Modelism - RHC Forum: VREAU SA-mi CUMPAR HELI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

VREAU SA-mi CUMPAR HELI comparatie intre niste heli

#1 Useril este offline   burlan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 22-April 05

Postat 29 May 2006 - 10:30 PM

Mai colegi sunt si eu beginner absolut in acest field si as vrea de mult sa-ni iau un heli ,dar nu stiu ce sa aleg intre aceste doua[sunt pe un site comcurent].Voi pe care l-ati alege Raven http://www.xheli.com/wa6dr40adcc3.html
sau Viper http://www.xheli.com/wadr4rarecor.html
Despre Viper s-a mai discutat pe acest forum.
Voi ce parere aveti daca heliul are pas colectiv este mai usor de stapanit?
De asemena il rog pew un helicopterist cu experienta sa ma ajute si pe mine si ce pretentii are,sa-mi trimtia MI.
multumesc mult
BAFTA SI BURLAN
0

#2 Useril este offline   Radu_ 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1784
  • Inregistrat: 13-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 29 May 2006 - 11:01 PM

Daca numai atat este bugetul...poate ca primul este mai indicat
Invata repede si aplica...tot repede!
0

#3 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 30 May 2006 - 07:14 AM

Atita timp cit nu vrei sa faci acrobatii, viper-ul este un minim dar real (zboara ca orice surata mai mare). Are in schimb avantajul ca e elicopter de nisa, respectiv e maxim pentru indoor (atentie in-door nu in-hale), si minimum pentru out-door, respectiv se poate zbura in mars la vinturi slabe. Raven este pentru spatii mai mari, e mai greu si un pic mai stabil, dar ai nevoie de spatiu, si costa mai mult. Daca ai avea idee cita satisfactie ofera zborul in casa si in curte...
0

#4 Useril este offline   Daniil 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 16-December 05

Postat 30 May 2006 - 04:18 PM

Depinde de bugetul alocat....eu as opta pentru Viper, ca din doua heli care le-ai pus, nici unul nu e stabil...totusi consider ca Viper-ul e mai simplu si in plus este la Botosani, deci la noi in RO si mai au si piese de schimb la el.....Alegerea este a ta.

Aceasta postare a fost editata de Daniil: 30 May 2006 - 04:19 PM

Incepator !!!
0

#5 Useril este offline   DanDan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 03 June 2006 - 03:57 PM

Burlan uite cum sta treaba:

Eu am un heli bun DragonFlyX10 dar si ViperX04 exact cam ca acela pe care vrei sa-l iei, este durere, mai mult de hover (zbor la punct fix) nu prea ai ce face cu el, nu prea merge sa-l ridici si sa aterizezi unde vrei tu, e cam de kakao. Daca ai sa observi in toate filmuletele de prezentare oriunde ar fi ele, n-ai sa vezi decolare cu el si aterizare in punct prestabilit.
Desigur nu are pitch variabil deci nu merge sa zbori cu fundul in sus ca celelalt de ex din linkul tau.
Sunt 2 tipuri de heli:
Tipul 1 ca Viper care nu merge sa faci acrobatii deci nu are pitch variabil (unghiul palelor nereglabil), reglarea altitudinii se face din turatia motorului doar.
Tipul 2 este cel cu pitch variabil cu care poti face acrobatii dar reglarea altitudinii nu se face din turatie, turatia este constanta si puternica indiferent ca esti cu heli sus sau jos aterizat dar neoprit.

Avantaj la tipul 2 este ca reglarea altitudinii este mai fina si poti face acrobatii, marele dezavantaj insa este ca daca ai gresit si in casa dai de pat sau de altceva cu elicea praf se face deoarece turatia e la maxim.

Avantaj la tipul 1 este enorm si anume rar poti sa plesnesti mecanismul elicei, dai de pata sau de altceva cand esti jos, brusc dai min motorul, elicea se opreste si ai pagube minime sau chair 0, eu asa am facut si n-am avut probleme.
Mic dezavantaj dar neglijabil este ca coborarea este un pic mai nefina si nu poti sa faci acrobatii deci sa zbori cu fundul in sus de ex.

Recomandarea mea este sa-ti iei un heli de tip 1 si anume DragonFlyX10 sau X05, are 2 elicii principale, o stabilitate super de super, poti decola de unde vrei, aterizezi prestabilit unde doresti, NU se compara cu Viper-ul sau chiar cu celalalt din linkul tau.
0

#6 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 June 2006 - 06:33 PM

Oricare l-ai cumpara, sa nu te astepti ca odata cu investitia sa primesti si stiinta pilotarii. Aceasta (din pacate) este o abilitate pe care poti (sau nu, pentru multi s-a dovedit prea complicat) sa o dobindesti ulterior. Nu faceti totusi eroarea sa asimilati birotorul cu monorotorul, pilotaju birotoarelor (ca dragonFly X10) e foarte departe de elicopterele (RC) fie ele si cu pas fix.
0

#7 Useril este offline   Daniil 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 16-December 05

Postat 03 June 2006 - 06:47 PM

Mare dreptate are Vlad1....daca vrei sa te distrezi un timp, poti sa cumperi DragonFlyX10, dar daca vrei sa inveti pilotajul...eu am recomandat ceva mai sus....deci totul depinde de bugetul tau.
Incepator !!!
0

#8 Useril este offline   DanDan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 03 June 2006 - 09:59 PM

Pai daca incepe cu unu cu o elice fiti sigur ca-l buseste din prima, sa inceapa cu un DragonFlyX10 intai caci si la ala ii trebe indemanare, dupa ce il stapaneste pe ala bine trece la altu mai instable. Si X10 cu 2 elicii daca nu esti atent il busesti damite celelalte.
E prostie sa inceapa cu cele mai grele.
0

#9 Useril este offline   Daniil 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 16-December 05

Postat 03 June 2006 - 10:41 PM

DanDan, la 3 Jun 2006, 22:59, a spus:

...
E prostie sa inceapa cu cele mai grele....

Las pe altii mai in masura sa comenteze citatul :D
Incepator !!!
0

#10 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 04 June 2006 - 09:45 AM

De fapt cele mai grele sunt mai usor de pilotat. Probabil vrei sa zici cu cele mai dificile. Nu poti sa cumperi elicopter (monorotor)si sa-l ridici. In sfirsit n-am auzit sa fi reusit cineva pina acum (si fac modelism de 25 de ani). Pilotajul presupune si reactii (reflexe) cu care nu ne nastem. Acestea trebuiesc formate (master-slave/instructor-elev cum se practica in aviatie, sau simulator cum se practica in RC). Ideea e ca recompensa (satisfactia) are legatura cu aportul (dificultatea), si daca tot inveti, mai bine sa inveti din prima, bine. Daca inveti sa stapinesti elicopterul mic, nu vei avea probleme la elicopterul mai mare, afirmatia e valabila numai la monorotoare, birotoare mari nu sunt posibile.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 04 June 2006 - 09:45 AM

0

#11 Useril este offline   DanDan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 04 June 2006 - 02:03 PM

Da, m-am referit grele in sensul de dificile. Pai exact ca nu poate ridica din prima un monorotor, mai bine sa inceapa cu un birotor care si asa si la ala trebuie ceva reflex, apoi cu un monorotor ca merge mai usor, eu dupa birotorul X10 mi-a fost mai usor sa ridica ViperX04 de ex.
AAA daca are bani de aruncat sa inceapa cu un monorotor ca sa-l buseasca din prima cum au facut altii. Eu unul n-am dorinta sa arunc bani pe piese fara sens, asa ca am evitat cu succes asa ceva. Niciodata nu am busit elemente indispensabile zborului, nici prima data nici dupa, cel mult am busit talpicile si un pic coada dar nici aia de tot in asa fel incat de zburat zbura.
Eu prima data m-a initiat cam 30 minute Charly la el acasa in ianuarie dar sincer sa fiu nu am putut sa ridic acolo caci era un spatiu de 2/2 m cam, apoi in politehnica l-am pilotat fara probleme cu X10 ma refer.
Apoi mi-am luat si un ViperX04. Pe asta l-am ridicat la max 80-90 cm in asa fel incat sa nu risc mare lucru, e adevarat ca s-a mai lovit de s-au rupt talpicile si canopy dar atat. Prudenta m-a salvat de bani aruncati de pomana.
Sigur f greu am tinut in hover pe Viper dar am reusit pana la urma ca oricum mai mult nu ai ce face cu ala, tehnic nu permite.
0

#12 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 05 June 2006 - 09:06 AM

Eu nu stiu sa aiba vre-o limitare, daca nu vrei sa faci acrobatie. Te rog fii mai explicit, de ce crezi ca e limitat ?
0

#13 Useril este offline   Daniil 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 16-December 05

Postat 05 June 2006 - 10:14 AM

In afara ca nu-l poti zbura cu palele in jos, nu vad nici eu vreo limitare la Viper X04.
Incepator !!!
0

#14 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 06 June 2006 - 12:27 PM

Poate ma repet DEPINDE CE VREA OMUL:

FUN si se limiteaza la unul: Elicopterele cu rotor dublu


Perseverenta dusa la extrem:
o investitie initiala intr-un raptor ar fi excelenta in cazul asta.
Un heli electric mic are prea multe limitari:
- afara nu trebuie sa fie vint, sau depizi de o sala,
- PIESELE de schimb SUNT SCUMPE!
- Instabilitate muuult mai mare decit la unul mare

La o zvirluga mica electrica te poti arunca doar dupa ce ai pilotat unul mare!

Crede-ma toti cei din iasi au avut x35 si am vazut cam ce inseamna!
Mai sunt si altii care au incercat sa piloteze o jucarie de asta dupa ce au pus mina pe unul mare si au zis ca-i cumplit...
Asa ca gindeste-te bine la ce vrei !
Stima

Aceasta postare a fost editata de Dragut: 06 June 2006 - 12:30 PM

0

#15 Useril este offline   down 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 225
  • Inregistrat: 24-May 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 06 June 2006 - 01:13 PM

Sincer iti recomand cel mai mare (greu) heli pe care ti-l poti permite (ca buget). Astea sunt mai stabile, mai usor de pilotat si aduc si satisfactii mai mari (zic eu). In ceea ce priveste piesele, daca nu dai cu el tare de mama Terra, sunt mai ieftine decat la unul mic electric (ma rog, depinde de model). Investitia initiala este mai mare dar dupaceea..... hmmmmm.... tot mare (metanol de ex.).... dar placerea pilotajului este mai mare dupa parerea mea. Ar mai fi reglajele de motor, "mizeria" pe care o imprastie, zgomotul... si totusi!
0

#16 Useril este offline   Daniil 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 16-December 05

Postat 06 June 2006 - 04:13 PM

DIn toate discutiile purtate si sfaturile primite aici, reiese ca cel mai bun heli este unul MARE si cu MONOROTOR :angry:

Aceasta postare a fost editata de Daniil: 06 June 2006 - 04:13 PM

Incepator !!!
0

#17 Useril este offline   Charly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 320
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 16 June 2006 - 03:37 PM

Avantajele la heli cu pas variabil sunt mult mai multe !
Si atentie : cu cit heli este mai scump cu atit partea mecanica este mai buna si are jocuri mai mici.
Partea meacanica "dicteaza" spatiul de care ai nevoie. Deageaba esti meseriasi daca heli pleaca brusc intr-o directie din cauza meacnicii.
Sa vad daca am cum si o sa pun sa vedeti un Viper bine reglat care poate fii zburat in casa.

Bafta
Cu rotor, viata-i mai frumoasa-n zbor !
0

#18 Useril este offline   speedy400 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 230
  • Inregistrat: 23-January 06

Postat 12 August 2006 - 05:56 PM

intre viper si raven, alegi clar raven!!
iti spun din experienta, le-am pilotat pe amandoua si ravenul este de 3 ori mai stabil!! si electronica, in special gyro este mult mai bun.
daca vrei sa vezi heli electrice, vino in politehnica .
0721597850 sau ym: miliantheodor
eu am un hornet x35 cu brushless si am inceput sa invat sa fac si niste acrobatii mai modeste.
bafta
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro