Modelism - RHC Forum: Aproape totul despre celula acumulator - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Aproape totul despre celula acumulator

#1 Guest_Webmaster_*

  • Grup: Guests

Postat 10 June 2003 - 11:35 AM

Articol nou in 2. Aeromodelism > 3. Materiale si scule

Articol: Aproape totul despre celula acumulator
Autor: Alexella

Asteptam sugestii, critici!
0

#2 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 10 June 2003 - 12:41 PM

SUPERARTICOL! FELICITARI ALEXELLA!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#3 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2003 - 01:33 PM

Bravo Alexella!

Le zici bine!

Dot.
0

#4 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 10 June 2003 - 01:44 PM

Sarumana alexella . Probabil ca l-a scris dupa ce l-am nenorocit io la telefon .... :lol: :lol: :lol:
DT
0

#5 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2003 - 04:58 AM

Mai nehalitzilor!

Terminati mai, cu articole d'astea kilometrice! Da' ce? Io am timp la servici sa citesc telenovele d'astea de nu se mai termina?

Era cat pe ce sa-i dau un print sa citesc cat stau la stopuri! Noroc ca momentan nu mai am toner!

Mai scurt! Mai vag! Mai fara folos!

Valteras
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#6 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 11 June 2003 - 07:41 AM

Bine mai Marinero ca nu i-ai recomandat Hustler sau Playboy ca risca omul sa isi taie limba atarnanda cu contondenta foarfeca!

BigFriend
FROGS CAN FLY!
0

#7 Guest_Webmaster_*

  • Grup: Guests

Postat 11 June 2003 - 08:06 AM

Baieti,
Va rog discutii constructive... :huh:

Multumesc
0

#8 Useril este offline   GIGI 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 13-January 03
  • Gender:Male
  • Location:România

Postat 11 June 2003 - 10:44 PM

Este scris foarte bine.
Bre aici citeste numai cine este interesat nu este obligatoriu.
Eu zic ca asa trebuie scris cate un articol despre toate problemele discutate pe forum ca mereu exista nelamuriri.
Si eu am timp sa citesc la servici ca daca nu aveam imi schimbam locul de munca (bani multi - munca putina) doar pentru asta iau bani sa-mi fac treburile mele.
0

#9 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 20 June 2003 - 08:41 PM

Despre pilele de combustie nu ai intalnit nimic?
0

#10 Useril este offline   Virgil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 June 2003 - 02:47 PM

:lol: Daca se poate mai putem competa cu cateva date despre accu:

Rezistenta internã
Cu cât este mai micã, cu atât creste timpul de functionare. Acumulatorul functioneazã la capacitate maximã dacã rezistenta sa internã este cât se poate de micã. În acest caz, tensiunea la borne se mentine constantã chiar în cazul în care un aparat consumã mult curent. Aceastã situatie apare de exemplu atunci când un telefon mobil este utilizat în conditii radio nefavorabile si creste puterea de emisie, când un laptop acceseazã intens harddisk-ul sau când motoarele unei camere digitale sunt puse în miscare. O rezistentã internã mare reduce fluxul de curent: dacã un aparat utilizeazã mult curent pentru putin timp, tensiunea acumulatorului scade din cauza rezistentei interne mari (atunci când furnizorul de energie este solicitat la limitã). Astfel aparatul se închide automat prea devreme, iar energia rãmasã rãmâne neutilizatã. Acumulatoarele NiCd de calitate prezintã o rezistentã internã initialã, micã, având numai 10-15 m?. Un tip special de acumulatoare NiCd, cu o impedantã de 4-10 m?, se utilizeazã de exemplu, la aparatele de fotografiat cu blitz profesionale, care necesitã curenti de valori mari. Rezistenta internã a unui acumulator NiCd, chiar dacã este bine întretinut, începe sã creascã dupã aproximativ 1.500 de cicluri de încãrcare. Mai rãu stau lucrurile în cazul acumulatoarelor NiMH: rezistenta internã este încã de la început de 20-30 m?, dar creste de obicei dupã 300-400 de cicluri de încãrcare cu pânã la aproximativ 50 %; peste acestã valoare acumulatorul NiMH „oboseste” si nu prea mai poate fi folosit. Rezistenta internã a acumulatoarelor pe bazã de litiu este între 150-200 m? si de aceea o asfel de baterie, nu este potrivitã pentru aparatele care necesitã curenti mari. Un numãr mare de cicluri de încãrcare va avea o influentã mare asupra rezistentei interne, un acumulator pe bazã de litiu descompunându-se singur dupã vreo doi ani. Apoi îsi dubleazã rezistenta – indiferent dacã folositi acumulatorul zilnic, îl reîncãrcati sau nu îl folositi.
Virge
mai am si eu cate o idee
http://www.rhcforum....c/32151-virgil/
0

#11 Useril este offline   Virgil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 June 2003 - 02:49 PM

si despre :

Tipuri de acumulatoare în detaliu

NiCd:
un acumulator NiCd este compus din trei straturi. Electrodul pozitiv constã din hidroxid de nichel, iar cel negativ din cadmiu (face parte din categoria metalelor grele si este otrãvitor). Un separator tine la distantã cei doi electrozi si contine un electrolit din hidroxid de potasiu. Ambii electrozi sunt legati de polii pozitiv respectiv negativ. Tensiunea nominalã a unui element (în timpul încãrcãrii) este de 1,2 volti – la acumulatoare cu tensiune mai mare sunt puse în functiune mai multe elemente în serie. Avantajele acumulatorului NiCd în comparatie cu celelalte trei tipuri sunt capacitatea de încãrcare mare si rezistenta bunã la temperaturi de pânã la –15 grade. Un acumulator NiCd se poate încãrca de cinci ori mai repede decât unul NiMH si este de 20 de ori mai rapid decât unul pe bazã de litiu. Conditia este sã aveti un încãrcãtor care sã furnizeze curentul necesar. Dezavantajul sistemelor pe bazã de litiu constã în capacitatea redusã de stocare, greutatea mai mare si efectul de memorare. În plus, cercetãrile efectuate în laborator au evidentiat faptul cã unele elemente ale acumulatorului NiCd se descarcã singure foarte repede – în 24 de ore pierd pânã la 20 de procente din energie. Dacã un acumulator NiCd este încãrcat cu un curent redus timp de 10 ore si dacã înainte de încãrcare nu a fost complet descãrcat, se face simtit efectul de memorie: desi acumulatorul este încãrcat complet, el înceteazã sã mai functioneze la o sarcinã mare. Motivul: cristale metalice se depoziteazã pe electrodul negativ. Astfel scade capacitatea, rezistenta internã creste si tensiunea la borne scade mult la orice solicitare mai mare de curent. Acumulatorul „rezistã” în sarcinã doar câteva minute. Sã nu încercati sã încãrcati acumulatoare „obosite”; mai întâi descãrcati-le complet. Puteti face cel mai bine acest lucru cu un încãrcãtor de acumulatoare computerizat. Dacã un acumulator NiCd se blocheazã vreodatã din cauza efectului de memorie, îl puteti reactiva prin mai multe încãrcãri si descãrcãri succesive, pentru cã efectul de memorie al acumulatorului NiCd este reversibil.

NiMH:
Acesti furnizori de energie sunt construiti în mod asemãnãtor cu acumulatoarele NiCd, totusi sunt mult mai ecologici. Electrodul pozitiv este din hidroxid de nichel, iar cel negativ dintr-un aliaj de metal care acumuleazã hidrogen. Un separator desparte cei doi electrozi si contine electrolitul alcalin (hidroxid de potasiu). Singura diferentã fatã de acumulatorul NiCd este aliajul care acumuleazã hidrogen si care înlocuieste cadmiul otrãvitor. Dacã la un acumulator NiCd tensiunea nominalã a unui element este de 1,2 volti, desigur cã si autodescãrcarea se face ceva mai lent: dupã 24 de ore acumulatoarele în discutie (NiMH) pierd între 6-16 procente din încãrcare. Tehnica gresitã de încãrcare: încãrcarea este capricioasã precum o stea de cinema: desi furnizorul de energie este complet încãrcat, dupã un scurt timp de functionare „intrã în grevã” – e de vinã efectul „lazy battery” (baterie lenesã). Puteti scãpa de el dacã, din când în când, înainte de încãrcare, descãrcati complet acumulatorul. În cazul efectului lazy battery tensiunea bateriei cedeazã la încãrcare – aparatul se închide prea devreme. Multe telefoane mobile dispun de o functie de întretinere a acumulatorului care împiedicã producerea efectului lazy battery. Din pãcate, la alte aparate portabile nu gãsiti un astfel de program de întretinere pentru elementele din acumulatorul NiMH. Însã încãrcãtoarele rapide si performante oferã aceasã facilitate: astfel îi puteti prelungi durata de viatã cu pânã la 50 de procente.
Acumulatoarele NiMH stocheazã, la aceeasi greutate, de douã ori mai multã energie ca si acumulatoarele NiCd. Întrucât ambele au aceleasi dimensiuni, puteti sã le înlocuiti unul cu altul. Totusi aveti grijã cu aparatele care consumã prea mult curent: acumulatoarele NiCd îsi au locul în aparate cu blitz sau în camere digitale si video profesionale. Aceste elemente pot furniza curenti mari, fãrã ca tensiunea sã scadã.

Li-Ion:
Datoritã densitãtii mari de acumulare a energiei, acumulatoarele Li-Ion înlocuiesc elementele conventionale ale acumulatoarelor NiCd si NiMH din aparatele mobile. Nichelul este înlocuit cu litiu, care chimic este foarte reactiv si usor inflamabil (vezi graficul). Electrodul pozitiv contine în cea mai mare parte oxid de cobalt-litiu, în ale cãrui grile de cristal se gãsesc ionii de litiu. Un compus de carbon si grafit compune electrodul negativ, care de asemenea contine ioni de litiu. Tensiunea nominalã a unui astfel de element este de 3,6 volti. Electrolitul este format din dizolvanti organici agresivi (carbonat de propilenã sau de etilenã); astfel, dacã acesta curge în afara bateriei, atunci existã pericolul coroziunii. Pentru a îndepãrta acest pericol, acumulatorii cu litiu sunt înveliti în metal. În plus, un microcontroler cu senzori este integrat în carcasa acumulatorului pentru a preveni o eventualã supraîncãlzire sau chiar explozia acestuia. Acumulatoarele cu ioni de litiu stocheazã de trei ori mai multã energie decât cele NiCd, la aceeasi mãrime, si nici nu prezintã efectele de memorie sau lazy battery. Avantajul: înainte de încãrcare furnizorul de energie nu trebuie complet descãrcat. Timp de 24 de ore autodescãrcarea este extrem de redusã, iar dupã o lunã se pierd abia 10 procente (în medie) din energia stocatã. La centrul de testare CHIP am mãsurat rezistenta internã a mai multor acumulatoare cu ioni de litiu; rezultatul a fost 200-250 m?, ceea ce înseamnã cã acumulatoarele cu ioni de litiu nu sunt potrivite pentru aparatele cu cerere mare si rapidã de curent: elementul se încãlzeste foarte tare si cade tensiunea. Chiar si densitatea ridicatã de stocare a energiei are un pret: fatã de acumulatoarele NiCd si NiMH costurile de productie cresc cu pânã la 30-50 de procente.
Cu privire la „îmbãtrânirea” acumulatoarelor cu ioni de litiu, producãtorii nu se prea grãbesc sã vorbeascã – ei se multumesc doar sã tipãreascã data fabricatiei pe carcasã. Motivul: indiferent dacã folositi sau nu un element de litiu, dupã aproximativ un an el îsi pierde deja vizibil din capacitate. Din cauza reactivitãtii ridicate a litiului, acumulatorul se descompune de la sine si peste aproximativ doi ani devine inutilizabil. Acest lucru s-a întâmplat cu un acumulator „în vârstã” de doi ani pe care l-am detinut, de la care s-au mai putut folosi doar 54 de procente din capacitatea sa. Li-Polimer: Acumulatorul Li-Polimer utilizeazã un electrolit solid, nu lichid. De aceea, împiedicã scurgerile si nu necesitã o carcasã de protectie din metal stabil (de obicei aluminiu subtire); producãtorii pot folosi chiar folii de plastic învelite în metal. Astfel nu mai este nevoie de separator, deoarece electrolitul solid tine la distantã cei doi electrozi. Catodul contine oxid de litiu-cobalt sau de litiu-nichel-cobalt; în grilele de cristal se gãsesc ionii de litiu. Anodul detine legãturi de grafit. Ca si la acumulatoarele cu ioni de litiu, tensiunea nominalã este de 3,6 volti, iar tehnica de încãrcare este identicã.
Acumulatoarele Li-Polimer sunt foarte plate (doar câtiva milimetri grosime) si pot cãpãta orice formã prin modelare si îndoire. Astfel ele încap în telefoane mobile si camere digitale de dimensiuni reduse, în notebook-uri si PDA-uri ultraplate. Din cauza constructiei fragile a acumulatorului, circuitul de protectie este plasat de cele mai multe ori separat, în interiorul aparatului.
În comparatie cu acumulatoarele cu ioni de litiu, acumulatorul Li-Polimer este, la aceeasi capacitate, cu 10-15 procente mai usor, însã ocupã cu pânã la 10-20 de procente mai mult volum. Totusi în timp acumulatoarele Li-Polimer îsi pierd din capacitate mai repede decât cele cu ioni de litiu, însã se descurcã mai bine la frig. Totusi, la temperaturi scãzute, (sub –15 grade), curentul abia mai „picurã”.
Virge
mai am si eu cate o idee
http://www.rhcforum....c/32151-virgil/
0

#12 Useril este offline   Virgil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 23 June 2003 - 02:53 PM

:lol: cred ca v-am zapacit cu datele ......

dar se mai poate scrie ....despre accu ... :lol:

:lol:
Virge
mai am si eu cate o idee
http://www.rhcforum....c/32151-virgil/
0

#13 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 23 June 2003 - 10:58 PM

Sunt multe de scris despre baterii/acumulatori....

De aceea v-am spus ca voi mai scrie, ghidonat si de intrebarile voastre.

Dar, totodata, incerc sa mentin un nivel mediu al discutiei.

Glumea Valteras cand zicea "noroc ca nu am toner".... Dar nu toti au timp sa citeasca tratate si sa parcurga pana la capat toate aspectele. Marea mea problema la redactarea materialului a fost ca am incercat cu disperare sa nu merg pana in 'panzele albe' la fiecare subiect.

Si atunci ramane intreabarea: eu ce fac? Exista un grup de oameni care nu detin cunostiinte decat medii de electrica si pe care ii intereseaza mai putin fundamentele teoretice cat concluziile concrete. Exista un alt grup de oameni care ar intelege destul de usor, dar nu au avut timp sa sape dupa informatii, si le convine sa afle cat mai multe si deci si-ar dori ca articolul sa fie cat mai amplu. Si mai exista un alt grup care, asemeni mie, s-au preocupat de subiectul asta mai mult decat altii si... vor chiar chestii noi.

Eu cum ii impac pe toti, in urmatoarele versiuni ale articolului?
M-am gandit la urmatoarea varianta.

- pentru prima grupa, sectiunea de baza este "Tips & Tricks" si "termeni utilizati". Pilule adica, majoritatea fiind explicate in cadrul articolului.
- pentru a doua grupa.... articolul in sine.
- pentru ultima grupa, experts only, .... chiar incerc sa va aduc si noutati.

Chiar aceste zile, vreau sa finalizez un experiment, sa trag niste concluzii si sa mai completez articolul.
Si mai am si un al doilea experiment in lucru.... dar toate astea cer ceva timp.

Am conceput articolul ... cam cum mi-ar place mie sa citesc un articol: mai degraba util decat complet, mai degraba practic decat teoretic....


dar, int'adevar, se mai poate scrie ....despre accu ...
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#14 Useril este offline   Virgil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 June 2003 - 07:07 AM

Am completat si eu pic articolul daca nu te superi ...... :lol:
Cum ai spus si tu sunt o groaza de tratate despre subiectul asta si nu cred ca ar fi cazul sa intram si mai mult in teorie ........

In oricecaz felicitari pt initiativa si la cat mai multe articole
Virge
mai am si eu cate o idee
http://www.rhcforum....c/32151-virgil/
0

#15 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 24 June 2003 - 08:06 AM

Bravo baieti!

Super articol Alexella! Super completari Virgil!

Eu consider ca o astfel de descriere explicita si detaliata nu strica nimanui si sunt convins ca volumul acestui articol este comparabil cu volumul unei fraze dintr-un material bibliografic la acest subiect unde producatorul isi lauda in fel si chip performantele obtinute, asa ca hai sa ne cumparam toner si sa o arhivam bine pentru zile ploioase sa avem cu ce ne delecta.

Este mai mult decit un indrumar al alegerii si utilizarii unor anumite tipuri de baterii la diverse aplicatii astfel incit modelistii sa-si poata alege sursa de energie pentru aplicatia data.

Inca odata felicitari!

Zozo
0

#16 Useril este offline   Virgil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 338
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 June 2003 - 11:27 AM

Hai sa va mai dau o "idee" :lol: :

La acumulatoare, îngrijirea corectã este totul: din cauza încãrcãrii repetate si a întretinerii defectuoase capacitatea poate sã scadã cu pânã la 40-50 de procente. ATENTIE DECI !!!

Bilantul de energie a unui acumulator se împarte în trei domenii. Primul ar fi „zona liberã” din care utilizatorul a consumat deja energia – aceasta poate fi reîncãrcatã. „Zona de necesitate” contine energia pe care un aparat încã o mai poate utiliza. „Zona rezidualã” nu contine energie utilizabilã. Aceastã zonã se mãreste în timp, si datoritã întretinerii slabe sau supraîncãrcãrii. Urmarea: desi acumulatorul este încãrcat, nu mai dã randament. La acumulatoarele NiCd si NiMH zona rezidualã se datoreazã formãrii unor depozite de cristale pe electrozi, fapt ce se face vizibil ca efect de memorie (NiCd), respectiv „efect de baterie lenesã” (NiMH). Cu ajutorul unor încãrcãtoare bune se poate reduce zona rezidualã din acumulatoarele cu nichel, prin mai multe cicluri de încãrcare si descãrcare. De obicei, zona cu energie rezidualã dispare complet, iar acumulatorul devine ca nou.
Producãtorii preferã sã ascundã acest lucru, dar si acumulatoarele de litiu au o zonã cu energie rezidualã: deja dupã aproximativ un an aceastã zonã începe sã se extindã (din cauza corodãrii electrodului de litiu) si cauzeazã pierderi drastice de capacitate, de pânã la 50 de procente......

Deci atentiei ce sa folositi, unde si de ce........ :lol:
Virge
mai am si eu cate o idee
http://www.rhcforum....c/32151-virgil/
0

#17 Useril este offline   augustin 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 18-June 05

Postat 18 June 2005 - 11:48 AM

cum se pot verifica acum. daca mai sunt in parametri?
0

#18 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 02 July 2005 - 11:36 AM

Adica, cum poti stii daca niste acumulatori mai sunt ce erau odinioara?

Pai, foarte util ar fi un charger electronic cu vizualizarea incarcarii/ descarcarii.
Faci cateva cicluri de incarcare/descarcare cu bateria si... vezi ce zice. Daca valorile intre cicluri sunt oarecum apropiata, ai aflat ce mai poate acumulatorul tau.

este posibil ca primele cicluri sa fie ne-relevante si ultimele sa demonstreze o capacitate mai mare a acumulatorului. Asta se intampla in general dupa perioade lungi de inutilizare a acumulatorilor.

ei? lamurit?
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#19 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 16 May 2006 - 11:21 PM

Salutare !
Avand in vedere ca doamna sau domnul Alexela cunoaste asa de bine metalele tranzitionale nu am putea un pic discuta si despre cum incarcatoarele computerizate determina curba de incarcare si descarcare a acumulatorilor care principiu se utilizeaza ...etc
Multumesc !
0

#20 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 15 June 2006 - 08:26 PM

Buna !
Stie cineva ce se intampla atunci cand bateriile NI-MH ajung la capacitatea de fabricatie de 4300mA care au iesit acum recent .
Cum se reuseste marirea capacitatii de curent inmagazinate la acelasi volum ?
Ce se intampla din puncy de vedere chimic ?
Se mareste concentratia electrolitului cumva ?
Multumim
0

#21 Userul este online   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 June 2006 - 12:10 AM

Dar greutatea bateriei este aceeasi?
0

#22 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 June 2006 - 10:57 AM

Foarte buna observatia lui @Se poate si asa ? ! Cintareste celule de acelasi tip dar capacitati mult diferite si vei vedea ca si greutatile sint altele (asa se pot verifica rapid falsurile chinezesti, daca ai mina buna la cintarit). E posibil ca in trecut, sa se fi limitat capacitatea din motive comerciale.

Altfel, capacitatile au crescut si prin obtinerea unor suprafete mai mari intre electrozi si electrolit, prin marirea porozitatii electrozilor. Si nu in ultimul rind, prin marirea dimensiunilor celulelor :lol: . Nu ai intilnit cazuri in care celulele de ultima generatie sa nu mai incapa sau sa intre fortate in lacasuri pentru baterii (de la lanterne, etc) in care altadata intrau acumulatorii, fara probleme? Daca nu, ia un subler si masoara celule de acum 5-10 ani si pe cele de azi, atit la lungime dar mai ales la diametru. Ne mai vorbind ca s-au imbunatatit si materialele, separatorii intre electrozi s-au subtiat, in favoarea cresterii masei de substanta activa.


0

#23 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 16 June 2006 - 06:40 PM

navigator, la 16 Jun 2006, 10:57, a spus:

Altfel, capacitatile au crescut si prin obtinerea unor suprafete mai mari intre electrozi si electrolit, prin marirea porozitatii electrozilor. Si nu in ultimul rind, prin marirea dimensiunilor celulelor http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif

Da, fin observator, ca de obicei ! :D
Daca o sa va uitati cu atentie, la unele celule, ca sa mai castige ceva volum util pentru spatiu' interior al celulei, producatorii au marit lungimea celulei si au ingropat polu' PLUS al celulei, ca daca nu esti pe faza, se poate ca din cauza ca acesta e chiar la nivelul caroseriei celulei sa nu ai contact in locasele traditionale !

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#24 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 22 June 2006 - 04:42 PM

Da asa este ! Aveti dreptate "profesorilor". Formatul in principiu ramane acelasi doar ca la o privire atenta se observa ca producatorii "UMFLA" cat pot elementul ingropand chiar si polul pozitiv de contact .
Greutatea la cantarire este mai mare ...asa e . !
Dar totusi hai sa recunoastem ca progresul tehnologic de la o zi la alta se simte si aici .. sigur materialele electrochimice sufera sintetizari mult mai rafinate etc ...etc
Pot doar sa va spun ca bateriile vechi pe care le detin tipul SANYO Ni Cd RC 2400 nu au rival in domeniul rezistentei interne mici si a rezistentei la solicitarile mari de curent cu care le-am "masacrat "
Sunt bune si NI - MH doar ca nu vor rezista niciodata asa cum au rezistat cele NI - CD .
Cred ca sunteti de acord cu mine !!!!!!
Cu stima Marius !
0

#25 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 22 June 2006 - 04:54 PM

Oricum felicitari tuturor si in special lui Alexella pentru detinerea unor informatii asa de bine documentate !
Cred ca ati scris articole demne de tiparit si de avut in biblioteca personala !
As vrea sa va mai cer o parere !
De o vreme incoace am inceput sa "echilibrez " toate packurile pe care le am pentru ca am observat un prost randament la incarcare si descarcare in sensul ca unii elementi se incalzesc in mod divers de ceilalti !
Asa ca mi-am construit un dispozitiv cu o dioda si o rezistenta si le "intep " pe toate pe rand (elementii) si le descarc fortat pana la 0,6 - 0,7 volti .
Problema este ca teoretic este OK incep toate sa se incarce de la aceeasi valoare doar ca nu imi dau seama daca le omor asa sau nu ...
Din cate m-am informat eu operatia de echilibrare se face asa . Ce ziceti ?
Exista alta solutie ?
Multumesc !
0

#26 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 07:03 PM

Citeaza

Sunt bune si NI - MH doar ca nu vor rezista niciodata asa cum au rezistat cele NI - CD .

Multa dreptate ai.
Cit despre intrebarea ta, eu tot asa as proceda, nu stiu de alta metoda mai buna.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 22 June 2006 - 07:04 PM



0

#27 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 25 June 2006 - 10:24 AM

Salut Navigator !!
Nu cumva faptul ca le descarc sub 1 volt pe element le distrug de tot ....
Se vorbeste ca nu prea este recomandat se le descarcam sub aceasta valoare !
Sigur ca nu le echilibrez in fiecare zi dar ce sa zic...nu stiu daca se vor strica !!
0

#28 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 06:34 PM

Stai linistit ca nu o sa descarci celula sub 0,8V prea usor. Doar daca o lasi cu zecile de ore la descarcat, si atunci nu o sa scada sub 0,65V, ceea ce la NiCd sau Nimh nu-i periculos. Ai grija sa nu pui sub nici o forma dioda Schotky (care are tensiunea in direct mai mica de 0,4V). Pune o dioda normala cu Si, de 3A si o rezistenta de 0,47ohmi la 2W.
Cit despre "se vorbeste..." cine vorbeste? In fisele tehnice, capacitatea de 100% e data pentru descarcari de pina la 0,8V la curenti mari. Aia cu 1V e ptr curenti mici de descarcare. Si asa cum ai zis si tu, n-o s-o faci in fiecare zi.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 25 June 2006 - 06:38 PM



0

#29 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 26 June 2006 - 08:40 AM

Da asa este !
Multumesc navigator .
0

#30 Useril este offline   marius10 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-January 06

Postat 26 July 2006 - 09:39 PM

Rezistenta interna a celulei acumulator cum se poate determina ? Practic vorbind ...
Multumesc
0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro