Modelism - RHC Forum: Statie de telecomanda - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Statie de telecomanda Skema electronica

#1 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 06 July 2003 - 07:17 PM

Salutare tuturor!Is nou venit si caut si io pe cineva care are o skema electronica pt o statie de telecomanda (emitator+ receptor) cu cel putin 7 canale.Vreu sa mi-o construiesc singur,da' am nevoie de o skema de statie performanta ceva in genul microprocesor sau microcontroler in etajul de codificare.Sper ca ma puteti ajuta.Multzam fratilor!Bafta tuturor!
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#2 Useril este offline   MrSpace 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1079
  • Inregistrat: 16-May 02

Postat 06 July 2003 - 07:47 PM

Aici e o varianta cu 3 canale proportionale si un camal PWM (pt motor)
Inca nu e gata telecomanda sa o vezi si nici nu stiu cand o sa o termin, am ceva probleme cu emitzatorul de RF, ufff

Succes

telecomanda

Aceasta postare a fost editata de MrSpace: 06 July 2003 - 07:49 PM

0

#3 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 07 July 2003 - 07:31 PM

Multumiri lu' MrSpace! Din pacate nu am putut download-a toate alea din cauza calcului.Astept si alte variante de skeme.Bafta!
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#4 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 20 July 2003 - 03:36 PM

Daca doresti a schema electronica a unei statii de telecomanda f. ushoara gasesti in nr. 6 din 2000 al revistei CONEX. Are doar 4 canale shi duce cam 200m.
Nu este special pentru automodele. Daca nu ai revista shi te intreseaza spune-mi shi o sa o fac (ca nu am scaner) shi o pun pe-aici.
0

#5 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 20 July 2003 - 03:38 PM

O rugaminte am shi eu la voi: Are cineva shi poate sa-mi dea OrCad 9.1 sau 9.2, ca eu sunt pe dial-up shi nu shtiu cat imi va lua sa downloadez 100Mb?
0

#6 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 20 July 2003 - 06:17 PM

Multzam mai Speedy! Daca e proportionala si lucreaza cu FM poti sa incerci ,dar daca e cu AM n-are rost sa te zbati prea mult. Io nu am nr 6/2000 din CONEX. Cat priveste OrCAD-ul nu pot sa te ajut la capitolul asta...
Bafta!
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#7 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 20 July 2003 - 06:46 PM

Daca ai numarul dc. nu te-ai uitat sa vezi ca lucreaza pe 433Mhz dar nu este proportionala?
0

#8 Useril este offline   Bobi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 28-June 03

Postat 21 July 2003 - 01:33 AM

Speedy007, ma intereseaza si pe mine schema din revista Conex. Cand poti s-o pui pe site?
0

#9 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 21 July 2003 - 02:13 AM

Cam in doua zile o termin. Dar dupa mine nu merita sa o faci pt. ca sunt nishte module pe care tre sa le cumperi de la Conex ( sunt doua shi fac cam 20-25$). oricum eu ma apuc de ea shi o gasesti cat mai curand. Vezi ca ti-am trimis un MI. send reply:)
0

#10 Useril este offline   AquinO 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 02-July 03

Postat 22 July 2003 - 11:26 AM

Nush ce ai intzeles tu da io am zis ca NU AM numarul din CONEX.Reciteste mai sus.Salutare!
"You can't just shrink a 747 proportionally down to 6 inches and expect it to fly."
0

#11 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 22 July 2003 - 12:13 PM

Sorry!
0

#12 Useril este offline   Speedy007 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 14-July 03

Postat 22 July 2003 - 05:47 PM

Uite ca vine. Asta e doar emitatorul asha ca sa va faceti shi voi expertii o idee shi sa-mi spuneti dc merita sa ma mai chiniu sa fac shi receptorul.

Fisiere atasate


0

#13 Useril este offline   One 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 22-July 03

Postat 23 July 2003 - 12:00 PM

Baiati, sunt electronist si va pot ajuta. Schema de telecomanda din revista Conex nu este foarte performanta. De fapt, nu este buna pentru modelism, ci pentru alarme auto si alte actionari. In rev. Conex sunt mai multe scheme, una in domeniul radio FM (88-108MHz). Dar nu asta e problema. Nu schema este secretul succesului, ci punerea in practica, reglajul. Degeaba ai o schema performanta daca nu reusesti sa o exploatezi. In domeniul frecventei, va pot spune ca o frecventa mare este mai putin avantajoasa in modelism. Asta datorita faptului ca impune reglaje mai precise, si un control automat al frecventei. In plus, antena are un pronuntat caracter directional,iar bataia telecomenzii este mai mica. O frecventa mai joasa permite acoperirea unei distante mai mari cu aceeasi putere, emisia se realizeaza omnidirectional, iar undele sufera fenomenul de difractie, permitand "ocolirea" unui obstacol intre emitator si receptor. Se poate face FM si in 27MHz, ca si in 433MHz. Singurul dezavantaj este dimensiunea antenei, care este mai mare cu cat frecventa este mai mica. Reducerea la jumatate a lungimii conduce la scaderea de 4 ori a puterii radiate. In afara de aceasta, antena trebuie acordata pentru un raport de unde stationare minim, cu ajutorul unui SWR-metru. Operatia este cu atat mai dificila cu cat frecventa este mai mare. Sisteme cu microcontroller se pot face simplu. Astfel, se pot transmite zeci sau chiar sute de comenzi simultan. In practica, nu prea e necesar asa ceva, doar cateva comenzi. Programul din microcontroller se face in functie de numarul si tipul comenzilor si de tipul mecanismelor de actionare (servo, mpp). Sistemul de transmisie servo se utilizeaza in general cu telecomenzi proportionale. La acestea cresterea numarului de canale se face cu pretul reducerii vitezei de transmisie. Aceasta, pentru ca producatorii au dorit sa mentina compatibilitatea produselor noi cu cele vechi. Bineinteles, daca nu tineti sa va construiti o telecomanda "standard", compatibila cu receptoarele industriale, speciale pentru modelism, puteti imagina orice. Eu, de exemplu, ma gandeam la o legatura bidirectionala, pentru a afla cantitatea de combustibil ramasa, afisor LCD etc. Eu pot sustine astfel de proiecte, dar nu imediat. Momentan sunt ocupat cu alte proiecte si, va dati seama, mai intai stomacul.

Aceasta postare a fost editata de One: 23 July 2003 - 12:04 PM

Pentru a inventa ceva ai nevoie de o imaginatie bogata si o gramada de gunoi. Thomas A. Edison (1847 - 1931)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro