Modelism - RHC Forum: Extreme Flight Laser V3 60" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extreme Flight Laser V3 60"

#1 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 February 2023 - 09:59 PM

Laser frate, vorba poetului.
Am zis ca Extra are nevoie de ceva sa-i tina companie asa ca am purces pe un Laser de 60", schema noua inspirata de culorile M power.
Cumparat de la Lindinger, livrat in 3 zile.
Impachetarea si accesoriile clasice EF. Profundorul e cu montura noua care se aliniaza singura, aripi cu quick release si constructie sandwich placaj cu G10 colorat negru si multa "dantela".
Ca "minusuri" folia a venit un pic cam incretita pe alocuri (la NG a fost impecabila) iar capota nu este gaurita (la ng era gaurita plus piulite captive pe fuselaj).
Ca echipare Savox SV1260 all round, XPWR 22CC, Airboss 80, Rx GR18 cu stabilizare (as fi vrut Aura 8 dar nu este nicaieri in Europa) cu un Lipo 2S pentru Rx+servo.
Revin cu poze pe masura ce avansez cu constructia.

Fisiere atasate


Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#2 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 03 February 2023 - 07:09 PM

Astept cu nerabdare maidenu'!
Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#3 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 04 February 2023 - 08:22 PM

Arată foarte bine. Spor la meșterit și să te bucuri de el.
Sultan Eduard
0

#4 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 March 2023 - 09:16 PM

Am mai mesterit pe la el si e aproape gata.
De departe cel mai mult (si enervant) a fost intinsul foliei. Nu imi dau seama cum Extra NG a venit efectiv fara nicio cuta iar la Laser am petrecut ore bune intinzand. Folia alba a fost ce mai pacatoasa.
Am cam uitat sa fac poze la constructie.
Bechia e misto ca vine cu "flat-uri" gata pilite pe ax si nu mai exista riscul s-o prins stramb in coliere. In schimb capota nu e gaurita si a fost un pic futere s-o aliniez si sa o prins singur... a iesit acceptabil.
Cu tot pe el mai putin pack are 2303 grame.
Botul e scurt relativ la tubul aripii si nu prea se centreaza cu pack-urile 6s 3400 pe care le am la Extra NG asa ca probabil ovir merge pe niste Hacker 6s 4500 care sunt cu vreo 90g mai grele sa iese CG-u bine.
Mai am de reglat cursele si e gata de zbor, revenim cand e vreme de zbor.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Dexter_Jr: 06 March 2023 - 09:17 PM

Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#5 Useril este offline   ERASER 

  • Vintage
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2205
  • Inregistrat: 23-March 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei
  • Interests:F3A , veliere

Postat 09 March 2023 - 12:20 PM

Salutare!
Felicitari pentru achizitie. Ma bucur ca mai exista modelisti care sa nu mearga doar pe chilipiruri Aliexpress si pe spume China, si ca ai investit intr-un model de constructie clasica, nou cap-coada.
Imi aminteste de Laser-ul meu de Graupner 1700mm cu Super Tigre 15cc de prin 2002 - 2003. Al meu nu avea ampenajul profilat si avea tendinta de a intra in flutter (l-am ranforsat cu carbon de 3 mm si mi-a rupt ranforsarile). Modelul luat de tine are ampenaj profilat si toata structura este proiectata modern fiind semnificativ mai usor (al meu avea 3700g nealimentat).
Prin comparatie cu Extra 300L (Leki) de Graupner pe care am avut-o dupa Laser, Laser-ul era mai rapid dar mai precis in zbor acrobatic, cu comportament mai spre F3A decat spre 3D. Venea repejor la aterizare dar predictictibil. Extra era mai cuminte dar cand veneam la aterizare avea obiceiul sa fileze mult cu 1 m inainte de atinge solul si apoi deodata sa piarda portanta brusc.
Am fost trist ca timp de aproape 20 ani nu a mai produs nimeni o semimacheta de Laser. Modelul cu acelasi nume facut de Phoenix si comercializat si la noi in tara, fiind un acrobat bunicel dar neavand nici o legatura cu design-ul original de Laser 200.
Una peste alta, o sa ai o experienta diferita de Extra, o sa simti ca merge ca pe sine, ca asa cum il pui asa sta.

Zboruri spectaculoase si aterizari line !
Future is electric, but I belong to the past...
TEL. 0726.191.725
0

#6 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 April 2023 - 11:25 AM

@ERASER, mersi.
Nu stiu ce sa zic cu mersul ca pe sine ca exact asa e si ExtraNG, cum il pui asa sta :D
Momentan inca astept sa vina vremea mai ok sa-i pot face maiden.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#7 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2372
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 07 April 2023 - 12:17 PM

Vezi postareaERASER, la 09 March 2023 - 12:20 PM, a spus:

Salutare!
Felicitari pentru achizitie. Ma bucur ca mai exista modelisti care sa nu mearga doar pe chilipiruri Aliexpress si pe spume China, si ca ai investit intr-un model de constructie clasica, nou cap-coada.
Imi aminteste de Laser-ul meu de Graupner 1700mm cu Super Tigre 15cc de prin 2002 - 2003. Al meu nu avea ampenajul profilat si avea tendinta de a intra in flutter (l-am ranforsat cu carbon de 3 mm si mi-a rupt ranforsarile). Modelul luat de tine are ampenaj profilat si toata structura este proiectata modern fiind semnificativ mai usor (al meu avea 3700g nealimentat).
Prin comparatie cu Extra 300L (Leki) de Graupner pe care am avut-o dupa Laser, Laser-ul era mai rapid dar mai precis in zbor acrobatic, cu comportament mai spre F3A decat spre 3D. Venea repejor la aterizare dar predictictibil. Extra era mai cuminte dar cand veneam la aterizare avea obiceiul sa fileze mult cu 1 m inainte de atinge solul si apoi deodata sa piarda portanta brusc.
Am fost trist ca timp de aproape 20 ani nu a mai produs nimeni o semimacheta de Laser. Modelul cu acelasi nume facut de Phoenix si comercializat si la noi in tara, fiind un acrobat bunicel dar neavand nici o legatura cu design-ul original de Laser 200.
Una peste alta, o sa ai o experienta diferita de Extra, o sa simti ca merge ca pe sine, ca asa cum il pui asa sta.

Zboruri spectaculoase si aterizari line !

Mai sunt si altii doar ca nu le mai pun aici, e greu cu pozele, dimensini etc..dar ma mai uit din cand in cand..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#8 Useril este offline   nitrometan 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 389
  • Inregistrat: 31-July 04
  • Gender:Male
  • Location:SUCEAVA-LRSV

Postat 13 May 2023 - 09:06 AM

Felicitari.Ai un "planor" Laser.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/blush.gif.Big and light flies beautiful zic americanii...Asa,daca se poate,zi-mi cit ai dat pe kit?
0

#9 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 15 May 2023 - 11:00 AM

Vezi postareanitrometan, la 13 May 2023 - 09:06 AM, a spus:

Felicitari.Ai un "planor" Laser.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/blush.gif.Big and light flies beautiful zic americanii...Asa,daca se poate,zi-mi cit ai dat pe kit?

modelul chel a fost pe la 500e, de la Lindinger.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#10 Useril este offline   Dexter_Jr 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1589
  • Inregistrat: 28-February 06
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 August 2023 - 02:40 PM

S-a iesit la maiden.
S-a uitat sa se blocheze sigurantele la aripi.
In al 3-lea viraj au sarit aripile.
S-a recuperat semi-spart din porumb.

Asta e, luam altul mai incolo si pe viitor avem grija la sigurante. Am inteles ca modelele mai noi au o extra protectie sa nu poti pune cabina daca nu sunt blocate aripile.
Experimental Rocketry
The only way to fly...



0

#11 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 03 October 2023 - 05:45 AM

Pacat aeromodel superbe dar noi toti stim ça se poate intampla si vorba unui personaj celebru daca exista CEA mai mica sansa sigur se va intampla. Facem loc, ne tragem sufletul si o luam de la capat
Numai bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 03 October 2023 - 05:45 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro