Modelism - RHC Forum: Campionat National F4C "machete" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Campionat National F4C "machete" Mai putin de doua luni!

#31 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2006 - 09:31 AM

Stimati colegi de forum,
Am sa expun ideile mele pe rand, incepand de la chestii serioase, pana la semnaturule si avatarurile voastre:
-e laudabila munca celor 2 (Jimmy si Mugurel), e chiar minunat ceea ce fac ei cu rabdare si perseverenta; asa ceva nu e la indemana oricui si nu de putine ori am spus ca e o munca titanica vecina cu nebunia, dar in sensul bun al cuvintelor (sa nu fiu gresit inteles, eu nu cred ca voi putea face vreodata ce fac ei, incepand de la documentare si pana la realizarea detaliilor care uneori iti taie respiratia).

-pe de alta parte, daca nu e vorba de machete statice, modelele alea care arata minunat, cu grade de dificultate din cele mai ridicate (nu poti compara luciul de pe un Extra, cu patina de pe un avion harsait in lupte din WW2), TREBUIE SA ZBOARE. Aici imi permit sa "critic" pe de o parte regulamentul (asa cum l-am inteles eu) FRMD, care pune accent (si) pe zbor, la fel ca si pe constructie -IN ACEEASI MASURA-, pe de alta parte lipsa de antrenament la zbor a celor 2 in trecut(stim ca ei nu zboara modelul pana la concurs, ca sa fie linistiti ca au cu ce se prezenta la concurs). Am pus cuvantul "critic" in ghilimele pentru ca daca stai sa te gandesti, adevarul e mereu la mijloc: ca sa fii bun, trebuie sa zbori, dar nu orice. Fata de discutiile de anul trecut, nici eu nu sunt de acord ca (,) kituri (oricat de bine realizate ele) facute de fabrici si asamblate (oricat de bine) sa participe. Asa vin si eu cu planorul, ii pun o papusica in cabina, lipesc decalurile cu bordul, declar ca totul e realizat de fabrica Tangent si intru in competitie. ...dar asta nu e despre machete, e despre kituri frumos facute... e lucios, ca originalul, e frumos, corespunde (mai putin profilul) si ma fac ca am macheta.... NU. Ei, si daca declar, asta, de ce valoarea modelului nu scade, fata de unul facut de mana de la cap la coada? Aici ar fi o buba, ar trebui o depunctare in functie de componentele care au fost realizate de fabrici vs cele care au fost realizate de participant.

-Jimmy, imi place noul tau avatar; dar cine a zis ca esti?
...cat despre parodia de limba romana pe care ne indemni s-o traducem din semnatura ta, fata de ultimul rand, te intreb: crezi ca noi suntem?

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 18 September 2006 - 09:32 AM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#32 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 18 September 2006 - 09:54 AM

Salut Bogdan!

Mi-am propus sa nu mai discut despre concursul de anu asta.
In schimb i-ti raspund la:

avatarul: l-am schimbat pt. ca am primit o...propunere. Nu am nimic personal cu "ei" dar pur si simplu NU SUNT
semnatura : NU ESTE O PARODIE!
sunt cuvinte folosite de cei din vest ( cam ciudate la prima vedere, dar posibil de tradus in alte regionalisme )
iar ultimul rad de care ziceai ,mi-a fost inspirat de un inscris de deasupra unui numar de inmatriculare ( m-a pufnit rasul si asa ajuns in semnatura ).

Asta E!

Multumesc pt.tot
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#33 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2006 - 02:24 PM

Daca spun ca mi-a placut ce au spus Valteras si Bogdan Stancu, ar fi putin. Pur si simplu m-au uns pe suflet de cit de drept au grait. Nu mai adaug decit ca pentru mine (si cred ca si pentru multi altii), cistigatorii etapei de anul trecut au fost Jimmy si Mugurel si nu pilotii aia de acrobatie; apropo, cum ii chemau?


0

#34 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 18 September 2006 - 02:57 PM

BogdanStancu, la 18 Sep 2006, 10:31, a spus:

Aici ar fi o buba, ar trebui o depunctare in functie de componentele care au fost realizate de fabrici vs cele care au fost realizate de participant.

depunctarea exista.....din cate stiu anul trecut modelele lui jimmy si mugurel au luat note spre maxim....mult mai mari decat cel cu "extra" care a iesit campion.
problema este ca la regulament zice ca daca nu zboara pierzi absolut totul.adica si ce ai acumulat la stand.
si daca s-ar modifica regulamentul ....ar devenii muzeu de machete statice.....
din punctul meu de vedere anu trecut mugurel si jimmy au fost campioni,mai ales ca acele avioane zburau...dar antrenamentul celor doi a lasat de dorit.plus ca nu e deloc usor sa zbori o macheta....cine a incercat stie ce spun!
flying is my life...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro