Modelism - RHC Forum: Cuptor pentru lucrări cu rășină epoxidică - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cuptor pentru lucrări cu rășină epoxidică

#1 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 27 February 2023 - 09:36 AM

De-a lungul anilor am lucrat doar ocazional cu rășină epoxidică (lipire, laminare, vopsire).
În general am folosit rășină de turnare cu timp lung de operare (5h) și polimerizare în 2-3 zile la temperatura camerei (>17°C). Asta este rășina mea preferată:

Imagine atasata: rasina.JPG

Am atașat niște ștuțuri pentru a doza precis substanțele. Mai întâi torn și cântăresc o cantitate de întăritor, apoi calculez câtă rășină trebuie (de 2.7 ori mai multă), astfel precizia de dozare e mai bună.
Astea sunt uneltele de lucru:

Imagine atasata: unelte.JPG

Folosesc vase și pensulă din cauciuc siliconic, de uz alimentar. Lucrez comod cu ele și le pot refolosi.
Până acum am lucrat doar vara, ca să fie destul de cald și să pot aerisi încăperea.
Preconizez că de acum încolo voi face mai des astfel de lucrări și a fost necesar să-mi fac un cuptor.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 27 February 2023 - 09:39 AM

0

#2 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 27 February 2023 - 09:47 AM

Am făcut cuptorul din plăci XPS, cu grosimea de 2cm:

Imagine atasata: cuptor rece.JPG

Dimensiunile sale sunt de 140cm x 60cm x 60 cm. E destul de încăpător pentru cele mai mari modele.
Am căutat plăci XPS cu suprafață netedă, dar n-am găsit și am folosit de care am găsit: cu suprafață gofrată.
Am folosit adeziv poliuretanic Bison. La muchii am lipit profile de PVC.
Spațiul interior este căptușit cu folie de aluminiu autoadezivă, luată de la Hornbach sub formă de role de 10cm lățime:

Imagine atasata: cuptor interior gol.JPG

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 27 February 2023 - 09:52 AM

0

#3 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 27 February 2023 - 09:58 AM

Spațiul interior este organizat pe 2 etaje, cu lonjeroane și traverse din lemn:

Imagine atasata: cuptor organizare interior.JPG

Am pus pe fundul cuptorului o folie de protecție, fiindcă e posibil să curgă rășină de pe piese.

Cum fac încălzirea?
Pe capacul cuptorului am montat o folie de încălzire cu fibre de carbon, de care se folosesc pentru sistemele de încălzire în pardoseală:

Imagine atasata: cuptor capac.JPG

Folia de încălzire are lungimea de 1m, lățimea de 0.5m și puterea de 110W la 220V. Am montat și un termostat.
Capacul are la margini garnituri de etanșare pentru ferestre termopan.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 27 February 2023 - 10:01 AM

0

#4 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 27 February 2023 - 10:39 AM

Am încărcat cuptorul iadului cu o șarjă de piese, la care am făcut lipituri și laminări cu țesătură de fibră de sticlă:

Imagine atasata: cuptor incarcat.JPG

Acum, aceste piese se coc în cuptorul iadului, la temperatura infernală de 40°C:

Imagine atasata: cuptor cald.JPG

Dilatarea termică diferită între interior și exterior face să se îndoaie capacul: se ridică la capete. Din acest motiv am strâns capetele în chingi, capacul rămâne drept și închide etanș.

Câteva măsurători în timpul încălzirii:
Temperatura camerei a fost de 17°C.
Dacă setez temperatura cuptorului la 30°C, termostatul lucrează cu un factor de umplere de 30%, puterea medie consumată fiind de 33W.
La 36°C factorul de umplere devine de 44% și puterea medie de 48W.
La 40°C factorul de umplere ajunge la 56% și puterea medie la 62W.

Încă e rezervă de putere pentru temperatură și mai mare, dar se cutează învelișul interior din folie de aluminiu. E destul 40°C.
Dacă la 17°C rășina folosită polimerizează în 3 zile, la 30°C am constatat că sunt necesare 36h, la 36°C sunt suficiente 24h, iar la 40°C se coace și mai repede.

Sunt mulțumit de această realizare, o să îmi ajute foarte mult de acum încolo. Voi putea lucra oricând, vara sau iarna și nu doar că reduce timpul de polimerizare, ci ține spațiul închis etanș. Trebuie să aerisesc doar în timpul lucrului, până pun obiectele în cuptor. Oricum, lucrez cu rășină fără miros puternic.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro