Modelism - RHC Forum: Incepator de 12 ani - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Incepator de 12 ani Cum se taie si cum se lipeste traforajul

#1 Useril este offline   toma mihai daniel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 07

  Postat 07 October 2007 - 07:24 PM

:) nu stiu si va cer ajutorul
Cum se face sa construiesc si ew un navomodel am citit dar numi dau seama de nimik . Va rog ajutatima si spuneti-mi cum sa construiesc un navomodel cu totii pasii de la lipit la montat de la taiat la montat absolut totul...
0

#2 Useril este offline   toma mihai daniel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 07

  Postat 07 October 2007 - 07:25 PM

am fost pe aproape toate link-urile dar nu am gasit despre construire AJUTOOOOOOOOOOOOE :)
0

#3 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 October 2007 - 08:12 PM

Cat de detaliate vrei sa fie sfaturile? Sa incepem cu modul de fixare al panzei in traforaj? Sau ai trecut de faza asta?
Ai un traforaj? Ai panze? Ai placaj? Ai alte materiale care crezi ca iti sunt necesare pentru constructie? Ai un plan pe care vrei sa-l faci? Sa zicem ca macar incerci sa-l respecti. Asta e partea cea mai grea: sa respecti un plan... Improvizatii face oricine.
In trusa de traforaj exista o masuta care se prinde cu o mica menghina pe o masa mai mare si care ajuta la taiat. Sprijini pe ea placajul sau placa pe care o tai. Cum se prinde panza in traforaj stii? Trasezi conturul piesei de taiat si tai pe langa contur astfel incat dupa o eventuala slefuire sa obtii piesa finala la cotele corecte. E mult de discutat aici.
Posibil sa ai nevoie de baghete de brad (sau altceva). Cauta un amic care te poate ajuta cu taierea sau pregatirea lor. De fapt termin cu ce trebuia scris la inceput. Incearca sa cauti modelisti mai aproape de tine care sa te ajute concret. Sau vezi daca te lipesti de unul pe yahoo messenger (sau un program similar) pe care sa-l stresezi la fiecare pas. Preferabil sa fie navomodelist ... :)
Poate e mai greu de gasit dar sper sa mai existe cluburi sau cercuri pentru astfel de activitati la tine in localitate, cum erau pe vremuri, in care sa primesti un sfat competent.
Iti trebuie putina indemanare sau cel putin rabdare sa o capeti, ca vine pe parcurs. Materiale se pot procura.
Spor la treaba! Mai vorbim!
PS. Am uitat sa-ti recomand sa cauti si prin mesajele mai vechi de pe forum, ca sunt multe discutii interesante despre cum se face...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 October 2007 - 09:38 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#4 Useril este offline   toma mihai daniel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 06-October 07

Postat 09 October 2007 - 06:47 AM

am de toate da nu stiam acum stiu merci pt spaturi tocmai am fost la cursul de navomodelisti din slatina de la palatul copiilor si am invatat acolo
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro