Modelism - RHC Forum: Steel scraping - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Steel scraping Precizie de 5 microni

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 April 2022 - 12:33 AM

Salut. Am facut un test de scraping ca sa vad care este precizia maxima la care pot sa razui otel. este stiut ca otelul sa razuie greu, mult mai greu decat fonta. Faina este fainoasa cand o razui, otelul are ''scame'' multe :wub: Am reusit in final sa obtin 5 microni. Dureaza mult si este dificil, insa rezultatul este multumitor. Asta este scraping to flatness; am facut scraping to parallelism cu fonta, care este si mai nasol; n-am avut inca timpul sa ma apuc de scraping to perpendicularity, care cred ca este centura neagra in scraping. Am postat pe YT, cine vrea sa vizioneze acesta este link-ul: https://youtu.be/iLbAAGpMXe0

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 02 April 2022 - 12:33 AM

0

#2 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 02 April 2022 - 11:25 PM

Nu ca m-as pricepe da` pare dubios cat de nemiscat sta acu` ala... sigur atinge suprafata? :p :) Glumesc... :)
De curiozitate, cam ce planeitate are suprafata mesei pe care faceti testu`? Banuiesc ca daca aia n-ar fi plana, nimic n-ar fi....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 April 2022 - 08:57 AM

Vezi postareainformer, la 02 April 2022 - 11:25 PM, a spus:

Nu ca m-as pricepe da` pare dubios cat de nemiscat sta acu` ala... sigur atinge suprafata? :p :) Glumesc... :)
De curiozitate, cam ce planeitate are suprafata mesei pe care faceti testu`? Banuiesc ca daca aia n-ar fi plana, nimic n-ar fi....


4 microni este abaterea mesei, insa acesti 4 microni pot fi oriunde pe masa, nu neaparat in zona pe care o folosesc. Initial cand am masurat cu ceasul direct pe piesa , abaterea aratata de ceas este de 1 sutime, doar ca aceasta sutime este diferenta intre maxim si minim. Cum spun americanii, diferenta intre peaks and valleys, deci intre varful muntelui si vale. Aceasta piesa va fi un sub-plate iar cand va fi data in exploatare, pe ea va sta o sina, ca atare sina se va sprijini pe varfurile "muntilor" rugozitatii suprafetei, nu si pe "vaile" acesteia. De aceea am introdus la a 2-a masuratoare acel calibru intre acul ceasului si sub-plate, calibrul actionand ca un "bridge" intre varfurile suprafetei. Ceasul are si el o abatere, insa am observat ca se manifesta doar cand schimb directia de masurat (backlash-ul rotilor dintate din interior) de aceea il potrivesc meteu csnd schimb directia de masurat. Iar calibrul pe care-l folosesc pe post de "punte" intre varfurile rugozitatilor.......ala are o abatere de 0,2 microni ! (face parte dintr-un set de metrologie care a venit cu certificat de calibrare). Se verifica planeitatea calibrului cu lentile optice folosite in interferometrie, iar pattern-ul franjurilor arata daca este uniform prelucrata suprafata sau nu. Oricum, sunt cam SF-uri pentru noi hobbistii.
0

#4 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 April 2022 - 09:27 AM

Vezi postareainformer, la 02 April 2022 - 11:25 PM, a spus:

Nu ca m-as pricepe da` pare dubios cat de nemiscat sta acu` ala... sigur atinge suprafata? :p :) Glumesc... :)
De curiozitate, cam ce planeitate are suprafata mesei pe care faceti testu`? Banuiesc ca daca aia n-ar fi plana, nimic n-ar fi....


Am cumparat un inclinometru Taylor-Hobson care masoara planeitatea unei suprafete; are o abatere de 5 microni pe scala cea mai sensibila ( are 3 scale). Este un aparat care era nou prin anii 70, insa l-am luat cu certificat de calibrare de la o licitatie din Polonia. Setarea la zero se face cu butoane care se invart dreata-stanga. Acul este atat de sensibil, ca nu am reusit niciodata sa-l pun exact pe zero ! Nu mi s-a intaplat niciodata sa stau minute in sir incercand sa potrivesc un buton sa stea pe zero ! Parca la cea mai mica adiere de vant, fuge de pe marcaj ! Aparatul are inauntru un pendul extrem de fin, care este atarnat de 3 fire iar cand se inclina aparatul, pendulul excita un camp magnetic care transforma miscarea intr-un semnal electric, care semnal este filtrat si amplificat pe un ecran de citire. Cand asez aparatul pe placa de granit si merg pe langa ea, aparatul sesizeaza miscarea mea, generata de incovoierea placii de beton pe care ma deplasez ! Hilar, dar n-am crezut ca o placa de beton se incovoaie sub actiunea greutatii unui om, chiar si catusi de putin. Stia Young ce stia ! Am realizat de curand care este cauza cea mai probabila pentru care acul nu vrea sa stea pe zero absolut: spatiul pe care-l am inchiriat pentr atelier se afla la 30 m de DN 1 si aparatul capteaza toate vibratiile generate de masinile in miscare ! Anul trecut n-am putut folosi aparatul vreo 3 zile caci la vreun kilometru de mine era un ansamblu rezidential in constructie si faceau compactare la terasament; atunci nici acul comparatorului nu statea pe zero.
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 April 2022 - 09:36 AM

Vezi postareasteelmind, la 03 April 2022 - 09:27 AM, a spus:

Am cumparat un inclinometru Taylor-Hobson care masoara planeitatea unei suprafete; are o abatere de 5 microni pe scala cea mai sensibila ( are 3 scale). Este un aparat care era nou prin anii 70, insa l-am luat cu certificat de calibrare de la o licitatie din Polonia. Setarea la zero se face cu butoane care se invart dreata-stanga. Acul este atat de sensibil, ca nu am reusit niciodata sa-l pun exact pe zero ! Nu mi s-a intaplat niciodata sa stau minute in sir incercand sa potrivesc un buton sa stea pe zero ! Parca la cea mai mica adiere de vant, fuge de pe marcaj ! Aparatul are inauntru un pendul extrem de fin, care este atarnat de 3 fire iar cand se inclina aparatul, pendulul excita un camp magnetic care transforma miscarea intr-un semnal electric, care semnal este filtrat si amplificat pe un ecran de citire. Cand asez aparatul pe placa de granit si merg pe langa ea, aparatul sesizeaza miscarea mea, generata de incovoierea placii de beton pe care ma deplasez ! Hilar, dar n-am crezut ca o placa de beton se incovoaie sub actiunea greutatii unui om, chiar si catusi de putin. Stia Young ce stia ! Am realizat de curand care este cauza cea mai probabila pentru care acul nu vrea sa stea pe zero absolut: spatiul pe care-l am inchiriat pentr atelier se afla la 30 m de DN 1 si aparatul capteaza toate vibratiile generate de masinile in miscare ! Anul trecut n-am putut folosi aparatul vreo 3 zile caci la vreun kilometru de mine era un ansamblu rezidential in constructie si faceau compactare la terasament; atunci nici acul comparatorului nu statea pe zero.


Aparatele de masurat planeitatea sunt destul de scumpe pentru hobisti. Asta al meu are o abatere de 5 microni pe fiecare metru de inclinatie si m-a costat 1.000 euro; mi s-a parut mult, pana am vazut ca unul nou, digital, cu aceeasi precizie costa 7.500 euro ! Niciodata nu mi s-a parut ca 1.000 euro ar putea fi un chilipir, pana atunci !
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 April 2022 - 09:43 AM

Vezi postareasteelmind, la 03 April 2022 - 09:36 AM, a spus:

Aparatele de masurat planeitatea sunt destul de scumpe pentru hobisti. Asta al meu are o abatere de 5 microni pe fiecare metru de inclinatie si m-a costat 1.000 euro; mi s-a parut mult, pana am vazut ca unul nou, digital, cu aceeasi precizie costa 7.500 euro ! Niciodata nu mi s-a parut ca 1.000 euro ar putea fi un chilipir, pana atunci !


Ce m-a convins ca am facut o alegere buna este si faptul ca, compania Taylor Hobson avea (poate inca are) un program de.....buy back ! Il dai pe asta vechi la ei, mai pui vreo 5-6.000 euro si iei unul nou digital. Care are aceeasi acuratete de masurare cu ce vechi. De ce ar face cineva asta ? De ce si-ar inlocui o companie produsele "legacy" cu unele noi prin buy back ? Probabil pentru ca unde au stat in exploatare 50 de ani, pot sa mai stea inca 50 de ani. Zic si eu.
0

#7 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 April 2022 - 10:31 AM

Vezi postareasteelmind, la 03 April 2022 - 09:43 AM, a spus:

Ce m-a convins ca am facut o alegere buna este si faptul ca, compania Taylor Hobson avea (poate inca are) un program de.....buy back ! Il dai pe asta vechi la ei, mai pui vreo 5-6.000 euro si iei unul nou digital. Care are aceeasi acuratete de masurare cu ce vechi. De ce ar face cineva asta ? De ce si-ar inlocui o companie produsele "legacy" cu unele noi prin buy back ? Probabil pentru ca unde au stat in exploatare 50 de ani, pot sa mai stea inca 50 de ani. Zic si eu.


Wyler este o companie de metrologie din Elvetia. Bineinteles, produse superbe si scumpe de sar dintii ! Cel mai "tampit" inclinonetru costa 2.200 euro si are o abatere de 2 sutimi pe fiecare metru de inclinatie. O precizie absolut onorabila pentru orice hobist. Doar ca aceeasi precizie o are si acea nivela cu bula pe care o cumperi din China cu vreo 50 de euro. Intrebarea este: de ce ar da cineva in jur de 2.000 euro pe ceva care poate fi cumparat cu aprox 50 de euro ? Snobism/prostie ? Asa an crezut si eu la inceput. Insa nu e asa neaparat. Am cumparat 2 nivele din acestea ca sa-mi aliniez placa de granit pe X si pe Y, dedesubt avand 9 suruburi cu cap sferic, suficient cat sa acopere toate ipotezele de aliniere ale unui paralelipiped pe XYZ. De obicei 8 sunt suficiente, dar al 9-lea din centrul placii este un reazem de "odihna" a placii, pentru sarcinile concentrate centric. Am reglat cele 2 nivele timp de 2 saptamani si tot n-am reusit sa fac placa sa fie " dead on " ! Nu am reusit ! Pentru ca bula de aer migreaza ! Incet si sigur, de-a lungul a cateva ore, bula de aer se deplaseaza pe tacute, insidios, complice. Cred ca este o problema combinata de vascozitate si capilaritate: cand bula de aer sta PERFECT intre marcaje, capetele bulei devin perfect perpendiculare (daca poti spune asa ceva despre niste profile concave generate de vascozitate) pe peretele de sticla in care lichidul - teoretic spirtul- este incapsulat. Acest moment de perpendicularitate nu poate fi retinut mult timp caci peretele lichidului colapseaza si se "re-intoarce" la starea de orizontalitate. Stiu ca suna ca la Geo Bogza, dar nu stiu cum altfel sa explic de ce instrumentul nu are repetabilitate nici in timp nici in spatiu. Din experienta mea, eroarea reala a acestei nivele este de 4-5 sutimi, luand in considerare ce citesti pe nivela dupa vreo 2 -3 ore de lasat bula sa se "linisteasca". Cred ca in fundament, suprafata bulei nu are capacitatea fiintiala de a sta paralela cu ceea ce numim generic "nivelul marii". O fi gravitatia, o fi miscarea de rotatie a pamantului in jurul propriei axe, habr n-am, dar eu n-am reusit sa fac o bula sa stea PERFECT intre marcaje de-a lungul unor reglaje desfasurate de-a lungul a 2 saptamani. Desigur ca pentru 99% din situatii, hobistii sunt ok cu aceasta imprecizie si nestatornicie a bulei cand vor sa regleze o suprafata in raport cu reperul absolut, adica nivelul marii. Insa cand vrei ss reglezi picioarele la un strung sau la o freza, trebuie sa chemi un prieten si sa te inarmezi cu multa rabdare, caci precizia cea mai buna va dura reglaje care dureaza cel putin 1 ora (minimal) si te apleci ca sa reglezi suruburile si te ridici ca sa citesti bula de niste zeci de ori (pe putin). Alternativa este un batiu torsionat. Ca atare, inclinometrul acela de 2.200 euro nu este chiar un moft daca ai 2-3-4 masini si vrei sa le verifici planeitatea la fiecare luna, asa cum spune codul de buna practica si deasemenea daca vrei sa ai torsiunea minima in batiu. Cum ar fi sa dai , spre exemplu, 60.000 euro pe un VMC care scoate 2 sutimi la piesa prelucrata daca este reglata pe sol cum trebuie, versus 5-8 sutimi daca alegi sa nu o reglezi dupa o perioada pentru ca ti-e lehamite sa stai 2 ore cocosat si sa te apleci de 127 de ori si sa te ridici de 128 de ori ca sa citesti bula ? Ar fi cam ca la Caracal.
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 April 2022 - 10:51 AM

Cand vrei sa masori planeitatea unei suprafete in coordonate relative (deci fiecare pozitie oasori in raport cu un reper arbirar), nivela cu bula devine aproape imposibil de folosit. Un inclinometru electronic il pui pe suprafata intr-un loc, il lasi 10-15 secunde sa se linisteasca, citesti valoarea. Dupa care il deplasezi mai departe pe suprafata, il lasi 15 secunde sa se linisteasca , citesti valoarea. Si asa mai departe. Cu nivela cu bula, lucrurile ar sta cam asa: asezi nivela, o lasi 2 ore sa se linisteasca, citesti pozitia in termeni ochiometrici de fractii de gradatie, o muti mai departe, o lasi 2 ore sa se aseze bula, etc, etc, etc. Nu e practic. D'aia zic, ca un inclinometru electronic nu e chiar un moft, ca folosinta. Totul este sa ai bugetul necesar. Ceea ce este dificil pentru 99% dintre noi.
0

#9 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 December 2022 - 01:00 AM

Salut. Asta este ce trebuie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1 paint.jpg
  • Imagine atasata: 2 paint.jpg

0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 09 December 2022 - 01:09 AM

Si asta este ce trebuie. Liniar de granit, 2000 mm /300 mm / 100 mm, grad 00, precizie +- 5.4 microni / m.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: G 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 09 December 2022 - 01:12 AM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro