Modelism - RHC Forum: RC Big Gun warship combat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

RC Big Gun warship combat un hobby extrem de fun si costisitor

#1 Useril este offline   Rhyn0 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 16-August 06

Postat 14 September 2006 - 10:53 AM

in ca consta?

replici la scara 1/144 a navelor de lupta din primul si al doilea razboi mondial, facute din balsa, cat mai la scara si cu cat mai multe detalii, INCLUZAND armament.

Armamentul este de diferite calibre, respectand armamentul original, este montat in turele care se rotesc si au elevatie! trag cu alice sau bile de rulmeni, powered by CO2 de putere mica. sunt si torpile simulate..
componentele electronice/electrice sunt waterproofed , au chiar si 1/2 pompe care dau afara apa dinauntru simuland damage control.. se iau cateva din astea se duc pe cel mai apropiat lac si se bat pana se scufunda.. armura e din balsa, de dimensiuni variabile, si odata scufundata nava are un flotor care se deschide si o ridica la suprafata si sunt legate la mal ca sa nu fie nevoie sa inoti dupa ele..

dupa scufundare, se scoate nava se goleste de apa, se usuca, se repara in 30 minute si se lanseaza din nou! mie mi se pare genial, dar necesita mult timp si costa mult daca cumperi in lioc sa construiesti..

filmulet:
http://www.youtube.c...h?v=hZjiaYk08yE

dati search pe you tube cu rc big gun combat si mai gasiti filme..

http://www.nwlink.com/~pfleming/ aici gasiti poze cu battle damage..

fantastic..

Se gasesc pe net planuri, manuale si scheme de construire ale sistemelor de armament..
ar fi cineva de la noi interesat de asa ceva?
Always outnumbered, never outflown
0

#2 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 14 September 2006 - 11:31 AM

ma intereseaza planurile de la siostemele de armament.
daca ma poti ajuta cu ele ar fi super.
Stima,
Sorin
0

#3 Useril este offline   Rhyn0 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 16-August 06

Postat 14 September 2006 - 12:01 PM

nu le am, dar se gasesc pe net..
google rulz.. cauta si tu
Always outnumbered, never outflown
0

#4 Useril este offline   geo_sim 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 220
  • Inregistrat: 19-April 06

Postat 14 September 2006 - 02:30 PM

un subiect super!Din pacate pe aici pe la mine nu gasesc participanti..poate prin orasele mari, dar ar fi interesant!
Graupner MC-24, 40Mhz, canal 61
0

#5 Useril este offline   Rhyn0 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 16-August 06

Postat 14 September 2006 - 11:39 PM

nasa uita-te aici pt scheme si poze cu armament

http://www.nwlink.co...g/Armament.html

http://www.nwlink.co...leming/TDS.html

http://www.rcwarships.com/rcwarships/

Aceasta postare a fost editata de Rhyn0: 14 September 2006 - 11:51 PM

Always outnumbered, never outflown
0

#6 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 September 2006 - 07:14 PM

Pe mine m-ar durea sufletul sa-mi distrug astfel o nava, dar ca spectacol si realizari e euper.Pe cand si la noi ?
0

#7 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 17 September 2006 - 10:58 PM

Treaba asta e super. Imi doream si eu mai demult ceva in genul asta si nu stiam ca deja exista.
A incercat cineva in Romania sa faca asa ceva?
Eu ma gandeam sa pun tunuri in miniatura cu pulbere neagra. Ar fi un pic mai complicat pt. ca nu se prot incarca usor. Dar tunuri am facut deja.
0

#8 Useril este offline   Rhyn0 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 16-August 06

Postat 18 September 2006 - 11:33 AM

nu cred ca este safe sa faci arme cu explozie.. de fapt in afara este complet interzis orice explozibil.. eu unul nu as sta langa ceva care poate sa explodeze.. plus ca la tun ai avea un singur foc si dupa aia gata.. tunurile cu CO2 sunt reglate ,testate si retestate sa nu depaseasca o anumita putere. din ce am vazut se pune o bucata de spuma groasa de 2 inch la o distanta de 12 inch de varful tevilor si se trage.. daca alicea iese pe partea celalalta se reduce puterea. Plus ca ai sute de focuri, depinde de ce incarcator ai..Alta masura de siguranta este ca tunurile nu au elevatie! deci nu pot sa se ridice peste linia orizontului, ci doar sa coboare. Daca va uitati la filme toata lumea poarta ochelari de protectie obligatoriu, si este destul de frecvent sa fii lovit de o alice.. nu penetreaza dar doare ca dracu, comparabil cu o lovitura de paintball.

Rba ideea este tocmai ca nu se distruge nava.. scheletul intern este facut din fibra de sticla, si parte din coca, dar sunt reglemetari privitoare la zonele "impenetrabile".. adica cat % din coca ai voie sa fie din fibra.. ce se distruge este placajul din balsa care se repara imediat cu plasturi iar acasa mai pe indelete se astupa cu dopuri si se revopseste, sau daca e o zona mai grav afectata se taie toata bucata si se inlocuieste.

Din ce am citit inca nu s-a intamplat ca o nava sa fie total distrusa in lupta, sa nu mai poata fi folosita. sunt unele nave care au 30-50 de batalii la activ si au fost scufundate de zeci de ori fara sa fie ireparabile. mai se strica cate un servo, un acumulator, un motor, dar astea se intampla in orice ramura a modelismului.. uitati-va la avioane unde daca dai cu el de pamant cum bine a zis cineva ai scobitori 2 ani de zile..

Eu as fi interesat de asa ceva, dar ne trebuie cineva care sa poata face sistemele de armament, pt ca nu cred ca e cineva doritor sa dea 200-300 dolari pt o singura turela. si trebuie neaparat sa fim mai multi, pt ca in 1-2 nu are nici un fun..

Am mai gasit informatii despre cum se joaca oamenii.. au facut insule care simuleaza porturi.. care au turele de aparare comandate prin cablu si chiar camera video pt tintire. se simuleaza bomabrdamente navale asupra instalatiilor, eventual cu o escadra care ataca si una care apara.
alt mod interesant este modul de convoi raider, unde sunt cateva nave modelate dupa nave de transport care sunt aparate de o escadra si altii incearca sa scufunde cat mai multe intr-un interval de timp.

edit: foarte multe poze excelente aici: http://www.ausbg.org/

Aceasta postare a fost editata de Rhyn0: 18 September 2006 - 11:51 AM

Always outnumbered, never outflown
0

#9 Useril este offline   nasa 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 387
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 18 September 2006 - 12:28 PM

Mersi de link-uri, eu am Yamato 1/200 si ma gandeam sa-l fac "tragator" oricum turelele o sa se miste ca in realitate, doar ca am niste "amici" pe malul beltii pe care i-as lua la reper " TINTA PIEPT NR. 6" :rolleyes:
Stima,
sORIN
0

#10 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 18 September 2006 - 02:44 PM

Rhyn0, la 18 Sep 2006, 11:33, a spus:

nu cred ca este safe sa faci arme cu explozie.. de fapt in afara este complet interzis orice explozibil.. eu unul nu as sta langa ceva care poate sa explodeze.. plus ca la tun ai avea un singur foc si dupa aia gata...

Nu era vorba sa stai langa ele. stai la o distanta sigura. Plus ca tunurile sunt de calibru f. mic si nu au putere mai mare decat cele cu CO2, in schimb arata si functioneaza mult mai realist.
Daca stii sa le faci si respecti niste reguli, sunt destul de sigure.
E adevarat ca ramane problema incarcarii.
Dar daca ai avea de ex. o corabie cu tunuri pe ambele parti, sa zicem cate 5, s-ar putea trage cu fiecare pe rand. Dupa aia la mal la incarcat :D
0

#11 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 September 2006 - 09:47 AM

Este frumos ce fac baietii aia si daca pagubele se rezolva usor e si mai bine.E testat indelung si sistemul de tragere si nu cred ca merita incercat ceva cu adevarat periculos,pentru a se evita accidentarile.Faza cu praful sigur va da bataie de cap foarte mare.
0

#12 Useril este offline   Rhyn0 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 16-August 06

Postat 19 September 2006 - 10:48 AM

da, parerea mea ca nu se merita faza cu praful de pusca..
in schimb cred ca am gasit o alternativa foarte ieftina si eficienta. Nu stiu cati au auzit de airsoft, este ceva foarte similar cu paintaball dar in care armele sunt replici cat mai detaliate ale armelor reale si trag cu bile de plastic de 6 mm. cele puternice au bataie pana la 70m!! nu a ar fi cazul aici, dar am gasit niste tancuri de jucarie care au arma de airsoft destul de puternica (100 Feet per second) bat cam la 25 metri ceea ce e mai mult decat suficient. sunt actionate de un motoras electric care invarte un gearbox care propulseaza bilele ( mai bine nu stiu sa explic, dati un search pe google cu airsoft AEG si vedeti acolo explicatii detaliate). Sistemula sta cred ca ar fi perfect pt Big gun combat..
1 la mana nu mai trebuie sisteme de gaz presurizat
2 arma vine deja asamblata cu incarcator de 40-100 bile
3 are deja mecanism de rotire a turelei si elevatie a armei
4 Unele au chiar si dot laser pt tintire!

ramane problema daca au destula forta sa penetreze balsa la 1 metru, eventual sunt disponibile upgrade-uri cu arcuri mai puternice etc..

Merita investigat zic eu

search keyword pt cei interesati : rc airsoft tank

link la ceva de genul: http://www.hobbytron.com/RCTanks.html
Always outnumbered, never outflown
0

#13 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 25 September 2006 - 12:05 AM

Airsoftul e cu arc?
0

#14 Useril este offline   dogboy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 28-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Rosiorii de Vede
  • Interests:Navomodelismul

Postat 02 June 2010 - 05:28 PM

Vezi postareaKaboom, la Sep 25 2006, 12:05 AM, a spus:

Airsoftul e cu arc?

Da si nu.
Exista 3 tipuri de replici airsoft (este preferabil a li se spune replici si nu arme):
-manuale sau pe arc (cunoscute si sub denumirea de "springers" -arcul care impinge pistonul este comprimat manual; ex.:pusti bolt action sau pistoalele cu bile din comert "pentru copii") ;
-electrice (sau AEG, la care arcul care impinge pistonul este comprimat cu ajutorul unui motor electric cu reductor.......gearbox se numeste ansamblul);
-pe gaz (green-gas, red-gas sau co2:bila este propulsata prin intermediul unei valve care elibereaza gaz sub presiune).
Pentru mai multe detalii cauta pe google "tipuri de replici airsoft".
0

#15 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2010 - 06:27 PM

He he , am eu un tanc de-ala PZ-III... luat pt fica-mea :) . Din pacate bilutele nu au forta sa penereze balsa , sigur . Ar putea in schimb sa fie fatale unei tinte facuta din hartie - carton subtire .


AOLEU , acum am vazut de cand e topicul ... ai raspuns cuiva care era pe boom imobiliar :)

Aceasta postare a fost editata de Ahernar: 02 June 2010 - 06:29 PM

HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#16 Useril este offline   dogboy 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 28-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Rosiorii de Vede
  • Interests:Navomodelismul

Postat 02 June 2010 - 07:17 PM

Am prostul obicei de a nu ma uita la data ultimelor posturi :) . Oricum completam cu informatii pentru problemele ridicate........pana la urma asta e rostul...

Aceasta postare a fost editata de dogboy: 02 June 2010 - 07:19 PM

0

#17 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 03 June 2010 - 11:41 AM

Multumesc pentru raspunsuri... chiar daca au trecut 4 ani de la intrebare :rolleyes:
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro