Modelism - RHC Forum: barcute-mai mari - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

barcute-mai mari

#1 Useril este offline   dorelcretu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 12 September 2006 - 09:21 PM

Nu stiu daca am procedat corect, dar mizez pe intelegerea voastra. Acum mai bine de un an am gasit pe
www.stevproj.com. pozele unei barcute botezata " weekender" . Am vazut ca acest velier a fost construit
in mai multe replici foarte dragute. Planurile nu costa mult iar relizarea mi se pare relativ simpla. Eu sunt incepator dar cred ca mas descurca. Am mai multe intrebari, printre care: subiectul incape pe acest forum?
sau sa bat la alta poarta. Alta intrebare ar fi : daca a incercat cineva asa ceva si daca e dispus sa se destainue. Si alte intrebari.....
0

#2 Useril este offline   Dan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1065
  • Inregistrat: 02-May 03
  • Gender:Male
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism ,airsoft ,etc.

Postat 13 September 2006 - 06:48 AM

in primul rind bine ai venit printre noi.scopul forumului este de a ajuta sa cauti sau sa oferi raspunsuri la problemele legate de hobby-ul nostru,o comunitate unde vei gasi intodeauna sprijin in cea ce faci.spor la treaba.bafta
Lucrurile nu sunt greu de facut. Greu este sa te pui in pozitia de a le face."- C.Brancusi
user vechi:stamy
0

#3 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 13 September 2006 - 12:34 PM

uite o initiativa care-mi place tare de tot. sper ca faci barcuta 1:1, in nici un caz model.....poate doar de antrenament. Barca este simplu de facut si inclin sa cred ca proiectul costa aproximativ 30% din costul materialelor necesare pentru realizarea lui, evident nearmata. Barca e din placaj, nu ar trebui sa-ti faca probleme. Sper totusi sa o laminezi in final, nu stiu exact ce-ti recomanda constructorul dar fiind prima barca.....musai s-o laminezi.
Dupa, ar interveni partea a doua a problemei. Din fotografii, fara un studiu amanuntit al site-ului unde e prezentata barca......pare ca nu are derivor. E o chila destul de adanca cat sa te ajute la navigatie pe vant domol, zic eu, dar cred ca vei fi privat de farmecul navigatiei cu vele daca mergi ca pensionarii(prudent adica) Fara derivor, deasemenea, e nevoie de ceva maiestrie sa guvernezi cum se cuvine ambarcatiunea. Ai ceva metrii patrati de panza deci vantul din laterale va putea fi luat , in princiliu, fara foc si cu unghiul foarte mare . Daca mergi in volte.....tre sa te pricepi.....sa nu te lovesti la cap....
Stiam un tip din Bacau care a facut inconjurul lumii cu un cutter facut in spatele casei....si cu un proiect modificat (a scurtat barca) din lipsa de spatiu...deci se poate.....
Mult noroc
apuca-te de treaba si mai "toarna" din cand in cand aici sa stim cum evoluezi.
0

#4 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 13 September 2006 - 03:08 PM

MariusF, la 13 Sep 2006, 12:34, a spus:

......pare ca nu are derivor.

S-ar putea sa aiba derivor rabatabil.Dar dupa cum zici pina nu vezi planul n-ai de unde sa stii.
@ dorel cretu- ti-as recomanda totusi sa folosesti materiale de calitate.Fara placaj de fag romanesc care se exfoliaza sau altele.Stiu ca sint reprezentante ale unor
firme din occident care comercializeaza lemn si produse din lemn si in Romania unde poti comanda placaj maritim AW100.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#5 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 16 September 2006 - 12:13 PM

am studiat proiectul in amanunt. exista undeva pe site-ul recomandat etape de lucru ptr. barcuta......nu are derivor ceea ce este destul de curios pentru ca nu-i mare greutate.....ma rog.....il poti pune fara planuri. eu cred ca-i necesar pentru o barca pe care o vrei manevrabila
0

#6 Useril este offline   dorelcretu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 22 September 2006 - 04:29 PM

Am mai gasit ceva la www.nyd.da.ru si se numeste "pilgrim 590" . Cam astea ar fi poftele mele.
0

#7 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 23 September 2006 - 11:02 AM

Daca cititi atent textul. reiese, ca initial a avut derivor dar au renuntat la ea la sugestia clientilor.

Citeaza

The very first WEEKENDERS had a centerboard that slipped down out of the full-length keel. But then we began to get letters from builders who were leaving the centerboard off-and wondering why we'd used it in the first place. They were still getting good performance to windward, and the boat still tacked on a dime.
We went back and retested without any board in place. They were right. The shallow full-length keel and the hard chine of the hull bottom bit into the water and kept the boat sailing well into the wind. We could find only one condition it seemed to have trouble handling: sailing to windward in very light airs. Then someone remembered to induce the same angle of heel the boat would have in a breeze by sitting on the downwind side of the cockpit, and the boat took off upwind on the spot. So, with one little sailing trick, we can forget about centerboards that take up cabin room, that get caught in the kelp, and that leak and cause drag. We can let the kick-up rudder kick up, and then sail right up on a beach without touching another line.


Si eu tot ma gandesc sa fac una, dar mai mica, fara cabina.
Este o metoda de constructie foarte simpla numit stich and glue, amanunte la bateau2.com/content/view/46/28 sau google "stich and glue"

Foarte important e ca trebuie folosit epoxy pentru acoperirea cu fiba de sticla pentru ca ramane flexibil, nu ca poliesterul care crapa si intra apa la placaj.

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 23 September 2006 - 11:16 AM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#8 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 23 September 2006 - 01:49 PM

Pilgrim 590 este o barca extraordinara si merita construita macar pentru subtilitatile design-ului. Dupa ce construiesti asa ceva, genul stich and glue nu mai are secrete pentru tine. Totusi, cred ca trebuie sa ramai la primul proiect si o sa-ti spun si de ce. Pilgrim este mica si mult mai greu de facut. Mie imi place modelul pentru complexitatea lui dar numai privindu-l intelegi ca e facut de "figuri". Amanunte pe care le observi nu sunt necesare navigatiei, sunt pentru impresie artistica. Cabina este 90% inutilizabila, barile "tin'te bine", ca sa spun asa....figuri figuri figuri....nu-ti imagina ca te poti sprijinii lateral pentru ca dupa, tre sa te gandesti si la modul in care trebuie fixate ca sa-ti sustina greutatea si intrii aiurea la cheltuieli pentru a face practic un lucru care tine de estetic......ma rog.....daca ar fi dupa mine eu l-as face dar numai pentru ca-mi place sa construiesc mai mult decat sa navighez.......Ambele modele pe care le-ai ales nu sunt pentru mare deci nu inteleg la ce-ti trebuie cabina.....ocupa din spatiul destinat pasagerilor pe care daca-i bagi acolo vor fi inghesuiti si nu vor vedea nimic......daca vrei sa dormi iti iei cu tine un cort si e mai practic....si mai ieftin. Primul model e romantic....al doilea nu. Aproape ca-i dau dreptate lui Gyula care vrea sa-si faca ceva fara cabina.....trebuie sa te gandesti bine.....nu te invidiez, stich and glue nu e tocmai metoda marilor artizani ci mai degraba a baietilor practici pentru care timpul e ceva pretios......o barca adevarata se face lucrand pe coaste cu sipculite fine si bine fasonate, lucrul inainteaza greu dar produsul finit este o opera de arta. Formele rotunde avantajeaza navigatia pe ape dulci si imbunatatesc performantele in cazul ambarcatiunilor cu vele....stabilitatea este iarasi o ecuatie demna de luat in seama....spune-mi si mie pentru ce-ti trebuie barca, unde te dai cu ea si pe cine iei cu tine, poate chiar pot sa-ti dau un sfat competent si argumentat
0

#9 Useril este offline   dorelcretu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 24 September 2006 - 01:57 PM

Interesanta parerea lui MariusF. Multumesc. Cred ca dorinta de a construi e mai mare .
Eu locuesc in Bacau si de la Bicaz pina la Focsani sunt multe lacuri pe care se poate naviga.
0

#10 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 24 September 2006 - 02:41 PM

Citeaza

o barca adevarata se face lucrand pe coaste

De acord, dar si cu stich and glue se pot face barci frumoase
http://www.iotadesign.freeserve.co.uk/assets/images/ERapple18crop2redsm.jpg
amanunte la campionboats.co.uk

Eu as vrea sa incerc prima data o barcuta destul de mica (ca Blondie - www.mindspring.com/~jmbell/blondie.htm), ca sa invat metodele de constuctie si navigatia cu o barca adevarata
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#11 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 24 September 2006 - 09:21 PM

important e sa faci ceva, orice. cu timpul vei ajunge sa gandesti ca mine. Blondie e un proiect perfect pentru un incepator iar satisfactia navigatiei te va incuraja sa continui. De fapt, asta e important. Ca sa evoluezi, in orice domeniu, e vital sa poti face comparatie cu lucruri realizate de tine in trecut
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro