Modelism - RHC Forum: Moderator, consultanta - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Moderator, consultanta

#91 Useril este offline   Padre 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 07-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Stefanesti-Arges

Postat 03 May 2005 - 10:30 PM

@Big, am fost pe la aerodrom la Geamana, langa Pitesti, si mi-au reconfirmat ca la dioptriile mele nu am sa pot pilota vreodata. Insa cu o lada de bere se poate sa fac un zbor ca pasager. Astept deci sa treaca sarbatorile.
0

#92 Useril este offline   genessysFF 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 04 May 2005 - 02:22 PM

Mai mi-a promis cineva ca imi face rost de planuri si schite de zbor si pentru delta si pentru motodelta si am sa le dau pe toate forumurile posibile ca vad ca voi care aveti nu prea sunteti darnici
Scopul vostru este sa atrageti cati mai multi de partea voastra. Mai intai faza cu zborul gratis apoi ziceti ca trebuie neaparat liceenta bagati pe gat Scoala la care tot voi sunteti instructori
Hai ca am cam ridicat cativa neuroni
0

#93 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 04 May 2005 - 02:34 PM

genessysFF, la 4 May 2005, 15:22, a spus:

Mai intai faza cu zborul gratis apoi ziceti ca trebuie neaparat liceenta bagati pe gat Scoala la care tot voi sunteti instructori...

Se poate si altfel, nu cred ca astea-s problemele! Adica zborul gratis poate sa lipseasca cu desavarsire sau sa fie pe bani iar de licenta nu e musai nevoie, ca sa nu mai spun de Scoala! In definitiv poate ca mai fain e yahting-ul, dar acolo poate ca primul zbor nu e gratis si nu e musai nevoie de scoala ca sa nu mai spun de licenta...sau poate ca fain este sa ai "B"-ul in carnetul de conducere, dar nu e musai sa ai permis sau licenta sau scoala sau primul zbor gratis...samd!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#94 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 May 2005 - 10:45 PM

Incurcat te mai exprimi Marinarule.... Lasa omul sa puna harta patriei pe forum ca oricum n-are nimeni nevoie de carnet ca sa mearga cu masina pe drumurile alea.
Genesis (ca e mai scurt...) daca oamenii au bunavointa sa-ti dea sa gusti putin inainte de a cumpara toata marfa nu cred ca-i ceva rau. In fond te convingi daca o cumperi sau nu. Adevarul e ca daca esti de-ai nostri nu poti pleca acasa fara s-o iei chiar daca se termina cu o bataie din partea nevestei. Sunt fericit ca tot cei din bisericuta asta ma pot ajuta pana la capat, daca e cazul. Si cum peste tot scrie ca trebuie sa pastrezi bonul pana la iesirea din magazin e bine s-o faci cu acte. Adica daca tot faci un lucru si mai zici ca-ti si place, nu vad de ca sa n-o faci legal. Nu zic ca legea e buna, zic ca daca o respectam cu totii se aplica principiul cu capra vecinului, adica sa moara si a lui.
Parca noua nu ne este greu cand trebuie sa facem ce zic altii in propria ograda? Asta-i dansul, asa se joaca. Uneori regret ca n-am invatat sa merg cu banii la femei ... M-as mira sa nu raspunda cineva ca nu cu bani se merge la femei ci cu ce n-am eu :angry: Atata-i trebuie ca-i arat megamembrul de cand scria acolo...
Hai pa!
Stiu ca n-ai scris cu rautate, dar n-aveam la ce sa raspund in pauza de lucru, ca modelul meu tot nu-i gata. Maine va fi, daca se usuca vopseaua. Am auzit ca au mai luat plasa si altii cu vopseaua la tub spray...

PS. Baga niste planuri de motodelataplan ca la cate carti am citit mai ca fac unul singur si zbor de nu stie nici nevasta... Nu mai zic de acte ca-s chiar inutile.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 11 January 2006 - 04:18 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#95 Useril este offline   genessysFF 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 09 May 2005 - 01:52 PM

bitex mersi mult pentru incurajare, ai avut dreptate nu am spuso cu rautate dar sti tu chestiile astea sa tot cauti si sa nu primesti nimic, numa oferte care mai de care dar ce am cerut eu nu.
nu is suparat pe baietii astia ca acum am vazut cat de greu e sa faci rost de ceva. Motivi din care nu am primit nimic a fost spre binele meu. Pentru inceput mi-am facut un prieten cu care sa ma invete sa zbor, are motodelta... dar oricum nu renunt la ideea de ami construi propriu delta... sau mai stii chiar motodelta...
aaa era sa uit bitex nu sunt insurat deci nu am dece sa-mi fac griji

salutare
0

#96 Useril este offline   Farfui 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 15-May 05

Postat 16 May 2005 - 12:58 AM

va salut!
sunt nou asa ca nu stiu prea multe despre site dar primele impresii sunt placute.
cine nu a zburat pina acum sa incerce macar. eu cind am zburat prima data mi sa spus sa am grija ca zborul este viciu si nu am crezut acum vreau sa zbor si cind dorm daca sar putea ma gindeam sa imi agat patul de tavan dar tot nu se aseamana. incercati si voi care nu ati zburat dar aveti grija "ZBORUL ESTE VICIU" si pentru cei care vor breveta de acum incolo va doresc: maracini multi! ca eu mai scoteam si dupa 3 luni :)
0

#97 Useril este offline   Giraf 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 11-June 05

Postat 11 June 2005 - 07:16 PM

Salut!
Am si eu o mare problema. Am zburat 5 ani planorul la Clinceni, am brevet si sunt foarte pasionat de zbor. De la ultimul zbor au trecut cam 10 ani si as vrea sa reinnod firul rupt cu un deltaplan. Sunt bucurestean si as vrea in primul rand un instructor serios cu care sa pot sa-mi iau brevet pentru asa ceva si numai dupa aceia ma gandesc la achizitionarea unei scule proprii.
Stie cineva un instructor de deltaplan din Bucuresti, cu deltaplan propriu, dispus sa instruiasca un incepator, sa fie persoana de incredere, serioasa si sa nu ia pielea de pe om?
0

#98 Useril este offline   flydragos 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 22-December 05

Postat 11 January 2006 - 08:31 AM

ce trebuie facut ca sa nu mai avem interdictii de zbor?
adica ceva de genu trece migu pe la 6000m si noi avem plafon de zbor 300m dar stam la sol.
sau pleaca Basescu la pod de la Baneasa si noi la Clinceni am terminat cu zborul.
cu stima flydragos
Toata lumea are o pasarica, eu am un stol,dar al meu zboara.
0

#99 Useril este offline   Matteo_Tgv 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 22-October 04

Postat 11 January 2006 - 02:55 PM

Dragose,

stai linistit, chiar foarte linistit.

Nu se poate face nimic, dar absolut nimik :)

Poate daca intra in vigoare ceva acte normative care sa reglementeze/introduca si la noi spatiul aerian necontrolat. Ma indoieasc, insa.

Bafta,
Matteo
0

#100 Useril este offline   flydragos 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 22-December 05

Postat 11 January 2006 - 10:35 PM

daca o sa stam linistiti asta o sa capatam
esti avocat intereseazate
Toata lumea are o pasarica, eu am un stol,dar al meu zboara.
0

#101 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 January 2006 - 11:09 PM

ca sa se schimbe ceva... trebuie presiune. De jos in sus. Sansele sunt mici de tot ca suntem inca putini. Tehnic trebuie sa se schimbe regimul de zbor, care e de pe vremea lu' Dej... oricum eu simt o maturizare a clasei de zburatori de la noi. Eu zic sa o luam babeshte si vedem ce se poate face.

Big
FROGS CAN FLY!
0

#102 Useril este offline   LOTI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 10-August 04

Postat 13 January 2006 - 03:08 PM

Se pare ca nu suntem putini, se pare ca sunt multe motocarpe prin soproane cu care lumea zboara fara licente. (poate nici nu stiu ca trebuie)
Problema este ca nu suntem uniti (in cuget si simtire).
Cum vrea cineva sa faca ceva, vrea sa fie el sefu care da licente restul la mana intinsa.
Asta este problema.
Loti
0

#103 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 15 January 2006 - 01:10 AM

Yeap, nu sunem nici uniti, dar nici extraordinar de multi. Cu tot cu haiducii aia de nu au licente (poate tocma' pt ca nu vor sa stea la mana intinsa...). Problemele aviatiei ultrausoare nu sunt de 2 zile, nici de 2 ani. Sunt atat de vechi ca parca ne-am invatat cu ele ca Buridan cu raia, chiar ni se par firesti anumite anomalii!

Io inca mai sper!
big.
FROGS CAN FLY!
0

#104 Useril este offline   LOTI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 10-August 04

Postat 17 January 2006 - 02:08 PM

Parerea mea (vorba unui ilustru concetatean) este ca in problema licentelor este inca bine sa nu se faca mai rau cum era vorba. Problema grea dupa parerea mea este libertatea zborului. Vorba ta "subt" 300m exceptand anumite zone interzise pa nenica daca ai licente. Mai discutam.
Loti
0

#105 Useril este offline   flydragos 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 22-December 05

Postat 19 January 2006 - 12:52 PM

LICENTE?
La parapanta se ignota cu desavirsire
din 3000 de zburatori(cu tot cu incepatori) cred ca 10% au licente. Ce sa mai vorbim de deschiderea zborului sau programare.
Toata lumea are o pasarica, eu am un stol,dar al meu zboara.
0

#106 Useril este offline   flydragos 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 22-December 05

Postat 25 January 2006 - 10:54 PM

Big
o intrebare: nu te intereseaza sa organizezi niste cursuri pentru obtinerea licentei de instructor mdelta
Stiu niste piloti interesati inclusiv eu
dragos
Toata lumea are o pasarica, eu am un stol,dar al meu zboara.
0

#107 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 25 January 2006 - 11:04 PM

@Flydragos,

este o intrebare grea.... in prima jumatate a acestui an nu prea am cum. Ma agndesc putin, si poate o putem pune in opera pe toamna. Am in vedere inclusiv discutia cu 2 instructori cu care am facut eu scoala de esseyor in franta. Sper sa ii pot aduce aici si pe ei, daca este sa o putem face. promit solemn sa ma gandesc la asta.

Tinem aproape!
big
FROGS CAN FLY!
0

#108 Useril este offline   flydragos 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 22-December 05

Postat 03 February 2006 - 09:50 PM

Big
vorbeste cu Vali Popa o sa organizeze o scoala poate vii si tu ca examinator sau lector(instructor)
Eu am inceput sa zbor cam frig da merge.
Zboruri placute Dragos
Toata lumea are o pasarica, eu am un stol,dar al meu zboara.
0

#109 Useril este offline   Y2K 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 16-February 06

Postat 16 February 2006 - 08:20 PM

am si eu o mare rugaminte. Poate cineva sa imi dea detalii despre cum as putea sa zbor si eu cu un planor. ce trebuie sa fac ca sa invat,eu locuiesc in bucuresti, si un pret informativ daca se poate. va multumesc mult
0

#110 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 16 February 2006 - 10:40 PM

@Y2K
pe bv lascar catargiu, este sediul Aeroclubului Romaniei. Inscrie-te acolo la cursurile de zbor cu planorul, ei pot sa iti dea toate detaliile. Un pret estimativ auzisem cum ca ar fi cam 120 euro/ora. Insa mai bine intrebi direct acolo, poate informatiile mele sunt perimate.

Big
FROGS CAN FLY!
0

#111 Useril este offline   el dani 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 06-July 05

Postat 28 June 2006 - 07:51 PM

salut big ,sunt nou pe aici,am inceput un curs de ultrausoare acu 3 luni pe o tecnam p92,in spania ,si cum in iulie vin acasa as vrea sa stiu unde pot face niste ore de zbor pe un 3 axe,dat fiind ca am examen in toamna miar prinde bine ,salutari
0

#112 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 28 June 2006 - 10:48 PM

Salutare,
pai sutn cateva locuri unde se poate. Andrei de pe forum de exemplu, cred ca iti poate inchiria Zephirul lui, cu tot cu instructor. Daca nu... gasim noi pe careva, nu ramai tu nezburat.


big.
FROGS CAN FLY!
0

#113 Useril este offline   el dani 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 06-July 05

Postat 29 June 2006 - 05:52 PM

multumesc pt raspuns,eu pe luni sau marti cel tarziu ajung acasa ,din cate am vazut pe aici multi zburatori se intalnesc la clinceni,totusi daca miai putea da un nr de tel nu miar prinde rau,salutari si zboruri placute
0

#114 Useril este offline   vikivi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 16-November 06

Postat 16 November 2006 - 09:37 PM

Biq, ce s-a intamplat, frate, s-a incheiat dialogul despre zborul 1:1 ? Dar era atat de interesant...
Uite, vreau sa-mi cumpar un motodelta dar, mai intai trebuie sa invat despre ele. Mai stiu eu de pe la planor ceva, dar as vrea acel "Manualul pilotului de ULM".
Mi-l poate trimite cineva ? Doar sa fac o copie !
Iar motodelta, mai gasesc ceva bun, dar nu foarte scump prin tara noastra ? Sau vreo recomandare prin alte tari apropiate...
Vii multumiri !!

Viktor
0

#115 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 30 November 2006 - 12:25 PM

Ciao Big, ce se mai intampla nimeni nu mai comenteaza nimic? Nu prea exista vad interes pentru nimic.Tu ce mai faci? Ciao Sorin
0

#116 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 30 November 2006 - 06:03 PM

@vikivi - o sa sap sa vad ce manuale am prin ograda si iti trimt ceva. Poate ca nu in romaneste...
Da exista variante mai ieftine de moto delta pe la noi, sh dar in stare buna. Trebuie numai sa fi hotarat si sa incep sa cauti. Aaaa si sa ai rabdare!

@Sorine tata interes exista. Insa scandalurile cu gazele, spionii demascati, babele violate de la jurnaulul de ora 5 ne strica la toti mintile si ne abat atentia de la lucruile serioase. Io de exemplu desenez si calculez un triciclu de motodelta dupa gustul meu. Poate ca in primavara o sa fie gata, ca iarna pt asa ceva e bina - pt construit. Aporpos tu cum mai stai cu constructiile?

Ovidiu.
FROGS CAN FLY!
0

#117 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 01 December 2006 - 03:50 PM

Ma descurc am avansat nu cum as fivrut dar am avansat. Mai am si pe la casa noua cate ceva de facut scara interioara di stejar parchet din stejar un bar tot di stejar, am mai facut pazia la acoperis (ca n-am gasit un dulgher serios sa vina sa o faca si ca sa nu ma prinda iarna ...) maine pun jgheaburile si burlanele. Si uite asa timpul trece. Cred ca ete la noi un delta de vanzare cu rotax 582. Mai vorbim Ciao Sorin
0

#118 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 15 December 2006 - 03:18 PM

CRACIUN SI AN NOU FECRICT LA TOATA LUMEA LA MULTI ANI SORIN
0

#119 Useril este offline   LOTI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 10-August 04

Postat 20 December 2006 - 09:43 AM

Vad ca asta este rublica cu cele mai multe accesari asa ca prin ea sper sa adresez tuturor zburatorilor un
CRACIUN FERICIT !
si
AN NOU FERICIT !
ATERIZARE USOARA !

Poate la anu aterizeaza si o lege mai blanda
Loti
0

#120 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 21 December 2006 - 11:24 PM

Dragilor,

sarbatori fericite si tot ce imi doriti va doresc si io voua! Lege mai buna, scule mai bune, timp mai mult, si asa mai departe!

Si numai aterizari fericite!


biNgBang
FROGS CAN FLY!
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro