Modelism - RHC Forum: Incepator. bine v-am gasit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator. bine v-am gasit as vrea cateva sfaturi

#1 Useril este offline   hmihut88 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 27-October 06

  Postat 27 October 2006 - 02:20 PM

Am primit acest model cadou http://www.crazytoys.ro/product.php?prod_c...code=NKA510010A de 2 zile

Sunt cu totul nou in aeromodelism.
As vrea sa stiu ce parere aveti despre model si ce sfaturi imi dati ca incepator.
Aseara am mers cu el pe un teren de fotbal si am reusit sa-l tin in aer cam 1 minut. M-am obisnuit usor.

Ce pot face sa mearga mai bine... ce pot face sa-l conduc mai bine?? Va rog orice.

Si inca ceva. El are pe aripi eleroanele (cred ca asa se numesc) lipite de aripa. Sa le las asa sau sa le decupez pe unde este loc de decupat?
0

#2 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 27 October 2006 - 03:20 PM

Bine ai venit!

nu trebuie sa te superi pe mine ,dar aici ne ocupam de aeromodelism nicidecum de jucarii....ce ai tu acolo este o jucarie.
date cu el cat poti ,ca viata lunga nu o sa aiba...daca pasiunea este mare si vrei sa treci la ceva mai serios ,atunci mai stam de vorba.
eleroanele lasa-le asa ca din cate vad eu nu ai comanda pe ele...probabil ca virezi doar din turatia motoarelor.
ca sa mearga mai bine nu poti sa-i faci nimic.ca sa pilotezi tu mai bine poti incerca un simulator.(dar asta cand o sa ai o statie care sa se lege la computer)

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 27 October 2006 - 03:20 PM

flying is my life...
0

#3 Useril este offline   hmihut88 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 27-October 06

Postat 27 October 2006 - 03:43 PM

ok. nu ma supar deloc! ma bucur ca mi-ai spus.
habar n-aveam unde e situat modelul... deci e jos d tot :-)
0

#4 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 27 October 2006 - 04:09 PM

hmihut88, la 27 Oct 2006, 15:43, a spus:

ok. nu ma supar deloc! ma bucur ca mi-ai spus.
habar n-aveam unde e situat modelul... deci e jos d tot :-)

Sorry... nu ai inteles.. ala e o jucarie nu e un model jos de tot.
DT
0

#5 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 27 October 2006 - 04:19 PM

Salut Mihut!

Nu-ti fa probleme!

Nu chiar intotdeauna, pe acst forum se discuta despre modelism,cum am dori cu totii.

Nu se discuta despre jucarii,in schimb se mai discuta depre problemele "celor mici" ( ca varsta ).

Personal iti spun bine ai venit in lumea membrilor acestui forum, cu mic cu mare!

Acidul se spala cu multa apa......chioara!

Cu timpul te obisnuiesti....

..............................................Jimmy.............................
..............
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#6 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 27 October 2006 - 05:07 PM

Jimmy, la 27 Oct 2006, 17:19, a spus:

Nu se discuta despre jucarii,in schimb se mai discuta depre problemele "celor mici" ( ca varsta ).

Acidul se spala cu multa apa......chioara!

poate ne explici si noua de unde stii ce varsta are mihut.

si la fel poate ne explici unde ai vazut acid....

si poate daca tot ai postat un mesaj iti spuneai o parere despre model

Citeaza

As vrea sa stiu ce parere aveti despre model

sau raspundeai macar la o intrebare pusa de el.....

Citeaza

ce sfaturi imi dati ca incepator.
Ce pot face sa mearga mai bine... ce pot face sa-l conduc mai bine??

deci??
flying is my life...
0

#7 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 27 October 2006 - 08:10 PM

DECI!


Salut!

DRAGA SILVIU

Limba romana, comparata cu engleza spre exemplu, ofera "n" intelesuri cuvintelor. Cei ce vor sa profite de acest lucru,facand un hobby din rastalmacirea cuvintelor, pot fi bucurosi ( sa sper ca NU faci parte dintr ei ).

Mihut e un incepator ( in modelism, chiar a spus-o ) iar pe forum la fel ( pana acum, are cateva mesaje ).

Sfatul meu, s-a referit la prezenta pe forum, ca incepator ( in privinta modelului a primit sfaturi ).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Nu chiar intotdeauna, pe acst forum se discuta despre modelism,cum am dori cu totii.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Din 2002 am avut ocazii destule, sa dau de "cei mici",cu varsta cu mult peste ideile/raspunsurile prezentate pe forum; probabil cand ma voi plictisi de moarte, voi aduna o colectie de "perle".Dintre cei prezenti pe forum sunt destui ce pot confirma , ca pentru mine VARSTA nu conteaza, in relatiile cu colegii de forum/modelism , ci ceea ce fac si spun ( acestia ).

Cand a fost vorba de un sfat adresat unui incepator ( modelist/ pe forum ) am incercat sa fiu moderat in raspunsuri.Singurele exceptii le-am facut ( in limbaj ) cu aceia care intelegeau NUMAI romana, in varianta de mahala; oricum, acestia nu erau nou veniti pe forum.

Acidul probabil e un fel de botez al focului ,pe forum ( as vrea sa cred ) nu-i asa Silviu?

Poate totusi ,ca moderator, ar trebui sa mai diluezi putin acidul,cand e vorba de un nou venit pe forum, nu de alta dar NIMENI NU DORESTE SA-I ALUNGE PE CEI NOU VENITI ( prin limbaj )....chiar din prima!

Eu zic, sa-i mai lasam sa se invecheasca pe forum ( pe cei nou veniti )!

Personal, dupa un "rodaj" de vreo patru ani pe forum si tot am simtit aciditatea ( cuvintelor ).

"nu trebuie sa te superi pe mine" ...dar simulatoarele merg si FARA statie ( o cutie si ceva potentiometre si putina indemanare sunt de ajuns pt. inceput )

..................................JIMMY......................................


P.S. scuza-mi parantezele, dar am incercat sa fiu cat mai explicit si CAT MAI PUTIN ACID.
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#8 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 27 October 2006 - 08:23 PM

sustin ca @jimmy ajuta pe cei de toate varstele(pe mine ma ajutat si am numa 16 ani si nici aia impliniti cu totu')
oricum lasa-ti certurile ca numa de alea nu mai are lumea timp sa citeasca... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
nu serios chiar nu-i nevoie sa va certati pe un nimik ...fiecare vrea sa ajute in felu' lui ....io unu as fi inchis subectu' sau l-as fi mutat in ala cu sukhoiu de acu o luna(tot o jucarie era) (daca as fi fost moderator)....

si din partea mea pentru nou venit...
lasa alea ca mai multi draci iti faci cu ele si o sa incepi sa zici ca e mult prea greu de pilotat... afla ca nu e .. si cu un pic de chinuiala si un model bun o scoti la capat ......
REDBARON
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#9 Useril este offline   Calu2 

  • Zbor cu orice navo auto velo sport
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 28-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2006 - 08:27 PM

Aici chiar isi prinde urechile... potentiometre, fire,lipituri , configurare soft pt seriala----muuuuuuult mai simplu o statie ieftina .
Cred ca am mai trosnit ceva!!!Cand vorbesc aiurea este Robotul...
0

#10 Useril este offline   claudiuxxx 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 17-August 06

Postat 27 October 2006 - 08:43 PM

subscriu

este o jucarie
la fel am inceput si eu si acum jucaria sta pe dulap,ca sa nu mai zic ca nu a zburat niciodata,asta pentru ca nu poate.
pentru a scuti din nervi sa sti ca 4 milioane cat a costat acea jucarie mai puneai ceva banuti si iti achizitionai un zburator frumusel si bun.
am inteles ca l-ai primit cadou ,cadourile nu se discuta
dar daca vei citi mult pe acest forum vei intelege si observa diferenta dintre jucari si modele.

i-ti urez bafta si nu te descuraja
Nu`mi da`ti sfaturi stiu sa gresesc si singur
0

#11 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 27 October 2006 - 08:46 PM

Salut!

NU CRED CA E CEARTA!

Pare?

Cel putin eu, nu vad decat discutii constructive,

Intre forumisti!

Stima!
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#12 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 27 October 2006 - 09:19 PM

Citeaza

Limba romana, comparata cu engleza spre exemplu, ofera "n" intelesuri cuvintelor. Cei ce vor sa profite de acest lucru,facand un hobby din rastalmacirea cuvintelor, pot fi bucurosi ( sa sper ca NU faci parte dintr ei ).


foarte constructiv.....
sau....

Citeaza

Poate totusi ,ca moderator, ar trebui sa mai diluezi putin acidul,cand e vorba de un nou venit pe forum, nu de alta dar NIMENI NU DORESTE SA-I ALUNGE PE CEI NOU VENITI ( prin limbaj )....chiar din prima!

si din nou foarte foarte constructiv :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif

Aceasta postare a fost editata de RedBaron: 27 October 2006 - 09:20 PM

KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#13 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 28 October 2006 - 12:24 AM

aha! am inteles. sau n-am inteles. punctul se pune pe i sau sub ! ?
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#14 Useril este offline   Iceman575 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 28 October 2006 - 01:26 AM

Ma bag si eu in seama :D

Eu am inceput cu un model de jos de tot. Un Piper banal cu profundor si carma. Cu 1 buton banal pentru motor care era ON/OFF.

Nu stia prea multe dar eu nici atat. La primu zbor (prima incercare) nu stiam ca de profundor nu se trage la maxim si dupa o aruncare estetica a unui prieten si un zbor fabulos de vreo 2 metri a "aterizat" in bot indoind axu de la motor si rupanduse MULTE chesti la el.
Evident lam carpacit si am incercat din nou. Cu succes similar. Atunci am zis ca ma las definitiv de aeromodelism (asta a fost acuma 4 ani).
Un an dupa aceste evenimente am licitat pe Ebay o jucarie ca numa model nu era in valoarea exorbitanta de 20 de euro.
Incredibil dar adevarat a zburat prostia aia. Si chiar binisor. A fost primu meu succes cu ceva zburator (dupa distrugerea unui avion simplu si a unui Heli scump http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif)
Cu toate astea am facut o pauza de vreo 2 ani de la jucari. Si acuma recent miam luat un Cessna care a zburat si inca zboara excelent (chiar daca in momentu de fata e mai mult rasina decat polistiren).
Deja am avansat pe o Formosa care e inca (dupa vreo 5-6 zboruri) fara rasina :D

Deci ajuta si jucariile alea mai mult sau mai putin.

Si daca dupa asa un post lung si BORING se mai poate certa cineva eu imi dau demisia :D:p:P
0

#15 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 28 October 2006 - 07:08 AM

bateti campii cu gratie....cu acid fara acid sau cu cutiute cu potentiometre....
nu am vazut sa-i dea careva un sfat....pana acuma!
am vazut istoria lui iceman ,cine si ce pareri are despre cine....lumea a si uitat deja de ce a fost deschis acest subiect .....
eu am raspuns scurt si la obiect!!
si daca mihut nu s-a suparat si a inteles exact care este problema...nu inteleg ce trebuie sa comentam 3 pagini alte chestiuni care nu isi au locul aici.
o sa fac curat in subiect dupa ce apucati sa cititi.
flying is my life...
0

#16 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 28 October 2006 - 07:54 AM

sterge tot si muta postul initial in ala cu suhoi ...recomand io ...
si mihut incearca sa strangi de un aeromodel daca te pasioneaza ...
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#17 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 28 October 2006 - 03:18 PM

hmihut88, la 27 Oct 2006, 14:20, a spus:

As vrea sa stiu ce parere aveti despre model si ce sfaturi imi dati ca incepator.
Si inca ceva. El are pe aripi eleroanele (cred ca asa se numesc) lipite de aripa. Sa le las asa sau sa le decupez pe unde este loc de decupat?

E doar o jucarioara pentru copii peste 6 ani. Are dimensiunile prea mici si greutatea prea mare pentru a-l numi model. Eleroanele trebuie sa le lasi asa cum sunt. Ce ai vrea sa le faci? sa le decupezi? sau sa le pui balamale si comenzi? nu cred ca suporta. nu spui nimic despre telecomanda.
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#18 Useril este offline   hmihut88 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 27-October 06

Postat 28 October 2006 - 03:22 PM

telecomanda are 2 maneta. una pentru viteza(2 trepte de viteza) si una stanga dreapta.
0

#19 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 28 October 2006 - 06:09 PM

hmihut88, la 28 Oct 2006, 15:22, a spus:

telecomanda are 2 maneta. una pentru viteza(2 trepte de viteza) si una stanga dreapta.

aha! deci profundorul si deriva sunt fixe, sa inteleg. jucaria fireaza in functie de turatia motoarelor. gaseste pe forum un model care sa nu presupuna cheltuieli prea mari ca sa nu-ti para prea rau de el daca-l rupi. dar mai intai citeste. cauta pe forum si citeste.
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#20 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 28 October 2006 - 06:44 PM

benz, la 28 Oct 2006, 16:18, a spus:

E doar o jucarioara pentru copii peste 6 ani.

de aceea se vinde la un magazin de JUCARII ,si nu la unul de aeromodelism.

@mihut
repet: distreaza-te cu el cat poti....cand te saturi (sau devine ireparabila jucaria) daca vrei sa avansezi ,noi suntem aici !
flying is my life...
0

#21 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 29 October 2006 - 10:10 AM

Acela este o jucarie zburatoare.
Din experienta noastra (a celor care incearca sa se exprime pe forum), e foarte primitiv (tehnic), slab (statistic se rupe repede), scump (in masura in care poti asimila un sfat nu o donatie). Noi, care avem cam aceeasi pasiune, avem pretentii mai mari (de la jucariile noastre), si expeirente (sfaturi) mai bune (mai bun in cazul asta absolut, nu relativ sau comparativ cu alt aeromodel).
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro