Modelism - RHC Forum: Aerograf de la MODELISM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Aerograf de la MODELISM Merita banii?

#1 Useril este offline   Ikaros 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 01 July 2003 - 08:04 PM

Intentionez sa-mi cumpar aerograful de la Modelism; pretul e accesibil (cand le-am vazut pe cele de la Revell, mi-am pus mainile in cap :rolleyes: ) - problema e daca merita banii; imi poate spune cineva de ce este in stare? Ma intereseaza, mai ales, daca pot sa fac camuflajul avioanelor germane (petele alea imposibile).
A woman in need is a woman indeed.
0

#2 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 02 July 2003 - 07:08 AM

si eu am avut pe vremuri un aerograf rusesc de care initial am fost multumit. Dar cand am vazut unul vestic de la mama lui am mai pierdut din entuziasm.

oricum petele alea imposibile se pot face cu pensula! este o tehnica speciala, cu o pensula retezata si folosirea vopselei semiuscate.

big
FROGS CAN FLY!
0

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 02 July 2003 - 08:18 AM

Pentru Ikaros
Ref:aerograf Modelism
Cu risicul de a fi acuzat din nou de publicitate (de data aceasta negativa), nu-ti recomand acel aerograf, mai ales daca vrei sa-l folosesti la camuflarea avioanelor germane la scara mica (1/72 sau 1/48)
Mai stringe ceva bani si cumpara o scula buna din prima!Nu de alta, da' porma o sa-ti para rau!
Vezi si raspunsul dat lui Tomcat.
Alexandru
0

#4 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 02 July 2003 - 10:20 AM

140000 lei


Atita dai ,atita face!!!


Revell-ul Beginner e 160000lei si face bani astia daca ai rabdare cu el.(si o sursa de aer care sa scoata cel putin 2.5 atm)
Homo Nauticus
0

#5 Useril este offline   Agarici 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 11-December 02

Postat 04 July 2003 - 01:55 AM

Ei am un aerograf de la modelism, dar inca nu l-am teestat pentru ca nu am avut aeeeer. Sper ca nu am aruncat banii pe fereastra mai ales ca mi-a fost recomandat dee mari modeelisti, care au lucrat mult cu ceel rusesc. Tinand cont ca pulverizarea este intre 1-3 mm in functie de cele doua capete, nu cred ca ar face probleme chiar si la scara 1 la 72.
Parerea mea, dar inca nu l-am testat. sper ca intr0-o saptamana -doua sa am tot sistemulgata, intrucat am deeja camera de presiune, mai rebuie doar compresorul(unul mic).
Eu fac parte din acei oameni care au capul in nori si picioarele pa pamant.
0

#6 Useril este offline   MRX 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 403
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 04 July 2003 - 04:19 AM

Fratzilor va rog sa ma lamuritzi shi pe mine. In penultimul nr.de la modelism apare pretzul de 160000 lei la aerograf iar in ultimul nr. 1600000 lei, adica de 10 ori mai mult. Care-i adevarul? Pe mine m-ar interesa pt. vopsit zburatoare ca acum ma chinui cu aspiratorul.
Marius-Dan Morcov
0

#7 Useril este offline   Pletila 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 752
  • Inregistrat: 10-April 03

Postat 04 July 2003 - 08:51 AM

A aparut nr.2 pe anul acesta?


Eu tot de 160.000 stiam.Daca e 1.600.000 atunci poti sa incerci unul mai performant ,de la o firma de renume.Diferenta de pret nu cred ca e mare
Homo Nauticus
0

#8 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 07 July 2003 - 01:29 PM

In continuare vad niste preturi imposibile. Eu am dat la Muzeul Militar vreo 3 -4 sute pe aerograf Revell si inca vreo 3 sute pe butelie. In total cam 800 000.
Asa ca la 140 000 merita chiar si daca nu il folosesti si il pui pe TV ca bibelou (vorba lu' Dinescu). :)
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 11 July 2003 - 11:39 AM

ref; preturi aerograf
Fratilor, nu va ginditi la un aerogarf sub 1.500.000 ( adica un milionsi....) si acesta este cel mai slab!(in Modelism a fost o eroare de tipar).
Pentru Aquarici: incearca sa trasezi cu el (aerograful) o linie groasa de 1mm si lunga ...sa zicem de 10 cm!Atentie cu vopsea (emai sau acrilica) si nu pe hirtie, ci pe plastic!Apoi mai stam de vorba!
Numa' bine!
Alexandru
0

#10 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 13 July 2003 - 02:18 PM

Ca veni vorba de vopsea... Pt aerograf ce-mi recomandati si de unde? In afara de Muzeul Militar.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 15 July 2003 - 07:38 AM

Pentru Olaf the Viking
ref: vopsele pentru aerograf
Cindva am facut o comparatie acrilice vs emailuri, scorul fiind de partea emailurilor.Un argument convingator: datorita timpului de uscare mic, acrilicele au tendinta de a se usca pe virful acului, aceasta ducind la blocarea aerografului.Dintre vopselele de pe a noi:
- Humbrol.Are o gama foare variata de culori si texturi: mate, semimate, lucioase, metalice si transparente.Cele din seria veche au fost mai bune, mai noile Superenamel-uri sint pe departe mai proste: putere de acoperire mai mica, fluiditate scazuta, nu suporta un raport de dilutie prea mare si, nu in ultimul rind, se degradeaza repede (tremen de valabilitate mic).Cele vechi mergeau bine cu pensula, Superenamel-urile, nu prea.
- Model Master (Testor).Gama destul de restrinsa de culori si texturi, putere de acoperire mica, tendinta de separare in componente la rate de diluitie mari, fluiditate buna, uscare destul de rapida.MM este singura cu o serie foarte bogata de "metalizate".Cu pensula cam lasa dire.Conservarea in timp (chiar daca s-a "umblat" in sticluta), destul de buna.
- Revell (sper sa nu fiu din nou acuzat de reclama) are o gama foarte variata de culori ( numai negru are vreo patru nuante), si texturi. Vopsele cu putere mare de acoperire, stabile la raporturi mari de dilutie, foarte fluide.Merg foarte bine cu pensula. Are si o serie de vopsele speciale pentru aerografe.Cu metalizatele sta mai rau.Conservarea in timp (chiar daca s-a "umblat" in cutiuta), este buna.
-Tamiya.Gama destul de redusa de culori si texturi.Fluiditate buna, recomandate pentru aerograf.Putere de acoperire buna, relativ stabile la raporturi mari de dilutie.Merg bine cu pensula.Conservarea in timp buna.
Toate cele de mai sus adera bine la pastic, chiar daca nu a fost "degresat" in prealabil
.
Vopselele Revell se pot procura de al (Bucuresti) magazinele Toy-zone, Muzeul Militar, Model Master de la Magazinul Unirea, sau benzinariile Shell, Humbrol se mai gaseau vizavi de Facultatea de
Drept.Tamiya se aduce din ungaria.
Cam asta ar fi cu recomandarile
Alexandru
0

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 15 July 2003 - 10:10 AM

pentru Olaf the Viking
Ref: vopsele pentru aerograf
Complectare la ce-i mai sus
Emailuri versus acrilice

De citiva ani am inceput sa lucrez si cu mult laudatele vopsele acrilice.Am putut sa fac astfel o comparatie intre aceste doua tipuri de vopsele.

Acrilice

1.Nu sint toxice.Totusi trebuie purtata masca pentru a nu inhala aerosolii de vopsea > =

2.Instrumentele de lucru se spala cu apa.Totusi, pentru o buna curatare, trec prin aerograf si aproape 2 ml de diluant.>=

3.Se “aseaza” bine pe macheta.>+

4.Putere mare de acoperire chiar si mai diluata.>+

5.Vopseaua mata are “granulatie” mica.Avantaj cu decalurile>+

6.Se usuca repede.Nu e neaparat un avantaj.>=

7.Durata de garantie medie.>+

8.Bune pentru washing.>+

9.Rezistenta mecanica medie.Daca suprafata de vopsit are urme de grasime apar probleme>-

10.Degradarea culorii in timp.Dupa expunere indelungata la lumina se schimba nuanta.>-

11. Rezistenta mica la agenti chimici.Dupa 10 zile de la uscare, vopseaua a reactionat la diluant.>-

12.Rezistenta culorii la efecte mecanice mica.Daca incerc sa “lustruiesc” cu o bucata de pinza locul unde voi pune decalul, nuanta culorii se schimba.(ex RLM 76 a devenit verzuie!)>-

13.Nu se pot vopsi detalii fine.(ex petele sau “cirnatii” in cazul camuflarilor Luftwaffe).Din cauza uscarii rapide, vopseaua are tendinta de a se depune rapid pe virful aerografului schimbind geometria jetului, chiar blocind-ul.Am vopsit o suprafata mai mare cu vopsea acrilica (un Ar 555) si virful aerografului s-a “lungit” cu 3 mm!.Pentru a preintimpina acest lucru trebuie curatat mereu.>-

14.Din cauza timpului de uscare mic, se lucreaza greu cu aerografele cu dubla actiune.Se anuleza “repetabilitatea”(nu intru acum in amanunte)>-

15.Din cauza uscarii rapide nu se prea poate face drybrashing.>-

16.Pret mediu.>+

Emailuri

1.Toxice.Asa se zice.Ori cum trebuie purtata masca.>=

2. Instrumentele de lucru se spala mai greu.Cu 10 ml de diluant spal un aerograf.>=

3.Nu se “intind” prea bine pe suprfata de vopsit.Totusi diluate corespunzator acest dezavantaj dispare.>=

4.Putere de acoperire acceptabila, slaba cu dilutie mare>-

5.Vopseaua mata are “granulatia” mare.Probleme cu decalurile.>-

6. Se usuca mai incet.Nu neaparat un dezavantaj.>=

7.Durata de garantie medie.Totusi unele emailuri se degradeaza cam repede.>=

8.Bune pentru whasching.>+

9.Rezistenta mecanica mare.Accepta usor urme de degete pe macheta.>+

10.Culoarea nu se degradeaza in timp.>+

11. Rezistenta buna la agenti chimici.Dupa 10 zile de la uscare vopseaua nu a reactionat la diluant.>+

12.Rezistenta culorii la efecte mecanice mare.Daca incerc sa “lustruiesc” cu o bucata de pinza locul unde voi pune decalul, nuanta culorii nu se schimba.>+

13.Se pot vopsi detalii fine.(ex petele sau “cirnatii” in cazul camuflarilor Luftwaffe).>+

14.Excelente pentru drybrashing.Sint intrecute doar de uleiuri.>+

15.Se lucreaza foate bine cu aerografele cu dubla actiune.>+

16.Pret mic>++

Concluzii

+ avantaj

- dezavantaj

= neutru

Daca aduam plusurile, adica avantajele, avem: acrilice cinci puncte, emailuri zece puncte.Daca adunam minusurile, adica dezavantajele, avem: acrilice sapte puncte, emailuri doua puncte.Rezultatul este net in favoarea emailurilor!

Astept si alte opinii.

Alexandru
0

#13 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 15 July 2003 - 06:08 PM

Din tot ce am citit rezulta ca o sa raman la pensula si la vopselele de la Revell. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
Glumesc...
.... rezulta ca oricum trebuie sa ma cam antrenez inainte sa intru pe model cu aerograful.
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 16 July 2003 - 08:14 AM

pentru Olaf the Viking
Nu dezerta!Vezi si chestia cu chitara si Erik Clapton!
Merita, te asigur, chiar daca la inceput se consuma mai multa "transpiratie" (asta, ca sa nu zic "injuraturi") decit vopsea.
Succes!
Alexandru
0

#15 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 16 July 2003 - 02:37 PM

Culmea e ca nici chitara nu s-a lipit de mine. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 17 July 2003 - 08:43 AM

pentru Olaf the Viking
Tocmai d'aia o sa mearga cu aerograful!
Alexandru
0

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 17 July 2003 - 08:49 AM

ref:vopsele
In complectarea celor "zise" in 15 iulie:

Moto: Nu strica o macheta de 30$, din cauza unei vopsele de 2$!
- dupa un timp, unele vopsele par ca se "umfla" si ori cit le-am dilua, ramin "pe pozitie".La un moment dat, pigmentul se acumuleaza pe pensula sau blocheaza aerograful.Acea vopsea e buna de aruncat in capul dusmanilor( sau nevestei,dupa caz)
- atentie la raportul de dilutie, nu toate voselele suporta un raport mare de dilutie.
- curatati capacul si filetul bircanelului/cutiutei dupa fiecare utilizatre.Se va deschide mai usor si vopseaua nu-si va pierde calitatile.
- nu turnati vopsea diluata in borcanelul/cutiuta originala.Nu se face economie, din contra!
- vopseaua veche de pe modele, se indeparteaza cu solutie de curatat aragase sau atle produse cu pH mare.Atentie, nu fac bine la ochi si piele, deci protejati-va!
- cind amestecati cantitati mici de vopsele pentru a obtine o alta culoare, folositi "picatura" ca unitate de masura: marimea ei nu depinde decit de g si tensiunea superficiala.In acrest fel aveti reproductibilitate.
- amestecati vopseaua cu o ansa in forma de "O" culcat sau cu o pensula retezata timp de cel putin 5 minute. Scuturarea borcanelului/sticlutei (mai ales in cazul vopselelor mate) nu foloseste decit, eventual, la merirea masei musculare.
- termenul de valabilitate/garantie al vopselelelor este de cam 5 ani pentru sticluta/borcanelul virgin si 1-3 ani pentru cel desfacut.Si aici exista excepti, in plus sau in minus!Am vopsele de 7-8 ani foarte bune si vopsele care le-am aruncat dupa 6 luni!
Sa auzim de bine
Alexandru
0

#18 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 21 July 2003 - 03:19 PM

La vopselele Revell din cutiile clasice de 14 ml care e raportul de combinare cu diluant?
Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#19 Useril este offline   Arici24 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 24-February 05

Postat 24 February 2005 - 03:20 PM

Salut.....pe langa tema AIRBRUSH.....Aerografuri.......este cineva interesat sa vanda unul? Pentru ca sunt interesat in ale picturii.... Aici am gasit singurul loc in care pot sa ma interesez de asa ceva. Va rog, daca ma puteti ajuta, deoarece nu am prea folosit asemenea instrument si stiu cat de bune rezultate ta....M-ar interesa sa cumpar unul......ma refer la tot setul.....excluzand compresorul sau minicompresorul....Astept cu mare interes raspunsul vostru. Thanks.....
0

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 24 February 2005 - 06:31 PM

Revell avea urmatoarele produse ce pot fi comandate prin posta:
-39101 Standar clas. Nu este un aerograf "pe bune" ci un fel de hibrid ce face trecerea de la suflai la aerograf. Duza medie (0.7mm). Potrivit pentru suprafete mari si medii. Kit-ul mai contine: adaptor la butelie de propellan (un fel de gaz asemanator freonului), rezervor pentru vopsea, furtun si setul de instructiuni
- 39103 Student plus. Aerograf in adevartul sens al cuvintului, simpla actiune, amestec intern, cu alimentare prin absorbtie si echipat cu sistem Vega ce reduce riscul blocarii din cauza vopselii si se asigura o intretinere usoara. Ideal pentru pulverizarea pe suprafete mari cit si pentru detalii mai fine.
- 39105 Profi plus.Scula pentru avansati, cu dubla actiune, amestec intern, cu alimentare prin absorbtie si echipat cu sistem Vega ce reduce riscul blocarii din cauza vopselii si se asigura o intretinere usoara. Ideal pentru pulverizarea pe suprafete mari, medii si pentru detalii fine.
- 39106 Master plus. Scula pentru avansati cu dubla actiune, amestec intern, cu alimentare gravitationala. Ideal pentru pulverizarea pe suprafete medii si pentru detalii fine si extrafine.
- 39107 Vario. Aerograf in adevaratul sens al cuvintului. Bun pentru supreafete medii si mari dar si pentru detalii mai fine. Duza de 0.7 mm (cam mare zic eu) Kit-ul mai contine:doua rezervoare pentru vopsea si un adaptor pentru rezervor si instructiuni. Nu are furtunul de racord.
- 39108. Aerograf profesional pentru experti, dubla actiune, detalii si linii fine, alimentat gravitational. Duza de 0.7mm.Setul mai include doua pipete si instructiunile.
-39109. Asemanator cu 39108, dar are o gaselnita in plus: capul se poate roti cu 360 grade, astfel ca din aerograf cu alimentare gravitationala se poate transforma in aerograf cu alimentare prin absorbtie. Ca si precedentul este cu dubla actiune.Duza de 0,5mm.
Preturile variaza intre 2 mil si 7 mil.
Din afara
- Aztek A470. Dubla si simpla actiune, alimentare gravitationala si prin aspiratie, borcanelu pota fi montat fie pe s\tinga fie pe dreapta, capete specializate pentru cerneluri, acrilice sau emailuri cu duze intre 0.3 mm si 0,7mm, recipiente de diferite capacitai, furtun si adaptor pentru butelie cu "aer" (defapt properlan) comprimat. Extrem de usor de intretinut. Pret 120 -170 $
- Badger 150/7. Dubla actiune, alimentare prin absorbtie, din pacate plasata incomd, sub corpul aerografului, trei duze cu trei ace. Dificil de intretinut (la scoaterea acului trigherul "sare " de la locul lui). Un singur recipient de capacitate medie. Furtun de racord. Pret 150 170 $. Acestea ar fi "la indemina"
Alexandru
0

#21 Useril este offline   didisor 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 23-February 04

  Postat 01 March 2005 - 10:54 AM

aerografele ptr incepatori le pot folosi cuplate la uncompresor auto?
prt vopsit litere nu imi tre finete prea mare culori de apa etc
Nu dispera maine o sa fie si mai rau! [B]
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro