Modelism - RHC Forum: Programare PIC-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Programare PIC-uri Cine stie, poate si vrea?

#1 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2003 - 11:27 AM

Salutare fratilor!
Ca intotdeauna, sper sa gasesc un sfat la voi.
In calitatea mea de incepator am ajuns la concluzia ca e mai bine sa rup modele pe monitor (un timp, bine determinat) si apoi sa vad cum e cu ruptul pe camp.
Pentru asta exista Aerofly si FMS (poate si altele, dar eu pe astea le cunosc si le am). Aceste 2 programe comunica cu statia prin portul serial si printr-un adaptor dedicat. NUMAI CA: legatura seriala cu acest adaptor functioneaza numai pana la WinME. Versiunile ulterioare (W2K sau XP), din considerente de stabilitate a sistemului (sa traiesti dle Gates!!!!) nu perimit accesul direct pe portul serial. In acest caz, se folosesc adaptoare cu PIC-uri.
Toate astea le-am aflat de pe forum-ul FMS. Acolo baietii recomanda construirea dupa scheme date sau cumpararea (la noi, de unde?). Deci, pentru a produce un asemenea adaptor trebuie cateva piese electronice simple (tranzistori, rezistente, condensatori, diode etc) si Maria Sa PIC-UL. Cine poate sa-mi spuna cum naiba se lucreaza cu asa ceva? Cum se programeaza? TRebuie "chestii" hard speciale sau se conecteza la PC si, cu soft special, se programeaza?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Stima si consideratia
Men
0

#2 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 29 July 2003 - 12:57 PM

Cauta pe aici pe la tehnice ca este un subiect despre PIC-uri si acolo afli ce vrei si mai este un link spre o carte de PIC-uri care explica foarte bine.
Mai gasesti link-uri cu scheme despre partea hard care se conecteaza la computer si cum se scrie soft-ul.
0

#3 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 29 July 2003 - 05:36 PM

Salut, eu am incercat sa fac asa ceva deocamdata am ceva probleme tehnice cu programarea picului pentru ca totul e SMD ca sa intre in mufa de serial, dar daca vrei intreaba ceva anume explicit pentru a putea sa iti raspund. e un rus care a facut cea mai tare schema de asa ceva, daca vrei pot sa iti trimit schema, problema este ca eu inca nu am reusit sa-mi programez picul cu programatorul pe care il am dar te anunt cind reusesc
0

#4 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 29 July 2003 - 08:39 PM

http://www.bobblick.com/techref/projects/p...og/picprog.html

http://chaokhun.kmit...hit/f84/f84.htm

sau mai bine:
http://www.ic-prog.net/index1.htm

Incearca JDM Programmer (Ludipipo)

Asta merge sigur.


Daca nu crezi ca poti, apeleaza la o persoana care a mai programat. As putea sa ti-l programez eu, dar nu sunt din Buc. (posta, chestii d'astea).

Aceasta postare a fost editata de One: 29 July 2003 - 09:49 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#5 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2003 - 09:33 AM

Salutare!
Multumesc celor care mi-au raspuns. Sincer, nu sunt cu mult mai lamurit. Discutia pe forum se refera la o statie RC. Ce am eu nevoie, cred ca este mult mai simplu. Oricum, cunostintele mele de elctronica sunt f reduse. Credeti ca e cazul sa ma puc de asa ceva sau e numai timp irosit? As dori sa raman la modelism, nu sa ma apuc de cine stie ce experimente electronice. Nu ca nu ar fi interesant, dar stiti voi, timpul...
Atasat un link la schema care se pare ca e necesara.

Stima si consideratia
Men

Fisiere atasate


0

#6 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2003 - 09:36 AM

...si inca ceva. Cred ca trebuie si asta...

Astept parerile si sugestiile voastre voastre.

Stima si consideratia
Men

Fisiere atasate


0

#7 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 30 July 2003 - 04:00 PM

Mie nu mi-a mers!!!
0

#8 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 30 July 2003 - 04:59 PM

nene daca e vorba despre pic 16 f84 astea am mai programat si pot sa ti-l programez eu, da trebuie sa il trimiti
0

#9 Useril este offline   Men 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 05-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2003 - 11:13 PM

@Kri
Nene, merci mult! In afara de PIC (circuitul integrat, fizic) ce mai trebuie sa-ti trimit? (altceva decat bani, asta discutam pe MI). Sa incerc sa download-ez programul?
Daca am inteles corect e nevoie de: CI, adaptor hardware pe conecatre la PC software de programare si soft-ul care doresti sa-l "arzi" pe PIC. Ce ai din toate astea?

Odata "ars" PIC-ul, ma descurc cu restul de montaj.

Stima si consideratia
Men
0

#10 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 31 July 2003 - 05:03 PM

deci io am un programator universal de picuri pe care bineinteles ca l-am facut eu, si deocamdata am scris cu el mai multe 16F84 care au mers excelent si am stricat citeva 12c508 SMD-uri, pe linga programatorul HARD mai am si un programel IC-PROG cu care fac programarea efectiv, si in afara de integrat si softul pe care vrei sa il pui pe el nu imi mai trebuie decit configuratia in care vrei sa programezi PIC-ul adica cu cuart cu oscilator extern sau sa folosesti oscilatorul intern...
Am sa ma uit pe schemele pe care vrei sa le faci si ne mai vorbim, mai schimbam pareri
Acum merg la magazin sa vad cit costa un 16F84 linga mine ca poate nu are rost sa trimiti tu pic-ul pina la mine daca e la acelasi pret si aicea, acum eu nu pot sa iti urez decit succes la restul partii electronice si atentie cind montezi picul eu am reusit sa busesc citeva cind le-am pus pe placa din diverse motive, chiar si dintre cele mai stupide legate de alimentare.
0

#11 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 01 August 2003 - 02:06 PM

da si tu scheme!
0

#12 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 01 August 2003 - 03:38 PM

dau si schema daca doriti, dar e in franceza si cablajul imprimat este gresit, dar am sa le scanez si am sa le pun pe internet.
0

#13 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 01 August 2003 - 05:12 PM

OK! Asteptam. Cablajul il facem noi bine daca zici ca este gresit.
0

#14 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 02 August 2003 - 09:03 PM

Apropo cine stie scema de rpogramator de PICuri de pe bobtech? Aveti vreo idee daca este bun ?
0

#15 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 02 August 2003 - 09:17 PM

E bun, din ala am si eu. Merge cu IC Prog.
Aceeasi schema o gasesti pe site-ul IC Prog.
Totusi, pot sa-ti spun ca, la un moment dat, nu mi-a programat bine un PIC12C509 (din mai multe).Si 12C509 se programeaza o singura data. Pentru 16f84, nu e problema. De fapt, ti-am mai recomandat schema si site-ul. Este JDM Programmer (Ludipipo)
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

#16 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 02 August 2003 - 09:39 PM

Mersi, ma apuc imediat sa-l fac! o sa te anunt cand il termin. Cred ca maine, cel tarziu luni il am gata.
0

#17 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 03 August 2003 - 12:28 AM

One, la 2 Aug 2003, 21:17, a spus:

Merge cu IC Prog.
Aceeasi schema o gasesti pe site-ul IC Prog.
Totusi, pot sa-ti spun ca, la un moment dat, nu mi-a programat bine un PIC12C509 (din mai multe).Si 12C509 se programeaza o singura data. Pentru 16f84, nu e problema. De fapt, ti-am mai recomandat schema si site-ul. Este JDM Programmer (Ludipipo)

Bai baieti sa stiti ca si eu am avut mari probleme cu 12C509, adica nu mi-l programa complet si am folosit tot ic-prog si picproii deci de unde trag concluzia daca si voi ati avut probleme ca e defapt IC-PROG-ul cu buguri si nu programatorul meu, la voi cum s-au manifestat problemele la 12C509
0

#18 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 07 August 2003 - 09:29 PM

baietashi, vedeti ca am pus pe net ceea ce am scanat din revista franceza despre programator, atenti cablajul imprimat nu e bun, verificati si voi, in forma in care este facut mufa trebuie lipita pe partea cu cuprul ceea ce e un pic peste mina, arhiva o gasiti la http://groups.yahoo...._auto_rc/files/
0

#19 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 07 August 2003 - 09:32 PM

atenti arhiva nu va ramine prea mult timp pe net poate 2-3 zile poate mai putin
0

#20 Useril este offline   Endimion 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 12-April 04
  • Gender:Male

Postat 12 April 2004 - 09:51 AM

Ei am vazut si eu un subiect despre PIC-uri si am zis sa ma bag in vorba. Am lucrat un pic cu ele - in special F84 si FXXX, dar toate din familia PIC16 sunt foarte asemanatoare. Am vazut ca aveati ceva probleme cu programatoarele. Eu folosesc unul care merge cu ICProg, dar pot sa-l folosesc si cu fpp-ul de la David Tait, care mi se pare foarte interesant intrucat nu programeaza toata memoria. Ei si daca te joci cu un flash de mai multe ori poti uza memoria (sa nu uitam ca e garantat la minim 1000 scrieri / citiri). Plus de asta micsorez si timpul de asteptare la progamare.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro