Modelism - RHC Forum: Fun Fly? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Fun Fly?

#1 Useril este offline   Rivelino 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 272
  • Inregistrat: 21-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Popesti-Leordeni

Postat 01 July 2022 - 09:29 PM

Cu exceptia celor anuale R.R., Pucioasa si inca cateva, observ tendinta catre -1 de a se mai crea asa ceva.
Macar o ,,miutza"? Nimic?
Zici ca nici nu exista Aeroclubul Romaniei sau FRDM. Se marcheaza doar concursuri.

Pe forumurile si grupurile din strainatate vad ca tot se organizeaza unul dupa altul in diverse colturi ale tarilor respective, sa poata ajunge fiecare.

Erau frumoase mai ales pentru socializarea zburatorilor.

Poate are cineva vreo idee de asa ceva.
Nu trebuiesc sponsori. Doar locul, data si reclama la greu.
0

#2 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 01 July 2022 - 10:00 PM

păi...spor la organizat...vezi avize de la mediu, de la pompieri, caută salvare...spațiu. A să nu uit, rezervare de spațiu aerian. licențe, uf...multe ....de aia în Ro e greu cu organizarea...


Noi avem o cupă de captive la Buzău, doar că anul ăsta..am amânat-o...de parcă e voia noastră..din cauza caniculei!...

Dar, totuși, cred că ne putem organiza. La noi, la Gomoiești coordonate 45°04'20.0"N 26°47'25.7"E , se poate zbura, legal, oricând!!!..deci..vă așteptăm cu drag...doar să ne organizăm!!!!
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 July 2022 - 08:48 AM

Pai, "ca afara"... la ei adunarile se fac la cluburi, care au deja toate avizele si spatiu aerian permanent, nu doar la ocazii... asa ca nu trebuie nicio macar sa dea anuntzuri, se stie ca in fiecare we undeva se zboara.

Calendarul de vara UK, de exemplu: https://events.bmfa.uk/list
"BMFA...750 affiliated clubs and a combined membership of over 30,000 members..."
Membri s-ar aduna, RHC are 24.000, hai cu cluburile !

Care cluburi locale? De la ordinul 8 am scris ca asta ne trebuie, nu adunare persoane fizice, de constituire la Brasov...
Am pus asociatia si federatia, alea unice, inaintea nevoilor locale... si cu asta am ramas.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 July 2022 - 08:52 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2066
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 02 July 2022 - 08:26 PM

Câți am mai rămas? Merge făcut club cu un singur membru? Eventual uneori doi?
Sultan Eduard
0

#5 Useril este offline   Adi-GVA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Unde zboara avioanele

Postat 03 July 2022 - 05:59 PM

Corecta remarca cu cluburile!
Acum ai posibilitatea sa zbori perfect legal daca te inregistrezi la AACR ca detinator de UAV-uri (treci codul pe toate modelele), obtii certificarile corespunzatoare (gratis inca) apoi respecti plafonul de 120m altitudine si asta e!
Fly Extreme! __EXTREME FLIGHT
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 03 July 2022 - 08:38 PM

Vezi postareaedisultan, la 02 July 2022 - 08:26 PM, a spus:

Câți am mai rămas? Merge făcut club cu un singur membru? Eventual uneori doi?


Atunci nu mai ramane decat cum a propus si Mihai, la aerocluburi, unde sunt toate cele necesare.
La intalniri "salbatice", ca Rapa Rosie, nu stiu cine se mai gaseste sa se inhame, mai des de odata pe an.
Desi, in sinea mea, ar fi loc de inca o editie de toamna, tanjesc dupa asa ceva.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 04 July 2022 - 10:02 PM

Vezi postarearenatoa, la 02 July 2022 - 08:48 AM, a spus:

Pai, "ca afara"... la ei adunarile se fac la cluburi, care au deja toate avizele si spatiu aerian permanent, nu doar la ocazii... asa ca nu trebuie nicio macar sa dea anuntzuri, se stie ca in fiecare we undeva se zboara.

Calendarul de vara UK, de exemplu: https://events.bmfa.uk/list
"BMFA...750 affiliated clubs and a combined membership of over 30,000 members..."
Membri s-ar aduna, RHC are 24.000, hai cu cluburile !

Care cluburi locale? De la ordinul 8 am scris ca asta ne trebuie, nu adunare persoane fizice, de constituire la Brasov...
Am pus asociatia si federatia, alea unice, inaintea nevoilor locale... si cu asta am ramas.

Servus dragilor
Ce trebuie este in primul rand o federatie care sa atribuie permise de zbor cu asigurare inclusa ca cea pentru auto pt daune . Cel putin asta este modelul francez si functioneaza intro birocratie la fel de optuza ca cea romana.
In al doilea rand este clubul local care cum Renato bine a zis trebuie sa aibe documentele de alocare spatiu de zbor + aprobare eventual de la primarie etc....
Numai bine
Horja
PS Mai trebuie aici sa treci un examen de cunostinte legale plus imatriculare orice obiect zburator fara pilot peste 800g

Aceasta postare a fost editata de Horja: 04 July 2022 - 10:07 PM

0

#8 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 04 July 2022 - 10:10 PM

Fuck mizerabila temporizare pentru editare de la RHC
Penibil dupa atata timp de existenta .... no comment
Insfarsit va rog sa ma scuzati si sa cititi
intr-o
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 July 2022 - 09:11 AM

Vezi postareaHorja, la 04 July 2022 - 10:02 PM, a spus:

Servus dragilor
...asigurare inclusa ca cea pentru auto pt daune ...


<sarcasm>
30% din masini circula aici fara RCA, si tu vrei sa convingi lumea ca e musai sa aiba asa ceva la "o jucarie"... :)
Care, argument esential ! nu produce daune ! cum vrei sa evalueze o societate de asigurari riscul unei activitati fara istoric ? ;)
Nu sunt in stare sa faca ordine nici macar in trotineteala electrica, care deja produce victime...
</sarcasm>
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 05 July 2022 - 11:06 AM

Vezi postarearenatoa, la 05 July 2022 - 09:11 AM, a spus:

<sarcasm>
30% din masini circula aici fara RCA, si tu vrei sa convingi lumea ca e musai sa aiba asa ceva la "o jucarie"... :)
Care, argument esential ! nu produce daune ! cum vrei sa evalueze o societate de asigurari riscul unei activitati fara istoric ? ;)
Nu sunt in stare sa faca ordine nici macar in trotineteala electrica, care deja produce victime...
</sarcasm>


Asigurare? Si cine sa ne faca? Le-am scris la Renomia ca doresc o asigurare pe 6 luni pentru ca pot sa zbor pe un aerodrom privat cu multe avioane la sol. Din 15 iunie pana azi nu am primit nici un raspuns. In zone fara populatie e ok fara. Peste 20kg obligatorie.
0

#11 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 06 July 2022 - 05:36 AM

...că tot e vorba de întâlniri aeromodelistice. Pe surse, va avealoc, pe vechiul aerodrom de la Focșani, un concurs open, gen Cupă, pe 3 septembrie. Din păcate se suprapune cu Bias, dar, mitinguri de aviație am mai văzut, deși, probabil va fi ultima șansă de a vedea Migul 21 în zbor.


Imagine atasata: dilome.JPG
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro