Modelism - RHC Forum: Depanare Hitec Aurora 9 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Depanare Hitec Aurora 9 Doua din trei regulatoare de tensiune defecte

#1 Useril este offline   Black Man 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 30-March 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Constructii Aeromodele,multicoptere,navomodele
    Constructii electronica si telecomunicatii
    Fotografie si film de amatori .
    Turism si drumetii

Postat 20 May 2023 - 06:22 PM

Buna ziua ,tuturor !
Zilele trecute a venit la mine un amic cu o statie pentru RC de tip Hitec Aurora 9 ,la care display-ul era mort (stins) si nu mai mergea nimik .La o prima "aruncare cu privirea " am
gasit un condensator electrolitic explodat .Deoarece era la iesirea unei surse ,comparativ cu alte surse ,dupa notatia de pe "Main Board " ad dedus ca era de 220uF .Era de asteptat ca schimband condesatorul sa nu se intimple nimic - acesta era doar efectul "catastrofei " Alimentand statia cu 7.2V de la sursa de laborator am observat ca din
trei surse ( ase citi DC/DC adaptor ) doar una functiona ,cea care scoate o tensiune de 2.85 V pentru procesorul Atmega 2560 de pe placa .Sursa care alimenteaza modulul de Radio Frecventa ,ce se ataseaza la statie , +Vrf nu scoate nimic .Cealalta sursa e probabil pentru 5 V ,dar nu sunt sigur pentru ca nu functioneaza .Circuitele (Adaptoarele DC/DC ) sunt de tiop SMD si au notatia "F150" - pe care nu am reusit sa o descifrez ( din pacate )
Fac apel pe aceasta cale la cineva care are o astfel de statie si este dispus sa ma ajute , sa masoare tensiunile de la cele trei surse : doua cu F150 si una cu "DGBE1"
Sursa cu DGBE1 scoate o tensiune notata cu +RF pe conectorul din dreapta .Aceasta alimenteaza modulul de emisie al telecomenzii

Incerc sa atasez o poza cu "main Board "

Va multumesc anticipat si astept orice sugestie e binevenita !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Poza2.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro