Modelism - RHC Forum: vreau sa fac o barcuta(incepator) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

vreau sa fac o barcuta(incepator)

#1 Useril este offline   haha 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 20 November 2006 - 08:23 PM

Salut, am 12 ani si as vrea sa fac o barcuta. Am stabilit cu colegii mei sa o facem, am luat un lemn si am inceput sa-l sculptam, nu ne-a reusit (s-a crapat), apoi am mai incercat odata, iara aceiasi chestie. Asta ne-a luat o gramada de timp. Ma gandeam sa vad daca stiti voi cum sa fac asta. In primul rand eu si cu colegii mei dispunem de:
unelte(ciocan, dalta)
lemne
motoras electric de la masinute de jucarie
vreo 200.000 lei stransi(daca este nevoie strangem mai multi)
chit
Stiti cumva cum am putea sa o facem?

Aceasta postare a fost editata de haha: 20 November 2006 - 08:24 PM

0

#2 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 20 November 2006 - 08:37 PM

Fa o barca din placaj, dupa un plan simplu. Nu din lemn masiv ca e greu sa-l sculptezi.
0

#3 Useril este offline   iulica_ff 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 20-August 06

Postat 20 November 2006 - 09:24 PM

exact ce a spus si Kaboom. cel mai simplu este sa faceti rost de placaj si o trusa de traforaj, de planuri sa nu va faceti griji ca sunt destui pe forumul asta care sa va ajute. ce aveti de facut este doar sa va hotarati ce vreti sa faceti sa cautati pe linkuri utile iar daca aveti ceva care va place si nu gasiti sa intrebati pe forum .

Toata lumea sa traiasca! Numai noi sa nu murim!!!
super fun

0

#4 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2006 - 10:18 PM

Draga Haha

Eu nu stiu sa-ti spun multe despre barcute dar as vrea sa TE FELICIT pentru ca:
1. Ai scris destul de corect ce ai scris (colegii nostri muuuult mai in varsta decat tine si mai scarbiti de viata nu prea reusesc asta).
2. Tenacitate, rabdare si vointa
3. Dorinta de de realiza ceva cu un "bagaj" impresionant de saracut

B R A V O !!!! Tine-o tot asa si vei avea (si alte) realizari in viata

Cu TOATA stima pentru varsta ta frageda
Men

PS1: Scuze pentru off-topic
PS2: Poate ca te voi putea ajuta cu ceva, candva, cine stie.... Eu voi incerca. Bafta si succes
PS3: Stimati colegi navo, va rog plecati-va un ochi si asupra lui Haha, candva ati fost sii voi copii...
0

#5 Useril este offline   elicris 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 20-March 06

Postat 20 November 2006 - 10:53 PM

Salut!
Idul meu pe messenger este:elicris01
Va stau la dispozitie cu toate informatiile necesare pentru a realiza o barcuta de la A la Z.Tinand cont de bugetul redus,cred ca o sa gasim o solutie de compromis,avand in vedere ca e prima voastra barca.
Bafta!!
0

#6 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 21 November 2006 - 12:08 AM

Te felicit pt. initiativa haha. f. frumos.
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#7 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 21 November 2006 - 12:51 AM

pentru inceput eu cred ca ai putea folosi placaj sau polistiren extrudat cat mai subtire
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#8 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 21 November 2006 - 08:59 AM

Sa uram succes lui haha care s-a "imbolnavit" de navomodelism inca de la o varsta asa frageda.
Cam pe la aceeasi varsta am luat si eu "boala" si nu m-am vindecat inca, ceea ce nu-i doresc nici lui.
Din acest hobby am invatat foarte multe despre despre constructia navelor si inca mai am de invatat.
Si ca sa nu lasam omul in ceata ii recomand urmatoarele:
1) sa te decizi cu ce vrei sa incepi
2) in functie de buget si de alegerea ta, te apuci de lucru.
Ai urmatoarele variante:
a) model din carton - tiparesti, lipesti si iti faci mana;
:) model din lemn (a nu se intelege lemn masiv) cu osatura din placaj, acoperit cu baghete.
Daca alegi modele din carton, iti recomand http://www.3dpapermodel.com.tw/, de unde poti lua modele din carton pe saturate.
Daca vrei sa faci un model din placaj, intra la topicul http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...f=4&t=9856&st=0 si acolo ai sa afli despre un mic velier - Passat frumos dar simplu (il poti lua gratis de pe http://www.vth.de/Modellbau/Werft/download...s/downloads.asp , respectiv http://www.vth.de/Modellbau/Werft/download...%20Teil%201.pdf , http://www.vth.de/Modellbau/Werft/download...%20Teil%202.pdf , http://www.vth.de/Modellbau/Werft/download...20Teil%201.pdf). Tot acolo gaseti o salupa (http://www.vth.de/Mo...itung_Freya.pdf).
Succes!
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#9 Useril este offline   soare_geo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 30-September 04

Postat 21 November 2006 - 10:26 AM

Bravo @haha
pentru o barcuta de mici dimensiuni, tinand cont si de bugetul redus, puteti folosi, in loc de placaj, sipci recuperate de la laditele de fructe si legume, care se gasesc pe langa tomberoanele de gunoi din piete.
Sa sti ca barcute navigabile se pot face si din carton mai gros care apoi este lacuit.
Gandeste-te bine ce vrei sa faci: o barca statica (de vitrina :o ) sau navigabila, velier sau barcuta cu motor, si cand te-ai hotarat mai da-ne de veste
Bafta
0

#10 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 November 2006 - 12:25 PM

Bravo Haha este frumos ce vreti sa faceti si nu foarte complicat.Va recomand pentru inceput sa cautati o barcuta ale carei coaste sa fie formate din linii drepte si nu curbe deoarece un astfel de model se acopera cu placi nu cu baghete si va fi mai usor iar deseurile de la laditele de frucre sunt bune si unele chear flexibile.Ceva planuri va pot da si eu daca-mi dati adresa de email.
0

#11 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 21 November 2006 - 12:43 PM

eu sunt la fel de incepator ca si ei...si dupa mintea mea, cel mai usor de facut este modelul Passat (ca model navigabil si de vitrina). sau chiar si mai usor de atat, asa cum a spus si Pacific, ar fi modelele de carton care lacuite merg chiar si pe apa. si putin mai incolo, aceste modele de carton pot fi facute din alte materiale foarte simplu. si cred ca, tinand cont de bugetul extrem de redus, se poate cumpara carton si aracet de 200.000 lei cat cuprinde si pot iesi niste modele foarte frumoase. nu trebuie decat listate la o imprimanta color planurile si asa scapi si de vopsire...doar 1,2 straturi de lac si gata.
0

#12 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 21 November 2006 - 01:00 PM

salutare
eu am facut modelul PASSAT din carton si merge excelent de bine.Chiar i-am pus si un motor si pot sa zic ca e super cand nai ce face.Pe acesta vil recomand.Cartonul din care am construit eu barcuta este de la un caiet vechi de matematica cartonat.Dupa ce am facut barca am dat cu vopsea auto si cu lac si gata.Durata de construire cam 3 ore daca pui si motor 4 ore.
BAFTA IN CONTINUARE!!!
Florin
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#13 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 21 November 2006 - 06:43 PM

si ai luat motorul de la vreo masinuta mai veche? nu ai poze sa vad si eu cum ai facut? intreb si eu tot ca un incepator.
0

#14 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 21 November 2006 - 07:32 PM

salut
motorul e de la un elicopter de jucarie cu telecomanda.Am luat receptorul si motoarele si merge suoer cool.Am si o poza iar ca sa intelegi mai bine am sa iti fac si o schema ca sa vezi cum ia viraje

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1164130342.jpg

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#15 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 21 November 2006 - 08:01 PM

schema...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1164132068.jpg

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#16 Useril este offline   KIT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 12-November 06

Postat 21 November 2006 - 09:24 PM

gata...am priceput.
mai ramane sa gasesc de unde sa le iau.
0

#17 Useril este offline   nicu_cap4 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 11-July 06
  • Gender:Male
  • Location:PITESTI
  • Interests:LUCRURILE INTERESANTE !!!!!!

Postat 22 November 2006 - 12:42 PM

Bravo haha mare curaj ai avut tu prietenii tai sa va apucati de scluptat in lemn masiv ,dar problema este ca voi vati complicat mai mult dacat trebuia , planuri se gasesc nu trebuie decat sa ceri .



PS:Ai grija ca boala asta odata luata nu mai trece
0

#18 Useril este offline   haha 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 22 November 2006 - 10:10 PM

Pai eu vreau sa fac o barcuta care sa poata sa mearga prin apa. Dar nu stiu cum sa fac o elice in spate la motorul de la masinuta si mai ales cum sa montez telecomanda. Oricum, acum o sa fac barca din carton lacuit, ca vad ca e mult mai usor. Si as vrea sa vamai intreb ceva: daca dau un lemn cu chit si apoi il dau cu lac, rezista la apa?

Aceasta postare a fost editata de haha: 22 November 2006 - 10:38 PM

0

#19 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 22 November 2006 - 11:06 PM

Chitul se da pe lemn pentru a netezi crapaturi ,goluri si neregularitati ale suprafetei.Si vine totdeauna smirgheluit.Daca suprafata e neteda trebuie sa dai cu un grund
pentru lemn si dupa aceea cu vopsea sau lac.
Bafta
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#20 Useril este offline   Calu2 

  • Zbor cu orice navo auto velo sport
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 28-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2006 - 11:12 PM

Pai nenea Florin 100% nu ti-a aratat cum se face izolarea motorului submersibil...asteptam si noi vesti
Cred ca am mai trosnit ceva!!!Cand vorbesc aiurea este Robotul...
0

#21 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 23 November 2006 - 12:43 AM

motorul merge si inundat in apa. nu are nici o problem nu tre sa te complici. eu am facut asa la o chinezarie si a mers fara problema. foloseste motorase de la masinute din alea mici care merg cu doua baterii. le gasesti prin piata si sunt ieftine. iar pt inceput nu tre sa cumperi radiocomanda proportionala ,dezmembreaza o Jucarie mai veche(gasesti pe la prieteni) care are telecomnda si scoti placa electronica.

spor la treaba
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

#22 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 23 November 2006 - 09:16 AM

Am recomandat planul de Passat din mai multe motive: e simplu, si nu necesita investitie mare. Recomandarea mea: cine vrea sa il faca, sa il faca velier ca nu ai sa vezi niciodata salupa cu derivor.
Pentru cei care vor da fac o mica salupa cu motor (una made in China este cred ca costa pana intr-o 100 lei) le recomand planuri la fel de simple ca la Passat, dar care sa fie ale unei salupe. In acest scop va recomand sa intrati pe http://www.mo-na-ko.net/, clic pe "Lode", clic pe "Plánky I" sau "Plánky II" si acolo veti afla planuri de salupe si alte barci.
Si inca o recomandare pe care am facut-o de nu stiu cate ori: inainte sa cereti, dati o tura pe la "Link-uri utile " si veti afla multe lucruri interesante, ca de exemplu de unde puteti lua planuri si carti gratis.
Ei ce ziceti?

Aceasta postare a fost editata de Pacific 231.000: 23 November 2006 - 09:17 AM

Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#23 Useril este offline   Iedut 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 23 November 2006 - 11:52 AM

misto planurile. pt ceva usor si simple, marfa

timp si rabdare :lol:
0

#24 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 23 November 2006 - 12:45 PM

Calu2, la 22 Nov 2006, 23:12, a spus:

Pai nenea Florin 100% nu ti-a aratat cum se face izolarea motorului submersibil...asteptam si noi vesti

pai poti sa il inunzi ca nare nimic ( exact cum zice @dily).Sau daca vrei sa nu intre nici un strop de apa vezi ca motorasele au niste gauti mici de aerisire, astupa le cu POXIPOL si gata.
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#25 Useril este offline   haha 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 20-November 06

Postat 23 November 2006 - 08:00 PM

Dar cum fac o elice ca sa propulseze barca inainte? (si din ce?)
Pacific 231.000 imi pare rau, m am uitat pe linkurile alea, dar nu inteleg pe limba aia(ceha?) si nici din poze.
As mai avea inca o intrebare: daca iau sipci din acelea de la piata de la cutii de fructe, legume,. cum reusesc sa le indoi fara sa le rup? Si de unde fac rost de grund pe lemn. Dar are ceva daca dau pe un lemn chituit, slefuit direct cu lac, fara grund de lemn?

Aceasta postare a fost editata de haha: 23 November 2006 - 08:01 PM

0

#26 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 24 November 2006 - 10:04 AM

@haha si toti incepatorii
Fara a incerca sa supar pe nimeni, marea majoritate a noilor veniti pe forum dau dovada de superficialitate.
Am intrat pe multe forumuri in afara, si inainte de a posta ceva am aruncat un ochi pe acolo ca sa vad ce au de spus oamenii. Daca nu am gasit ce m-a interesat, abia atunci am postat ceva, sau eventual am cautat in alta parte.
Sunt aici postate de altii atat link-uri cu planuri cat si cu carti.
Celor care vor sa faca navomodele le recomand sa citeasca o carte, pentru a afla ce este chila, etrava, etamboul sau coastele.
Este adevarat ca materialele romanesti se gasesc numai la anticari, dar asta e, arta cere sacrificii.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#27 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 24 November 2006 - 11:29 AM

Haha daca vrei detalii si schite pentru o barcuta pentru incepatori idul meu racketistu_2006
Ideas for life'gfh
0

#28 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 24 November 2006 - 07:31 PM

pentru haha si nu numai pentru el :
si in tot forumul de navomodelism si in forumul de machete statice,o sa gasiti foarte multe detalii despre o barcuta,despre cum se indoaie o bagheta,oare va este atit de greu sa cititi ceea ce au scris altii inainte ?
in primul rind inseamna ca le respectati munca si apoi nu incarcam serverul cu lucruri inutile,
poate cineva se supara,dar acest forum este o arhiva imensa de informatii,disponibila tuturor,numai sa fie si cercetata

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 24 November 2006 - 07:34 PM

0

#29 Useril este offline   alaur 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 30-March 06

Postat 24 November 2006 - 08:20 PM

Pacific si victor - nu va suparati pe mine, dar aveti dreptate doar partial.
Intr-adevar in acest forum exista foarte multe link-uri si informatii vizuale (foto) foarte utile DAR.......

PROBLEMA: - nu sunt organizate suficient de bine si .... sa zicem ergonomic. De aceea am postat eu acolo la "Administrative" un subiect apropos de chestia asta.

Cam cum i-o fi unui incepator sa bantuie de colo colo ca sa vada cam cu ce ar putea sa inceapa - mai ales daca este unul care nici nu stie cam ce ar vrea.

La NAVO si FERO este un inceput in "Link-uri utile" dar cred ca s-ar mai putea imbunatati cate ceva (in special la structurare).

Nu sunt vreun avansat dar (chiar si cu pauza mare pe care am avut-o) cred ca nici chiar incepator ca haha, si totusi cand mi-am luat avant sa ma apuc de ceva nu mi-a fost tocmai comod sa "cotrobai" prin subiecte (cand te-apuca entuziasmul cred ca stiti cu totii cum e - rabdare... ->Level 0 ).

Ca sa nu reiau subiectul (si asa am luat-o putin pe aratura) vedeti la "Administrative" post-ul meu.

Haha da-i-nainte dar ai grija (cum zicea si nicu cap4) ca n-ai antidot la boala asta.
0

#30 Useril este offline   dily 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1383
  • Inregistrat: 03-September 06
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI - BERCENI

Postat 24 November 2006 - 08:32 PM

alaur........SUBSCRIU


Stuma
nr. de telefon......
0744.35.25.89
0727.88.75.46
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro