de zburat dar tocmai din cauza asta vreau sa invat pe modele ieftine, (chiezarii) si tocmai am gasit un avion din acesta care chiar zboara. Mai bine distrug o chinezarie decat sa plang dupa Mustang.
Cu pozele nu prea am inteles, parca trebuiesc Gif-uri sau cam asa ceva, o sa mai incerc. Mai am si dou sau trei filmulete ca sa ma credeti ca am zburat chinezaria. Oricum pana vad cum se pun pe aici mai dureaza.

Sa-ti spun drept Mustangul nu l-am mai scos decat in curtea scolii sa vad cum ruleaza. L-am ridicat vreo 50 cm si am incremenit cand am vazut ca se indrepta spre un gard. Am luat mana dupa comenzi si am avut noroc ca s-a oprit milimetric de gard. De atunci il tin in "hangar" pana o sa vina clipa sa-l inalt. Mai trebuie sa studiez pana atunci.
Sa auzim numai de bine si bineinteles ca ascult sfatul unui meserias oricand.
0

#14 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 12 August 2007 - 08:50 AM

citeste postul meu de mai sus.
nu trebuie sa fie numa' gif iti recomand sa folosesti jpg
Si ieri va fi o zi !
0

#15 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 12 August 2007 - 08:55 AM

Shumica, la 12 Aug 2007, 08:41, a spus:

Pozele se pun simplu; dai pe raspunde si in momentul cind ti se deschide fereastra de postat; jos ai un text:
"Fisiere atasate" si cam pe mijloc jos Browse.

Ref. Red Baron
Este porecla unui as al aviatiei neamt din primul razboi mondial.
A facut multe zile fripte aliatilor si din pacate nu a fost doborat in dog fight ci de un rahat de mitralior de la sol care l-a nimerit la plesneala.
Glontul a patruns lateral in corp facind praf ficatul si alte organe.
Omu' a reusit sa aterizeze fortat cu avionul si la scurt timp a murit.
Porecla are 2 componente "Red" avionul pe care il pilota era rosu iar "Baron" tipul era chiar baron "von"; a se citi "fon" deoarece in germana "v-ul" de la inceputul cuvintelor se citeste "f"

Mersi pentru informatii
0

#16 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 24 September 2007 - 11:29 AM

RedBaron, la 11 Aug 2007, 18:58, a spus:

Shumica, la 11 Aug 2007, 18:37, a spus:

sa distrugi o zburatoare  2 bulioane de lei.

daca tu faci chinezaria aia zburatoare... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif

Vroba lu dex, un ez ilgasest la 4 milioane +rx .... si ala macar zboara..
io m-am chinuit cu nea radu sa zbura, o chinezarie si nu ne-a iesit... iti dai seama cate sanse are un incepator..

Salutare,

Revin dupa o buna perioada de timp in care am tot testat avioane de prin Asia si am ajuns la concluzia ca pentru invatat sunt tocmai bune. Am pus aici un link pentru cei interesati.
http://www.youtube.com/results?search_quer...=p51+d+marsarya


Sunt chinezarii zburatoare......

Sa auzim numai de bine!
0

#17 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 September 2007 - 11:38 AM

stasy, la 24 Sep 2007, 11:29, a spus:

RedBaron, la 11 Aug 2007, 18:58, a spus:

Shumica, la 11 Aug 2007, 18:37, a spus:

sa distrugi o zburatoare  2 bulioane de lei.

daca tu faci chinezaria aia zburatoare... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif

Vroba lu dex, un ez ilgasest la 4 milioane +rx .... si ala macar zboara..
io m-am chinuit cu nea radu sa zbura, o chinezarie si nu ne-a iesit... iti dai seama cate sanse are un incepator..

Salutare,

Revin dupa o buna perioada de timp in care am tot testat avioane de prin Asia si am ajuns la concluzia ca pentru invatat sunt tocmai bune. Am pus aici un link pentru cei interesati.
http://www.youtube.com/results?search_quer...=p51+d+marsarya


Sunt chinezarii zburatoare......

Sa auzim numai de bine!

concluzie gresita...sunt bune pt aruncat banii aiurea, distrus nervii si stricat mana eventual...in rest luati frate ceva ca lumea de la inceput, nu o sa va para rau
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#18 Useril este offline   asegarceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 12-September 04

Postat 24 September 2007 - 01:21 PM

salut stasy

referitor la mustang: am unul la fel. Nu incerca sa il zbori pana cand nu iti faci mana pe un trainer cu eleroane (Cessna). L-ai facut mai praf dect l-am facut eu pe al meu... oricum , dupa cum ai zis si tu "se repara".

celalalt e chiar funny si sunt de acord ca isi merita banii, dar nu trece de la el la mustang, caci pe cat de funny e, pe atat de putine lucruri poti invata in arta pilotajului folosindu-l.

mai strange bani si incearca un easy star sau cessna. Ideea e sa nu renunti sau sa te simti cumva timorat dupa crashuri (care vor mai fi si de acum inainte).

Nu-i lua prea mult in seama pe cei care zic de rau de "chinezarii". Si ale lor sunt tot chinezarii (majoritatea), dar nu recunosc.

By the way people: Mustangul lui stasy este produs de art tech, aceiasi chinezi care produc si "aeromodelul adevarat" cessna 182. Si are cam aceiasi calitate, aceleasi piese, aceeasi statie si acelasi receptor. Eu le am pe ambele.


@Dexter_jr: cred ca toata lumea ar dori sa ia "ceva ca lumea la inceput" daca ar avea banii necesari
www.in-touch.ro
35 MHz, canal 70
0

#19 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 September 2007 - 01:40 PM

asegarceanu, la 24 Sep 2007, 13:21, a spus:

@Dexter_jr: cred ca toata lumea ar dori sa ia "ceva ca lumea la inceput" daca ar avea banii necesari

si ce te opreste sa mai astepti inca o luna, doua, trei, 5 cate trebe ca sa poti lua ceva ca lumea? vine sfarsitul lumii si nu stiu eu?
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#20 Useril este offline   asegarceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 12-September 04

Postat 24 September 2007 - 02:29 PM

nu vine sfarsitul lumii insa nerabdarea de a avea ce pilota nu iti da pace! mai ales daca e primul model si nu ai nimic, nimicutza! Daca sa zicem ca mai ai un model si vrei un al doilea e ok, poti astepta sa iti iei ceva de calitate ocupandu-ti timpul cu primul. Insa daca e chiar primul, nerabdarea e mare si de cele mai multe ori graba strica treaba!
www.in-touch.ro
35 MHz, canal 70
0

#21 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 September 2007 - 02:47 PM

asegarceanu, la 24 Sep 2007, 14:21, a spus:

Nu-i lua prea mult in seama pe cei care zic de rau de "chinezarii". Si ale lor sunt tot chinezarii (majoritatea), dar nu recunosc.

sunt chinezarii si chinezarii.....
marea majoritate a arf-urilor,kiturilor si produselor de modelism,inclusiv electronica de pe ele se fabrica in china.
ceea ce separa produsele intre ele sunt standardele de calitate impuse de firmele mama.

o sa gasiti de exemplu un funtana vandut de hangar-9 ,la o calitate exceptionala la un pret piparat,si acelasi model fabricat de alti chinezi vandut direct pe un sit in china unde esti obligat sa cumperi minim 5 ,toate 5 ajungand putin peste pretul unuia cumparat de la hangar 9.
calitativ nu se pot compara sub nici o forma.acuma o sa-mi spuneti ca mai bine rup 5 avioane la aceeasi bani,decat unul singur si nu mai am ce zbura.
va inselati:mai bine nu rupeti nimic!! si cu un singur avion calitativ mai bun (mai usor,profile corecte...etc) invatati sa zburati corect si in siguranta.

eu recunosc:unele din modelele mele sunt fabricate in china.de exemplu cele din poza.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-28-1190638037.jpg

flying is my life...
0

#22 Useril este offline   hash84 

  • DreamTeam member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2183
  • Inregistrat: 28-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2007 - 02:54 PM

asegarceanu, la 24 Sep 2007, 14:29, a spus:

nu vine sfarsitul lumii insa nerabdarea de a avea ce pilota nu iti da pace!

- asha am facut eu si am aruncat vreo 7 bulioane degeaba.....n-am ascultat( 1 avion la 1 mil, apoi unu pe la 3 mil, apoi baterii nimh ca am zis ca merge si alea....) . asha eram si eu la inceput. nerabdator sa zbor.
- toate sunt chinezarii dar astea ale noastre parca sunt totusi de o calitate net superioara fata de modele luate din europa sau cine stie. ca sa nu mai vorbesc de modelele de la multiplex germane (printre care si ez) care sunt impecabile.
-mustangu nu era de tine. si in plus clar sub motorizat. aluia ii trebuie viteza
-bimotoru ala nu are nici o treaba cu aeromodele. am si eu. cu ala nu-ti formezi mana. ala e o jucarie cat de cat controlabila care sta in aer. atat si nimik mai mult.
- Concluzia: nu mai aruncati banu degeaba !
    /------------------------\              |~~\_____/~~\__  |
    |        Hash84          |______________ \______====== )-+
    |                        |                      ~~~|/~~  |
    \------------------------/                         ()
0

#23 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 24 September 2007 - 03:15 PM

si inca ceva:
am vazut sambata pe camp la cineva un "AIRBUS" :)
"model" vandut de hypermarket cora la pretul astronomic de 200 ron.
si zbura cat de cat corect.....am ramas masca.....pana a venit la aterizare.am zis sa ma uit mai de aproape: avionul era modificat total: alt receptor,alte servouri,alt regulator,alt acumulator,alte tije de comanda ,echii...etc.singurul lucru ramas pe model era motorul seria 280 parca.
cand am inceput sa adun sumele folosite pentr a "tuna" Airbusul sa zboare am inghetat.sarea lejer de pretul unui ez* NOU de exemplu.care zboara din prima si nu are nevoie de nimic.

Nu aruncati banii pe jucarii!
flying is my life...
0

#24 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 24 September 2007 - 03:26 PM

Te rugam si noi (ca sa te convingem pe tine) cam ce anume inveti cu jucaria aia ? Pt ca n-are nimic calumea in el. Iar zborurile din filme sunt sigur facute de un tip profi care a invatat multe de la chinezarii...

N-are legatura cu modelele adevarate. Nu se comporta la fel in aer nu ai acelasi nr de comenzi nu raspund comenzile la fel.. totul e altfel.. da corect asemanarea e ca unele dintre ele se ridca. Cred ca te invata cum sa faci cercuri pe dreapta.. ai incercat sa faci un cerc pe stanga cu avionul ala.. esti sigur ca functioneaza ?

Pe de alta parte ce ne aia pe noi grija pe ce arunca omu banii. Oricum romania e tara in care toata lumea crede ca face afaceri.. nu e nicio afacere cu jucariile astea.. stiu ca senzatia e ca uite prostii astia dau multi bani pe modele cand asta zboara cum trebuie dar nu zboara .. n-are legatura cu nimic .. nu salvezi bani invatand pe ceva ieftin ... nu inveti nimic . nu recuperezi nimic din jucariile alea.. nici macar acumulatorii aia nu sunt ok... poate pt un aparat foto sau un ceas de perete..

Oricum bafta... nu esti primu care crede ca descopera apa calda.. Pana la urma te dai pe brazda .. pacat ca dupa ce iti pierzi banii.
DT
0

#25 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 September 2007 - 07:21 PM

salut! eu am avut in bimotor asemanator acum 2 ani aproape cand inca nu dadusem de rhc sau de magazinele de aeromodelism ci doar de mes sau cine stie ce adrese de web.
atunci pe acel model dadusem 170 ron(cea mai mare gresala a mea de pana acum in a investi in ceva) mi-am scurtat viata cu 1 an sau 2 din cauza nervilor...vorbesc serios :huh:
daaaaaa..... chinezariile sunt chinezarii si nu merita cumparate.
mai bine bagi intr-un cessna 500-600 ron cu tot cu bl,esc,poly,servo de calitate!

asta e modelul care mi-a mancat viata acum 2 ani, avea comenzi doar pe motoare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-28-1190654467.jpg

Aceasta postare a fost editata de Miezu_eu: 24 September 2007 - 07:22 PM

doar....eu
0721.798.720

0

#26 Useril este offline   nicolas 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 695
  • Inregistrat: 06-October 06
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 24 September 2007 - 10:50 PM

Pana acum cativa ani nici nu stiam ca exista modele electrice zburatoare pana cand am vazut intr-un super market o......chinezarie.Am cumparat-o si surpriza.....chiar a zburat.Daca atunci mi-ar fi spus cineva ca o sa cheltuiesc ceva milioane pe modele mai sofisticate nu-l credeam.Acum privind la primul meu model din punct de vedere tehnic nu ma mai multumeste dar am ramas cu acea senzatie unica si anume,placerea zborului.Dupa ce am cumparat avionasul am aflat de existenta saiturilor specializate,a forumurilor din care am aflat foarte multe lucruri utile.Intradevar o asemenea jucarioara nu te invata arta pilotajului si nu are multe puncte comune cu modelismul adevarat dar cel putin mie mi-a oferit acea placere miraculoasa....zborul.Nu vreau sa fac apologia chinezariilor dar cred ca ele fac parte din inceputurile aeromodelistice ale unora dintre noi.
Its nice to be important, but its more important to be nice ...
0

#27 Useril este offline   asegarceanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 12-September 04

Postat 24 September 2007 - 11:05 PM

corect :huh: si eu am inceput cam la fel. Avionul meu de 20cm nu te poate invata sa pilotezi dar e foarte, foarte funny de zburat. :D
www.in-touch.ro
35 MHz, canal 70
0

#28 Useril este offline   Miezu_eu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 553
  • Inregistrat: 13-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 24 September 2007 - 11:15 PM

da ai dreptate @nicolas ca iti da acea placere de zbor si chiar a zburat si al meu, cel mai mult in jur de un minut, dar muream de oftica pentru ca nu aveam eleroane, profundor, de directie nu mai zic, avea acea spectaculozitate cand zbura...dar satisfactia mea nu a fost pe deplin :huh:, acum imi iau o cessna pe bucati(adica toate piesele odata dar fara motor si toate accesorille, ma costa 150 ron) pentru ca electronica o am, la fel ci sistemul radio!
bafta!

Aceasta postare a fost editata de Miezu_eu: 24 September 2007 - 11:16 PM

doar....eu
0721.798.720

0

#29 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 25 September 2007 - 03:08 PM

Dexter_Jr, la 24 Sep 2007, 11:38, a spus:

stasy, la 24 Sep 2007, 11:29, a spus:

RedBaron, la 11 Aug 2007, 18:58, a spus:

Shumica, la 11 Aug 2007, 18:37, a spus:

sa distrugi o zburatoare  2 bulioane de lei.

daca tu faci chinezaria aia zburatoare... :)

Vroba lu dex, un ez ilgasest la 4 milioane +rx .... si ala macar zboara..
io m-am chinuit cu nea radu sa zbura, o chinezarie si nu ne-a iesit... iti dai seama cate sanse are un incepator..

Salutare,

Revin dupa o buna perioada de timp in care am tot testat avioane de prin Asia si am ajuns la concluzia ca pentru invatat sunt tocmai bune. Am pus aici un link pentru cei interesati.
http://www.youtube.com/results?search_quer...=p51+d+marsarya


Sunt chinezarii zburatoare......

Sa auzim numai de bine!

concluzie gresita...sunt bune pt aruncat banii aiurea, distrus nervii si stricat mana eventual...in rest luati frate ceva ca lumea de la inceput, nu o sa va para rau

Salutare si mersi pentru raspuns,

Daca pe Mustang pun urmatoarele componente se schimba oare problema?

- BL AXI 2208/34 GOLD LINE
- FLY-40A BEC BLMC, HiModel
- ACUMULATOR NiMh 9,6 V

O intrebare am:

Merge acumulatorul acesta cu componentele sau trebuie sa cumpar alt acumulator? Nu prea stiu cum sa le aranjez.

Multumesc anticipat!


O zi buna
0

#30 Useril este offline   stasy 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 19-July 07

Postat 25 September 2007 - 03:20 PM

ZOD, la 24 Sep 2007, 15:26, a spus:

Te rugam si noi (ca sa te convingem pe tine) cam ce anume inveti cu jucaria aia ? Pt ca n-are nimic calumea in el. Iar zborurile din filme sunt sigur facute de un tip profi care a invatat multe de la chinezarii...

N-are legatura cu modelele adevarate. Nu se comporta la fel in aer nu ai acelasi nr de comenzi nu raspund comenzile la fel.. totul e altfel.. da corect asemanarea e ca unele dintre ele se ridca. Cred ca te invata cum sa faci cercuri pe dreapta.. ai incercat sa faci un cerc pe stanga cu avionul ala.. esti sigur ca functioneaza ?

Pe de alta parte ce ne aia pe noi grija pe ce arunca omu banii. Oricum romania e tara in care toata lumea crede ca face afaceri.. nu e nicio afacere cu jucariile astea.. stiu ca senzatia e ca uite prostii astia dau multi bani pe modele cand asta zboara cum trebuie dar nu zboara .. n-are legatura cu nimic .. nu salvezi bani invatand pe ceva ieftin ... nu inveti nimic . nu recuperezi nimic din jucariile alea.. nici macar acumulatorii aia nu sunt ok... poate pt un aparat foto sau un ceas de perete..

Oricum bafta... nu esti primu care crede ca descopera apa calda.. Pana la urma te dai pe brazda .. pacat ca dupa ce iti pierzi banii.

Hai salut,

Chestia cu profi a fost chiar nostima. Eu in viata mea pana anaul acesta n-am tinut in mana o telecomanda de aeromodel. Inceputul este greu pe urma vin toate de la sine. E aadevarat ca am gresit si nu am ascultat sa-mi fi luat un ez de la inceput dar nu regret. Asa cum au zburat, chinezariile astea m-au fact sa-mi placa aeromodelismul si fi sigur ca in viitor o sa-mi iau ceva de calitate, dar la inceput, parerea mea, e bine sa le strici pe astea. La urmatorul film pe care o sa-l postez cred, nu sunt sigur, ca Mustangul va avea alta prestatie. Cam atat pentru astazi.


Sa auzim numai de bine!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro