Modelism - RHC Forum: Pentru incepatori - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Pentru incepatori Ce si cum... de toate.

#1 Useril este offline   Bobi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 28-June 03

  Postat 28 June 2003 - 03:58 AM

Incep prin a va spune ca am citit aproape toate mesajele din "Tehnice" si m-au ajutat foarte mult sa ma lamuresc cu unele lucruri. N-am mai facut nimic in modelism, dar ma intereseaza sa invat cat mai mult. Stiu un pic de electronica de la fuckultate, dar cel mai mult de pe net. Vreau mai intai sa-mi fac o mashinutza care sa stie sa mearga inainte (progresiv)/inapoi, st/dr. Din cate am inteles eu, radiocomanda trebuie sa contina urmatoarele:
comenzi-->encoder-->microcontroller (c-asa vreau eu:)-->transmitzator
iar mashinutza: receptor-->decoder-->variator-->motor. Problema mea este ce piese sa aleg din oferta variata de pe piatza. M-am documentat destul de mult si mi se par interesante ofertele de la www.rfdigital.com. Au tot felul de module rx/tx printre care si perechea KH care este un CI care include encoder/decoder si nu mai au nevoie de componente externe in afara de antena (frecv. este fixa, de 315, 418, 433 Mhz), pretul este insa de 29$ tx si 39$ rx. La www.okwelectronics.com e o gama foarte variata de module, unele ceva mai ieftine. Etc. etc. Ce caracteristici trebuie sa aiba modulele pentru ce imi trebuie mie? (pe cati bitzi sa lucreze, la ce frecv., ce viteza de transmisie...). De ce fel de encoder/decoder am nevoie? Microchip face nishte CI rx/tx, tx cu microcontroller incorporat PIC12C509 (capabile ASK/FSK sau doar ASK), pretzul in jur de 11$, 2.5$ rx, altele cu encoder incorporat. Livreaza si in Romania, dar taxele postale fac probabil mai mult decat comanda. La www.bobtech.home.ro e o schema de programator PIC interesanta cu cablaj inclus (programeaza PIC 16F8x, PIC12C50x si 24Cxx). Pentru AVR, Sercon2-Mini mi se pare cel mai usor de facut. In cazul in care nu merita cumparat un CI Microchip cu PIC incorporat, ce microcontr. e usor de folosit si suficient de bun pt. ce vreau eu? Ce variator de la rhc mi se potriveste? Motorul o sa-l cumpar de la rhc si accu am 2 ni-mh de laptop 8.4V, 3.5AH care cred ca sunt suficienti.

PS. Am Orcad 7 si n-am putut sa vad schemele de la MrSpace. Zice "Attempt to read file with invalid file format", desi shtie .dsn-uri.
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 28 June 2003 - 08:49 AM

Salve! Ca tot e dimineata si MrSpace e ocupat cu ale lui, dau cu presupusul: cred ca el foloseste ORCAD 9... ca-i tare suparat la capitolul asta. Vezi ca e varianta moka pe net. S-ar putea ca 7 sa nu vada 9, invers da.
Dau sfat gratuit: ca tot esti pe calea cea buna, trage-o mai mult spre variantele acceptate de regulamente (vezi frecvente, dimensiuni, motor, acumulator...), ca-i pacat sa muncesti si sa nu poti concura cu alti modelisti din cauza caracteristicilor tehnice ale modelului facut de tine. Am inteles ca vrei sa folosesti ce mai ai pe acolo, prin sertare. E un bun inceput numai sa nu te opresti la faza asta. Daca incepi sa scoti ceva mai multi bani din buzunar (si o sa vina vremurile alea foarte curând) macar construieste ceva fain. Asteptam vesti. Daca nu e ceva regulamentar sau de performanta, poate fi orice si oricum, ca nu prea conteaza. Unele lucruri aproape nu merita sa fie facute de la zero. Baga tare pe microcontrolere si module TX/RX ca e nevoie! Vad ca stii cam tot ce trebuie!
Spor la treaba!
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 29 June 2003 - 01:03 PM

Bobi vezi ca Bitex da sfaturi gratis dar cand te prinde de arde de o berica :lol: :lol: ......am glumit ....dar e adevarat :lol: .
Cum spunea Bites daca nu este regulamentar si daca faci doar de teste poti sa foosesti orice pe orice vrecventa numai ai grije sa nu fi bruiat de ceva.
Daca tot te-ai apucat de treaba (ca eu inca nu am reusit) incearca sa ramai in frecventele folosite in modelism sa nu ai probleme.
Si pe linga toate astea ti se potriveste/sunt compatibile orice componenta cu alta.
Sa mai discutat de microcontrolare folosite la radiocomenzi pentru modelism asa ca te sfatuiesc sa le folosesti pe alea ca ai si programe gata scrise pentru ele eventual mai modifici umpic la ele.
Cauta pe aici ca sa pus o scheme cu tot cu program si PIC-ul folosit se gaseste la noi si este cam 100.000lei dar gasesti toate detaliile acolo.
0

#4 Useril este offline   Bobi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 28-June 03

Postat 08 July 2003 - 02:48 AM

Stie careva unde se gasesc la noi module radio rx/tx? In afara de firma Conex, ca nu are site. Taxele postale pentru o comanda din SUA sunt de 100$.
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 08 July 2003 - 10:45 AM

Acum sincer sa fiu, l-as sfatui sa faca experiente in frecvente cât mai departate de ale modelistilor. Nu de alta dar si asa e mare inghesuiala si numai experimentele lipseau acolo... Problema e alta. Posibil sa faca ceva fain dar se nu poata folosi din cauza regulamentului. Nu cunosc amanunte dar trebuie sa intrebe. Nu are rost sa munceasca doar de amorul artei. Adica regulamentul in fata si lista cu ce se poate si ce nu se poate. Ce nu se poate face merge lasat pe mai târziu... Ca tot ai amintit de bere sa stii ca ai ramas cu restanta.
Apropo? Cum e sa ai nevasta noua? Iti semneaza bilete de voie? Sau doar 2 ore sâmbata pentru cumparaturi?

Am sa caut pe net firme de la noi care au module RX/TX ca sunt multe. Preturile ajung pe la 10$ bucata sau mai putin...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 09 July 2003 - 02:39 PM

Hai bre cum sa fie asa ieftine? Pai asa nici nu merita sa ta muncesti sa-l faci.
Zi-mi si mie daca afli ceva.
Poate simbata se fac incasari sa-mi platesc si eu restanta. :)
0

#7 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 24 July 2003 - 10:00 PM

La Conex au module pe 433MHz, sunt intre 500000 si 1000000. Au fost publicate in revista ConexClub. Daca insistati, scanez paginile si le trimit.
Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro