Modelism - RHC Forum: mig-23 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

mig-23

#1 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 05 May 2006 - 10:19 PM

salut. asa cum am scris in subiectul cu su-24, am cumparat un mig-23 de la zvezda. avionul arata bine, are detalii destul de bine facute, dar este o problema. cand l-am luat nu m-am uitat atent la tip, eu voiam unul ca alea noatre, deci MF si asta e MLD. diferente vizibile sunt coada care nu mai are trecerea aia de la deriva proroiu-zisa la fuzelaj. o gresala strecurata este si la o pereche de trape de la aterizotul principat, dar cu putina munca merge reparata.
acuma eu am acasa niste scheme foarte detaliate de mig-23, adica de alea cu sectiuni, cu nituri, cu tot ce trebe. am si variantele MF si MLD. le-am scos pe hartie ambele variante. m-am luat dupa coada. cea a kitului sa se suprapuna peste cea de pe foaie. in acest moment, dupa ce coada s-a suprapus la ambele variante,pot vedea cum trebuie sa modific coada. am suprapus apoi profundoarele care s-au potrivit,apoi aripile care sunt ceva mai scurte decat cele de pe desen. dar problema este la fuzelaj care este mai scurt decat cel de pe foaie cu cam 1-1,2cm. am suprapus apoi foile cu cele 2 variante si am vazut ca MLD-ul e mai scurt ca MF-ul cu aprox. 0.8cm.
am tot cautat pe net sa vad diferentele dintre cele 2 variante, dar ambele sunt date ca avand aceeasi lungime. sa fie desenele alea gresite?

sper sa pot face niste poze sa vedeti despre ce este vorba.
pana atunci, daca cumva aveti date despre cele 2 varinate, diferentele concrete intre ele, mi-ar fi de mare ajutor.
multumesc anticipat.
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#2 Useril este offline   dobilan 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 06 May 2006 - 06:49 PM

salut
aici sunt desene din surse rusesti:
http://www.airwar.ru...er/draw_fn.html, sper ca te descurci cu alfabetul chirilic :D

diferentele sunt multe avand in vedere ca MF-ul e din prima generatie de mig23 iar MLD e mult imbunatatit, exterior sunt diferente la deriva, bot, tren aterizare cu schimbarea atitudinii la sol, aripa, etc, interior avea structura usurata cam cu 1200kg, alt motor, etc intr-un cuvant era aproape alt avion
in concluzie ai cam mult de munca daca vrei sa fii exact
succes
0

#3 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 06 May 2006 - 09:18 PM

@dobilan
desenele alea le am si eu. de ele vorbeam. acuma aripa nu mai mofdific nimic la ea. doar la trenul de ateizare incer sa vad de unde il fac mai jos sa stea mai "pe spate" si deriva cu prelungirea ei.
mersi de link opricum, o sa ma apuc de treaba indata ce-mi fac aerograf. sau suflai cum s-o numi.
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#4 Useril este offline   jester 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1296
  • Inregistrat: 11-April 04

Postat 06 May 2006 - 09:50 PM

apropo de avioane cu geometrie variabila, sa nu mai deschid alt subiect, caut su-17/22 fitter 1:72.
I feel the need, the neeed for speeed.....
0

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 594
  • Inregistrat: 25-April 03

Postat 08 May 2006 - 07:43 PM

Jester, nu te speria, machetele din plastic au adesea astfel de "bilbe"! Din pacate unele sint aproape imposibil de corectat.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro