Modelism - RHC Forum: Beginner....putin ajutor...daca binevoiti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Beginner....putin ajutor...daca binevoiti

#1 Useril este offline   TudorAch3 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 14-March 06

Postat 27 July 2006 - 04:55 PM

Buna Ziua! In primul rand as vrea sa spun ca sunt incepator...asa de incepator ca nu am mai pus mana pe o statie niciodata...si as vrea sa intru si eu in randul aeromodelistilor...as vrea sa-mi cumpar o "aripa" cum ii spuneti voi dar as vrea ceva care sa pot pilota usor...asa ca pentru incepatori nu vreau sa se ridice foarte sus..sau sa faca eu stiu ce acrobatii...ma putetzi ajuta cu ceva?


P.S. Un nume de simulator sau ceva...sa ma invat si eu... ca am inteles ca asa se procedeaza inainte de a trece la "mansa" (din ce am citit de pe forum in ultimele luni)

P.P.S..daca nu am deschis subiectul la locul lui...rog administratorul sa-l mute...

Mc fain si bafta la zbor...
0

#2 Useril este offline   Cypy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 06-July 05

Postat 27 July 2006 - 05:01 PM

citeste aici dak esti la inceput in aero

cat despre simulator citeste pe aci


Welcome :D in lumea noastra.
<<<ZA MOLDAVIAN BRAZARS>>>
0

#3 Useril este offline   TudorAch3 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 14-March 06

Postat 27 July 2006 - 05:09 PM

deci din ce am citit din postul moderatorului Silviu...cred ca subiectul meu va fi sters...asa ca bad luck...:D am inteles treaba cu simulatorul dar de unde fac rost de el?


Mc...
0

#4 Useril este offline   Cypy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 06-July 05

Postat 27 July 2006 - 05:22 PM

FMS
<<<ZA MOLDAVIAN BRAZARS>>>
0

#5 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 27 July 2006 - 05:48 PM

TudorAch3, la 27 Jul 2006, 16:55, a spus:

... as vrea sa-mi cumpar o "aripa" cum ii spuneti voi ...

Aripa E aripa si avionu' e avion.
A NU SE CONFUNDA ! :D

Aripa, nu are fuzelaj si e constituita din doua suprafete trapezoidale, unita in "sageata" si are nevoie pt comanda suprafetelor de comanda oarece mixer.
Havionu', are aripa (aripi) portanta(e), fujelaj, profundor, directie, eleroane, flapsuri, :( , unde e cazu' ...

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#6 Useril este offline   TudorAch3 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 14-March 06

Postat 29 July 2006 - 12:19 AM

domnu_doctor, la 27 Jul 2006, 17:48, a spus:

TudorAch3, la 27 Jul 2006, 16:55, a spus:

... as vrea sa-mi cumpar o "aripa" cum ii spuneti voi ...

Aripa E aripa si avionu' e avion.
A NU SE CONFUNDA ! :)

Aripa, nu are fuzelaj si e constituita din doua suprafete trapezoidale, unita in "sageata" si are nevoie pt comanda suprafetelor de comanda oarece mixer.
Havionu', are aripa (aripi) portanta(e), fujelaj, profundor, directie, eleroane, flapsuri, http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/cool.gif , unde e cazu' ...

Stima,

Multumesc pt acest detaliu "minor" Domnule Doctor...eu pana acum nu faceam aceasta diferenta cruciala....



Stima si Respect..!



Deci si pana la urma ce model mi`artzi sugera pt incepator?sa stiu ce sa caut..de preferat la mana a-II-a deci daca aveti ceva prin debara si nu ati mai folosit de cand erati asa ca mine...va rog spuneti un pret si as avea o preferinta sa fie gata de zbor...ca nu vreau sa ma complic ca o statie am gasit la alexei14 cu tot cu soft de simulator...si toate celelalte...
Stima!

Aceasta postare a fost editata de TudorAch3: 29 July 2006 - 12:21 AM

0

#7 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 29 July 2006 - 09:41 AM

Sunt multi p-aici care ti-ar putea face recomandari ... :D :)
Un EasyStar, cred ca ti-ar fi foarte potrivit pentru inceput !
Da' nu se stie niciodata, ce mana ai !!! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wub.gif
Ca sa ajungi la ... zbor, tre' sa treci prin niste faze de pregatire a zburatoarei, care sa o prepare pentru ... a putea sta in aer si sa revina one piece la sol ! :) Echilibrarea e unu' din ele ... Incarcarea alara ... e alta, electronica, statia, packuri ... si mai sunt !
Deci tre' sa te gandesti bine inainte de a zbura, ca zburatu' e o chestie care e rezultatu' unei sume de actiuni, care sa invinga ... gravitatia, in mod controlat !
Spor ... !

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#8 Useril este offline   RazvanTI 

  • Nick Anterior:incepator_rau
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 05-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Slobozia Ialomita

Postat 29 July 2006 - 09:31 PM

si sa nu uitam ca o aripa e destul de greu de pilotat ( practic imposibil pentru cineva care nu a pus mana pe manse vre-o data )
bine ai venit printre noi !!!

Aceasta postare a fost editata de incepator rau: 29 July 2006 - 09:31 PM

Ãœber den Wolken !!! de natura broscar :)
http://modelmania.110mb.com/home.html
0

#9 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 July 2006 - 09:32 PM

incepator rau, la 29 Jul 2006, 21:31, a spus:

si sa nu uitam ca o aripa e destul de greu de pilotat ( practic imposibil pentru cineva care nu a pus mana pe manse vre-o data )

hentz in atac.
multi modelisti au inceput cu aripile vezi Zod, MIG-29(pe astia ii stiu eu dar mai sunt)
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#10 Useril este offline   RazvanTI 

  • Nick Anterior:incepator_rau
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 252
  • Inregistrat: 05-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Slobozia Ialomita

Postat 29 July 2006 - 09:36 PM

ma rog .... acum depinde de mana fiecaruia ...
eu pilotez fara probleme telemaster , easy star si cu mici dificultati mustangul iar cand am pus mana pe o aripa mai ca era sa o fac praf ...
singurul lucru care a tinut-o in aer in continuare a fost cablul trainer ca mi-au fost taiate comenzile :rolleyes:
Ãœber den Wolken !!! de natura broscar :)
http://modelmania.110mb.com/home.html
0

#11 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 29 July 2006 - 09:39 PM

o alta varianta foarte buna pentru inceput sunt silence-urile ( eu pe asta am inceput si pe acelasi model au mai inceput 3 persoane , desi avea deja de la mine oarece lipituri ) !asta daca nu vrei neeaparat ceva motorizat ( asta are sandou dar nu are motor ) !Pentru ceva motorizat daca vrei motoplanor e recomadabil asa cum au spus si ceilalti un Easy Star ,dar daca vrei avion din cate am inteles e bun Piper-ul !


Bafta la zbor si la gasit modele !
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#12 Useril este offline   TudorAch3 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 14-March 06

Postat 29 July 2006 - 11:03 PM

Deci.....


spuneti-mi un model care credeti voi ca e pt inceput..vreau ceva care sa aiba motor...si sa se piloteze relativ usor...
ce model ?easy star? dar vreau unu' rtf...daca stiti pe cineva sau aveti unul de vanzare va rog sa-mi dati si mie de stire...
si un pret de preferat cat de cat modest...si vreau sa fie pur si simplu gata de zbor(fara pack incarcat ) :D))) ca nu ma pricep la reglaje....si alte chestii....




Stima si Respect...
0

#13 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 29 July 2006 - 11:11 PM

problema la electrice nu sta la reglaje ca nu pre ai ce regla( din cate stiu eu :D ), la tine apare o alta problema : vrei ceva RTF la SH , ceea ce e mai greu de gasit !Dar daca stai sa cauti cine stie poate ai noroc , ceea ce recomanda oricine este sa iti iei o statie cat mai buna , pentru ca pe viitor in cazul in care chiar vrei sa te apuci de asa ceva vei avea nevoie !
Si ca model depinde ce doresti : avion (cand se termina bateriile coboara jos)
motoplanor (cand se termina bateriile poti lua o termica sau daca esti la panta poti ramane mult si bine acolo daca te ajuta si un pic de vant )

Daca vrei motoplanor EZ e foarte potrivitt doar ca e un pic prea lenes din cat am zburat eu cu el (fiind incepator nu e asa o mare problema) ( in comparatie cu cele ce au si eleroane)!
Daca vrei un avion eu zic ca ar trebui sa cauti un trainer ca alea iarta cel mai mult !

Parerile aste le dau nu ca un expert ci doar ca un incepator-avansat( cred ca atunci cand imi vine urmatorul model trec de faza asta ca am zburat deja destule ca sa mai fiu inepator ) !
Daca cineva are ceva cu care ma poate contrazice (adik ajute pe tine) rog sa posteze
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#14 Useril este offline   TudorAch3 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 14-March 06

Postat 01 August 2006 - 12:20 PM

Multumesc foarte mult pt ajutorul acordat de tine RedBaron si de colegii tai modelisti...cred ca pana la urma voi ramane la Ez...mi`a placut de prima oara cand l-am vazut...avea Dragut niste filmulete cu el pe aici pe undeva si le-am vazut si mi-a placut...

De cateva luni ma limitez doar la a citi forumul...cam de prin mai cand mi-am descoperit aceasta pasiune pt modelism...



Stima...

P.S deci raman la Ez..incerc sa caut unul....eventual si fara statie...ca am gasit la alexei14 o statie cu tot cu reciever:) si un quart...


Am vazut intr-un anut de vanzare de la mobi un trainer...dar prea tarziu..l-a vazut cineva mai repede ca mine...eu am avut ceva probleme cu calculatorul si nu am intrat cateva zile...dar acum am vazut la vanzari un post cu un aeromodel...Skycat Elapor...ceva care mi-a trezit interesele...cu statie zice alexei14 ca ma ajuta...deci mai trebuie sa fac rost de un motor din ce zice in postul respectiv...deci daca e bun pt incepatori va rog sa-mi spuneti..ca daca nu e bun pt incepatori...imi caut altceva:))


Stima si multumesc....pt ajutorul acordat...

Aceasta postare a fost editata de TudorAch3: 01 August 2006 - 12:39 PM

0

#15 Useril este offline   Rares 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 646
  • Inregistrat: 28-September 03
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu/Traunstein

Postat 01 August 2006 - 02:43 PM

salutari si bravo tie ca te-ai lasat prins de modelism.
ia un EZ...nici nu poti sa-ti dai seama cat de docil este...cuminte,asculta comezile, chiar ne radeam data trecuta la zbor ca un coleg de breasla incerca sa-l agajeze si nu prea iesea.
inghite si aterizari mai nasoale fara probleme atata timp cat sunt in limita bunului simt tehnic, vorba unui profesor.
mai incolo se pot pune eleroane...eu unu nu l-am pilotat cu eleroane dar oamenii ziceau ca este o desfatare.
poti sa faci cu el si ceva performanta...poate ai citit de un amic care a facut un zbor cu EZ de 50km...asa ca...don't worry.

skycat poti sa-l cumperi, sta in vitrina sau indulap sau pe dulap dupa pat sub birou....dupa care il scoti la pilotat cand ai ceva mana

Aceasta postare a fost editata de Rares: 01 August 2006 - 02:45 PM

0

#16 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 01 August 2006 - 05:38 PM

pentru skycat iti trebe ceva experienta ! Nu multa da trebe ca nu iarta mai nimik !
Daca ajungi prin BV zi si te scoate-m la un zbor
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#17 Useril este offline   TudorAch3 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 14-March 06

Postat 01 August 2006 - 10:54 PM

cum sa nu...RedBaron..cu prima ocazie cand ajung in brasov...sala de net..dau un mesaj pe forum si ne intalnim la zbor pe undeva pe acolo la voi..http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/smile.gif
0

#18 Useril este offline   TudorAch3 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 14-March 06

Postat 03 August 2006 - 03:27 PM

haideti ma` oameni buni mai ziceti ceva...voi pe ce simulator v-ati antrenat? ca mie FMS`ul nu stiu parca nu-mi place....parca nu e asa real...sau nu stiu eu sa-l folosesc bine:)) zice-ti alt simulator care poate imi va place........ajutati-ma si pe mine cu orice detaliu legat de aero..ca sunt dispus sa invat orice...ca nu as vrea sa ma bag la pilotat asa fara sa stiu nimic...de exemplu:

Ce se intampla daca iti moare pack`ul in aer?
cum trebuie aterizat un model ca eu in simulator am reusit din tastatura binenteles ca nu am inca statie..sa-l aterizez de vreo 5 ori....restu crush`uri:)
0

#19 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 03 August 2006 - 04:11 PM

ma din cate stiu eu G3 e sefu in asa ceva! dar nu stiu daca merge cu tastatura macar un joistick normal si merge !
ori cat de perfect ar fi simulatorul nu poate fi foarte exact , tot pe camp inveti
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#20 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2006 - 05:42 PM

Foloseste FMS cu statia, si nu din tastatura. Apoi mai vedem daca e asa usor...
Pretul la alte simulatoare "realiste" le poti afla pe net. FMS e free, asa ca e foarte bun. Cu statia.

Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#21 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 03 August 2006 - 07:34 PM

am facut statia sa mearga la FMs doar ca modelul cum coboara sub 15 m se blocheaza si tre sa il ridic !
Nu pot ateriza !!
daca stie cineva ce are as fi recunoscator
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#22 Useril este offline   pavcostel 

  • Membru Fumator
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1596
  • Inregistrat: 01-October 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2006 - 08:05 PM

daca e pe placa de sunet, renuntati. Faceti o interfata pe paralel sau serial. Se pare ca e o problema de timing sau nivel al semnalului.

Bafta!
Costel
35 MHz, canal 60,62,78.
0

#23 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 03 August 2006 - 08:48 PM

nu cred ca asta ar fi o pb ca el raspuned perfect in aer nu am nici o pb!
dar e de la joc ca si fara statie e la fel !
cat e pe pista nu il vad is apare numa dupa 15 m
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#24 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 04 August 2006 - 09:30 AM

problema apare si fara statie bagata as ca nu ea e devina!
are ceva jocu ed nu ecompatibil cu calcu meu si as vrea sa stiu ce ca sa il setez calumea
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#25 Useril este offline   bbe74 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 15-July 05

Postat 04 August 2006 - 10:27 AM

eu am folosit G3-ul, merge cu orice statie are cabluri pt toate tipurile de mufe si din cite am vazut cred ca arata cel mai bine pare cel mai real (eu am un trainer nexstar care este mult mai usor de zburat in realitate de cit pe simulator ...)
KYOSHO INFERNO ST-RR W RB C6BB,KYOSHO MP777WC W OS.21, NEXSTAR, CENTURY hawk CALIBER 30,RAPTOR 30...
0

#26 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 04 August 2006 - 10:13 PM

ma am o ibntrebare
cum ai setat sa mearga la G3 statia de la cessna ca eu nu o pot seta
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro