Modelism - RHC Forum: Axa motor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Axa motor

#1 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 24 June 2003 - 08:01 AM

Ii rog pe cei care stiu, sa-mi spuna si mie cum se calculeaza sau cat trebuie sa fie unghiul dintre axa motorului si axa avionului in cazurile:

- motor in botul avionului - avion clasic
- motor deasupra aripii - avion clasic
- aripa zburatoare

Multumesc
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#2 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 24 June 2003 - 08:18 AM

"Ideea cu axul elicei nu este eronata vine cu 2-3 grade in jos si 2-3 grade inspre dreapta.
Pt. explicatie ar fi prea mult de scris pe forum poate cineva deschide o rubrica la vademecum
despre chestia asta."

Fiindca subiectul mi se pare interesant (deoarece tocmai mi-am motorizat si eu un planor) deschid in a raspunde cu un citat de la colgul nostru Skyspy pe care l-a scris la un alt subiect de pe acest forum.
0

#3 Useril este offline   chiftirica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 22-April 02

Postat 24 June 2003 - 07:12 PM

Am tot promis si (inca) nu m-am tinut de cuvant ca o sa completez putin Vademecum-ul. Noroc cu SkySpy care imi mai aminteste din cand in cand ca nu mi-am onorat promisiunea http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif (tine-te de capul meu ca altfel uit)
Inainte de a scrie orice articol as vrea sa va constientizez asupra a ceea ce vreti, si anume:
- in calculul aerodinamic si dinamic al unui avion / aeromodel nu se aplica niste formule magice a+b=c si gata am obtinut tipul de profil, etc.... nicidecum. In primul rand aplicarea unei anumite formule presupune cunosterea din partea voastra a unor date destul de delicate despre aeromodel (gen coeficienti de portanta, rezistenta la inaintare, coef. de moment, etc)... Mai mult, aproape toate calculele dinamice care se pot face depind de conditiile pentru care se calculeaza (in general e vorba de familii de curbe); viteza de zbor, altitudinea, etc...toate astea influenteaza fiecare formula. Mai pe romaneste spus aici nu e vorba de matematica pura ci de inginerie.
Acu' concret
Referitor la calajul motorului.
In primul rand trebuie sa va reprezentati pe schema aeromodelului toate fortele care actioneaza asupra lui la un moment dat (de ex. in zbor orizontal - asta ar fi o conditie initiala inginereasca ca sa intelegeti ce am vrut sa spun mai sus).
Fiecare forta in parte creaza un moment fata de centrul de greutate.
Nu mai ramane decat sa calculati momentul pe care il da motorul pentru ca suma tuturor momentelor sa fie zero - altfel aeromodelul va avea o traiectorie diferita de zborul orizontal. Stiind distanta de la punctul de aplicatie al tractiunii la CG rezulta forta de tractiune (sau invers daca daca vreti sa calculati unghiul de calare - ceea ce presupune ca faceti calculul pentru o anumita tractiune pe care o stiti sau o estimati!!!! iar ingineria bat-o vina)
Ei bine pentru asta trebuie sa cunosteti punctul de aplicatie al fortelor aerodinamice (care difera de la profil la profil) si care (culmea !) se mai si deplaseaza functie de viteza si de incidenta aeromodelului - care la randul ei e influentata de tractiune (un cerc vicios s-ar putea spune).
Sper ca acum ati inteles de ce e asa de greu de dat o rezolvare rapida la intrebari de genul acesta.
Promit sa revin cu ceva mult mai detaliat.
Toate cele bune.
"Reversul medaliei" este dusmanul meu
0

#4 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 25 June 2003 - 07:39 AM

Multzam de informatii.

Cred ca deocamdata o sa folosesc solutia nr.1 cea cu 2-3 grade. :(

La solutia nr.2 o sa astept forma "finala", ca asta mai tare m-a speriat decat m-a lamurit. :(
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro