Modelism - RHC Forum: Cutiile de bere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cutiile de bere

#1 Useril este offline   Superfane 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 02-February 03

Postat 15 June 2003 - 06:39 PM

Stie cineva cum pot sa topesc acasa tabla de la cutiile de bere? Daca se poate, fara sa dau foc la casa...

Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Superfane: 15 June 2003 - 06:40 PM

0

#2 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 15 June 2003 - 06:54 PM

Pai de obicei cutiile astea sunt din aluminiu sau aliaj de aluminiu si se topesc la flacara de la aragaz. Daca sunt din alt metal (cele care le ai tu) nu prea le poti topi.
Daca vrei aluminiu topit mai bine iei alte obiecte de aluminiu ca acela cuti au si vopseaua aia pe ele si cand se topeste metalul mai ramin impuritati in el.
Fi mai exact cu ce vrei sa faci sau la ce ai nevoie de metal topit poate te ajutam cu ceva idei.
0

#3 Useril este offline   Superfane 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 02-February 03

Postat 15 June 2003 - 07:06 PM

Eu am incercat cu o cutie de Tuborg la aragaz si nu am reusit decat sa-i iau vopseaua de pe ea (dupa ce se racea, se exfolia) dar poate trebuia sa o tin mai mult la flacara... Metalul topit imi trebuie ca sa fac o caroserie pt o masinuta (nu o sa aiba motor) de aprox 20 cm. Ma gandeam sa fac forma din ipsos dupa un model gata facut din plastic dar nu cred ca rezista la temperatura pe care o are metalul topit asa ca poate imi dati idei si in privinta asta ;)
0

#4 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 15 June 2003 - 07:22 PM

Exact la chestia asta lucrez si eu. Sa fac matrite si sa torn piese din plastic si metal.
Poti sa incerci sa faci forma din ipsos teoretic merge numai ca se crapa ipsosul asa ca pune ipsosul care il faci matrita intr-o cutie si toarna piesa din aluminiu care merge topit la aragaz. Al se topeste la 800 si ceva de grade dar ca nu incerci sa topesti cupru sai ceva care se topeste la temperatura mai mare ca pierzi timpul. Cupru se topeste la 1083 grade deci aluminiu este metalul cu temperatura cea mai mare de topire care merge topit la aragaz. Al este usor si rezistent dar mai poti sa torni piesa si din cositor dar nu are rezistenta asa de mare.
0

#5 Useril este offline   Superfane 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 02-February 03

Postat 15 June 2003 - 07:34 PM

La cositor m-am gandit si eu dar nu prea stiu de unde sa fac rost de o cantitate ceva mai mare.
0

#6 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 15 June 2003 - 07:38 PM

Pai este cam dificil daca nu are cineva sa-ti dea cauta prin tirgurile de vechituri dar eu te sfatuiesc sa folosesti aluminiu ca este mai usor de gasit este mai ieftin si mult mai bun si rezistent.
0

#7 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 15 June 2003 - 07:39 PM

..a si este mult mai usor ;)
0

#8 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 15 June 2003 - 07:41 PM

zilele astea daca nu chiar maine incerc sa torn ceva si daca gasesc o modalitate buna iti spun.
0

#9 Useril este offline   Superfane 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 02-February 03

Postat 15 June 2003 - 08:04 PM

Mersi mult! Astept vesti ... ;)
0

#10 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 16 June 2003 - 06:57 AM

Daca vrei sa torni Al trebuie sa il centrifughezi, ca altfel iti iese piesa cu goluri. Sau sa il torni in atmosfera controlata. Pt. matrita se foloseste un material special de matrite, pe care sa-l poti incalzi. daca nu incalzesti matrita la contactul metalului topit cu supratata acesteia metalul se raceste brusc si formeaza o coaja.... adica o suprafata deformata, si sigur nu seamana cu ce vrei tu sa semene! Nu e tocmai simplu sa torni Al sau metale ursoare... Insa exista un aliaj care se cheama melot pe baza de cositor dar cu calitati mecanice mai bune si care se toarna mai usor. dar e mai greu... Poate fi gasit prin laboratoarele de tehnica dentara. Tot acolo poti gasi materiala de matrite foarte bune. SI in general tehnologie excelenta pentru asa ceva.

Big
FROGS CAN FLY!
0

#11 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 16 June 2003 - 08:54 AM

Daca vrei sa folosesti materialul pt tehnica dentara, il gasesti la magazinele cu materiale pt tehnica dentara sub denumirea de "Metal V" iar forma in care il torni poti sa o faci din ghips de modelat. Matrita nu trebuie incalzita dar trebuie unsa cu ceva (nu stiu cum ii spune :huh:) , piesele nu fac coaja iar lustruite arata fain (se lustruiesc cu material textil). La turnare e bine sa centrifughezi pt a scoate bulele de aer. Despre material, nu stiu in cat timp se oxideaza, e greu si destul de scump.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#12 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 16 June 2003 - 09:00 AM

Metal V inseamna Verasoft. Este un aliaj pe baza de CrNi si nu merge sa il torni fara centrifugare sau in matrita neincalzita. Se topeste pe la 1700 de grade si este dur. Nu se oxideaza in timp. Pt. topire poti sa folosesti oxi-gaz sau oxiacetilena. Merge si cu arc electric dar cu grija ca poate sa fiarba metalul si iti ies goluri. Matrita se face din materiala pe baza de silicati, cum este Silicanul de exemplu. Inclazirea matritei se face in trepte dupa un grafic riguros, pt. a evite deformarile fisurile si dilatarile excesive.

Big
FROGS CAN FLY!
0

#13 Useril este offline   Superfane 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 02-February 03

Postat 16 June 2003 - 11:03 AM

Mda, interesant dar nu stiu de unde as putea sa fac rost de o centrifuga asa ca am incercat din nou cu cutiile de bere :D De data asta am folosit o cutie normala (adica din Romania), tot de Tuborg (NU VREAU SA FAC RECLAMA dar din asta aveam B)), din care am luat o fasie de tabla si am incercat sa o topesc la aragaz. Nu mi-a placut ca la asta nu s-a mai putut exfolia vopseaua si a ramas in topitura (dupa cum spunea si GIGI). Dupa racire a iesit ceva... ciudat :huh:: o "chestie" albicioasa pe alocuri si poroasa care se rupea f. usor cu mana. Oare din cauza vopselei?
0

#14 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 16 June 2003 - 02:15 PM

Alama nu va tenteaza? Sincer nu stiu ce forme vreti sa turnati dar noi avem turnatorie de alama si daca e vorba de citeva grame nu cred ne-ar refuza sa ne ajute.
0

#15 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 16 June 2003 - 09:59 PM

Acum este tirziu si sunt in trecere dar revin maine cu detalii.
Vreau sa-ti spun sa nu te mai chinui ca nu merge eu am incercat o zi interaga si m-am ales cu o caldura zdravana pe care am stins-o cu o berica :mellow:
0

#16 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 12:39 PM

Nu poti sa topesti aluminiu la aragaz.
Am reusit sa topesc o bucata cat un deget dar unde este flacara concentrata.
La piese de dimensiunu mici mege.
Mai repede ajungi la temperatura asta electric.
Mai trebuie sa ai vase ceva mai speciale ori metal ceva mai gros care sa pastreze temperatura ori vase de ceramica.
Eu inca mai caut pe cineva care toarna ca vreau sa vad cum se face.
O sa incerc sa fac un vas cu rezistenta electrica pe el si daca reusesc cu una din variante revin cu informatii.
0

#17 Useril este offline   Superfane 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 02-February 03

Postat 17 June 2003 - 01:27 PM

Se pare ca nu numai temperatura de topire este o problema. In cazul cutiilor de bere se poate atinge aceasta temperatura pt ca tabla este ff subtire dar nu stiu de ce materialul dupa racire este asa de moale... Nu am lucrat niciodata cu asa ceva dar cred ca pt piese mai mari ai putea sa incerci cu autogenul (parca asa se numeste) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
0

#18 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 17 June 2003 - 02:32 PM

Nu merge cu autogenul ca daca topesti metalul si sufli in el cu autogenul ti-l arunca tot in cap http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/sad.gif .
Tabla aia de la cutiile de bere banuiesc ca este tratata intr-un fel (gen calire) iar dipa ce o topesti si se raceste isi pierde acea calitate (se decaleste) si devine moale.
Incearca dupa ce torni metalul topit sa-l racesti brusc sau piesa moale sa o incalzesti pina incepe sa scoata o culoare cred ceva spre albatru dar sa nu o inrosesti si sa racesti piesa brusc cu apa sau de preferat cu ulei . Ai grije sa nu sara pe tine.
Este posibil sa-si mai recupereze din calitatile de "calire' adica sa se intareasca putin.
Oricum incearca ca nu pierzi decat putin timp si cateva grame dar pui tu la loc.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro