Modelism - RHC Forum: RAW 420 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

RAW 420 Direct Drive

#1 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 29 November 2022 - 09:32 AM

Dragi colegi,am sa incep prezentarea acestui model cu ceea ce este el mai deosebit si mai inovator,fiind dealtfel si motivul pentru care am decis sa mi-l iau....sistwmul direct drive,fiind dealtfel singurul heli clasa 500 cu acest sistem.
Totul a plecat de la binecunoscutul OMP de care sunt extrem de multumit si dealtfel foarte incantat de comportamentul lui de zbor,dovedinduse ca sistemul DD este un succes.
Am decis sa urmaresc piata si sa astept aparitia unui model mai mare,ma asteptam ca acesta sa vina tot de la OMP insa....surpriza a venit de la SAB prin modelul RAW 420.
Nu am stat pe ganduri si am decis ca asta este modelul perfect.Echiparea am decis sa fie cu un ESC hobbywing de 80A,servo NEXPOR si o unitate micropeast plus.
Modelul vine puzzel,in pungute frumos catalogate,un manual de montaj color foarte amanuntit si explicat corect,piesele modelului sunt de foarte buna calitate si prelucrate cu foarte mare precizie.
Montajul a decurs regulamentar o zi si o noapte,plus inca o noapte reglajele si setarile pe statie si unitate.Inteucat nu aunt familiarizat cu microbeast si nici cu noua statie radiomaster....am pierdut foarte mult timp cu acestea.Am folosit un receptor frsky cu telemetrie(primit cadou de la NEN77) inteucat nu am avut un cablu adaptor pt satelit spektrum.
Ieri am reusit sa fac maidenul modelului,cu setari pe default in unitate si cu programul pe statie facut de mine...dupa cum am crezut ca e corect.
Asadar aveam un model nou,o unitate noua(nu am mai setat pana acum microbeast),un set de servouri nou(nu am mai foloait pana acum nexxpor),un program pe statie facut de un incepator in "open"
Plecand cu acest handicap de cunostinte in tehnologie am decia sa plec la primul zbor dar cu emotii mari.
Surpriza a fost foarte mare,modelul astfel setat si reglat sa ridicat de la sol ca si cand ar fi fost zborul 30 unde se aubantelege ca toate setarile sunt perfecte.O mare bucurie ma cuprins cand am vazut ca totul este perfect,sunetul elicopterului este incomparabil,manevrabilitatea si responsivitatea depaseste asteptarile care erau oricum deatul de mari.
Ca si puncte forte ale modelului,pe langa constructia excelenta sunt:pe primul loc motorul,foarte silentios si puternic,aceasta inovatie va fi fara indoiala viitorul modelelor electrice,sunetul modelului in aer nu se compara cu niciun model actual(clasa 500),ergonomia constructiei,care permite inlocuirea bateriei fara a da canopy jos este dinnou un punct favorabil,ideea cu mufe de alimentare fixe pare buna insa posibil in timp sa imi schimb parerea.
Singurul punct slab care l-am sesizat este legat de mufa propietara pt acumulator si esc,care nu imi inspira prea multa incredere...dar sistemul de glisare pe sina a acumulatorului si conectare la ESC in acelasi timp imi place.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20221108_125048.jpg
  • Imagine atasata: 20221108_125013.jpg
  • Imagine atasata: 20221108_124945.jpg

T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

#2 Useril este offline   soryn65 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 777
  • Inregistrat: 08-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:calatoriile;masinile si mai nou aeromodelism

Postat 29 November 2022 - 12:44 PM

Sa il stapanesti sanatos ,zboruri line si multe.Sa ne arati si noua filmulete de la zbor
sa il vedem cum sta in aer.
0

#3 Useril este offline   furios 

  • RAPTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1168
  • Inregistrat: 30-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bragadiru
  • Interests:Heli

Postat 29 November 2022 - 02:25 PM

Mersi frumos,am doua video de la maiden,insa din pacate ambele sunt incomplete,ele intrerupanduse singure dupa o perioada,dau vina pe ceva frig,erau 3 grade la momentul respectiv.
Maiden RAW420
Maiden RAW420,partea a doua
T-REX 500 PRO
T-REX 600N/OS55HZ-R
T-REX 700X
T-REX 800 TOURBINE
RAPTOR 90 SE gasser
HENSELEIT 3DNT
Save the flybar !!

---------Alexe Gabriel----------
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro