Modelism - RHC Forum: Range test Spektrum - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Range test Spektrum

#1 Useril este offline   BoiaC 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 17-November 20

Postat 14 February 2023 - 08:32 PM

Am un Aeroscout RTF cu DXe si AR 636 de la Spektrum,cumparat acum 2 ani, cu care am reusit sa invat sa zbor "de la 0 ", cum se zice .Apoi am construit inca trei modele de la Flite test, pe care am folosit acelasi radio set. Pentru comoditate, am cumparat recent inca un receptor AR410. Am facut binding pe transmitatorul de la Aeroscout, am verificat range test si totul e normal, insa , cind am verificat range test la receptorul original AR 636, am constatat ca decit eleroanele si motorul lucreaza normal, directia numai +- 3mm si profundorul cursa normala numai in sus, atit la 30m cit si linga modele.Am refacut binding-ul de 2 ori, dar nu s-a schimbat nimic. Cei de la Horizon hobby ori n-au inteles problema, ori nu stiu care e solutia :dupa vreo 3 mail-uri m-au intrebat daca m-am inregistrat la Spektrum, apoi mi-au spus sa trimit setul la un reparator autorizat... Are cineva vreo idee ce trebuie sa fac ? Astept sa se faca timpul bun si am sa incerc cit "bate" la sol statia cu receptorul cu pricina !
0

#2 Useril este offline   stelu82 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1036
  • Inregistrat: 06-January 12
  • Gender:Male
  • Location:craiova dolj
  • Interests:mecanica auto, zborul de orice fel

Postat 14 February 2023 - 08:52 PM

Salut ai posibilitatea de a muta deriva pe alt canal??
Fly safe, have fun. Measure three times, cut once. The man who makes no mistakes does not usually make anything.
0

#3 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2023 - 11:44 PM

Din ce stiu eu DXe se programeaza din telefon, din telefon programezi totul si in telefon poti avea cate modele vrei. Ai facut un model nou in telefon ? Ai facut update la statie ? (esti inregistrat la Spektrum ?)

AR636 e un receptor programabil cu multe functii posibil sa-l fi dat peste cap sau programarea de la AR410 sa nu se potriveasca cu cea de la AR636. Greu de crezut ca e ceva defect.
0

#4 Useril este offline   BoiaC 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 17-November 20

Postat 15 February 2023 - 07:50 AM

Multumesc !Din pacate electronica si calculatoarele nu sint pasiunea mea... cind se va indrepta timpul o sa apelez la baietii mai tineri care vin la Chitila.PS Putem discuta subiectul la telefon ? 0733779306
0

#5 Useril este offline   BoiaC 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 17-November 20

Postat 15 February 2023 - 07:52 AM

Vezi postareastelu82, la 14 February 2023 - 08:52 PM, a spus:

Salut ai posibilitatea de a muta deriva pe alt canal??
Poate daca renunt la canalul "panic" cu toate ca imi este inca util uneori...
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2023 - 09:41 AM

Mici sanse sa rezolvi ceva la Chitila, nu are nimeni statia asta, am mai aruncat un ochi pe net si situatia e cam albastra - statia ca atare se programeaza foarte greu si limitat (conform manualului) - nu are ecran si din tot felul de combinatii de maneta schimbi ce ai de schimbat - asta e greu si frustrant - probabil s-a dat peste cap cumva - si oricum tot un singur model ai in statie.

Ca sa faci programarea din PC sau telefon trebuie sa cumperi interfata de PC sau modul Bluetooth - alti bani, alta distractie - numai asa poti schimba modelele in statie. Statia nu se mai face, e oricum o pocnitoare - deci e un drum inchis.

Cel mai sanatos e sa cumperi o statie cu OpenTX si modul 4in1 care se cupleaza cu receptoarele Spektrum pe care le ai deja. Cea mai buna noua e Zorro sau gasesti pe forum/olx una second mai veche. Te costa 400-700 lei si nu iti mai trebuie altceva vreodata.

Sau o statie ca asta: Vand telecomanda Spektrum DX8 300 le
http://www.rhcforum....um-dx8-300-lei/

Vezi postareaBoiaC, la 15 February 2023 - 07:50 AM, a spus:

Multumesc !Din pacate electronica si calculatoarele nu sint pasiunea mea... cind se va indrepta timpul o sa apelez la baietii mai tineri care vin la Chitila.PS Putem discuta subiectul la telefon ? 0733779306

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 15 February 2023 - 09:45 AM

0

#7 Useril este offline   BoiaC 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 17-November 20

Postat 15 February 2023 - 10:39 AM

Vezi postareastiganas, la 15 February 2023 - 09:41 AM, a spus:

Mici sanse sa rezolvi ceva la Chitila, nu are nimeni statia asta, am mai aruncat un ochi pe net si situatia e cam albastra - statia ca atare se programeaza foarte greu si limitat (conform manualului) - nu are ecran si din tot felul de combinatii de maneta schimbi ce ai de schimbat - asta e greu si frustrant - probabil s-a dat peste cap cumva - si oricum tot un singur model ai in statie.

Ca sa faci programarea din PC sau telefon trebuie sa cumperi interfata de PC sau modul Bluetooth - alti bani, alta distractie - numai asa poti schimba modelele in statie. Statia nu se mai face, e oricum o pocnitoare - deci e un drum inchis.

Cel mai sanatos e sa cumperi o statie cu OpenTX si modul 4in1 care se cupleaza cu receptoarele Spektrum pe care le ai deja. Cea mai buna noua e Zorro sau gasesti pe forum/olx una second mai veche. Te costa 400-700 lei si nu iti mai trebuie altceva vreodata.

Sau o statie ca asta: Vand telecomanda Spektrum DX8 300 le
http://www.rhcforum....um-dx8-300-lei/
Multumesc pentru sfaturi, intre Zorro si DX8 as opta pentru ultima , o sa iau legatura cu vinzatorul !
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2023 - 11:58 AM

Asta e si parerea mea - DX8 e foarte buna

Vezi postareaBoiaC, la 15 February 2023 - 10:39 AM, a spus:

Multumesc pentru sfaturi, intre Zorro si DX8 as opta pentru ultima , o sa iau legatura cu vinzatorul !

0

#9 Useril este offline   BoiaC 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 17-November 20

Postat 20 February 2023 - 09:00 PM

Cei de la Spektrum mi-au spus ca trebuie sa fac un upgrading la Tx si Rx, folosind cablul SPMA3065 pentru a ma lega la un
PC, mi-au dat chiar si un site , la pretul de 39 € plus transpotul....Are cineva asa ceva de imprumutat /inchiriat ???
0

#10 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 20 February 2023 - 10:40 PM

https://www.raijucar...rum-usb-p339585
Aterizari fericite !

PopaD
0

#11 Useril este offline   BoiaC 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 17-November 20

Postat 05 March 2023 - 02:54 PM

In asteptarea cablului SPMA 3065, am constatat ca la 200m de Tx, receptorul impricinat AR 636 raspunde la comenzi sacadat si intermitent , in timp ce un alt receptor AR 410 "merge " perfect: concluzia ar fi ca nu Tx-ul este problema , ci receptorul si foarte probabil ca upgradarea soft-ului , asa cum mi-au zis cei dd Spektrum nu va rezolva problema.La un control amanuntit al receptorului am vazut ca :1- antena lunga avea tresa rupta de jur imprejur chiar la iesirea din carcasa, insa matisarea cu lita de cupru nu a rezolvat problema si ca: 2- antena scurta nu are firul central ( antena propriu zisa, partea radianta)scos din tresa, asa cum am vazut pina acum la toate antenele: sa fie asa din fabrica ???
Pentru inlocuirea antenei lungi n-am gasit cablu pe nici un site, as merge pe scurtarea cu 31mmm , atit cit este partea finala. Daca are cineva alte idei , bucuros sa le aflu !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro