Modelism - RHC Forum: aparat sudura - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

aparat sudura

#1 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 14 June 2006 - 08:32 PM

M-ar interesa daca stie cineva cum pot face un aparat de sudura.Eu vreau sa fac unul mult mai mic decat unul obisnuit.Deci cine ma poate ajuta.Vreau sa il folosesc la sudat parti mai finute. :)
Ideas for life'gfh
0

#2 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 June 2006 - 10:24 PM

O varianta mica ar fi un invertor (in comert e cam de la 900 RON. in sus) dar sa fie cu reglaj de la cativa amperi in sus, sa poti suda si ceva fin, asa cum vrei. Nu stiu cine te poate ajuta sa faci ceva mai ieftin ca in comert, sau macar la fel de bun. Trebuie asteptat raspuns pe forum.

O alta varianta ar fi sa vezi de un transformator ceva mai micut, dar o sa ajungi la problema electrozilor, ca sub 2 mm diametru nu gasesti usor. Asa ca esti limitat fie de aparat fie de electrod. Variantele cu gaz protector nu sunt foarte ieftine, dar te-ar putea ajuta sa sudezi fin sau piese de dimensiuni mici. De fapt la varianta asta ar trebui sa ajungi mai devreme sau mai tarziu. Gaz se gaseste, instalatie se poate procura si electronica e cam aceeasi (un invertor ar fi suficient daca nu esti pretentios).
De pe la 1100 RON gasesti aparate tip MIG (metal inert gaz), cu electrod din sarma subtire si de toate felurile, dar cred ca trebuie sa ai mana foarte buna pentru fineturi. Un aparat de genul WIG (TIG) cu electrod de wolfram (sau tungsten ca-i acelasi lucru) e cam la fel de scump si in final ajungi la aceeasi problema, a consumabilelor. Cauta documentatie serioasa despre toate tipurile de aparate, vezi ce vrei sa sudezi, vezi ce caracteristici trebuie sa aiba aparatul care vrei sa-ti faca treaba si vezi daca-l poti face sau esti nevoit sa-l cumperi. Ori discuta cu un sudor bun (desi daca ai acces la unul nu mai e nevoie sa devii tu sudor ca deja s-au inventat meseriasii astia) ca poate te sfatuieste corect. Vezi de tipurile de aparate, de ce pot face ele, de ce poti face tu cu ele ca indemanare (ca e de invatat), de pretul "consumabilelor" si apoi ia hotarari.

Parerea mea e ca un transformator ieftin la care pui o punte redresoare te-ar putea ajuta suficient. N-ai spus ce vrei sa sudezi. Unul mult mai mic poti face cu "orice" transformator, cu o punte buna si ceva electronica pe langa si o instalatie pentru gaz. Mergi pe wolfram ca pare mai simplu si sudezi cat duce aparatul. Sau apeleaza la un sudor cu scule ca face toata ziua asta si stie ce trebuie. Nu-i meserie usoara, ca o invatam si eu...
Sper ca n-am spus prostii mari.
Succes!
Sau poate-ti vinde cineva un invertor SH mai ieftin.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#3 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 14 June 2006 - 10:30 PM

multumec pentru raspuns.Am sa incerc sa caut sa vad daca gasesc ceva.
Ideas for life'gfh
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 14 June 2006 - 10:36 PM

Pai gasesti, dar nu stiu exact ce vrei sa sudezi. Ca scriam la obiect.
S-a mai discutat despre sudura pe forum. Exista niste pagini dedicate pe net, chiar in romana, despre sudura.
Am trecut si eu prin problemele astea si pana la urma mi-am luat un aparat simplu, pe care abia daca-l folosesc. Totusi merita investitia.
Mult succes.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 June 2006 - 02:26 PM

As da un punct in favoarea TIG-ului. Cu acesta am reusit sa fac pana si eu suduri acceptabile. Deci pare mai "prietenos". Ca sa fac o analogie, cam trasa de par, il poti compara cu sudura oxiacetilenica. Doar ca ai caldura denerata electric. Daca piesele sunt pasuite bine nu ai nevoie de adaos de material. Daca nu, ai nevoie de un electrod ce este de fapt o bucata de sarma din materialul necesar. In plus am sudat si Cu cu Inox, Cu cu otel....Daca inversezi polaritatea poti suda si Al. Daca opresti gazul poti suda si cu electrod normal.
Ceea ce am folosit eu este foarte mic si usor. Dar sunt sigur ca-i foarte complicat ca electronica. Sigur este in comutatie si lucreaza la frecvente mari.....

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 15 June 2006 - 02:29 PM

0

#6 Useril este offline   Buggy-man 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 1804
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 15 June 2006 - 02:56 PM

Citeaza

Ceea ce am folosit eu este foarte mic si usor. Dar sunt sigur ca-i foarte complicat ca electronica. Sigur este in comutatie si lucreaza la frecvente mari.....


...hand-made sau cumparat?

Eu am vazut pe la METRO (parca) mai multe tipuri de aparate de sudura. Unele erau chiar de dimesiuni mici si usoare ca si greutate!
Presupun ca erau in comutatie!
Este adevart, pretul era undeva pe la 1500 RON.
RHCForum - Webmaster
0

#7 Useril este offline   mirin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 28-January 06

Postat 15 June 2006 - 06:49 PM

BUNA DIMINEATA!!!

Inainte de toate sudarea metalelor este operatia de topire a doua bucati de metal in zona de inbinare, cu compozitie chimica asemanatoare, sau cu adaus
de material cu propietati identice, sau aliaje ce pot sa adere din punt de vedere
molecular cu alte metele. Pentru o sudura de calitate nu este nevoie numai de
un aparat mai mult sau mai putin performant ci si de multa experienta si
indeminare.
DL. "se poate si asa" daca Cu inseamna CUPRU poate aveti si o poza cu sudura
care a-ti facuto intre CUPRU SI INOX ca eu dispun de un apatat profesional
tip WIG si nu am reusit sa fac suduri de genul asta.

Ce ma amuza cel mai tare la acest domeniul este faptul ca la o problema simpla
dezbaterea este atit de filozofica si fara nici un exemplu concret, sau in cel mai
fericit caz cu o trimitere la o pagina pe net de unde oricum nu intelegi nimic .

Este un sfat prietenesc : daca tot va pierdeti timpul cu diverse raspunsuri
incercati sa fiti scurti si la obiect si satisfactia va fi deplina de ambele parti.

LA FOTBAL SI POLITICA ........
0

#8 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6864
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 15 June 2006 - 07:27 PM

mirin, la 15 Jun 2006, 19:49, a spus:

inbinare, propietati , punt , metele,indeminare,
a-ti facuto ,apatat,
Ce ma amuza cel mai tare la acest domeniul

cam asta ma amuza pe mine!!

BUNA DIMINEATA!!!
flying is my life...
0

#9 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 15 June 2006 - 07:30 PM

Mirin, ai dreptate, dar la un mesaj atat de neclar si raspunsul este pe masura.
Mi-ar fi greu si mie sa aleg un aparat fara sa stabilesc inainte ce vreau sa sudez cu el. Si din mesajul lui nu rezulta lucrul asta. Asa ca dam si noi cu parerea.
Intai ca vrea sa-l faca singur, apoi vrea unul mult mai mic decat unul obisnuit si vrea sa sudeze parti mai finute. Nici nu l-am intrebat daca stie sa sudeze cu macar un tip de aparat.
Numai cel de sus stie ce l-ar multumi...

Ca aparat i-as recomanda un WIG (TIG), complet, cu toate accesoriile. Adica nici macar un invertor la care sa ataseze el restul ci totul complet de la inceput. Nu stiu de ce resurse de timp bani sau alte alea dispune, sa-i recomanda sa faca acasa din componente, un aparat de sudura. Daca e pasionat sa-l faca, n-are decat.

E cum ar spune un modelist ca doreste un plan de avion dar nu precizeaza nimic altceva. Astept detalii sa-i pot raspunde la obiect. Votez pentru WIG, ceva semiprofesional. Sper sa reuseasca.

PS. Daca s-a luat de dimensiuni presupun ca e vorba de dimensiunile transformatoarelor obisnuite. N-as crede ca-i dezamagit de un invertor ca ma las de sportul asta. Daca-l face mic nu mai gaseste electrozi pentru el. Si daca e mic si nu gaseste electrozi e musai sa treaca la gaz protector.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 15 June 2006 - 07:33 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 June 2006 - 11:32 PM

@ Mirin.
Acum sunt in concediu. Peste zece zile, cand ajung la servici, vei avea fotografia cu bucata de cupru sudata de bucata de inox. Nici mie nu mi-a venit sa cred. Si aparatul acesta este profesional.
0

#11 Useril este offline   Omu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 16-April 04

Postat 16 June 2006 - 08:56 AM

Raketistu, se poate face ceea ce vrei tu, trebuie sa ai ceva indemanare, ceva cunostinte de electronica si electrotehnica si sa ai in posesie un transformator de reclame luminoase pe baza de neon. Cumperi un aparat de sudura din comert (simplu pe baza de transformator), cauti prin obor, targ, talcioc, o punte redresoare de 100-150V la 200-300A si ai rezolvat cu partea de putere. Cauti un distribuitor de produse de sudura si cumperi pistoletul TIG, mai ai nevoie de butelie de Argon, regulatorul de presiune si de dispozitivul de inalta frecventa(pe care trebuie sa-l faci cu ajutorul acelui transformator de neon) pentru amorsarea usoara a arcului electric. Cam astea sunt in mare componentele care-ti permit sudarea tablei de 0.5, a sarmelor de 1.5mm si asa mai departe.
Ar mai fi dispozitivul care-ti permite reglarea amperajului din mers ca sa zic asa, este o pedala care regleaza curentul in functie de necesitatile sudurii (cand te apropii de marginea piesei pe care o sudezi trebuie sa reduci amperajul sa nu topesti marginea piesei) dispozitivele automate care asigura pre si post-flow-ul Argonului in zona de sudura, dar deja intram in chestii mai profesionale.
0

#12 Useril este offline   Charon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 24-May 06

Postat 17 June 2006 - 11:49 AM

Salutare

Eu i-as propune la Raketistu sa faca rost de un motor de electrocar si sa scoata statorul din el. Dupa ce o facut operatiunea asta, sa posteze un mesaj , si il ajut eu sa isi faca aparat de sudura. (asa am eu, 5000W si 50 Kg greutate , poti suda in continuu trei zile ca nu are nimik) :D

Raketistule mai asteapta sa cresti capoi poate te ajut iti faci faci si o raketa nucleara!!!! :D)) Sunteti penali mah!!! toti!!!
Respectul se castiga! NU SE IMPUNE!!!
0

#13 Useril este offline   crystymoon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 05-August 03

Postat 18 June 2006 - 09:26 PM

mirin, la 15 Jun 2006, 18:49, a spus:

BUNA DIMINEATA!!!

Inainte de toate sudarea metalelor este operatia de topire a doua bucati de metal in zona de inbinare, cu compozitie chimica asemanatoare, sau cu adaus
de material cu propietati identice, sau aliaje ce pot sa adere din punt de vedere
molecular cu alte metele. Pentru o sudura de calitate nu este nevoie numai de
un aparat mai mult sau mai putin performant ci si de multa experienta si
indeminare.
DL. "se poate si asa" daca Cu inseamna CUPRU poate aveti si o poza cu sudura
care a-ti facuto intre CUPRU SI INOX ca eu dispun de un apatat profesional
tip WIG si nu am reusit sa fac suduri de genul asta.

Ce ma amuza cel mai tare la acest domeniul este faptul ca la o problema simpla
dezbaterea este atit de filozofica si fara nici un exemplu concret, sau in cel mai
fericit caz cu o trimitere la o pagina pe net de unde oricum nu intelegi nimic .

Este un sfat prietenesc : daca tot va pierdeti timpul cu diverse raspunsuri
incercati sa fiti scurti si la obiect si satisfactia va fi deplina de ambele parti.

LA FOTBAL SI POLITICA ........

Salut domn'u mirin!

Daca aveti drum prin Militari, va demonstrez cum se poate suda Cu cu Inox cu procedeul WIG/TIG.
0

#14 Useril este offline   Guest11 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 03-December 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 19 June 2006 - 11:50 AM

Tocmai mi-am luat si eu un aparat de sudura cu transformator cu electrozi de 2,5 ..asta cam pe la 250 ron dar mi-au picat ochii pe un invertor tot cu electrozi de 2,5 dar gen poseta:) adica vreo max. 2kg de-l pui in spinare si te cocoti unde vrei cu el fara sa te doara spatele.Sudeaza orice (binenteles ca si pretul electrozilor variaza foarte mult in functie de ce metal sudezi: fier ,fonta,cupru,aluminiu,inox).Este electronic cu multe posibilitati de reglaj si in jur de 1000ron.Am incercat sa iau legatura cu diversi electronisti dar asa cum banuiam piesele cumparate fac mai mult decat aparatul nou.(ex:dioda cca 100ron/bucata).Aparatul l-am gasit la Brico.
Numai bine
0

#15 Useril este offline   crystymoon 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 05-August 03

Postat 19 June 2006 - 04:40 PM

Guest11, la 19 Jun 2006, 11:50, a spus:

Tocmai mi-am luat si eu un aparat de sudura cu transformator cu electrozi de 2,5 ..asta cam pe la 250 ron dar mi-au picat ochii pe un invertor tot cu electrozi de 2,5 dar gen poseta:) adica vreo max. 2kg de-l pui in spinare si te cocoti unde vrei cu el fara sa te doara spatele.Sudeaza orice (binenteles ca si pretul electrozilor variaza foarte mult in functie de ce metal sudezi: fier ,fonta,cupru,aluminiu,inox).Este electronic cu multe posibilitati de reglaj si in jur de 1000ron.Am incercat sa iau legatura cu diversi electronisti dar asa cum banuiam piesele cumparate fac mai mult decat aparatul nou.(ex:dioda cca 100ron/bucata).Aparatul l-am gasit la Brico.
Numai bine

Salut!

Electrozi de inox de 2.5, gasesti in targ la Valea Cascadelor cu 6 mii de lei vechi firul.

Eu cumpar cate o suta de bucati pe saptamana.
0

#16 Useril este offline   Charon 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 24-May 06

Postat 20 June 2006 - 10:13 AM

Hai sa ne laudam ce scule avem fiecare, hmmmmm, da oare ce vroia Raketistu?
Respectul se castiga! NU SE IMPUNE!!!
0

#17 Useril este offline   racketistu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 24-April 06

Postat 20 June 2006 - 11:44 AM

Pai eu vroiam un aparat de sudura cat mai mic ca sa sudez niste parti mai finute.Si sa va zic la ce imi trebuie.V reau sa il folosesc la constructia unor caroserii de automodele.Si nu prea am finante deocamdata.In acest moment am cam 800lei.So care ar fi un aparat mai indicat.Ce e drept ca pana acum nu am sudat prea mult.
Ideas for life'gfh
0

#18 Useril este offline   niq_ro 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 09-September 04

Postat 23 June 2006 - 01:30 PM

poate te ajuta materialul de la http://www.niqro.as.ro/sudura.htm
0

#19 Useril este offline   b38lea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 404
  • Inregistrat: 29-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2006 - 02:41 PM

Eu cred ca o simpla punte de 150 - 200V nu e chiar indicata , deoarece la producerea arcului apar virfuri de tensiune de 1 - 1,5 Kv si puntea aia daca nu are tensiune inversa mare moare. Si nu este neaparat sa ai gazul inert argon eu sudez f.bine cu CO2
Cu stima

Aceasta postare a fost editata de b38lea: 06 July 2006 - 02:43 PM

0

#20 Useril este offline   Galvanic 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 16-July 07

Postat 20 July 2007 - 06:55 PM

Salut. Te pot ajuta eu cu un aparat de sudura. Functioneaza prin electroliza. Are electrozi conectati la 220V curent continuu, intr-o bae de apa si NaOH care elimina Hidrogen si Oxigen evident este inchis ermetic.
Cine vrea schema sa ma contacte-ze.
0

#21 Useril este offline   ferry 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 30-May 07

Postat 23 July 2007 - 07:47 PM

Cel mai bine este sa cumperi unu din magazin,...dupa ce o sa construiesti vreo 3-4 aparate de sudura o sa vezi ca tot ala de fabrica e mai bun,
+ ca poti sa-l folosesti imediat ce ai cumparat si nu mai pierzi timpul cu
construirea lui
si dupa cum am inteles eu vrei ca sa fie si de un gabarit cat mai redus.categoric nu intra in discutie decat unul de fabrica
si cu 1000 -1500 de lei ai ceva de calitate ,dupa ce nu-ti va mai trebui
il vinzi si gata ai scos banii --- ma intelegi,>
ca daca dichisesti tu ceva ala nu mai vinzi tu ...fi sigur
ASA E CEL MAI CAPITALIST ..... OK":-)
0

#22 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 23 July 2007 - 08:09 PM

Galvanic, la 20 Jul 2007, 18:55, a spus:

Salut. Te pot ajuta eu cu un aparat de sudura. Functioneaza prin electroliza. Are electrozi conectati la 220V curent continuu, intr-o bae de apa si NaOH care elimina Hidrogen si Oxigen evident este inchis ermetic.
Cine vrea schema sa ma contacte-ze.

Si atunci ce faci cu el sudura sau electroliza. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

PS,contacteze intr-un cuvant.

Aceasta postare a fost editata de Skyspy: 23 July 2007 - 08:10 PM

A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#23 Useril este offline   danPop 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30-July 07

Postat 30 July 2007 - 06:00 PM

Daca te decizi sa-l cumperi incearca aparatele de sudura de aici. Din ce am comparat cu preturile din alte parti sunt cam cel mai jos, inclusiv la cele din gama hobby care le gasesti in Brico Store.
Cred ca un Nordika 4220 se potriveste cu ce ai tu nevoie.
Incearca sa dai o tura prin Practiker si Brico Store sa vezi daca prinzi vreo promotie care e sub pretul lor si apoi Google cat mai mult sa prinzi cel mai bun pret.
La capitolul electrozi incearca sa gasesti ceva bun , ca e pacat sa te zgarcesti tocmai la ei. Easb fac electrozi foarte buni in general.
Bafta
0

#24 Useril este offline   Skyspy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1501
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 30 July 2007 - 07:54 PM

danPop, la 30 Jul 2007, 18:00, a spus:

,,,. Easb fac electrozi foarte buni in general.
Bafta

Ai vrut cred sa scrii ESAB :lol: .Nu stiu cat sunt de buni dar am sudat MAG cu sarma de la ESAB care o cumparase de la italieni care italieni o cumparasera de la combinatul industria sarmei din campia turzii unde am lucrat in trecut 13 ani.
A dracului dom-le cum se extinde si poluarea asta.
Deunazi desfac o conserva de sardine inauntru plin de ulei si pesti morti.
0

#25 Useril este offline   danPop 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 30-July 07

Postat 31 July 2007 - 02:26 PM

Da :lol: ESAB vroiam sa scriu dar mi-a jucat feste tastatura.
0

#26 Useril este offline   micxandru 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-January 08

  Postat 21 January 2008 - 09:22 PM

undefined
eu vreau schema cu electroliza, am facut multe minuni dar asta chiar ma mira shi pe mine.
0

#27 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 21 January 2008 - 10:59 PM

Am vazut acum ceva ani un astfel de aparat de sudura. Avea o cuva de inox, nu stiu cum era realizata interior, si doua furtunase ca cele de perfuzie care aduceau oxigen si hidrogen intr-un corp de siringa de sticla plina cu vata metalica. Avea un ac scurtat la vre 10 mm unde se aprindea amestecul.
0

#28 Useril este offline   micxandru 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 21-January 08

  Postat 23 January 2008 - 08:08 PM

undefined
cred ca mi-a venit si mie minte in legatura cu aparatul de sudura prin electroliza, nu poate fi vorba decit de sudura autogena datorita faptului ca prin spargerea formulei apei la electroliza vei obtrine doua gaze diferite
una care arde si una care intretine arderea asa ca va rezulta Doua molecule de Hidrogen si Oxigen deci acest asparat va lucra Autogen ! ???
Te rog mult de tot posteaza Schema! in schimb iti dau si eu ceva sa te lase perplex. Ok???
S-au trimite pe mail.
0

#29 Useril este offline   Paul_L 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 295
  • Inregistrat: 30-September 07

Postat 23 January 2008 - 09:21 PM

O realizare industriala gasita de nea gogul

http://www.waxco.es/i_oxhidrico.htm
0

#30 Useril este offline   adriean 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 29-March 08

Postat 29 March 2008 - 12:33 PM

Asa este functioneaza ca un aparat de sudura autogen, avantajul acestora este ca nu ai nevoie de tuburi de OXIGEN si nici de ACETILENA. Sunt perfect ecologice iar consumul de apa este de max 150 ml apa/h. Eu le comercializez si pina acum nu am avut nici o problema din punct de vedere tehnic, fiind protejat la suprapresiune(este limitat sa functioneze la max. 0.4 bar). Daca doriti mai multe date va rog sa ma contactati aici sau pe adresa de e-mail. Cu stima tuturor celor ce sunt interesati de aceste aparate.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro