Modelism - RHC Forum: ajutor constructie navomodel de plantat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

ajutor constructie navomodel de plantat

#1 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 05 September 2007 - 10:25 PM

salutari navomodelistilor.
Sunt un pescar infocat care practica si pescuitul de competitie si de placere la crap.din tot arsenalul meu de scule pt oricesituatie care se poate ivi pe o balta imi lipseste doar un navomodel de plantat care pe anumite balti unde crapul il poti prinde la distante mari de mal unde nu ai voie sa plantezi cu o barca cu vasle este foarte folositor.initial eu eram in cautari pe net dupa oferte si am gasit destule,dar am gasit si forumul vostru unde am vazut nenumarate discutii despre aceste navo de plantat si am mai vazut si pasiunea si profesionismul vostru pt acest subiect.dupa ore intregi de citit pe forumul vostru mi/a venit ideea de am/i construi impreuna cu voi in limita timpului si a posibilitatilor pe care le avetii unii dintre voi un navomodel de la zero.marea si dureroasa mea problema este ca nu am nici o legatura cu navomodelismul ci doar ambitia si placerea de al face de la zero cu mici exceptii cum ar fi coca care as luao gata facuta sau cine stie.inca un motiv pt care nu as vrea sa iau unu gata facut este pt ca vreau sa il fac dupa cerintele mele si sa aleg ce/a mai simpla si fiabila varianta pt toate componentele coca, motoare,acumulatori ,rc etc.sunt constient ca nu este usor si ca acest proiect cere sacrificii mari dar si cand iesi cu el la apa ,cred ca stiti senzatia mai bine ca mine.
Intentia mea era ca in prima faza sa desbatem un pic fiecare componenta in parte dupa ce as vrea de la el si sa alegem ce/a mai buna varianta sa vedem si la ce costuri ar ajunge si sa incerc cu ajutorul vostru sa se concretizeze acest mare proiect .pana sa ma apuc impreuna cu voi sa dezbat ceva as vrea sa stiu daca sunteti interesati sa ma ajutati si la propriu si la figurat ,daca nu se poate nu este nici o problema.am apelat la varianta asta pt ca si noi pescarii pe forumurile noastre procedam la fel,numai ca la un alt nivel .va multumesc pt ascultare si astept pareri.
0

#2 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2007 - 11:05 PM

si eu ma chinui sa-mi construesc unul
momentan nu sunt decit la stadiul de schite si desene.
tot ma gindesc cum sa fac coca.
nu prea ma pricep la prelucrarea fibrei de sticla si nu sriu cu ce rasini se lucreaza si de unde se poate cumpara mai suptire la pret
deh pescari au buget mai strins...:lol:
0

#3 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 05 September 2007 - 11:22 PM

barim stii sa faci ceva.ce model si ce dimensiuni de coca ti/ai ales?
0

#4 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 06 September 2007 - 12:53 PM

are cineva o paza cu volvo v-24,sa vad si eu cum arata?
0

#5 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 06 September 2007 - 02:31 PM

char nici o parere de la nimeni sau nu am postat unde trebuie??????
0

#6 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 06 September 2007 - 04:01 PM

gyo_81, la 6 Sep 2007, 14:31, a spus:

char nici o parere de la nimeni sau nu am postat unde trebuie??????

vezi ca se mai discuta despre acelasi subiect in cateva locuri. cauta!
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#7 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 06 September 2007 - 06:28 PM

am vazut ca se discuta,dar eu vreau sa/l fac de la zero si sa dezbatem fiecare componenta in parte in functie de cerinte.
0

#8 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 07 September 2007 - 10:12 AM

fratilor ati citit atatia si nu vrea nimeni sa incepem cu coca ;) :lol:
0

#9 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 07 September 2007 - 12:23 PM

Ce-ar fi sa incepi sa descrii variantele la care te-ai gandit? Sa vezi ce o sa mai sara lumea cu pareri si sfaturi.

Parerea mea pe scurt:
Depinde ce vrei de la navomodel, dar daca e numai pentru pescuit, atunci eu as merge spre o solutie cat mai simple si robusta. Usor de construit ar fi un fel de catamaran din sticle de plastic sau tevi, care in mijloc sa aiba o cuva cilindrica rotativa pentru momeala.
0

#10 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 08 September 2007 - 12:03 PM

pai atunci hai sa detailiez un pic cam ce as vrea sa am.
1-Coca:oricum nu din tevi de canalizare,as vrea una care in primul rand sa fie stabila pe vant,sa poata transporta 2-2,5 kg de nada plus cele doua monturi si in eventualitatea folosirii acumulatorului pb.o coca care sa poata fi echipata cu unu sau doua motoare in functie de fiabilitate si posibilitatea montarii a doua cuve.la sistemul de cuvare inca nu ma/m hotarat .
2-Motorizare si Acumulatori.aici este o problema ca undeva trebuie facut un sacrificiu pt ca si viteza este extrem de importanta chiar si pt pescuit,dar pe de alta parte si autonomia este la fel de importanta .deci as vrea sa fie echipata cu unu sau doua motoare fiabile care sa aiba o rezerva de putere ,iar in functie de motor sau motoare o varianta de acumulator care sa/mi ofere o autonomie mxima.
3-Radiocomanda.in primul rand una profi cu cate canale credeti voi ca este nevoie pt a nu avea neplaceri pe balta intalninduma cu alte radiocomenzi.raza de actiune garantat sa bata pana la 450-500 de metri minim.cu led de baterie slaba etc.
Cam asta as vrea eu de la el,restul de piese pe care probabil le/am omis din necunostinta de cauza va las pe voi sa le enumarati ca sunteti in masura.ca motorizare am vazut ca mai toate parerile voastre se indreapta spre modelul PP 755/40 pt a echipa aceste pescadoare :angry: acum nu stiu ce autonomie si cu ce acumulator cade mai bine .
deci pe scurt stabil ,fiabil ,rapid si cu autonomie mare in limita posibilitatilor si raza mare de actiune .acum astept comentariile voastre si alegerea componentelor cele mai indicate pt acest model inca nebotezat :lol:
0

#11 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 04:53 PM

2,25 kg de nada este destul de mult.
mai mult de 300-400 de grame pentru fiecare lanseta nu cred ca duci.
pentru 500 de metri actiune iarasi e mult, nici nu cred ca ai atit fir pe tambur, si nici nu prea ai unde sa le duci atat (poate pe Doja):D
eu de exemplu vreau sa-mi fac una sa care maxim 1 kg de nada si sa aiba raza de actiune 150-200 de metri.
ideea este ca nu stiu cum sa-mi fac coca. vreau sa o fac din fibra dar nu stiu cum se lucreaza fibra.
m-am gindit saptamina viitoare sa merg la cineva care toarna spoilere auta si sa ma documentez.
apropo daca are cineva din voi o statie rc si receptor cu 4 canale de vanzare sa lucreze pe o raza de 200 metri, sunt interesat. deasemenea ma mai intereseaza si un regulator si motor pentru navo plus ce componente mai trebuiesc.
mai exista si varianta in vederea cutarii unui colaborator pentru construirea unui nave de pescuit binenteles cu cinstea de rigoare. adresa de mess este bere_zilnic
0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 September 2007 - 05:24 PM

mariandmd, la 8 Sep 2007, 16:53, a spus:

...
vreau sa o fac din fibra dar nu stiu cum se lucreaza fibra.
...
adresa de mess este bere_zilnic

La un asa nick nu puteam sa nu raspund! :D
Daca nu gasesti pe cineva care sa te ajute concret, poti incerca singur.
Vezi de tesatura de fibra (pana la urma poate fi in orice forma dar sa fie folie nu chiar vata de izolatii...) si rasina.
Daca ai avut onoarea sa treci prin mainile unui ortoped pentru vreun ghips pus pe undeva, aproape ca ai prins si tehnica!
Peste forma dai cu o substanta care sa te ajute la demulare dupa intarire (asta ca sa nu strici forma), apoi fibra si rasina, alt strat de fibra si din nou rasina. Nu stiu de cate ori e suficienta operatia asta. Poate 2 (3) straturi sunt OK.
Manusi pe maini, ceva protectie la nas si poate la ochi daca zici ca e important si baga carbuni!
Imi cer scuze ca mereu trimit la mesaje mai vechi fara sa dau concret link-urile. Dar chiar gasesti descrisa fain tehnica in unele subiecte.
Poti face coca peste exteriorul unui mulaj sau pe interiorul unuia, depinde cum l-ai facut.
Fara sa am pretentie ca as sti, parca mai usor e sa torni niste ipsos peste o barca existanta si obtii usor un mulaj desi aparent ar putea fi mai complicata copierea formei cu fibra. Pana la urma tu hotarasti ce suprafata vrei sa fie mai frumoasa.
Bafta!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2007 - 05:43 PM

multumes mult pentru aceasta informatie.
as fi vrut mai multe detalii la ce fel de rasina trebuie folosita, eventual ce marca si de unde se pot rocura rasini si fibre
ce e drept ca idea am inteleso cu mulajul, ar mai fi problema cu ce sa dau pe mulaj sa nu se lipeaca rasina de el?
inca o data multe multumiri pentru ajutor si sfaturi.
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 September 2007 - 05:51 PM

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...ghlite=demulant
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2007 - 07:31 AM

multumesc mult de ajutor si indrumare.
e destul de interesanta prelucrarea, dar nu extraordinara de grea.
cred ca ma descurc, mai ales cu ce am citit deja e k.
de maine ma puc de treaba.
0

#16 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 09 September 2007 - 10:30 AM

mariandmd
lungimea de fir pe care poti sa o ai depinde de mulinetele pe care le folosesti eu unul am 550 de metri pe fiecare si am destule balti unde distanta unde plantez variaza intre 350-400 de metri.cat despre cantitatea de nada mai bine sa poata duce 2 kg si eu sa pun in ia depinde de balta 500 de grame decat sa am nevoie de mai multa nada sa duca si sa nu poata .eu asta vreau sa am rezerva de putere de greutate si raza mare.dar vad ca nu are cine sa ma ajute.
0

#17 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 September 2007 - 11:27 AM

gyo_81, la 9 Sep 2007, 10:30, a spus:

mariandmd
lungimea de fir pe care poti sa o ai depinde de mulinetele pe care le folosesti eu unul am 550 de metri pe fiecare si am destule balti unde distanta unde plantez variaza intre 350-400 de metri.cat despre cantitatea de nada mai bine sa poata duce 2 kg si eu sa pun in ia depinde de balta 500 de grame decat sa am nevoie de mai multa nada sa duca si sa nu poata .eu asta vreau sa am rezerva de putere de greutate si raza mare.dar vad ca nu are cine sa ma ajute.

.....si cum reusesti sa tensionezi firul astfel incat sa si vezi cand pune crapul botu'?????? :D
...tabula crasa, mortua est!
0

#18 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 09 September 2007 - 11:49 AM

daca folosesti bambine este cam greu.eu folosesc in loc de bambine euro swingere care permit tensionarea firului atat printr/o contragreutate cat si prin sistemul cu arc cu care sunt dotate.iar plumbul pe care il folosesc variaza intre 100-150 de grame in functie de distanta si configuratia substratului.
0

#19 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 September 2007 - 12:11 PM

........tot asta folosesc si eu impreuna cu senzori acustici,dar la 150 -160m eficientza scade la zero mai ales daca balta are curenti ,iar baltile mari intotdeauna au ,sau cand bate vantul, sa nu mai spun de drill ,care e problematic la 150m ,dar de la 300 deja e ........basm! :D
...tabula crasa, mortua est!
0

#20 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 09 September 2007 - 12:23 PM

sunt 100% sigur ca nu ai asa ceva,in primul rand sunt unii dintre cei mai buni swngeri de pe piata si au o plaja mare de reglaj.dar daca tu la 150 ai eficenta zero esti intr/o grava eroare pt ca un pescar bun cu o scula cu actiune rapida arunca intre 120-150 de metri de pe mal ,iar daca eficenta la euro swgeri era zero sau aproape zero nu erau cei mai vanduti.daca sti sa/ti adaptezi sculele in functie de conditii nu ai nici o problema in a pescui la 300-350 de metri distanta de mal.
0

#21 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 September 2007 - 02:20 PM

.......... :D
..........ramane sa vad si io minunea cand o sa scotzi tu un crap de 8 kile de la 350m distantza de mal!!!!!!!!!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-35-1189340421.jpg

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 09 September 2007 - 02:22 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#22 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 09 September 2007 - 10:46 PM

frate euro-swingerele de care vb eu sunt facute de o firma mare producatoare de echipament de pescuit si costa 1.200.000 bucata si in plus de ale tale au un reglaj cu arc si 3 pozitii de pretensionare a firului pt ape curgatoare iar ce/mi arati tu intradevar sunt swingere dar sunt niste chinezarii care costa 120 de mii bucata.chiar daca nu este asta subiectul topicului deschis de mine iti pot spune ca de la distanta aia am scos in ultimile luni foare multi pesti cu greutati cuprinse intre 4 si 18 kg.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-35-1189370792.jpg

0

#23 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 09 September 2007 - 10:50 PM

gyo_81, la 9 Sep 2007, 11:49, a spus:

...iar plumbul pe care il folosesc variaza intre 100-150 de grame in functie de distanta si configuratia substratului.

plumbi grippa :lol:
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#24 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 09 September 2007 - 11:13 PM

:lol: ai ghicit
0

#25 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 09 September 2007 - 11:16 PM

:lol: :lol: :( :( vad ca nimeni nu se incumeta sa ma ajute .asta e eu am incercat :(
0

#26 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 09 September 2007 - 11:40 PM

gyo, cred ca ti s-a raspuns, oricum subiectul s-a discutat mult pe sait. ce pot sa-ti spun, mai ales ca am vazut multe barcute manufacturate sau de firma:
- niciuna nu foloseste motoare brushless
- toate folosesc acumulatoare plumb-acid
- sunt f lente
- mai devreme sau mai tarziu raman pe apa, cel mai des din cauza descarcarii acumulatorului

parerea mea este sa folosesti motor brushless pt ca iti asigura un cuplu motor bun indiferent de turatie, acumulatori lipo si s-o faci extrem de rapida (pt greutatea ei). mai bine faci mai multe drumuri cu o cantitate mai mica de nada decat sa duci 2 kile deodata.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#27 Useril este offline   gyo_81 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 05-September 07

Postat 10 September 2007 - 09:19 AM

aici cu cantitatea de nada pare cam exagerat dar am dat de anumite balti unde trebuia sa fac un bulgaroi de nada in care sa bag montura pt a nadi si a plasa montura in acel loc ,si doi bulgari cam au ceva greutate dar asta e .explicami si mie mai mult despre acest tip de motor si cam ce autonomie au?
0

#28 Useril este offline   nelu bv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 19-May 07

Postat 10 September 2007 - 09:11 PM

salut. de ce nu modifici o barcuta de plastic. trebuie doar sa-i schimbi motorizarea radiocomanda cu receptor si servo-uri. pentru cuva nu stiu exact unde pe forum , dar gasesti un model de cuva cilindrica . mie mi s-a parut eficienta si usor de realizat. succes si fir intins
Decat sa bei si sa conduci mai bine fumezi si zbori !!!!!!!
0

#29 Useril este offline   nelu bv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 19-May 07

Postat 10 September 2007 - 09:14 PM

p.s. de la 300 de metri e mai usor sa scoti un crap decat de la 100m. il obosesti mai usor si cel mai important : nu iti rupe firu
Decat sa bei si sa conduci mai bine fumezi si zbori !!!!!!!
0

#30 Useril este offline   nelu bv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 658
  • Inregistrat: 19-May 07

Postat 10 September 2007 - 09:35 PM

vezi aici: http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...0&t=12083&st=10

Aceasta postare a fost editata de nelu bv: 10 September 2007 - 09:41 PM

Decat sa bei si sa conduci mai bine fumezi si zbori !!!!!!!
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro