Modelism - RHC Forum: Varyag cruiser 1/350 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Varyag cruiser 1/350

#1 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 November 2023 - 12:55 PM

Buna ziua la toata lumea , dupa ceva timp incep un nou proiect , de data aceasta v-a fi un kit de plastic clasa C6 pentru cunascatori .
Modelul este de la firma Zvezda , Rusia achizitionat cu ceva ani in urma . La acest kit voi folosi un set de phothoech dedicat de la Eduard , puntile de lemn de la Wood hunter si un set de tevi de la RB model .
Pentru mine este un domeniu nou , am mai lucrat ceva plastice cu multi ani in urma dar la nivel de novice . Va fi un topic mai scurt avand in vedere volumul de munca de depus la astefel de modele .
Toate cele bune si o zi frumoasa sa aveti .

..

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Varyag 1.jpg
  • Imagine atasata: Varya 2.jpg
  • Imagine atasata: Phothoech Varyag.jpg
  • Imagine atasata: Punte Varyag.jpg
  • Imagine atasata: Tunuri Varyag.jpg

0

#2 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 28 November 2023 - 10:28 AM

Buna dimineata la toata lumea , voi scrie cateva caracteristici ale acestei nave luate de pe wikipedia aici
În 1897, Amiraalitatea Rusă, ca parte a unui program de întărire a Flotei din Orientul Îndepărtat a Marinei Imperiale Ruse, a publicat specificațiile pentru un crucișător rapid protejat, capabil să facă raid comercial. Navele trebuiau să fie înarmate cu tunuri cu tragere rapidă de 152 mm (6 inchi) și să aibă o viteză de 23–24 kn (43–44 km/h; 26–28 mph). Șantierele navale rusești erau deja ocupate, iar Amiraalitatea Imperială a plasat o comandă șantierului naval american William Cramp & Sons of Philadelphia la 11 aprilie 1898 pentru a construi un singur crucișător, Varyag, conform acestei specificații. De asemenea, au fost comandate nave unice de la șantierele navale germane Germaniawerft (Askold) și AG Vulcan (Bogatyr) împotriva acestor specificații. Varyag a fost înființat în octombrie 1898, a fost lansat la 31 octombrie 1899 și pus în funcțiune în Marina Imperială Rusă la 2 ianuarie 1901 O.S. (14 ianuarie 1901 N.S.), sub comanda căpitanului Vladimir Behr.Varyag avea 129,56 m (430 ft) lungime totală și 127,90 m (420 ft) între perpendiculare, cu un fascicul de 15,85 m (50 ft) și un pescaj de 5,94 m (19 ft 6 in) la deplasare normală. Deplasarea proiectată a fost de 6.500 de tone lungi (6.600 t) cu deplasarea la sarcină completă de aproximativ 7.020 de tone lungi (7.130 t). Treizeci de cazane cu tuburi de apă Niclausse au alimentat cu abur două seturi de motoare cu abur cu triplă expansiune verticală cu patru cilindri, evaluate la 21.000 ihp (16.000 kW), care acționau două elice cu trei pale. Ca crucișător protejat, protecția principală a constat într-o punte blindată arcuită care proteja motoarele și magaziile navei. Puntea avea o grosime de 38 mm (1,5 inchi) în porțiunea orizontală centrală și 76,2 mm (3 inchi) în grosime în secțiunile înclinate spre părțile laterale ale navei. Turnul de comandă al navei a fost protejat cu 150 mm (6 in), cu 38 mm (1+1⁄2 in) protejând palanele de muniție și 76 mm (3 in) pentru tuburile de torpilă de la prova și pupa.[6] Armamentul principal al navei era douăsprezece tunuri Obukhoff de 152 mm (6 inchi) L/45, cu două tunuri unul lângă altul pe castelul de prun al navei, două unul lângă altul pe punte, iar restul de opt pe sponsoane pe partea superioară a navei. punte. Aceste tunuri puteau trage cu o obusă de 50 kg (110 lb) la o rază de acțiune de 9.800 m (10.700 yd) și cu o rată de 6 cartușe pe minut. Au fost transportate 2388 de cartușe de 152 mm. Douăsprezece tunuri L/50 QF de 75 mm (2,95 inchi) apărau nava împotriva torpiloarelor și puteau trage un obuz de 6 kg (13 lb) la o rază de acțiune de 7.000 m (23.000 ft) la o rată de 10 cartușe pe minut. Apărarea apropiată a fost asigurată de patru tunuri rotative Hotchkiss de 47 mm pe vârfuri de luptă, cu încă patru pe puntea superioară, susținute de două tunuri de 37 mm și două mitraliere. Două tunuri de aterizare Baranowski de 64 mm au fost, de asemenea, transportate pentru a fi utilizate pe uscat de către marinarii navei.[7] Au fost transportate șase tuburi de torpilă de 381 mm (15 inchi), două pe fiecare lateral și unul la prova și pupa. La izbucnirea războiului ruso-japonez, sub comanda căpitanului Vsevolod Rudnev, Varyag a fost staționat în golful Chemulpo cu vechea canonieră Korietz. La 8 februarie, o mare forță japoneza sub comanda amiralului Uriu i-a blocat pe rus în port. Întrucât Chemulpo se afla în apele coreene neutre, amiralul Uriu a dat navelor rusești un ultimatum scris să navigheze până la ora 12:00 sau să fie atacate chiar în port. Căpitanul Rudnev a încercat să se iasă, dar după ce a suferit pierderi grele (31 de oameni morți, 191 răniți din 570) și au fost depășite, ambele nave s-au întors în port până la ora 13:00, echipajul a decis să scufunde ambele nave. Echipajul a fost salvat prin transferul lor la crucișătorul britanic Talbot, crucișătorul francez Pascal și crucișătorul italian Elba; căpitanul pistolului american Vicksburg a refuzat să facă acest lucru, ca o încălcare a neutralității SUA.În 1907, Vsevolod Rudnev (în acel moment demis din serviciul naval rus în grad de contraamiral) a fost decorat cu Ordinul japonez al Soarelui Răsare pentru eroismul său în acea bătălie; deși a acceptat ordinul, nu l-a purtat niciodată în public.​După războiul ruso-japonez, japonezii au ridicat epava grav avariată din portul Chemulpo, l-au reparat și l-au pus în funcțiune în Marina Imperială Japoneză ca crucișător Soya la 9 iulie 1907. Noul său nume a fost preluat de la cel mai nordic cap al Hokkaidō, Soia Misaki.Varyag în serviciul japonez ca Soia.După ce a fost pusă în serviciul japonez ca crucișător, Soia a fost folosită în principal pentru sarcini de antrenament. Din 14 martie 1909 până în 7 august 1909, a efectuat o croazieră de navigație și antrenament de ofițeri pe distanțe lungi în Hawaii și America de Nord. A repetat această croazieră de antrenament în fiecare an până în .În timpul Primului Război Mondial, Rusia și Japonia au fost aliate și mai multe nave au fost transferate de japonezi rușilor. Împreună cu Peresvet și Poltava, ea a fost răscumpărată de Marina Imperială Rusă la Vladivostok pe 5 aprilie 1916 și redenumită Varyag. În iunie, ea a plecat spre Murmansk prin Oceanul Indian, sosind în noiembrie 1916. A fost trimisă la Liverpool, în Marea Britanie, pentru o revizie de către Cammell Laird în februarie 1917, și urma să intre din nou în serviciu cu Flotila Oceanului Arctic. Marina Rusă. Cu toate acestea, în urma Revoluției din octombrie din Rusia din 7 noiembrie 1917, membrii echipajului care rămăseseră la bord au arborat steagul roșu și au refuzat să navigheze. La 8 decembrie 1917 a fost capturată de un detașament de soldați britanici. Desemnată Marinei Regale în februarie 1918, ea a eșuat în timp ce era remorcată în largul Irlandei, dar a fost pusă la plutire și folosită ca mașină până în 1919. Apoi a fost vândută unei firme germane în 1920 pentru fier vechi, dar la 5 februarie 1920 a eșuat. pe stânci din apropierea satului scoțian Lendalfoot (55°11′03″N 04°56′30″V) în Firth of Clyde, în timp ce era remorcat în Germania. Ea a fost casată din 1923 până în 1925. Am folosit un traducator google ce nu prea reda corect traducerea in romana .
Cam atat pentru astazi , va urma imagini cu modul constructiei si multe altele , toate cele bune si o zi minunata .

Aceasta postare a fost editata de Bobo shipyard: 28 November 2023 - 10:29 AM

0

#3 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 December 2023 - 10:08 AM

Buna dimineata la toata lumea , frunzarind netul am descoperit si alte accesorii pentru al meu Varyag si anume un nou set de tevi de tunuri de la Master Model aici si un set de catarge de alama tot de la aceleasi producator Aici .
Toate cele bune , va urma .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tunuri si catarge.jpg
  • Imagine atasata: Tunuri si catarge 2.jpg

0

#4 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 December 2023 - 10:11 AM

Salutare la toata lumea , am inceput lucrul la acest model . Lucrul este dificil fiind piese de dimensiuni mici ce nici penseta nu le cuprinde usor . Am preatit de amsamblare
cele doua semicoce , dupa lipirea impreuna la inbinari am aplicat un strat de chit dupa care a urmat slefuirea . Pentru ca folosesc setul de fhotoech de Eduard comform schemei
lor va fi nevoie sa indepartez unele piese unde sunt aplicate fhotoech-ul , lucrul foarte migalos lucrat tot sub lupa .
Va prezint primele piese , la finisarea liniilor de axe am inlocuit axele de plastic cu bara de alama de 1mm deorece la turnare cele doua parti ale matritei au fost decalate si
aratau nefiresc .
Toate cele bune si o zi frumoasa va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Axe 2.jpg
  • Imagine atasata: Axe 1.jpg
  • Imagine atasata: piese 2.jpg

0

#5 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 22 December 2023 - 10:12 AM

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 1.jpg

0

#6 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 28 December 2023 - 01:32 PM

Buna ziua la toata lumea , lucrul la modelul meu continua cu montarea diferitelor piese pe cele patru cosuri . Dupa lipirea clelor doua jumatati care formeaza un cos a urmat inlaturarea scarilor turnate din pastic care for fi inlocuite cu phothoech , am chituit imbinarea celor doua jumatati si am slefuit la ud . Dupa aceasta operatiune am motat piesele metalice pe cosuri .
Toate cele bune si sarbatori frumoase sa aveti .

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cosuri 1.jpg
  • Imagine atasata: cosuri 2.jpg
  • Imagine atasata: Cosuri 3.jpg
  • Imagine atasata: cosuri 4.jpg

0

#7 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 08 January 2024 - 12:08 PM

Salutare la toata lumea si La multi ani pe anul acesta , am reinceput lucrul cu montarea pieselor pentru catargele metalice ce difera semnificativ de cele din kit cu o calitate superioara , montajul vergelor l-am facut prin cositorire iar celelalte piese se monteaza cu cianocrilat .
Toate cele bune si o zi calda va doresc .

.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piese 1.jpg
  • Imagine atasata: piese 2.jpg
  • Imagine atasata: piese 3.jpg
  • Imagine atasata: Axe 1.jpg

0

#8 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 521
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2024 - 09:36 PM

Ca de obicei, mici chinezi sunt cu tine. Mult succes.
0

#9 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 January 2024 - 07:13 PM

Vezi postareaMR-JW, la 09 January 2024 - 09:36 PM, a spus:

Ca de obicei, mici chinezi sunt cu tine. Mult succes.

Da cam mici și le tremura mânuțele.
Toate cele bune.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro