Modelism - RHC Forum: Constructie racheta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Constructie racheta Ce si cum

#1 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 09 July 2003 - 05:47 PM

Acum ca am motoare m-am apucat sa construiesc racheta.
Am tot invatat si sdunat informatii de unde iau materiala si cum se folosesc dar acum m-am lovit de dimensiuni si proporti.
Racheta este logic ca se construieste cat este motorul de ros dar ca lungime?
De unde stiu cat de lunga sa fac racheta si cat de mari sa fac aripioarele?
Cat de conic sa fac virful?
Are careva o schema la un sistem bun de declansat parasuta?
E si tot felul de detalii de genul asta. :D
0

#2 Useril este offline   Raga-Hemp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 28-March 03

Postat 09 July 2003 - 09:18 PM

Mai asteapta cateva zile, ca i-am dat o chestie lui Marinaru la "supervizat", si daca e buna, iti rezolva problemele :D

Aceasta postare a fost editata de Raga-Hemp: 09 July 2003 - 09:40 PM

0

#3 Useril este offline   Guybrush 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 24-June 03

Postat 09 July 2003 - 09:49 PM

Incerc si yo sa te ajut cum pot

1 Parca tin minte ca lungimea e de 14 ori mai mare decat diametrul da nu sunt sigur

2 Conul il faci ascutit sau rotund
Monkey Island Rulz
0

#4 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 11 July 2003 - 12:27 PM

Da parasuta cat de mare?
Si ce sistem sa folosesc?
0

#5 Useril este offline   Guybrush 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 24-June 03

Postat 11 July 2003 - 09:40 PM

Cred ca astea au fost intrebari si la mine da raspunsurole n-au ajuns inca
Monkey Island Rulz
0

#6 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 14 July 2003 - 05:45 PM

De ce nu mergeti voi fain-frumos la biblioteca din urbe? acolo aproape sigur gasiti o carte de rachetomodele, care mi-a incantat si mie copilaria: ceva cu rachetomodelism pionieresc sau simplu Rachetomodele, scrisa de x Radu. este exact ce aveti voi nevoie! ca altfel ocupam pagini zeci sa rescriem bazele ...

BigPapiRusu
FROGS CAN FLY!
0

#7 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 14 July 2003 - 06:13 PM

Da Big ai mare dreptate dar vezi tu nu prea avem timp si oricum toata ziua la servici stam pe net si aici este biblioteca noastra.
Si eu urasc bibliotecile ca am fost cu nevasta-mea sa-i iau o carte pentru licenta la facultate si acolo am dat de una cu o fata foarte acra "da legitilatia voastra... eu politicos....stiti noi suntem de la facultatea X si dorim sa luam o carte X pentru o zi .....ea daca nu aveti legitimatie ce cautati aici!... afara!.... si tot asa nu am reusit sa o calmez sa scot o informatie de la ea cum pot sa iau o carte.
Ma duc la alt birou unde se fac legitimatii si acolo una plictisita rau..... da doriti legitimatie... actele.... eu pai ce acte ne trebuiesc .... nu aveti toate actele nu pot sa ve fac....urmatorul.
Dupa chinuri de o jumatate de zi aflu ca daca nu sunt de la facultatea de care apartinea biblioteca trebuia sa te duci la alta biblioteca centrala (tranversezi orasul) si acolo depui un dosar tixit de acte si o suma de 200.000lei (parca o sufla cu aur) si am asteptat vreo doua saptamini sa o printeze.
Intr-un final avem legitimatia in mina de la una di cele mai dotate biblioteci ci cand ne ducem acolo nu am gasit decat vreo 15% din ce ne interesa (viind biblioteca de profil) iar daca iar nu erai de la facultatea lor nu puteai sa iei cartea acasa si trebuia sa stai acolo sa conspectezi in cazul cand afara erau -10 grade iar inauntru -15 grade .
Asa prefer sa stau la birou pe net si sa intreb niste oameni asa draguti ca voi si sa mai ma amuz de cate o gluma aruncata strategic printre informatie decat sa vad moaca aia acra a lu' aia de la bibliotaca.
0

#8 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 14 July 2003 - 08:01 PM

Mai Gigi tu ai cumva dreptate. Eu dau cu mare placere sfaturi dar este mposibil sa scriem, aici pe forum, enciclopedii sau cursuri intregi. Din aceasta cauza s-a nascut Vademecuumul la care inca se mai lucreaza. Si eu as pune osu' cu placere la semenea munca dar timpul asta bata-l norocul parca se tot micsoreaza, ca in teoriile lui einstein.
si ca imaginea sa fie completa, iti dai seama ca daca dau o informatie partiala, sau nelegata corect de altele, zboara racheta catre mine si mai patesc ceva! sau se face scobitori modelu' la primul zbor si ma ia pasionatul constructor la maciuci pe campiile manoase ale patriei cu fuga si alai de spectatori!

oricum io raman deschis, si fac tot ce pot. este un principiu pe care incerc sa nu il incalc.

bigFoot
FROGS CAN FLY!
0

#9 Useril este offline   Guybrush 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 24-June 03

Postat 19 July 2003 - 10:56 AM

Yo am mai cautat pe la biblioteci si librarii si cand intrebam de carti de rachetomodelism se holba aia la mine de ziceai ca-s handicapat (am fost mai mult pe la librarii ca nici yo n-am legitimatie )
Monkey Island Rulz
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro