Modelism - RHC Forum: planuri a doua ambarcatiuni - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

planuri a doua ambarcatiuni Pescarus-1936, Nava Pompier

#1 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 19 September 2006 - 08:41 PM

Salutare tuturor! de ceva timp am scotocit prin podul case bunicilor si am gasit ceva reviste mai vechi TEHNIUM, unde am gasit 2 ambarcatiuni ceva mai vechi care au fost utilizate de romanasii nostri.
Am o mica mare problema, paginile le=am scanat la dimensiunile originale si depasesc limita admisa de site si nu le pot posta, daca aveti alte solutii va rog sa imi spuneti si mie. Am vrut ca celor interesati sa le distribui pe adresele de mail, dar m-am gandit ca vor mai fi si altii, (noi adepti ai virusului), care vor avea nevoie, probabil, de ele si de accea am ajuns la concluzia ca e mai bine de postat aici.

ps: poate se va face o rubrica in care sa se poata posta si planuri in cadrul forumului. Cand site-ul RHC functiona era o rubrica de download, dar din pacate de ceva timp nu mai functioneaza.
>>>>>>>>>>>>>>>>>SPOR LA TREABA si APE LINISTITE>>>>>>>>>>
0

#2 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 20 September 2006 - 07:33 AM

Nu uita de Copyright inainte de a le posta pe forum.
Te sfatuiesc a te limita a le trimite exclusiv pe e-mail.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#3 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2006 - 08:31 AM

Se mai poate intra pe "Downloads", e drept ca un pic mai complicat dar pentru cine doreste sa consulte planurile, pun linkul. NU INCERCATI SA INTRATI PE RESTUL SECTIUNILOR LEGATE DE MAGAZIN/VINZARI CA VA SCOATE LA PAGINA UNDE DECIDETI DACA SINTETI CALMI SAU NERVOSI.
http://www.rhc.ro/do....php?category=9


0

#4 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 20 September 2006 - 03:15 PM

Multumesc pentru atentionare!!
Varianta de a da un link in care voi da share acestor planuri nu ar merge? Daca nu le voi expedia pe adresele de mail a celor doritori... referitor la copyright din cate stiam este interzisa publicarea integrala a documentelor, deci o publicare sau folosirea unor texte sau imagini partiale nu ar fi ilegala. Daca gresesc va rog "dati-mi o palma" :D

Aceasta postare a fost editata de bogota: 20 September 2006 - 03:39 PM

0

#5 Useril este offline   Pacific 231.000 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 712
  • Inregistrat: 23-March 04

Postat 21 September 2006 - 08:08 AM

Daca mergi pe principiul ca a copia din mai multe carti reprezinta cercetare iar a copia dintr-o singura carte reprezinta plagiat s-ar putea sa te inseli.
Am vazut pe un forum postate cateva poze dintr-o carte si l-am intrebat pe cel care le postase acolo daca poate sa imi dea si mie cartea. Mi-a spus ca pentru a pune acolo pozele (la o rezolutie relativ mica) a cerut accesptul autorului.

Parerea mea: inainte de pune un plan pe net, cerere intai acceptul scris al celui care are drept de autor asupra acelui plan.

Daca nu il ai (acceptul) si vrei totusi sa il postezi, nu este cazul sa facem scoala aici despre cum se procedeaza.
Realitatea e chiar in fata...dar adevarul este dincolo de noi!
0

#6 Useril este offline   Puiutzu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 316
  • Inregistrat: 26-May 03

Postat 22 September 2006 - 08:55 AM

Parerea mea , ca nu mi-a cerut-o nimeni,e asta.
Arhiveaza paginile , eventual split in m.m arhive. Incarca-le pe rapidshare ( www.rapidshare.de , in main page ai "Upload/Browse " si dupa ce incarca ai linku in josu paginii " Publica linku , eventual sub alt nickname , daca te temi , desi nu ajuta foarte mult daca-s hotariti baietii, si aia e !
Noroc Bun!
There are more planes in the ocean than submarines in the sky
0

#7 Useril este offline   Orca 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 15-February 03

Postat 21 March 2007 - 01:45 AM

Pe la altii vad ca se mai dau pe net publicatii vechi, probabil nu tocmai cinstit, probabil pe la marginea legalitatii. Tehnium a aparut prima oara, daca nu ma insel in 1970 sau 1971, si legat de modelism stiu ca au fost citeva aparitii interesante, pina la aparitia Supliment-ului Modelism in 1981: IAR 80, MN Galati, Portita, un cargou facut la Turnu severin, planuri de ale lui Craciunoiu aparute si in cartile sale: "Navomodele, vechi nave romanesti" si "Corabii Strabune".
Treaba e ca abonat la Tehnium n-am fost niciodata, n-am mai cumparat-o decind cu Modelism, si modelistii mai tineri trebuie sa o cunoasca prea putin. Mai putin decit stiu eu de "Racheta cutezatorilor", o revistuta simpatica si cu viata scurta, sau altele mai interesante: "Sport si tehnica" si ce-a mai aparut pina prin '75. Vorbim de modelism, ca electronica, sau mecanica auto, sau ce stiu eu ce mai era la moda (cum se publica la vecinii nostrii de la rasarit in MK), e desuet, zic eu, la ora asta.

S-ar gasi oare o modalitate de impartasire a informatiilor din aceste reviste, fara sa suparam pe nimeni?

Isi mai aduce aminte cineva de casele Muzeului Satului publicate ca machete de carton in "Luminita"? Eram in clasa a doua cred cind ma chinuiam sa le fac, mai ales ca nu vazusem inca muzeul.

Poate am devenit nostalgic dar existau si pe vremea aia, din cind in cind, lucruri bune.
0

#8 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 01 January 2008 - 07:23 PM

ddd
0

#9 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 01 January 2008 - 07:24 PM

Baieti, ce ideie aveti de un site in care sa gasiti gratis multe planuri de navo si aeromodele fara sa platiti nici un ban din buzunar?
0

#10 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 01 January 2008 - 07:25 PM

Cu putina rabdare am sa am unul dar mai am nevoie de ceva documentatie.
0

#11 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 01 January 2008 - 07:27 PM

Am observat cu parere de rau ca unii chiar cer bani pe cate un plan de la cate un incepator care saracul dupa ce ca nu se pricepe si incearca sa ceara ajutorul celor care au mai multa experienta mai trebuie sa scoata si bani din buzunar si ori primeste ori nu primeste ce are nevoie
0

#12 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 01 January 2008 - 07:29 PM

singura dorinta a meaeste ca fiecare care va lua orice plan de pe acel site sa incerca sa si lase ceva documentatie,planuri, poze orice va putea fi de folos si pentru altii pe viitor
0

#13 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 01 January 2008 - 07:31 PM

eu sper ca in maxim o luna site-ul sa fie gata iar cat despre cum se va numi inca nu m-am decis inca.Astept totusi idei si sugestii de la voi pe adresa de e-mail www.mihais2004s@yahoo.com
0

#14 Useril este offline   bogota 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28-June 05

Postat 02 January 2008 - 10:36 PM

foarte buna ideea dar vezi ca nu e asa de usor precum pare, vezi ce a scros @pacofic in mesajele anterioare legat de copyright. Acum ma uitam dupa cele 2 planuri ale celor doua ambarcatiuni din titlu si nu le mai gasesc (sper sa nu fi bagat femeia lingura prin documentele mele ;)), daca le gasesc am sa ti le trimit pe email sa le adaogi la site sau am sa le postez chiar aici pe forum.
0

#15 Useril este offline   vasia 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1049
  • Inregistrat: 26-April 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:navomodelism

Postat 03 January 2008 - 11:36 PM

Un site este foarte usor de facut, dar nu ai dreptul de a pune acolo planuri realizate de altii. Parerea mea este ca o treaba la limita legii nu este de bun augur pentru nimeni , mai ales pentru posesorul site-ului.
Oricum multa bafta.


Vasia
0

#16 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 04 January 2008 - 10:15 AM

planurile vechi, de peste 10 ani, nu au nici o treaba cu drepturile de autor. Ca sa ma exprim direct: nu este nici o problema sa le postezi (faci publice)sau sa le folosesti
0

#17 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

Postat 04 January 2008 - 10:39 AM

Ok !toate bune si la locul lor!dar....
FRATILOR NU VA-TI SATURAT DE VORBARIE?"PUNE NENE SI CEVA REAL!PRACTIC"
De ce este nevoie da atata" bla bla bla"?
Se poate ceva concret?oare nu ne-am saturat ca in tara asta sa fie numai vorbe?
Haideti sa facem si ceva util!Pe doua pagini se tot vorbeste si promite...despre legi si alte "povesti"cand va opriti fratilor?

Cu "stima" George
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#18 Useril este offline   nicu_cap4 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 11-July 06
  • Gender:Male
  • Location:PITESTI
  • Interests:LUCRURILE INTERESANTE !!!!!!

Postat 04 January 2008 - 11:10 AM

Tot bla bla-ul asta este cu scopul de a se vorbi mult si a se face odata, nu pentru a vorbi odata si a se face de mai multe ori . Ca sugestie se poate face un site exclusivist pe care sa se intre pe baza de parole sau ceva de genul asta.....
Stima Nicu
0

#19 Useril este offline   LDH 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 15-August 06

Postat 04 January 2008 - 12:41 PM

Daca tot eset bla, bla pana acuma ma bag si io ca-i gratis.

De ce sa faceti un sit exclusivist?
Cui foloseste?
Iti faci cont si intri fara probleme deci nu mai este exclusivist.

Legat de planuri. Cele pe care le ai, aveti, "vechi" de cateva zile, cu legea copyrightului in vigoare poti sa le pui fara grija pe sit daca LE REFACI, LE RECONSTITUI in stilul propriu de desen. Se pot mentiona fara grija si sursele de informare.

Asa am procedat impreuna cu un coleg modelist din Constanta, Victorian, si cu ajutorul multor pasionati de istoria materialului rulant romanesc pentru planurile automotorului seria 78-1000 Malaxa.
Asa am procedat pentru reconstituirea planurilor vagoanelor "Dimitrov" construite de ASTRA Arad.
Evident ca la baza au stat documentatii pe care le-am gasit si foarte, foarte multe fotografii mai vechi sau mai noi.

Nu ma judeca nimeni in lumea asta pentru planuri reconstituite deoarece cartile din carti se fac.

Conditia este sa nu pui ceva existent si la care nu ai aprobarea proprietarului de drept de a le utiliza.
Aceiasi conditie este si la fotografii. Din pacate acestea nu pot fi reconstituite.
In cazul fotografiilor am fost atentionat sa mentionez adresa unde se gasesc si sa nu mai pun link direct spre poza.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
0

#20 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 04 January 2008 - 08:27 PM

am si eu o idee...pe respectivul site ar trebui puse planuri de modele facute sau refacute cu ajutorul unor programe de desen, si inbunatatite, incat sa difere fata de forma originala...eu zic ca aia nu se mai numeste plagiat...
0

#21 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 11 January 2008 - 09:33 PM

Mda.Deocamdata astept sa mi se faca site-ul.Cat despre planuri gasesc eu o ideie.La urma urmei cum am mai si spus: nu cer bani pe nimic de pe site."iau gratis de pe unde pot si le dau tot gratis", nu? Cat despre parole sau iregistrari nici nu ma gandesc.Site-ul vreau sa fie la indemana tuturor care au nevoie de o informatie ,plan,etc. Asa ca daca vor drepturi de autor nau dacat.Gasesc eu o solutie. Doar suntem romani nu?, si inventivi doar.
0

#22 Useril este offline   LDH 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 15-August 06

Postat 11 January 2008 - 11:40 PM

Laudabil efortul tau de a oferi planuri gratis.
Ai grija ce intelegi prin planuri ca daca faci referire la un fel de blueprinturi cu date generale si forme asisderea nu prea sunt planuri.
Ramane sa astept situl, sper sa pui adresa pe forum, si atunci ma pronunt. Nu vreau nici sa gresesc si nici sa te descurajez.

Legat de "doar suntem romani" ai grija ca lucrurile nu mai sunt cum au fost.
Au inceput sa ne scarmene la pene si pe noi pentru mici ilegalitati ca pe alea mari nu le vede nimeni, adica mai repede se iau de tine decat de unul care fura pe fata.

Astept cu nerabdare situl.
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
0

#23 Guest_Smary eM._*

  • Grup: Guests

Postat 12 January 2008 - 01:00 AM

Inca nu m-am gandit cum se va numi site-ul, poate ma veti ajuta si voi cu vre-o ideie.Toate sunt bine venite. Eu sunt din C-ta iar site-ul mi-l face cineva cunoscut din Onesti Bacau. Trebuie sa ma mai tin un pic de capul persoanei respective. Si eu abia astept sa-l vad facut.Ideia mi-a venit acum de curand si sper sa fie buna. Eu "fac site-ul" ,pun pe el tot ce am strans pana acum iar restul depinde de voi ceilalti.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro