Modelism - RHC Forum: Panouri fotovoltaice - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panouri fotovoltaice Folosirea panourilor fotovoltaice la incarcarea acumulatorului

#1 Useril este offline   nicagabriel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 10-March 12

Postat 24 March 2022 - 12:05 PM

Salut,
Cred ca am ajuns la a 7-a barcuta confectionata din placaj si bachete si am ajuns la concluzia ca cea mai buna configuratie este cea lata si joasa.
Obligatoriu trebuie sa aiba antibradis si eventual sonar.
Punand un acumulator de Pb (9A-12V) m-am gandit sa-i adaug si cateva panouri solare (legate in paralel) cu iesire directa de 12V; deasemenea am introdus pe un fir si o dioda de control. Cu acumulatorul incarcat initial, mergeam in jur de 6 drumuri(cu doua lansete) la 250 m; mai mult nu riscam.
Acum trebuie sa verific starea acumulatorului, in urma iesirii la balta ! Puterea electrica este de 1,5W/12V/buc.
Barcuta are lungimea de 60 cm si latimea de 25 cm; inaltimea este de 12 cm.
Ideea este sa-mi ajunga o zi intreaga pentru transportul nadei.
Mentionez ca panourile sunt destul de ieftine(10 lei/buc) dar trebuie sa fie importate din China.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 25 March 2022 - 08:53 AM

Cum controlezi incarcarea acumulatorului? incarcatoarele dedicate au un proces anume de incarcare.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#3 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2022 - 01:10 PM

Vezi postareanicagabriel, la 24 March 2022 - 12:05 PM, a spus:

Salut,
Cred ca am ajuns la a 7-a barcuta confectionata din placaj si bachete si am ajuns la concluzia ca cea mai buna configuratie este cea lata si joasa.
Obligatoriu trebuie sa aiba antibradis si eventual sonar.
Punand un acumulator de Pb (9A-12V) m-am gandit sa-i adaug si cateva panouri solare (legate in paralel) cu iesire directa de 12V; deasemenea am introdus pe un fir si o dioda de control. Cu acumulatorul incarcat initial, mergeam in jur de 6 drumuri(cu doua lansete) la 250 m; mai mult nu riscam.
Acum trebuie sa verific starea acumulatorului, in urma iesirii la balta ! Puterea electrica este de 1,5W/12V/buc.
Barcuta are lungimea de 60 cm si latimea de 25 cm; inaltimea este de 12 cm.
Ideea este sa-mi ajunga o zi intreaga pentru transportul nadei.
Mentionez ca panourile sunt destul de ieftine(10 lei/buc) dar trebuie sa fie importate din China.


Ultima fita...panouri solare...
Acum serios...in loc sa pui panourile pe barca ai putea:
1. sa le tii pe mal si intre plantari sa incarci acumulatorul.
2. 6 plantari la 250 m mi se pare ca undeva este o greseala...ori 250 m sunt supraevaluati, ori bateria e praf, ori ai un consum enorm pe motor.
3. sfatul meu...achizitioneaza 2 acumulatori LIPO 12V 5A, statie de incarcare, modifica mufele de alimentare si o sa ai o autonmie mult mai mare.diferenta de greutate - 2 kg Pb la 400g Lipo iti va asigura cel putin alte 6 drumuri.
4. un pescuit la 250 m e un pescuit de asteptare...deci mai mult de 3 plantari pe 24 ore pe ntru 4 lansete nu vad utilitatea. Doar daca prinzi cate un peste pe ora la fiecare lanseta :)

.5 Lipo se incarca f usor la bateria masinii in maxim 1-2 ore sau mai putin daca nu o lasi sa se descarce de tot...

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 25 March 2022 - 01:11 PM

0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 March 2022 - 04:43 PM

Vezi postareamanolo, la 25 March 2022 - 08:53 AM, a spus:

Cum controlezi incarcarea acumulatorului? incarcatoarele dedicate au un proces anume de incarcare.


Exista module MMPT de incarcare la bani putini, sub 50 lei.
Dar nici nu e nevoie, o celula solara da un voltaj destul de fix, de aprox 0.58V, cel care variaza cu conditiile atmosferice este curentul.
Asa ca pui panouri cat sa insumeze 24 celule, in serie, care sa iti dea 13.8V, la cat e indicat sa se opreasca o incarcare de Pb, si aia este, acolo moare.
Sau 22 celule pentru 12.6V = 3s lipo.

Nu mi se pare de loc o fitza, oricata baterie ai avea, tot risti sa ramai cu ea in mijlocul baltii, shit happens.
Cu incarcatorul pe barca riscul e nul, si o ai plina tot timpul.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 25 March 2022 - 04:45 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 26 March 2022 - 09:27 AM

Eu zic ca e de fitza,cu un voltmetru montat pe barca si inca un acumulator se rezolva problema ,fara sa mai montezi acea vela orizontala care mai mult incurca la evolutia barcii.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#6 Useril este offline   nicagabriel 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 116
  • Inregistrat: 10-March 12

Postat 27 March 2022 - 05:02 PM

Dupa cum se vede din poza, exista 4 panouri (11x8,5x0,4)usoare si fiecare livreaza 12-14 V,cc
La lumina zilei (fara soare am 12V, iar pe soare am 14V); deci curentul este de aprox.0,5 A (la 12V).
Este adevarat ca la un acumulator de Pb este nevoie de un curent mai mare(1-2A), dar si acesta am vazut ca mi-l incaraca.
Nu cred ca sistemul de incarcare merge si la Lipo, dar vom vedea.

Vezi postarearenatoa, la 25 March 2022 - 04:43 PM, a spus:

Exista module MMPT de incarcare la bani putini, sub 50 lei.
Dar nici nu e nevoie, o celula solara da un voltaj destul de fix, de aprox 0.58V, cel care variaza cu conditiile atmosferice este curentul.
Asa ca pui panouri cat sa insumeze 24 celule, in serie, care sa iti dea 13.8V, la cat e indicat sa se opreasca o incarcare de Pb, si aia este, acolo moare.
Sau 22 celule pentru 12.6V = 3s lipo.

Nu mi se pare de loc o fitza, oricata baterie ai avea, tot risti sa ramai cu ea in mijlocul baltii, shit happens.
Cu incarcatorul pe barca riscul e nul, si o ai plina tot timpul.

0

#7 Useril este offline   pamfil 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 255
  • Inregistrat: 18-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2022 - 09:46 PM

Cu un modul step up /down se poate face incarcarea acumulatorului pbgel.Se poate regla tensiunea , curentul de incarcare si curentul sfarsit incarcare.

https://ardushop.ro/...IBoCQ0UQAvD_BwE
tel. 0721909275
0

#8 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2022 - 06:32 AM

Vezi postarearenatoa, la 25 March 2022 - 04:43 PM, a spus:

Exista module MMPT de incarcare la bani putini, sub 50 lei.
Dar nici nu e nevoie, o celula solara da un voltaj destul de fix, de aprox 0.58V, cel care variaza cu conditiile atmosferice este curentul.
Asa ca pui panouri cat sa insumeze 24 celule, in serie, care sa iti dea 13.8V, la cat e indicat sa se opreasca o incarcare de Pb, si aia este, acolo moare.
Sau 22 celule pentru 12.6V = 3s lipo.

Nu mi se pare de loc o fitza, oricata baterie ai avea, tot risti sa ramai cu ea in mijlocul baltii, shit happens.
Cu incarcatorul pe barca riscul e nul, si o ai plina tot timpul.

sansa de a ramane fara baterie in mijcolu baltii e aproape nula intr-un regim de utilizare atent si responsabil.
ai mare sanse sa agati un fir la elice, sa prinzi bradis, sa bata vantul puternic si motorul sa nu faca fata...sa iasa din raza de actiune a radiocomenzii...dar sa ramai fara baterie....e la fel ca la masina...o data in viata ti se va intampla sa ramai in pana prostului...
Si-ti mai zic o chestie...daca scoti fail safe-ul de pe esc nu mai ai cum sa-ti ramana barca in larg... tot mai o sa ai 10 V sa o aduci acasa.... cum in ultima vreme PB acid doar cele de UPS mai sunt calitative...investeste atent in 2 buc...sau in LIPO de 5A si uiti de aceasta problema

0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 April 2022 - 09:54 AM

Asa viseaza si incepatorii in FPV, care se incred intr-un sistem RTH ca le va aduce modelul acasa, daca pierd semnalul.
Scenariu care merge perfect doar cand este testat, in raza vizuala, intr-o zi senina si fara vant...
Dupa care, in situatii de zbor real, am pana acum colectionate vreo 6 povesti de groaza cand RTH-ul n-a mai adus modelul acasa, traite de colegi din tara, nu culese de pe net. Din care 3 le-am patit si eu, dar eram pregatit cu alte metode de recuperare, nu ma bazam pe RTH.

La masina, "odata in viata" mie mi se intampla la 3-4 ani, fara exceptie cand sunt plecat prin coclauri si ajung sa fiu tractat... acum vreo 8 ani la Rapa Rosie chiar.
Cred ca in 30 ani doar ultima baterie am inlocuit-o preventiv, dupa toate semnele de rigoare ca va ceda, si asta pentru ca s-a intamplat in pandemie... altfel o pateam iar pe undeva afara din oras.
Asa ca prefer un pesimism dus la extrem, ca asta am primit in viata, decat un optimism bazat pe scenarii din manual.
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro