Modelism - RHC Forum: Volantex rc Phoenix 2000. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Volantex rc Phoenix 2000. Inceput de drum in FPV.

#1 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 29 March 2022 - 10:41 PM

Salutare grup si stimati colegi,

Astept de ceva vreme sa fac acest topic, insa pana de curand nu am avut nici timp, nici buget si nici un model corespunzator. Dar in sfarsit s-au aliniat planetele iar de curand mi-a sosit modelul din titlu, de timp voi face eu rost cumva, iar bugetul slava domnului e intr-o usoara crestere. Deci so far so good. Urmaresc de ceva timp lumea FPV dar pana de curand m-am multumit cu clipuri pe Youtube, asta mai mult din cauza ca ma simteam usor copleit de complexitatea unor sisteme, care nici in prezent nu pot spune ca la inteleg pe deplin.

Tocmai de aceea am deschis acest topic unde sper sa primesc ajutor si sa gasesc raspunsul la unele intrebari impreuna cu voi. Asadar cu ce sa incep? Exista KIT uri de FPV gata de vanzare? Doar le montezi pe model si gata? Daca da de unde pot achizitiona astfel de KIT uri sau mai bine zis ce KIT imi recomandati? Sa imi cumpar de la bun inceput ochlari sau sa merg pe un mini display? Sau mai bine merg pe varianta de piese achizitionate individual si gradual pana voi avea un sistem bine pus la punct? Dupa cum zicea, sunt incepator in ale FPV ului.

Ca si asteptari nu vreau sa fac long range, chiar daca platforma pe care voi monta FPV este una capabila de asa ceva (ma refer la modelul din titlu), ci vreau ceva mai domestic, cativa km in jurul meu ca si cum as zbura LOS. Iar de acolo, cu timpul vad ce anume ma atrage si ma indrept in directia respectiva. Poate voi alege sa fac long range, sau poate voi schimba platforma cu un model mai mic sau chiar o drona pentru zbor de proximitate etc.
Pe partea de statie am un FrSky x9d+, iar receptorul va fi unul cu stabilizare interna s8r.
Astept cu nerabdare sfaturile voastre si orice fel de intrebare pentru a va ajuta sa ma indrumati catre un build misto si primi pasi in lumea FPV.
Stima,
Tudor.
0

#2 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 01 April 2022 - 09:50 AM

Aproape 100 de vizualizări și nici o replică? Haideți băieți, chiar așa, nu mă poate ajuta nimeni cu un sfat, o părere, sau măcar un link cu ceva material de unde aș putea învața. Serios? 😞
0

#3 Useril este offline   pinti2d 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti.
  • Interests:0727620967

Postat 01 April 2022 - 03:48 PM

Cândva forumul ăsta era plin de oameni mișto, care abia așteptau să te ajute. Aparent sunt vremuri de mult apuse. Cont închis, adio rhc. Mă duc să întreb și pe Rcgroups, poate ei totuși vor să ajute un începător.

Stimă.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro